Σελ. 12 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 166-180 από 2004
  1. #166
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ΕΕΤΤ έχει βάλει πρόστιμα.
    Αν φτάσει και στην ΑΠΔΠΧ θα πέσει βούρδουλας.
    για το θέμα που συζητάμε εδώ δηλαδή υψηλή χρέωση εισερχομένων γραπτών μηνυμάτων (SMS) από πενταψήφιους τηλεφωνικούς αριθμούς που ανήκουν σε γνωστές εταιρείες

    δεν έχει πέσει κανένα πρόστιμο από καμία αρμόδια αρχή (δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα στις ιστοσελίδες τους ούτε στα ΜΜΕ)

    προσωπικά εγώ (αλλά πιστεύω και άλλοι) έχουμε κάνει καταγγελίες στις αρμόδιες αρχές ΕΕΤΤ , ΑΠΠΔΧ , ΣτΚ

    σε αναμονή απόφασης ή επιβολής προστίμου ή κτλ...

  2. #167
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο πράγμα ρωτάω, για άλλο απαντάς, ας το πάρει το ποτάμι
    Το σίγουρο ακόμα και για εσένα είναι πως δεν έχει βάλει πρόστιμα η ΑΠΔΠΧ
    Για την ΕΕΤΤ και για το θέμα που μιλάμε εδώ πρόστιμα; έχεις κάποιο λινκ;

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...news_0833.html

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...news_1259.html

    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...news_1193.html
    https://www.eett.gr/opencms/export/s...9-070_2010.pdf
    https://www.eett.gr/opencms/export/s...9-072_2010.pdf

    ...και ανάκληση άδειας:
    https://www.eett.gr/opencms/opencms/...news_0154.html

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το θέμα που συζητάμε εδώ δηλαδή υψηλή χρέωση εισερχομένων γραπτών μηνυμάτων (SMS) από πενταψήφιους τηλεφωνικούς αριθμούς που ανήκουν σε γνωστές εταιρείες

    δεν έχει πέσει κανένα πρόστιμο από καμία αρμόδια αρχή (δεν έχει ανακοινωθεί επίσημα στις ιστοσελίδες τους ούτε στα ΜΜΕ)

    προσωπικά εγώ (αλλά πιστεύω και άλλοι) έχουμε κάνει καταγγελίες στις αρμόδιες αρχές ΕΕΤΤ , ΑΠΠΔΧ , ΣτΚ

    σε αναμονή απόφασης ή επιβολής προστίμου ή κτλ...
    Αυτή η σιγουριά σου σε όλα τα μηνύματα με σκοτώνει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος spiderman : 07-06-19 στις 22:50.

  3. #168
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Γνωρίζω πως δουλεύουν αγαπητέ stefanos1999 αυτές οι αρχές.
    που δλδ να μην γνωρίζει κάποιος ... τι θα ισχυριζόταν, δεν θέλω καν να το σκέφτομαι.

  4. #169
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Σε ευχαριστώ.
    Αλλά νομίζω πως είναι για άλλες περιπτώσεις, αναφέρει για συμμετοχή σε διαγωνισμούς ή καταχώριση του νούμερου τους σε κάποια σελίδα και ότι δεν υπήρξε επαρκείς ενημέρωση προς τους χρήστες


    Ειδικότερα, οι διαπιστωθείσες παραβάσεις συνίσταντο στην εγγραφή των καταναλωτών σε συνδρομητική υπηρεσία υψηλού κόστους, χωρίς αυτοί να το γνωρίζουν. Η προσέλκυση πελατών γινόταν μέσω ανάρτησης προωθητικών banners σε διαδικτυακές ιστοσελίδες με υψηλή επισκεψιμότητα. Αυτές προέτρεπαν τους καταναλωτές να καταχωρήσουν τον αριθμό του κινητού τους, προκειμένου να εντοπίσουν τους φίλους τους ή να λάβουν απάντηση σε συγκεκριμένη ερώτησή τους ή κάποια εφαρμογή. Επιπλέον, σε συγκεκριμένη περίπτωση διαπιστώθηκε ότι οι πληροφορίες σχετικά με τη συνδρομητική υπηρεσία δεν εμφανίζονταν σε ευδιάκριτο σημείο της ιστοσελίδας, αλλά έπρεπε ο ίδιος ο καταναλωτής να μετακινήσει ή να επεκτείνει το παράθυρο προς τα κάτω.

  5. #170
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Βρήκα κι εγώ αυτό: https://www.eett.gr/opencms/opencms/...news_0833.html
    Επισημαίνεται ότι η ΕΕΤΤ το 2017, κατόπιν σχετικών ελέγχων και 13 ακροάσεων, επέβαλε πρόστιμα ύψους 1.013.120 ευρώ σε 11 παρόχους, που διαπιστώθηκε ότι είχαν παραβιάσει το σχετικό κανονιστικό πλαίσιο. Επίσης, το τελευταίο διάστημα έχει δρομολογήσει την κλήση σε ακρόαση καταγγελλόμενων εταιρειών, ενώ παράλληλα, διεξάγει συνεχώς ελέγχους, αυτεπάγγελτα ή κατόπιν καταγγελιών, με στόχο την προάσπιση των δικαιωμάτων των καταναλωτών. Για τα παραπάνω θέματα, η ΕΕΤΤ συνεργάζεται με άλλους αρμόδιους φορείς, συμπεριλαμβανομένων των Διευθύνσεων Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος και Οικονομικής Αστυνομίας, της Ελληνικής Αστυνομίας, του Συνηγόρου του Καταναλωτή, καθώς και των αρμόδιων υπηρεσιών της Ελληνικής Δικαιοσύνης
    Edit: Σόρρυ έχει βάλει το ίδιο λινκ ο φίλος παραπάνω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 08-06-19 στις 01:10.

  6. #171
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ευχαριστώ.
    Αλλά νομίζω πως είναι για άλλες περιπτώσεις, αναφέρει για συμμετοχή σε διαγωνισμούς ή καταχώριση του νούμερου τους σε κάποια σελίδα και ότι δεν υπήρξε επαρκείς ενημέρωση προς τους χρήστες
    Αυτός είναι ο ισχυρισμός των εταιριών για να καλύψουν τα νώτα τους.

  7. #172
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός είναι ο ισχυρισμός των εταιριών για να καλύψουν τα νώτα τους.
    προσωπικά σε ευχαριστώ για τα Links αλλά σε όλες αυτές τις καταγγελίες από το 2010 έως σήμερα υπάρχει και το δικό μου ονοματεπώνυμο (πληροφοριακά) καθώς δεν χαρίζομαι ούτε σε αυτές τις συγκεκριμένες εταιρείες που αλλάζουν επωνυμία - αφμ αλλά η έδρα παραμένει στην κύπρο ούτε στους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους.

    εγώ όμως φίλε μου μιλάω για περιπτώσεις όπως αυτής της καταγγελίας

    που σε χρεώνουν οι εταιρείες αυτές με τα νούμερα από 54... αλλά δεν έχεις μπει σε καμία ιστοσελίδα ούτε έχεις στείλει γραπτό μήνυμα

    απλά ξαφνικά λαμβάνεις ένα γραπτό μήνυμα που λέει μπείτε στην τάδε ιστοσελίδα να επιβεβαιώσετε την εγγραφή σας (κάποιος έχει περάσει το κινητό τηλέφωνο) το οποίο είναι απόρρητο έτσι είναι πάρα πολύ λίγα τα άτομα που το έχουν νόμιμα.

    και αυτομάτως έχουν τραβήξει τα χρήματα από το υπόλοιπο (μιας και μιλάω για καρτοκινητό)

    τέτοιες υποθέσεις αφορούν οι καταγγελίες το 2019 στις αρμόδιες αρχές ΕΕΤΤ - ΑΠΠΔΧ - ΣτΚ.

  8. #173
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων

    εγώ όμως φίλε μου μιλάω για περιπτώσεις όπως αυτής της καταγγελίας

    που σε χρεώνουν οι εταιρείες αυτές με τα νούμερα από 54... αλλά δεν έχεις μπει σε καμία ιστοσελίδα ούτε έχεις στείλει γραπτό μήνυμα

    απλά ξαφνικά λαμβάνεις ένα γραπτό μήνυμα που λέει μπείτε στην τάδε ιστοσελίδα να επιβεβαιώσετε την εγγραφή σας (κάποιος έχει περάσει το κινητό τηλέφωνο) το οποίο είναι απόρρητο έτσι είναι πάρα πολύ λίγα τα άτομα που το έχουν νόμιμα.

    και αυτομάτως έχουν τραβήξει τα χρήματα από το υπόλοιπο (μιας και μιλάω για καρτοκινητό)

    τέτοιες υποθέσεις αφορούν οι καταγγελίες το 2019 στις αρμόδιες αρχές ΕΕΤΤ - ΑΠΠΔΧ - ΣτΚ.
    Ξαναλάεω ότι αυτό ισχυρίζονται οι καταγγέλοντες ενώ το αντίθετο ισχυρίζονται οι εταιρίες.
    Τα πρόστιμα αφορούν (και) αυτές τις περιπτώσεις.

    Επίσης, αφού έχεις κάνει τόσες καταγγελίες σε τόσες αρχές, νομίζω θα ήταν χρήσιμο να τις ανεβάσεις εδώ (διαγράφοντας τα προσωπικά σου στοιχεία) για να βοηθηθούν και όλοι οι υπόλοιποι.

  9. #174
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτός είναι ο ισχυρισμός των εταιριών για να καλύψουν τα νώτα τους.
    Η ΕΕΤΤ στις αποφάσεις της το διαπιστώνει, όχι οι εταιρίες, από τα λινκ που ανεβασες. Εξάλλου συνιστά σοβαρό λόγο ακυρότητας αν η καταλογιστική πράξη δεν είναι πλήρως αιτιολογημένη . - - - Updated - - -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spiderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξαναλάεω ότι αυτό ισχυρίζονται οι καταγγέλοντες ενώ το αντίθετο ισχυρίζονται οι εταιρίες. Τα πρόστιμα αφορούν (και) αυτές τις περιπτώσεις.
    Εμάς μας νοιάζει όχι τι ισχυρίζονται οι αντίδικοι (καταγγέλλοντες+εταιρίες) αλλά τι διαπιστώνει η αρχή ελέγχου (ΕΕΤΤ). Αυτή αποφασίζει τι ισχύει και τι όχι (από τους ισχυρισμούς των εμπλεκομένων) και ποια είναι η αιτία καταλογισμού της κύρωσης που τυχόν επιβληθεί.

  10. #175
    Εγγραφή
    10-07-2006
    Μηνύματα
    5.276
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219926/21999 kBit/s
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    Speedport Plus
    Path Level
    Fastpath
    off topic
    Πολλοί είναι που διαμαρτύρονται και ελάχιστοι που κάνουν καταγγελίες. Από πενταψήφιο δεν έχω χρεωθεί αλλά μου έστελναν μη χρεώσημα του στυλ Σε γνώρισα στο chat Πάρε με να μιλήσουμε και τέτοια ενώ είχα ζητήσει φραγή σε όλα τα εισερχόμενα πενταψήφια. Με τις πολλές διαμαρτυρίες μου σταμάτησαν τελικά.
    Θυμάμαι τότε με τις αυξήσεις που έκανε η viva και δεν επέστρεφε τα χρήματα όλοι έλεγαν για ομαδικές αγωγές κτλ. Τελικά κανένας δεν έκανε.
    Όλοι θέλουν τους άλλους να ξελασπώνουν.
    Εγώ κατάφερα με καταγγελία και πήρα τα χρήματα μου πισω. Δεν γίνεται μόνο εδώ αλλά παντού. Φωνάζουν και λένε διάφορα. Προχθές στο ΚΕΑΟ πλήρωναν όλοι τις δόσεις σαν τις κότες. Απέξω έλεγαν για ληστρικούς τόκους.
    Στο μετρό μέσα ελάχιστοι είναι που διαμαρτύρονται για τα πισωκολητά στον έλεγχο. Λένε όμως και γράφουν διάφορα.
    Έτσι συνεχίζουν και οι απατεώνες με τα πενταψήφια. Οτι αρπάξουν.

  11. #176
    Εγγραφή
    17-09-2005
    Περιοχή
    ATHGR
    Μηνύματα
    2.528
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    ISP
    4G+
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    off topic Πολλοί είναι που διαμαρτύρονται και ελάχιστοι που κάνουν καταγγελίες.
    Δεν προκύπτει από πουθενά, εκτός αν κάποιος θεωρεί τα ποστ στα forum και το fcbk αξιόπιστο δεικτη... Ούτε είναι ανακοινωσιμες (για ευνόητους λόγους) από τις ελεγκτικές αρχές οι (ποσοτικοί+αιτιολογικοί) δείκτες των καταγγελομενων. Επίσης από τα ανωτέρω λινκ του φίλου προκύπτει πως υπάρχουν κυρώσεις ήδη από το 2010,2013,2014 κτλ όπως επίσης και ότι η ΕΕΤΤ ενεργεί ΚΑΙ αυτεπαγγέλτως.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stefanos1999 : 08-06-19 στις 22:10. Αιτία: typo

  12. #177
    Εγγραφή
    27-07-2007
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    10
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Καλημέρα
    Σήμερα το πρωί έλαβα 4 μηνύματα και χρεώθηκε 13 ευρώ από τους αριθμούς 54578 & 54003 και πάροχος Cosmote. Μετά από τηλέφωνο στην εταιρία με παρέπεμψαν να μιλήσω με την DIMOCO 2103009942. Όπως καταλαβαίνετε το πάρτι συνεχίζεται, μας κλέβουν κάτω από τα μάτια μας. Τη Δευτέρα , σήμερα ήταν κλειστά , θα τους καλέσω και εάν αρνηθούν για αποζημίωση , θα κινηθώ με καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ. Ειλικρινά σκέφτομαι να αλλάξω και πάροχο. Φανταστείτε να είχα σύνδεση ( μήπως για αυτό θέλουν να μας δέσουν , για να μας τα περνούν και να μην μιλάμε ... ντροπή!). Πρέπει οι ΠΑΝΤΕΣ να ζητήσουν αποκλεισμό από τα 5 ψηφία στα κινητά. Μπορεί 12 ευρώ να μην είναι πολλά αλλά για εμένα είναι σχεδόν 1 μέρα δουλείας.
    Περαστικά μας

  13. #178
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athinaok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα
    Σήμερα το πρωί έλαβα 4 μηνύματα και χρεώθηκε 13 ευρώ από τους αριθμούς 54578 & 54003 και πάροχος Cosmote. Μετά από τηλέφωνο στην εταιρία με παρέπεμψαν να μιλήσω με την DIMOCO 2103009942. Όπως καταλαβαίνετε το πάρτι συνεχίζεται, μας κλέβουν κάτω από τα μάτια μας. Τη Δευτέρα , σήμερα ήταν κλειστά , θα τους καλέσω και εάν αρνηθούν για αποζημίωση , θα κινηθώ με καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ. Ειλικρινά σκέφτομαι να αλλάξω και πάροχο. Φανταστείτε να είχα σύνδεση ( μήπως για αυτό θέλουν να μας δέσουν , για να μας τα περνούν και να μην μιλάμε ... ντροπή!). Πρέπει οι ΠΑΝΤΕΣ να ζητήσουν αποκλεισμό από τα 5 ψηφία στα κινητά. Μπορεί 12 ευρώ να μην είναι πολλά αλλά για εμένα είναι σχεδόν 1 μέρα δουλείας.
    Περαστικά μας
    Μην παίρνεις τηλέφωνο. Στείλε email.

  14. #179
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athinaok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα
    Σήμερα το πρωί έλαβα 4 μηνύματα και χρεώθηκε 13 ευρώ από τους αριθμούς 54578 & 54003 και πάροχος Cosmote. Μετά από τηλέφωνο στην εταιρία με παρέπεμψαν να μιλήσω με την DIMOCO 2103009942. Όπως καταλαβαίνετε το πάρτι συνεχίζεται, μας κλέβουν κάτω από τα μάτια μας. Τη Δευτέρα , σήμερα ήταν κλειστά , θα τους καλέσω και εάν αρνηθούν για αποζημίωση , θα κινηθώ με καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ. Ειλικρινά σκέφτομαι να αλλάξω και πάροχο. Φανταστείτε να είχα σύνδεση ( μήπως για αυτό θέλουν να μας δέσουν , για να μας τα περνούν και να μην μιλάμε ... ντροπή!). Πρέπει οι ΠΑΝΤΕΣ να ζητήσουν αποκλεισμό από τα 5 ψηφία στα κινητά. Μπορεί 12 ευρώ να μην είναι πολλά αλλά για εμένα είναι σχεδόν 1 μέρα δουλείας.
    Περαστικά μας
    Πολύ καλά θα κάνεις πέρα από τη καταγγελία να αλλάξεις πάροχο και να ενημερώσεις φίλους κ συγγενείς να φύγετε
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


  15. #180
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    402
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από athinaok Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τη Δευτέρα , σήμερα ήταν κλειστά , θα τους καλέσω και εάν αρνηθούν για αποζημίωση , θα κινηθώ με καταγγελία μέσω ΕΕΤΤ.
    Αν δεν έχεις καμία εμπλοκή, κάνε καταγγελία απευθείας.
    Δεν τους γνωρίζεις και δεν θες να τους γνωρίσεις ούτε να ασχοληθείας μαζί τους.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thourios Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολλοί είναι που διαμαρτύρονται και ελάχιστοι που κάνουν καταγγελίες.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanos1999 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προκύπτει από πουθενά, εκτός αν κάποιος θεωρεί τα ποστ στα forum και το fcbk αξιόπιστο δεικτη... Ούτε είναι ανακοινωσιμες (για ευνόητους λόγους) από τις ελεγκτικές αρχές οι (ποσοτικοί+αιτιολογικοί) δείκτες των καταγγελομενων. Επίσης από τα ανωτέρω λινκ του φίλου προκύπτει πως υπάρχουν κυρώσεις ήδη από το 2010,2013,2014 κτλ όπως επίσης και ότι η ΕΕΤΤ ενεργεί ΚΑΙ αυτεπαγγέλτως.
    Οι περισσότεροι λύνουν το πρόβλημά τους ύστερα από επικοινωνία με τον πάροχο ή/και την εταιρία.
    Δυστυχώς λίγοι προχωράνε σε καταγγελία.

Σελ. 12 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 271011121314172232 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας