Σελ. 101 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111121 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.501-1.515 από 2004
  1. #1501
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Να υπενθυμίσω ότι η λύση έχει βρεθεί αλλά δεν είναι ακόμα ΦΕΚ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...φόρησης

  2. #1502
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.907
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gogeta01 Εμφάνιση μηνυμάτων
    επικοινώνησα με την vodafone και μου είπαν ότι με την φραγή είμαι καλυμμένος και για παρελθοντικά και για μελλοντικά μηνύματα
    Την ίδια απάντηση και σε εμένα.. Για τα μελλοντικά δλδ..
    Θεωρητικά και τυχόν προηγούμενα πρέπει να σταματήσουν μετά με τη φραγή..

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υπενθυμίσω ότι η λύση έχει βρεθεί αλλά δεν είναι ακόμα ΦΕΚ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...φόρησης
    Αν αναφέρεσαι στην απάντηση του συνδρομητή με sms και πάλι δεν ξέρω πόσο ασφαλές μπορεί να είναι..
    Να υπενθυμίσω όταν είχε συμβεί παλιά σε εμένα, ότι με το που πατήθηκε κατά λάθος το banner είδα καρφί να φεύγει εξερχόμενο που δεν αποθηκεύτηκε..
    Ούτε sms pin ούτε τπτ.. Το πως έγινε; Άγνωστο.. Ίσως μέσω Over-the-Air programming (OTA).. Η κάποιου script; Δεν ξέρω.. Ψάχνω σχετικά άρθρα να δω πως δουλεύει αυτό με το ΟΤΑ..
    Πάντως λάθος που δεν ζήτησα κίνηση εξερχομένων τότε..
    Μια καλή ιδέα ώστε να ησυχάσουμε όλοι, θα ήταν οι υππ, να έχουν σελίδα που θα πληρώνεις με κάρτα η paypal.. Σύνδεσμο τον οποίο θα στέλνουν με δωρεάν ενημερωτικό sms... Και γενικά τα όποιου είδους μηνύματα in/out να είναι δωρεάν με κάποιο τρόπο..
    Μέσω κάρτας δεν λέγανε τώρα τελευταία να το κάνουν;
    Αν πάντως γίνει μέσω κάρτας θα έχει φάση, στο πως θα κάνουν ότι κάνουν μετά..
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 24-01-20 στις 07:01.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  3. #1503
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Μια χαρά είναι. Ευκαιρία να μάθει και ο μέσος χρήστης ότι τα app του φακού δεν χρειάζονται δικαιώματα sms.

  4. #1504
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.907
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μια χαρά είναι. Ευκαιρία να μάθει και ο μέσος χρήστης ότι τα app του φακού δεν χρειάζονται δικαιώματα sms.
    Μπορεί να μη χρειάζονται.. Αλλά ζητάνε διάφορα δικαιώματα, κ αν δεν τα ρυθμίσεις, κάηκες.. Σε ότι αφορά τα app, αν κ δεν αναφέρθηκα σε αυτά η γενικά σε όποια άλλα apps που κατεβάζει ο χρήστης..
    Πλάκα πλάκα τώρα που το σκέφτομαι, να έκανε κανα app τη στραβή; Αν και τα προσέχω τα permissions..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  5. #1505
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από direct debit πάντοτε έχεις τη δυνατότητα opt in και μάλιστα πρέπει να συμπληρώσεις σχετική φόρμα και πάντοτε opt out απλά λογιστικά πιθανώς να μην μπορέσεις να κάνεις opt out στις 25 του μήνα και να περιμένεις να χρεωθείς και ύστερα να το λύσεις με το συμβαλλομενο μέρος με επιστροφή χρημάτων.

    Εδώ, έχουμε αυτές τις εταιρείες να ζητούν καταναλωτές να συμπληρώσουν μια φόρμα συγκατάθεσης (consent) για χρεώσεις;
    Και εδώ θεωρείτε Opt in για να ξεκινήσουν να σε χρεώνουν, πρέπει λέει να πληκτρολογήσεις το πιν που σου στέλνουν.
    Όπως όμως και με τις direct debit η τράπεζα θεωρεί πως αυτός που ζητάει τα χρήματα έχει κάνει σωστά την διαδικασία, άλλωστε το βλέπεις και απο τα τόσα παράπονα που υπάρχουν για direct debit σε κόσμο απο εταιρίες που δεν τις ξέρανε καν.

  6. #1506
    Εγγραφή
    07-12-2010
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    πάντως και εμένα ακριβώς την ίδια απάντηση μου έστειλαν ότι θα αποζημειωθώ αλλά μου κουνούν και το δάκτυλο αν πήρε κάποιος το κινητό εν αγνοία μου και εγγράφτηκε. Φωνάζει ο κλέφτης όπως λέμε.

  7. #1507
    Το avatar του μέλους Wizard
    Wizard Guest
    Τελικά εκδόθηκε λογαριασμός χθες από την Cosmote με ταυτόχρονη χρέωση και πίστωση των μηνυμάτων της shoopadoo, οπότε δεν πρόλαβαν να μου φάνε χρήματα.

  8. #1508
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να υπενθυμίσω ότι η λύση έχει βρεθεί αλλά δεν είναι ακόμα ΦΕΚ
    https://www.adslgr.com/forum/threads...φόρησης
    Καλά κάνεις και το υπενθυμίζεις αλλά για την ώρα είναι μόνο θεωρία οπότε κανείς δεν θα πρέπει να εφησυχάζει. Όσοι περισσότεροι δουν τα μηνύματα και προλάβουν καταστάσεις ή πάρουν πίσω αυτά που ένα τρίτο άτομο στο σπίτι τους χρέωσε για να σπάσει πλάκα, τόσο το καλύτερο.

    Η ιστορία πάντως συνεχίζεται κανονικά και αν πιστέψουμε και τα άρθρα οι καταγγελίες έχουν αυξηθεί.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  9. #1509
    Εγγραφή
    05-11-2004
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    3.743
    Downloads
    44
    Uploads
    0
    Άρθρα
    30
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    EdgeRouter™ X
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευκολάκι!
    • Κάνεις αίτημα και παίρνεις άδεια ως πάροχος δικτύου ΥΠΠ από την ΕΕΤΤ.
    • Φτιάχνεις (ή συνεργάζεσαι με) εταιρείες στο εξωτερικό και σε χώρα αν είναι δυνατόν εξωτική κι εκτός δικαιοδοσίας της ΕΕ, που δημιουργούν υπηρεσίες ΥΠΠ.
    • Κάνεις σύμβαση με τους τηλεπικοινωνιακούς παρόχους, ώστε ο αριθμός που σου έδωσε η ΕΕΤΤ να συνδεθεί με την υπηρεσία ΥΠΠ για να μπορεί να δουλέψει στο δίκτυό τους. Παράλληλα τους στέλνεις τις χρέωσεις και λαμβάνεις πίσω τα έσοδα, μείον το κόστος που έχεις συμφωνήσει με αυτούς.
    • Σε περίπτωση που σε κατηγορήσουν (οποιοσδήποτε) για παρανομία, λες ότι εσύ δεν παρέχεις τις υπηρεσίες και κάνεις τον καλόπιστο επιστρέφωντας τα ποσά που χρέωσες. Στην χειρότερη τις αποκλείεις, αλλά αύριο-μεθαύριο τις ανοίγεις πάλι υπό νέα στέγη και διεύθυνση κ.ο.κ.


    Υπάρχει και το απλούστερο.
    • Φτιάχνεις εταιρείες στο εξωτερικό και σε χώρα αν είναι δυνατόν εξωτική κι εκτός δικαιοδοσίας της ΕΕ, που δημιουργούν υπηρεσίες ΥΠΠ.
    • Έρχεσαι σε συμφωνία με αδειοδοτημένο πάροχο δικτύου ΥΠΠ και νοικιάζεις τηλεφωνικό αριθμό από αυτόν. Όλη η τιμολόγηση γίνεται από αυτόν κι εσύ απλά λαμβάνεις τα έσοδα μείον το κόστος που έχεις συμφωνήσει με αυτόν.
    • Σε περίπτωση που σε κατηγορήσουν για παρανομία, αρχικά ισχυρίζεσαι ότι νόμιμα έγινε η εγγραφή και κάνεις τον καλόπιστο ακυρώνοντάς την (δεν θέλεις να μπλέξεις με δικαστήρια και λοιπές αηδίες). Στην χειρότερη πιστολιάζεις τα πάντα, αλλά αύριο-μεθαύριο ανοίγεις (ίσως σε άλλη εξωτική χώρα) υπό νέα στέγη και διεύθυνση κ.ο.κ.
    Απολύτως σωστό tutorial. Μπας και καταλάβουν κάποιοι τι γίνεται και τι σχέση έχουν οι telecoms σε αυτό.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ιστορία πάντως συνεχίζεται κανονικά και αν πιστέψουμε και τα άρθρα οι καταγγελίες έχουν αυξηθεί.
    Πολύ σωστά. Τρέχουν να μαζέψουν οτι προλάβουν πριν ενεργοποιηθεί ο νέος κανονισμός
    OK boomer

  10. #1510
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απολύτως σωστό tutorial. Μπας και καταλάβουν κάποιοι τι γίνεται και τι σχέση έχουν οι telecoms σε αυτό.



    Πολύ σωστά. Τρέχουν να μαζέψουν οτι προλάβουν πριν ενεργοποιηθεί ο νέος κανονισμός
    εγώ πάντως πιστεύω ότι και να ενεργοποιηθεί ο νέος κανονισμός από την ΕΕΤΤ

    οι εταιρείες αυτές δεν θα κλείσουν το πολύ να αλλάξουν επωνυμία και ΑΦΜ όπως είπε ο jkoukos

    κανείς ιδιοκτήτης δεν θα πληρώσει πρόστιμο ή θα πάει φυλακή

    πάλι θα βρουν τρόπους να χρεώνουν

    πάλι θα βρουν τα "κορόιδα" που θα τους χρεώνουν για δήθεν διαγωνισμούς (από τα ΜΜΕ) κτλ

    μην ξεχνάτε ότι βάση του μεγέθους της "χρέωσης από τα πενταψήφια" οι καταγγελίες είναι μικρότερες σε αριθμό ακόμα...από αυτόν που θα έπρεπε να είναι για να γίνει κάτι και να κινητοποιηθεί καμία δικαστική/αστυνομική αρχή.

  11. #1511
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Εάν οι χρήστες δεν είναι ξεβράκωτοι το 95% θα κλείσει την επόμενη μέρα καθώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  12. #1512
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν οι χρήστες δεν είναι ξεβράκωτοι το 95% θα κλείσει την επόμενη μέρα καθώς δεν έχουν λόγο ύπαρξης.
    θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη

    οι κάθε λογής "απατεώνες" θα συνεχίζουν να υπάρχουν όσο υπάρχουν "κορόιδα" από τα οποία μπορούν να αρπάξουν χρήματα άνευ τιμωρίας από την δικαιοσύνη

    αυτό θα σταματήσει όταν σταματήσουν να υπάρχουν "απατεώνες" ή σταματήσουν να υπάρχουν "κορόιδα" που μπορούν να τους αρπάξουν χρήματα ή όταν γίνει αυστηρότερη η δικαιοσύνη σε χρηματικά πρόστιμα και φυλάκιση.

  13. #1513
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    θα μου επιτρέψεις να έχω διαφορετική άποψη

    οι κάθε λογής "απατεώνες" θα συνεχίζουν να υπάρχουν όσο υπάρχουν "κορόιδα" από τα οποία μπορούν να αρπάξουν χρήματα άνευ τιμωρίας από την δικαιοσύνη

    αυτό θα σταματήσει όταν σταματήσουν να υπάρχουν "απατεώνες" ή σταματήσουν να υπάρχουν "κορόιδα" που μπορούν να τους αρπάξουν χρήματα ή όταν γίνει αυστηρότερη η δικαιοσύνη σε χρηματικά πρόστιμα και φυλάκιση.
    Εάν οι χρήστες πάψουν να είναι ξεβράκωτοι, κάτι μου λέει ότι θα πάψουν άμεσα και οι πλάκες στο σπίτι από τρίτα πρόσωπα προς τα κινητά μας. Ξέρεις, αυτά τα άτομα που μας παίρνουν την συσκευή και μας κάνουν εγγραφή σε wallpaper και funny videos.

    Σίγουρα θα υπάρξουν κάποιοι που θα τσιμπήσουν στο ιντερνετ ή ακόμα ακόμα θα επιθυμήσουν τις υπηρεσίες αλλά με τέτοια μικρά νούμερα δεν γίνεται δουλειά.

    Κάτσε όμως να γίνει το θαύμα και βλέπουμε. Για την ώρα συνεχίζουν όλα κανονικά όπως τα τελευταία χρόνια.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  14. #1514
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν οι χρήστες πάψουν να είναι ξεβράκωτοι, κάτι μου λέει ότι θα πάψουν άμεσα και οι πλάκες στο σπίτι από τρίτα πρόσωπα προς τα κινητά μας. Ξέρεις, αυτά τα άτομα που μας παίρνουν την συσκευή και μας κάνουν εγγραφή σε wallpaper και funny videos.

    Σίγουρα θα υπάρξουν κάποιοι που θα τσιμπήσουν στο ιντερνετ ή ακόμα ακόμα θα επιθυμήσουν τις υπηρεσίες αλλά με τέτοια μικρά νούμερα δεν γίνεται δουλειά.

    Κάτσε όμως να γίνει το θαύμα και βλέπουμε. Για την ώρα συνεχίζουν όλα κανονικά όπως τα τελευταία χρόνια.
    αν υπάρχει στο στενό μου περιβάλλον τέτοιο άτομο που κάνει τέτοιου είδους πλάκες

    πίστεψε με θα εύχεται να μην τον ανακαλύψω / βρω

    γιατί αν ... θα τον πασαλείψω με πούπουλα

  15. #1515
    Εγγραφή
    14-11-2003
    Περιοχή
    At Milliways, the Restaurant at the End of the Universe
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    3.048
    Downloads
    96
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    50000/5000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    OpenWRT (WNDR3700v2)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από globalnoise Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απολύτως σωστό tutorial. Μπας και καταλάβουν κάποιοι τι γίνεται και τι σχέση έχουν οι telecoms σε αυτό.



    Πολύ σωστά. Τρέχουν να μαζέψουν οτι προλάβουν πριν ενεργοποιηθεί ο νέος κανονισμός
    ΣΩΣΤΑ, ερώτηση αν ξέρετε, υπάρχει κάπου η πληροφορία για το API της cosmote/wind/voda που θα πρέπει να καλώ για να κάνω χρεώσεις; rest είναι ή soap ????
    See first, think later, then test. But always see first. Otherwise you will only see what you were expecting. Most scientists forget that. - Douglas Adams
    There's no right, there's no wrong, there's only popular opinion. - Jeffrey Goines (12 Monkeys)


Σελ. 101 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 81919699100101102103106111121 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας