Σελ. 39 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 1929343738394041444959 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 571-585 από 2004
  1. #571
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Και φυσικά ακόμα και αν η εταιρία κινητής όντως έκανε λάθος δεν παύει το γεγονός πως κάποιοι αυθαίρετα στείλαν χρεώσιμα μηνύματα.

  2. #572
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.088
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είχε αρνηθεί ο πάροχος πίστωση για δική τους υπαιτιότητα / σπαταλήσει χρόνο, θα έκραζα... αλλά αφού λύθηκε εντός 3 λεπτών, πίστωσαν τα χρήματα και έληξε το θέμα... δεν έχω λόγο να μην πιστέψω ότι τους ξέφυγε 1 sim γιατί είναι οικογενειακό πακέτο με πολλαπλές συνδέσεις.
    Για πες μας τι τους είπες.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και φυσικά ακόμα και αν η εταιρία κινητής όντως έκανε λάθος δεν παύει το γεγονός πως κάποιοι αυθαίρετα στείλαν χρεώσιμα μηνύματα.
    Καλά αυτό το χουμε σαν δεδομένο πλέον. Δεν προκαλεί εντύπωση. Αλλά είπαμε δεν παρανομούν όταν ενεργοποιούν υπηρεσίες σε τυχαίους αριθμούς γιατί λειτουργούν νόμιμα. Κι αφού λειτουργούν νόμιμα μπορούν να κλέψουν.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  3. #573
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Είναι προφανές ότι καταλογίζω ευθύνη στην εταιρεία ΥΠΠ, λέγοντας ότι ήταν... καιρός να συμβεί και σε μένα και ότι ενεργοποιήθηκε υπηρεσία χωρίς να το ζητήσω. Αυτός ήταν ο βασικός λόγος που έγραψα στο νήμα, για να επιβεβαιώσω άλλο ένα κρούσμα.

    Αυτό που ίσως διαφέρει στη περίπτωσή μου είναι ότι είχα ζητήσει φραγή εκ των προτέρων, οπότε ο πάροχος κινητής έκανε άμεσα δεκτό το αίτημα πίστωσης. Δεν είναι θέμα καλοσύνης μου, απλά δεν έχω λόγο να το τραβήξω περαιτέρω. Να ζητήσω αποζημίωση για ηθική βλάβη όταν είδα το λογαριασμό; - Δεν ισχύει γιατί δεν με σύγχυσε καν, αφού ήξερα περί τίνος πρόκειται από αυτό το νήμα και (νομίζω) χάρη σε αυτό το νήμα είχα ζητήσει φραγή!

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για πες μας τι τους είπες.
    Ακριβώς ότι είπα και εδώ, ότι έλαβα λογαριασμό με χρεώσεις για υπηρεσία που δεν αναγνωρίζω και ότι είχα ήδη ζητήσει φραγή για αυτές τις υπηρεσίες. Είδαν ότι όντως είχα ζητήσει φραγή στην τάδε ημερομηνία, έκαναν αίτημα πίστωσης και με διαβεβαίωσαν ότι έλεγξαν όλες τις sim και προστέθηκε αυτή που δεν είχε γίνει φραγή σωστά εξαρχής. Λίγες ώρες αργότερα έλαβα SMS ότι το αίτημα πίστωσης έγινε δεκτό και τάδε ποσό πιστώθηκε στο λογαριασμό. Δεν υπήρξε καμία αμφισβήτηση για να υπάρξει κάποιου είδους αντιπαράθεση και τακτοποιήθηκε άμεσα χωρίς να σπαταλήσω χρόνο ή να σπάσω τα νεύρα μου προσπαθώντας να εξηγήσω ότι δεν είμαι ελέφαντας. Δεν υπήρξε ούτε κάποια παραδοχή από πλευράς κινητής ότι ενεργοποιούνται αυθαίρετα τέτοιες υπηρεσίες, εστιάστηκαν κυρίως στο γεγονός ότι είχα ήδη ζητήσει φραγή.

    - - - Updated - - -

    Το μόνο αρνητικό, βλέποντας αυτά που έλεγα 2 χρόνια πριν, είναι ότι μάλλον παγιώθηκε η φάση με τις αυθαίρετες χρεώσεις και συμβιβάστηκα λόγω της επιστροφής χρημάτων όταν μου συνέβη και εμένα, ενώ τότε (ορθώς) δεν μου αρκούσε αυτό.

    - - - Updated - - -

    Σε 2 χρόνια από τώρα άμα μου ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο, λέτε να το πάω ένα βήμα παραπέρα και να λέω "ξαναέγινε και δε πήρα καν τηλέφωνο να παραπονεθώ, τα πλήρωσα και ξεμπέρδεψα... ωχουυυυυυυ και τι έγινε άμα πληρώσουμε και κάτι παραπάνω; σιγααααααα μωρέ, το τζοκερ που έπιασα πέρυσι να είναι καλά..."
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος psyxakias : 29-08-19 στις 01:46.

  4. #574
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το μόνο αρνητικό, βλέποντας αυτά που έλεγα 2 χρόνια πριν, είναι ότι μάλλον παγιώθηκε η φάση με τις αυθαίρετες χρεώσεις και συμβιβάστηκα λόγω της επιστροφής χρημάτων όταν μου συνέβη και εμένα, ενώ τότε (ορθώς) δεν μου αρκούσε αυτό.

    - - - Updated - - -

    Σε 2 χρόνια από τώρα άμα μου ξανασυμβεί κάτι αντίστοιχο, λέτε να το πάω ένα βήμα παραπέρα και να λέω "ξαναέγινε και δε πήρα καν τηλέφωνο να παραπονεθώ, τα πλήρωσα και ξεμπέρδεψα... ωχουυυυυυυ και τι έγινε άμα πληρώσουμε και κάτι παραπάνω; σιγααααααα μωρέ, το τζοκερ που έπιασα πέρυσι να είναι καλά..."
    Βασικά αυτό είναι το θέμα. Βέβαια κατανοητό να μην θέλει κάποιος να αναλωθεί ψυχολογικά και να σπαταλήσει και χρόνο την στιγμή μάλιστα που η ΕΕΤΤ απλά κάνει τα στραβά μάτια.

  5. #575
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Για κάθε δική μας ανοχή, και "άφεση αμαρτιών" με την επιστροφή χρημάτων, επικροτούμε και συμβάλλουμε στην κλοπή άλλων συμπολιτών μας που δεν έχουν την γνώση ή τα μέσα να προστατεύσουν τον εαυτό τους κατάλληλα. Το θέμα το συζητάμε ακόμα, εν έτη 2019, επειδή χιλιάδες άλλοι πριν από εμάς βολεύτηκαν είτε σε επιστροφή χρημάτων, είτε (ακόμα χειρότερα) σε μια απλή φραγή.

  6. #576
    Εγγραφή
    26-09-2003
    Μηνύματα
    17.713
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20 Mbps
    ISP
    Cosmote
    SNR / Attn
    9(dB) / 7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάθε δική μας ανοχή, και "άφεση αμαρτιών" με την επιστροφή χρημάτων, επικροτούμε και συμβάλλουμε στην κλοπή άλλων συμπολιτών μας που δεν έχουν την γνώση ή τα μέσα να προστατεύσουν τον εαυτό τους κατάλληλα. Το θέμα το συζητάμε ακόμα, εν έτη 2019, επειδή χιλιάδες άλλοι πριν από εμάς βολεύτηκαν είτε σε επιστροφή χρημάτων, είτε (ακόμα χειρότερα) σε μια απλή φραγή.
    Βρίσκω υπερβολική την αναφορά σε επικρότηση/συμβολή σε κλοπή (βαριά κατηγορία) αν αποφασίσεις να μην το τρέξεις περαιτέρω λόγω άμεσης επιστροφής χρημάτων. Πιθανόν όμως ένα πρότυπο επιστολής για άμεση καταγγελία σε ΕΕΤΤ & ΣτΚ, όποιος βρεθεί σε παρόμοια θέση, να βοηθούσε ώστε να τεθούν νέοι όροι, πιο αυστηροί όσον αφορά την ενεργοποίηση τέτοιων υπηρεσιών.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Zer0c00L Εμφάνιση μηνυμάτων
    αγωγή/μήνυση/εξώδικο στις αρμόδιες αρχές (δικαστικές/αστυνομικές) για απάτη
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γι'αυτό πάντα καταγγελία σε ΕΕΤΤ, και μήνυση για απάτη.
    Μήπως είναι λίγο υπερβολικό να προχωράς σε αγωγή/μήνυση για κάτι τέτοιο; Θα μου πείτε αυτό εκμεταλλεύονται οι εταιρείες αλλά έχετε προχωρήσει εσείς σε αγωγές για μερικά ευρώ; Αντίθετα μια μαζική αγωγή με καμιά 30-50-100αρια ενάγοντες, με συνολική απώλεια αρκετών χιλιάδων ευρώ, θα άξιζε ασυζητητί.

    @EvanGR: δεν έχω παρακολουθήσει ολόκληρο το θέμα, εσύ υποθέτω υπέβαλες μήνυση και έγινε δικαστήριο; τι έκβαση είχε;

  7. #577
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    την πάθαμε και εμείς...

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019_0267 (Medium).jpg 
Εμφανίσεις:  61 
Μέγεθος:  96,5 KB 
ID: 206287

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019_0268 (Medium).jpg 
Εμφανίσεις:  45 
Μέγεθος:  127,2 KB 
ID: 206288

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  2019_0269 (Medium).jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  86,3 KB 
ID: 206289


    άλλα τακτοποιήθηκε το θέμα!!!

  8. #578
    Το avatar του μέλους Zer0c00L
    Zer0c00L Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από psyxakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βρίσκω υπερβολική την αναφορά σε επικρότηση/συμβολή σε κλοπή (βαριά κατηγορία) αν αποφασίσεις να μην το τρέξεις περαιτέρω λόγω άμεσης επιστροφής χρημάτων. Πιθανόν όμως ένα πρότυπο επιστολής για άμεση καταγγελία σε ΕΕΤΤ & ΣτΚ, όποιος βρεθεί σε παρόμοια θέση, να βοηθούσε ώστε να τεθούν νέοι όροι, πιο αυστηροί όσον αφορά την ενεργοποίηση τέτοιων υπηρεσιών.


    Μήπως είναι λίγο υπερβολικό να προχωράς σε αγωγή/μήνυση για κάτι τέτοιο; Θα μου πείτε αυτό εκμεταλλεύονται οι εταιρείες αλλά έχετε προχωρήσει εσείς σε αγωγές για μερικά ευρώ; Αντίθετα μια μαζική αγωγή με καμιά 30-50-100αρια ενάγοντες, με συνολική απώλεια αρκετών χιλιάδων ευρώ, θα άξιζε ασυζητητί.

    @EvanGR: δεν έχω παρακολουθήσει ολόκληρο το θέμα, εσύ υποθέτω υπέβαλες μήνυση και έγινε δικαστήριο; τι έκβαση είχε;
    Καθόλου υπερβολικό δεν το βρίσκω να κάνω αγωγή/μήνυση εναντιών των παρόχων κινητής τηλεφωνίας και των εταιρειών ΥΠΠ (ειδικά για τους τελευταίους) καθώς αυτοί την πάτησαν και χρέωσαν σύνδεση καρτοκινητής (χωρίς δεδομένα) και είχαν το θράσος να πουν ότι εγώ έγραψα το νούμερο μου σε κάποια ιστοσελίδα αλλά μιας και η συγκεκριμένη σύνδεση καρτοκινητής ήταν μόνο για κλήσεις δεν είχε δεδομένα ούτε γραπτά μηνύματα ήταν πολύ εύκολο για μένα να αποδείξω τα ψέμματα τους αρκούσε να κινηθώ ανάλογα και να πάρω τις απαραίτητες άδειες από τις αρμόδιες αρχές ... μετά φαντάζεστε την συνέχεια ... απλά σιγή ...

    Επίσης δεν νομίζω να προχωρήσει ούτε η καταγγελία στην ΕΕΤΤ και στον ΣτΚ

    ούτε φυσικά η αγωγή/μήνυση

    Φυσικά και συμφωνώ μαζί σου για την μαζική/ομαδική αγωγή/μήνυση

    αλλά εδώ δεν φτάνουμε για καταγγελία στις αρμόδιες αρχές (μην θυμίσω τις ιστορίες με την ΑΠΠΔ (Αρχή Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων) και το Μητρώο του άρθρου 11 που με το ζόρι (την τελευταία φορά έγιναν 50 καταγγελίες εναντιών των παρόχων και έτσι τιμωρήθηκαν με υψηλά πρόστιμα) πριν το GDPR είναι αυτή η απόφαση τώρα που ισχύει το GDPR δεν ξέρω...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από EvanGR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για κάθε δική μας ανοχή, και "άφεση αμαρτιών" με την επιστροφή χρημάτων, επικροτούμε και συμβάλλουμε στην κλοπή άλλων συμπολιτών μας που δεν έχουν την γνώση ή τα μέσα να προστατεύσουν τον εαυτό τους κατάλληλα. Το θέμα το συζητάμε ακόμα, εν έτη 2019, επειδή χιλιάδες άλλοι πριν από εμάς βολεύτηκαν είτε σε επιστροφή χρημάτων, είτε (ακόμα χειρότερα) σε μια απλή φραγή.
    εγώ πάντως που πήρα την επιστροφή χρημάτων

    έκανα την φραγή σε όλα τα κινητά

    προχώρησα σε καταγγελία στην ΕΕΤΤ/ΣτΚ και σε αγωγή/μήνυση

    ξέρω βέβαια ποιο θα είναι το αποτέλεσμα...

    καθώς αυτές οι εταιρείες για έναν σκοπό φτιάχτηκαν και εξυπηρετούν

    άλλωστε όλοι γνωρίζετε πόσο εύκολο είναι όταν ένας ιδιοκτήτης τέτοιας εταιρείας φάει πρόστιμο από την ΕΕΤΤ και αφαίρεση άδειας λειτουργίας

    να "πτωχεύσει" την εταιρεία

    να αλλάξει επωνυμία και ΑΦΜ

    να διατηρήσει την ίδια έδρα (π.χ Κύπρο) και φυσικά τους ίδιους εργαζόμενους

    και να συνεχίσει το έργο με τους ίδιους θεατές.

  9. #579
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    HCN
    Path Level
    Fastpath
    [αφαίρεση συνημμένου - user request]

    Καλησπέρα και από μένα , ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ , μα πότε όλες οι εταιρίες το ίδιο βιολί . Θέλω να παρακαλέσω όποιον του το έχουν κάνει , ακόμη και για 0,01€ , Να κάνει τον κόπο να κάνει καταγγελία . Αναλογιστείτε ότι από 1€ να πάρει από κάθε σύνδεση είναι 10.000.000 € το λιγότερο . Αυτοί θησαυρίζουν εις υγείαν των κορόιδων . ΟΛΟΙ λοιπόν καταγγελία .

    Και αν έχουμε και κανέναν δικηγόρο στο forum , ας σκεφτούμε σοβαρά μια ομαδική αγωγή .

    Ευχαριστώ .
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος flamelab : 03-09-19 στις 23:41. Αιτία: αφαίρεση συνημμένου - user request

  10. #580
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fasdgr Εμφάνιση μηνυμάτων


    Καλησπέρα και από μένα , ΔΕΝ ΘΑ ΑΛΛΑΞΕΙ ΠΟΤΕ , μα πότε όλες οι εταιρίες το ίδιο βιολί . Θέλω να παρακαλέσω όποιον του το έχουν κάνει , ακόμη και για 0,01€ , Να κάνει τον κόπο να κάνει καταγγελία . Αναλογιστείτε ότι από 1€ να πάρει από κάθε σύνδεση είναι 10.000.000 € το λιγότερο . Αυτοί θησαυρίζουν εις υγείαν των κορόιδων . ΟΛΟΙ λοιπόν καταγγελία .

    Και αν έχουμε και κανέναν δικηγόρο στο forum , ας σκεφτούμε σοβαρά μια ομαδική αγωγή .

    Ευχαριστώ .
    Αρχικά σβήσε τα ονόματα από την αρχή του κειμένου αν θες και ξανά ανέβασε τις εικόνες..
    Αν δεν ξέρεις να τις σβήσεις εδώ είμαστε..

    - - - Updated - - -

    Κατά δεύτερον τώρα..

    Στη πρώτη σελίδα γράφει...
    Η εεττ έχει την γενική αρμοδιότητα για τη ρύθμιση της πρόσβασης και της διασύνδεσης...κλπ κλπ...και επιβάλλοντας κυρώσεις σε παρόχους που αρνούνται τη πρόσβαση...

    Άρα αν καταλαβαίνω καλά βάσει της εεττ οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν πρόσβαση..και το όλο υπόλοιπο πλαίσιο των υππ το ρυθμίζει η εεττ...καλά κατάλαβα;

    Το (Αποφ.ΕΕΤΤ 578/29/28-9-2010, φεκ1651/β/15-10-2010) όπως και τα (άρθρο 19 Ν.4070/2012) ,(άρθρο 12 κατ Ν. 4070/2012)
    που διαβάζω πάει να πει ότι έχει γίνει νόμος του κράτους το όλο αυτό πλαίσιο των υππ;

    - - - Updated - - -

    Αποφ.ΕΕΤΤ 578/29/28-9-2010.

    3. Ο Τελικός Χρήστης δύναται με αίτησή του προς τον Πάροχο του Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης να ζητήσει τη φραγή
    της πρόσβασής του σε όλες τις ΥΠΠ ή σε συγκεκριμένες αριθμοδοτικές σειρές.
    Η φραγή αυτή μπορεί να αφορά και τη λήψη όλων των σύντομων μηνυμάτων ΥΠΠ ή των σύντομων μηνυμάτων
    ΥΠΠ από συγκεκριμένες αριθμοδοτικές σειρές.
    Στην περίπτωση αυτή, ο Πάροχος του Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης υποχρεούται να ικανοποιήσει το αίτημα.
    Η δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας φραγής δημοσιεύεται στο διαδικτυακό τόπο του παρόχου
    δικτύου εκκίνησης κλήσης,σε εύκολα προσβάσιμο από τον Τελικό Χρήστη σημείο.
    =
    Εγώ βασικά θα ζητήσω εγγράφως με mail φραγή προς όλες τις υππ για όλους τους αριθμούς μου (ακόμα και σε όσες δεν είχα περιστατικό) να είμαι ήσυχος πια...αλλά για να λυθεί η όλη κατάσταση θέλει όπως έχει αναφερθεί μαζική κίνηση για να σταματήσουν "αυτές" οι ενέργειες και για να γίνει πιο ασφαλές το όλο πλαίσιο..

    2. Εφόσον, ο Τελικός Χρήστης επιλέξει μία ΥΠΠ μη συνδρομητική, η οποία απαιτεί εγγραφή μέσω διαδικτύου,
    εισάγοντας τον αριθμό του σε διαδικτυακή σελίδα, είτε πρέπει να λάβει άμεσα ένα σύντομο μήνυμα με κωδικό,
    τον οποίο και θα πρέπει να εισάγει στην ιστοσελίδα, είτε ένα σύντομο μήνυμα στο οποίο θα πρέπει να απαντήσει
    στην περίπτωση που αποδέχεται την εγγραφή στην υπηρεσία. Και στις δύο ως άνω περιπτώσεις, το σύντομο μήνυμα
    θα πρέπει να του γνωστοποιεί το όνομα και το κόστος της υπηρεσίας και την επωνυμία του Παρόχου ΥΠΠ.
    Η εγγραφή στην υπηρεσία θα ολοκληρωθεί, μόνο εφόσον, ο Τελικός Χρήστης είτε εισάγοντας τον κωδικό στην
    σχετική ιστοσελίδα, είτε αποστέλλοντας μήνυμα επιβεβαίωσης στον σχετικό σύντομο κωδικό,
    παράσχει τη συγκατάθεσή του για την εγγραφή του στην υπηρεσία. Μέχρι την ολοκλήρωση της εγγραφής του
    στην υπηρεσία, ο Τελικός Χρήστης δεν χρεώνεται με πρόσθετη χρέωση.
    =
    Στην δική μου περίπτωση παλαιότερα όπως είχα πει πατώντας κατά λάθος επειδή κόλλησε ο browser κατά το scrolling
    σε ένα banner είδα να φεύγει εξερχόμενο sms χωρίς να αποθηκευτεί πουθενά..Και χωρίς φυσικά να υπάρχει tick-box
    H να έρθει sms με κάποιο pin για εγγραφή..ήρθαν κατευθείαν τα χρεώσιμα sms.. Κακώς δεν ζήτησα ανάλυση τότε..άραγε θα υπάρχει μετά από 2-3 χρόνια για καρτοκινητό; Ούτε καν το σκέφτηκα για την ανάλυση τότε Η την καταγγελία στην εεττ.. Αλλά πρωτόκολλο παρόχου+υππ έχω αν θυμάμαι καλά..
    Επειδή λοιπόν οι όποιοι αυτοί έχουν κάνει έτσι το σύστημα..οι υππ/πάροχοι έρχονται και μας λένε μετά ότι εμείς γραφτήκαμε στην
    υπηρεσία..και επειδή είμαστε δυσαρεστημένοι και μας καταλαβαίνουν..μας επιστρέφουν τα χρήματα.. Αυτό πρέπει να σταματήσει..
    Άμα όλες αυτές οι χρεώσεις είχαν γίνει εντελώς νόμιμα..σιγά μην συνέχιζαν να επιστρέφουν χρήματα..

    Τέλος αυτό σαν πληροφορία...
    Καλό είναι όσοι την πατάμε να κάνουμε καταγγελία για να παίρνει πρωτόκολλο και να υπάρχει ιστορικό..

    3. Ο Πάροχος Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης ενημερώνει άμεσα τον Πάροχο Δικτύου για κάθε καταγγελία καταναλωτή
    που τον αφορά. Ο Πάροχος Δικτύου ενημερώνει τον Πάροχο ΥΠΠ άμεσα για κάθε καταγγελία καταναλωτή που τον αφορά.
    Ο Πάροχος ΥΠΠ τηρεί πλήρως ενημερωμένο συνοπτικό κατάλογο και σχετικό αρχείο των καταγγελιών καταναλωτών
    που λαμβάνει είτε απευθείας είτε μέσω άλλων παρόχων είτε με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, ανά παρεχόμενη ΥΠΠ.
    Στον εν λόγω κατάλογο καταγγελιών περιλαμβάνεται και η πληροφορία του τρόπου αντιμετώπισης κάθε καταγγελίας.
    Το σχετικό αρχείο καλύπτει τουλάχιστον την περίοδο των τελευταίων δύο ετών.
    Σε περίπτωση μαζικών καταγγελιών καταναλωτών για μη νόμιμη παροχή συγκεκριμένων ΥΠΠ,
    ο Πάροχος Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης υποχρεούται να διακόψει την παροχή πρόσβασης στις συγκεκριμένες ΥΠΠ
    και να ενημερώσει σχετικά την ΕΕΤΤ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος GregoirX23 : 02-09-19 στις 22:43.
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  11. #581
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300000/300000
    ISP
    HCN
    Path Level
    Fastpath
    Spoiler:
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από GregoirX23 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικά σβήσε τα ονόματα από την αρχή του κειμένου αν θες και ξανά ανέβασε τις εικόνες..
    Αν δεν ξέρεις να τις σβήσεις εδώ είμαστε..

    - - - Updated - - -

    Κατά δεύτερον τώρα..

    Στη πρώτη σελίδα γράφει...
    Η εεττ έχει την γενική αρμοδιότητα για τη ρύθμιση της πρόσβασης και της διασύνδεσης...κλπ κλπ...και επιβάλλοντας κυρώσεις σε παρόχους που αρνούνται τη πρόσβαση...

    Άρα αν καταλαβαίνω καλά βάσει της εεττ οι πάροχοι είναι υποχρεωμένοι να παρέχουν πρόσβαση..και το όλο υπόλοιπο πλαίσιο των υππ το ρυθμίζει η εεττ...καλά κατάλαβα;

    Το (Αποφ.ΕΕΤΤ 578/29/28-9-2010, φεκ1651/β/15-10-2010) όπως και τα (άρθρο 19 Ν.4070/2012) ,(άρθρο 12 κατ Ν. 4070/2012)
    που διαβάζω πάει να πει ότι έχει γίνει νόμος του κράτους το όλο αυτό πλαίσιο των υππ;

    - - - Updated - - -

    Αποφ.ΕΕΤΤ 578/29/28-9-2010.

    3. Ο Τελικός Χρήστης δύναται με αίτησή του προς τον Πάροχο του Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης να ζητήσει τη φραγή
    της πρόσβασής του σε όλες τις ΥΠΠ ή σε συγκεκριμένες αριθμοδοτικές σειρές.
    Η φραγή αυτή μπορεί να αφορά και τη λήψη όλων των σύντομων μηνυμάτων ΥΠΠ ή των σύντομων μηνυμάτων
    ΥΠΠ από συγκεκριμένες αριθμοδοτικές σειρές.
    Στην περίπτωση αυτή, ο Πάροχος του Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης υποχρεούται να ικανοποιήσει το αίτημα.
    Η δυνατότητα χρήσης της υπηρεσίας φραγής δημοσιεύεται στο διαδικτυακό τόπο του παρόχου
    δικτύου εκκίνησης κλήσης,σε εύκολα προσβάσιμο από τον Τελικό Χρήστη σημείο.
    =
    Εγώ βασικά θα ζητήσω εγγράφως με mail φραγή προς όλες τις υππ για όλους τους αριθμούς μου (ακόμα και σε όσες δεν είχα περιστατικό) να είμαι ήσυχος πια...αλλά για να λυθεί η όλη κατάσταση θέλει όπως έχει αναφερθεί μαζική κίνηση για να σταματήσουν "αυτές" οι ενέργειες και για να γίνει πιο ασφαλές το όλο πλαίσιο..

    2. Εφόσον, ο Τελικός Χρήστης επιλέξει μία ΥΠΠ μη συνδρομητική, η οποία απαιτεί εγγραφή μέσω διαδικτύου,
    εισάγοντας τον αριθμό του σε διαδικτυακή σελίδα, είτε πρέπει να λάβει άμεσα ένα σύντομο μήνυμα με κωδικό,
    τον οποίο και θα πρέπει να εισάγει στην ιστοσελίδα, είτε ένα σύντομο μήνυμα στο οποίο θα πρέπει να απαντήσει
    στην περίπτωση που αποδέχεται την εγγραφή στην υπηρεσία. Και στις δύο ως άνω περιπτώσεις, το σύντομο μήνυμα
    θα πρέπει να του γνωστοποιεί το όνομα και το κόστος της υπηρεσίας και την επωνυμία του Παρόχου ΥΠΠ.
    Η εγγραφή στην υπηρεσία θα ολοκληρωθεί, μόνο εφόσον, ο Τελικός Χρήστης είτε εισάγοντας τον κωδικό στην
    σχετική ιστοσελίδα, είτε αποστέλλοντας μήνυμα επιβεβαίωσης στον σχετικό σύντομο κωδικό,
    παράσχει τη συγκατάθεσή του για την εγγραφή του στην υπηρεσία. Μέχρι την ολοκλήρωση της εγγραφής του
    στην υπηρεσία, ο Τελικός Χρήστης δεν χρεώνεται με πρόσθετη χρέωση.
    =
    Στην δική μου περίπτωση παλαιότερα όπως είχα πει πατώντας κατά λάθος επειδή κόλλησε ο browser κατά το scrolling
    σε ένα banner είδα να φεύγει εξερχόμενο sms χωρίς να αποθηκευτεί πουθενά..Και χωρίς φυσικά να υπάρχει tick-box
    H να έρθει sms με κάποιο pin για εγγραφή..ήρθαν κατευθείαν τα χρεώσιμα sms.. Κακώς δεν ζήτησα ανάλυση τότε..άραγε θα υπάρχει μετά από 2-3 χρόνια για καρτοκινητό; Ούτε καν το σκέφτηκα για την ανάλυση τότε Η την καταγγελία στην εεττ.. Αλλά πρωτόκολλο παρόχου+υππ έχω αν θυμάμαι καλά..
    Επειδή λοιπόν οι όποιοι αυτοί έχουν κάνει έτσι το σύστημα..οι υππ/πάροχοι έρχονται και μας λένε μετά ότι εμείς γραφτήκαμε στην
    υπηρεσία..και επειδή είμαστε δυσαρεστημένοι και μας καταλαβαίνουν..μας επιστρέφουν τα χρήματα.. Αυτό πρέπει να σταματήσει..
    Άμα όλες αυτές οι χρεώσεις είχαν γίνει εντελώς νόμιμα..σιγά μην συνέχιζαν να επιστρέφουν χρήματα..

    Τέλος αυτό σαν πληροφορία...
    Καλό είναι όσοι την πατάμε να κάνουμε καταγγελία για να παίρνει πρωτόκολλο και να υπάρχει ιστορικό..

    3. Ο Πάροχος Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης ενημερώνει άμεσα τον Πάροχο Δικτύου για κάθε καταγγελία καταναλωτή
    που τον αφορά. Ο Πάροχος Δικτύου ενημερώνει τον Πάροχο ΥΠΠ άμεσα για κάθε καταγγελία καταναλωτή που τον αφορά.
    Ο Πάροχος ΥΠΠ τηρεί πλήρως ενημερωμένο συνοπτικό κατάλογο και σχετικό αρχείο των καταγγελιών καταναλωτών
    που λαμβάνει είτε απευθείας είτε μέσω άλλων παρόχων είτε με οποιοδήποτε άλλο τρόπο, ανά παρεχόμενη ΥΠΠ.
    Στον εν λόγω κατάλογο καταγγελιών περιλαμβάνεται και η πληροφορία του τρόπου αντιμετώπισης κάθε καταγγελίας.
    Το σχετικό αρχείο καλύπτει τουλάχιστον την περίοδο των τελευταίων δύο ετών.
    Σε περίπτωση μαζικών καταγγελιών καταναλωτών για μη νόμιμη παροχή συγκεκριμένων ΥΠΠ,
    ο Πάροχος Δικτύου Εκκίνησης Κλήσης υποχρεούται να διακόψει την παροχή πρόσβασης στις συγκεκριμένες ΥΠΠ
    και να ενημερώσει σχετικά την ΕΕΤΤ.


    Ύστερα από την επισήμανση του συμφοριτη (ευχαριστώ για την επισήμανση ) επαναλαμβάνω χωρίς τα ονόματα (όχι ότι κρυβόμαστε άλλα πότε δεν ξέρεις )

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  24fix.png 
Εμφανίσεις:  21 
Μέγεθος:  585,4 KB 
ID: 206421
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_25.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  576,6 KB 
ID: 206422

  12. #582
    Εγγραφή
    05-09-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Διάβασα πολλά και μπερδεύτηκα. Εν κατακλείδι αίτημα επιστροφής χρημάτων κάνουμε στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ή στην DIMOCO; Έγγραφη ή μπορούμε να επισκεφτούμε ένα κατάστημα και να υποβάλουμε το αίτημα; Κάποιοι αναφέρουν και επιπλέον ποσό αποζημίωσης. Με τι σκεπτικό; Λόγω ψυχικής οδύνης;

  13. #583
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefgogo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Διάβασα πολλά και μπερδεύτηκα. Εν κατακλείδι αίτημα επιστροφής χρημάτων κάνουμε στην εταιρεία κινητής τηλεφωνίας ή στην DIMOCO; Έγγραφη ή μπορούμε να επισκεφτούμε ένα κατάστημα και να υποβάλουμε το αίτημα; Κάποιοι αναφέρουν και επιπλέον ποσό αποζημίωσης. Με τι σκεπτικό; Λόγω ψυχικής οδύνης;
    Έχουν γραφτεί πολλά..και αν και δεν ξέρουμε την περίπτωση σου και πως την έπαθες..η αν απλά ρωτάς σαν πληροφορία..
    1) Θα κάνεις τη διαγραφή του αριθμού σου, καλύτερα τηλεφωνικά στο ivr της υππ που σε χρέωσε..έχει σταθερό τηλέφωνο στο sms και έρχεται και sms επαλήθευσης διαγραφής χωρίς χρέωση..
    2) Θα κάνεις το μπλοκάρισμα των χρεώσιμων 5ψήφιων μέσω του παρόχου που ανήκεις κατά προτίμηση αίτημα με email η φάξ, φωτοτυπία ταυτότητας,στοιχεία,κείμενο και αποστολή..
    3) Θα ζητήσεις πάλι κατα προτίμηση με email η φάξ, με φωτοτυπία ταυτότητας,στοιχεία,κείμενο..τα χρήματα σου πίσω για μια υπηρεσία που δεν ζήτησες-χρησιμοποίησες αλλά και ούτε θέλησες ποτέ.. Και απορείς πως έγινε όλη αυτή η ιστορία και σου αφαίρεσαν χρήματα, με αποτέλεσμα την ταλαιπωρία σου..
    Θα κάνεις κοινοποίηση στον πάροχο σου, την υππ που σε χρέωσε αλλά και την εεττ σαν 3η κοινοποίηση..
    Ο πάροχος ως συνήθως θα κάνει τον κινέζο και θα σε παραπέμψει στην υππ..αν στα πιστώσει έχει καλώς..αν κ λίγο δύσκολο..
    Αλλιώς κυνηγάς την υππ..
    Αν σε πάρει κάποιος τηλέφωνο..θα πεις ότι δέχεσαι μόνο έγγραφη απάντηση και τίποτα άλλο..
    Από την υππ θα πάρεις το πιθανότερο τα χρήματα σου σε μορφή επιταγής η κατάθεση σε λογαριασμό..
    Τώρα αν θες να επιμείνεις να στα πιστώσει ο πάροχος από εκεί που τα πήρε..θέλει μπόλικη υπομονή..αλλά έχει ξαναγίνει νομίζω..
    4)Τέλος αν κάποιος θέλει να το προχωρήσει με καταγγελία στην εεττ η και ακόμα παραπέρα είναι άλλο θέμα..αλλά όπως
    έχει αναφερθεί..ένας μόνο δεν κάνει πολλά..αλλά αν έχει κάποιος όρεξη για μια καταγγελία στην εεττ ώστε να υπάρχει ιστορικό...why not..
    5)Τέλος καλό είναι να κρατάμε όσα στοιχεία μπορούμε π.χ το πως/πότε έγινε, μηνύματα, ανάλυση λογαριασμού κλπ..
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

  14. #584
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.908
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Καλύτερα θα έλεγα κάποιος να αποφύγει την αποστολή μηνύματος για να σταματήσουν τα μηνύματα. Η φραγή των 5ψηφιων αρκεί.

  15. #585
    Εγγραφή
    01-03-2005
    Περιοχή
    GR
    Μηνύματα
    9.953
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    Ftth:500/50 & 4G:95/45.
    ISP
    Nova & Cosmote.
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    HG8145V5 & Mr6500v.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα θα έλεγα κάποιος να αποφύγει την αποστολή μηνύματος για να σταματήσουν τα μηνύματα. Η φραγή των 5ψηφιων αρκεί.
    Εγώ όταν και σε όποιον γνωστό μου τύχει να συμβεί, τη διαγραφή την κάνω από σταθερό προς το σταθερό της εκάστοτε υππ..
    Και μετά έρχεται δωρεάν μήνυμα επαλήθευσης διαγραφής..
    Η φραγή στον παροχο γίνεται μετά..η πριν.. το ίδιο είναι..αλλά καλύτερα εγγράφως...
    -GOVERNMENT ECONOMIST VIRUS: Nothing works, but all your diagnostic software says everything is fine. :x

Σελ. 39 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 1929343738394041444959 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας