Σελ. 5 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 61-75 από 2004
  1. #61
    Εγγραφή
    17-08-2004
    Περιοχή
    Κρήτη
    Μηνύματα
    359
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    .
    Για αναλυτικές πληροφορίες, εδώ: https://www.facebook.com/groups/243559902805929/

    Ο πάροχος κινητής, και η εταιρία που έπραξε την απάτη, γνωρίζουν πολύ καλά πως να σε αντιμετωπίσουν (το κάνουν χρόνια) και θα ισχυριστούν ότι εγγράφηκες με δική σου πρωτοβουλία. Τα έχουν όλα έτοιμα και προετοιμασμένα.

    Εσύ... δες το facebook group που παρέθεσα παραπάνω.

    Μήνυση για απάτη σε αστυνομικό τμήμα (χωρίς κόστος).

    Καταγγελία σε ΕΕΤΤ για να πάρεις τα χρήματα σου πίσω (ένα μέρος αυτών).

  2. #62
    Εγγραφή
    14-10-2013
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Η απάτη συνεχίζεται. Έπεσα και εγώ θύμα με χρέωση από μηνύματα sms που μου έστελναν πενταψήφια.
    Το 54949 της DIMOCO και το 19477 της της NVIA GEST.DAT.S.T.

    Ξέρετε άμα έχουν κάπου γραφεία αυτές οι εταιρείες για να τους τα πω από κοντά;

  3. #63
    Εγγραφή
    10-08-2018
    Μηνύματα
    400
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    WEB
    Κάντε καταγγελία στην ΕΕΤΤ και μην ασχολείστε με την εταιρία ή τον πάροχο κινητής.

  4. #64
    Εγγραφή
    14-10-2013
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έχω κάνει καταγγελία στην ΕΕΤΤ, δεν πείρα όμως κάποιο επιβεβαιωτικό email, έτσι γίνεται;
    Και σε πόσες μέρες περίπου θα απαντήσουν;

  5. #65
    Εγγραφή
    18-10-2011
    Ηλικία
    62
    Μηνύματα
    448
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΛΙΟΝ
    Δεν πίστευα καιγώ ότι αποστέλλουν τυχαία μηνύματα σε κινητό χωρίς να έχεις πατήσει καποια διαφήμιση η
    συμμετοχή σε διαγωνισμό μέχρι που την πάτησα
    Άνοιξα το κινητό μου πριν λίγο και αμέσως άρχισα να λαμβάνω μηνύματα από 54850
    Πήρα εκνευρισμένος την κόσμοτε και έβαλα φραγή και μου είπε να επικοινωνήσω με την εταιρεία
    που τα έστειλε.τρεχα γυρευε

  6. #66
    Εγγραφή
    17-03-2019
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα.
    Επεσα κι εγω θύμα απάτης πενταψήφιου αριθμού πριν λίγες μέρες, συγκεκριμένα από την εταιρεία Veoo. Τους έστειλα μειλ και απαντησαν πολύ γενικά και αόριστα ότι τέλος του μήνα θα με ενημερωσουν για επιστροφή χρημάτων. Επειδή ομως δεν μπορούσα να αφήσω έτσι το θέμα, μολις έστειλα καταγγελία στο Συνήγορο του Καταναλωτη και θα στειλω και όπου αλλού αναφέρατε κάποιοι σε αυτό το thread. Η Vodafone εννοείται πως μου είπε τα συνήθη, να προσέχω πού δινω τον αριθμό μου και πως δεν μπορεί να κανει κάτι άλλο πέραν της φραγης των πενταψηφίων.
    Διάβασα οτι ήδη επιβλήθηκαν πρόστιμα σε αυτες τις εταιρείες αλλά και στους παρόχους. Τότε πώς γινεται να συνεχίζουν ανεξέλεγκτα τη δράση τους οι πρώτες; Πώς οι πάροχοι εξακολουθούν να αφήνουν τους συνδρομητές τους απροστάτευτους;
    Προφανώς όλοι τους έχουν την ανοχή υψηλά ιστάμενων ανθρώπων, δεν μπορώ να το εξηγήσω αλλιώς. Και δεν ξέρω αν υπάρχει τρόπος να σταματήσουν τις πρακτικές τους.

  7. #67
    Εγγραφή
    19-03-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Καλησπέρα,

    Έψαξα στο Διαδίκτυο, να δω αν και άλλοι έχουν πρόβλημα με υπέρογκες χρεώσεις από πενταψήφια νούμερα, βρήκα το φόρουμ σας και γράφτηκα.

    Έχω κινητό με Cosmocarta. Το περασμένο Σάββατο, 16 του μηνός, έλαβα 2 sms από ένα πενταψήφιο νούμερο. Το ένα έγραφε πως έγινα συνδρομητής σε κάποια υπηρεσία και το άλλο ότι μπορούσα να διαγραφώ από αυτήν στέλνοντας sms ή μπαίνοντας σ' ένα σάιτ. Δεν μου πέρασε από το μυαλό ότι θα μπορούσαν να με χρεώσουν χωρίς να έχω δώσει κάποια συγκατάθεση και τα διέγραψα.
    Την άλλη μέρα, Κυριακή 17, έλαβα ένα sms από την Cosmote: "Λαμβάνεις SMS πρόσθετης χρέωσης από τρίτες εταιρίες στο κινητό σου; Μπορείς να ενημερωθείς για την χρήση, ενεργοποίηση και απενεργοποίησή τους στο https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/yphresies_sms.html". Ανοίγω τον λογαριασμό μου και βλέπω πως μου είχαν αφαιρεθεί 6,24 ευρώ. Μπήκα στην παραπάνω ηλεκτρονική διεύθυνση κι από εκεί πήγα στο "https://www.cosmote.gr/cs/cosmote/gr/service-fragi-cosmote.html", όπου είδα με γαλάζια γράμματα την επιλογή "στείλε μας ηλεκτρονικά το αίτημά σου". Τους έστειλα λοιπόν ένα μήνυμα ζητώντας να γίνει φραγή σε όλους τους πενταψήφιους αριθμούς ΥΠΠ. Και νόμισα πως ξεμπέρδεψα.

    Αμ δε!
    Σήμερα το πρωί έλαβα 3 sms από πενταψήφιο αριθμό που διαφήμιζαν παιχνίδια, κλπ. όπως νόμιζα. Τα διέγραψα και μετά είδα πως και πάλι μου είχαν αφαιρεθεί 6,24 ευρώ από τον λογαριασμό μου. Παίρνω τηλέφωνο την Cosmote και τους λέω τα παράπονά μου. Η κοπέλα στο τηλέφωνο μού λέει πως μόνο με κλήση η φραγή γίνεται "άμεσα", ενώ με μήνυμα αργεί κάπως. Μου προσφέρει επιπλέον χρόνο ομιλίας γιατί ενοχλήθηκα, και δεν τον δέχομαι. Της λέω πως έχω άφθονο αλλά τα χρήματα είναι που τελειώνουν στον λογαριασμό μου. Μου απαντά πως θα ζητήσει αρμοδίως να μου πιστωθούν τα χρήματα που έχασα γιατί δεν είχε ενεργοποιηθεί η φραγή που είχα ζητήσει. Πράγματι, μετά από κανένα τρίωρο μου επεστράφησαν τα 12,48 ευρώ.

    (Στην αρχή μου είχε πει να απευθυνθώ στις εταιρίες που με χρέωσαν και να ζητήσω τον λόγο. Τρέχα γύρευε που λέει κι ο kataras παραπάνω, αλλά έχω διαγράψει και τα sms και δεν ξέρω ποιες είναι οι πονηρές εταιρίες που μου πήραν τα 6 ευρουλάκια εκάστη. Όταν τη ρώτησα πώς είναι δυνατόν η Cosmote να δίνει τα χρήματά μου σε άγνωστές μου εταιρίες χωρίς καμιά δική μου συγκατάθεση, άρχισε να μου λέει διάφορα πως ίσως απάντησα σε κάποια μηνύματα ή pop-up παράθυρα στο Διαδίκτυο και άλλα, κάτι που δεν έχω κάνει.)

    Από τα παραπάνω συμπεραίνω πως οι πάροχοι κινητής τηλεφωνίας παίρνουν (μάλλον μεγάλα) ποσοστά από τα ευρουλάκια που μας κλέβουν οι πονηρούλες εταιρίες και γι' αυτό δεν έχει λυθεί το θέμα με τους ΥΠΠ τόσα χρόνια. Για να έχουν καλυμμένα τα νώτα τους, σου στέλνουν και το sms που παρέθεσα παραπάνω, κι αν θες, ζητάς φραγή. Όταν διαμαρτύρεσαι, σου προσφέρουν πρόσθετο χρόνο. Κι αν επιμένεις, σε πιστώνουν με τα χρήματα που έχασες. Μάλλον γιατί δεν θέλουν να τους καταγγείλεις σε ΕΕΤΤ, υπουργεία, κλπ.

    Και δυο ερωτήματα:
    1. Αν, όπως έγραψαν κάποιοι εδώ, τα 6,24 ευρώ τα χρεώνουν οι πονηρές εταιρίες ανά εβδομάδα, υπάρχει περίπτωση σε μια βδομάδα να μου αφαιρεθούν κι άλλα 6,24 ευρώ από τον λογαριασμό μου (εφόσον δεν "διέκοψα" τη "συνδρομή" μου) ;

    2. Υπάρχει περίπτωση να ανακτήσω τα sms που διέγραψα, για να δω ποιες είναι οι εταιρίες που με χρέωσαν παράνομα;

  8. #68
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Μπορείς να ζητήσεις αναλυτική κίνηση του λογαριασμού σου. Εκεί θα φανεί πόσα SMS έλαβες και από ποιους αριθμούς. Μετά απλά ψάχνεις να βρεις σε ποιες εταιρίες ανήκουν αυτοί οι αριθμοί.

  9. #69
    Εγγραφή
    19-03-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από famous-walker Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορείς να ζητήσεις αναλυτική κίνηση του λογαριασμού σου. Εκεί θα φανεί πόσα SMS έλαβες και από ποιους αριθμούς. Μετά απλά ψάχνεις να βρεις σε ποιες εταιρίες ανήκουν αυτοί οι αριθμοί.
    Ευχαριστώ. Αλλά θυμάμαι την άλλη φορά (πριν καμιά διετία) που ζήτησα ήθελαν φαξ με την αστυνομική ταυτότητά μου, προσπάθησα καμιά δεκαριά φορές να το στείλω και μου κόστισε αρκετά. Τελικά τηλεφώνησα στο 13888 και μου είπαν πως δεν υπήρχαν χειριστές στο φαξ ή υπήρχαν πολύ λίγοι γιατί ήταν Σάββατο
    Κι έτσι δεν έχω πολλή διάθεση να ξαναπροσπαθήσω.

  10. #70
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Theo56 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ. Αλλά θυμάμαι την άλλη φορά (πριν καμιά διετία) που ζήτησα ήθελαν φαξ με την αστυνομική ταυτότητά μου, προσπάθησα καμιά δεκαριά φορές να το στείλω και μου κόστισε αρκετά. Τελικά τηλεφώνησα στο 13888 και μου είπαν πως δεν υπήρχαν χειριστές στο φαξ ή υπήρχαν πολύ λίγοι γιατί ήταν Σάββατο
    Κι έτσι δεν έχω πολλή διάθεση να ξαναπροσπαθήσω.
    Ταυτότητα όντως χρειάζεται. Δεν υπάρχει κάποιο κατάστημα κοντά σου να το κάνεις επιτόπου;

  11. #71
    Εγγραφή
    19-03-2019
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    Το κατάστημα είναι στα 6 χιλιόμετρα απόσταση. Το σκέφτομαι αν θα πάω μέχρις εκεί.

  12. #72
    Εγγραφή
    02-04-2010
    Μηνύματα
    13.063
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Forthnet
    Πριν 2 μέρες μου ήρθαν δύο μηνύματα απανωτά από 5ψηφιο. Τα αγνόησα και τα διέγραψα. Δεν θυμάμαι καν το 5ψηφιο. Εχθές μου ήρθε μήνυμα από COSMOTE.

    ΣΕ ΕΝΗΜΕΡΩΝΟΥΜΕ ΟΤΙ ΑΦΑΙΡΕΘΗΚΕ ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΣΟΥ ΠΟΣΟ ΓΙΑ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ SMS ΤΡΙΤΩΝ ΕΤΑΙΡΙΩΝ ΣΤΙς ΟΠΟΙΕΣ ΕΝΔΕΧΕΤΑΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΕΓΓΡΑΦΕΙ. ΑΝ ΔΕΝ ΕΠΙΘΥΜΕΙς ΤΗ ΔΙΑΤΗΡΗΣΗ ΤΟΥΣ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΕΝΗΕΜΡΩΘΕΙς ΣΤΟ..... ΓΙΑ ΤΙΣ ΕΠΙΛΟΓΕΣ ΣΟΥ


    Παραξενεύομαι. Σίγουρα δεν έβαλα (εγώ) το τηλέφωνο μου κάπου και ακόμα πιο σίγουρα δεν απάντησα στα μηνύματα 2 μέρες πριν.

    Κοιτάζω 5-6 φορές το υπόλοιπο μου δεν βλέπω να αφαιρείται κάτι. Καλώ στο 1314 ή 1315 ελέγχω το υπόλοιπο και παραμένει σταθερό. Ανακουφίζομαι και λέω όλα καλά.

    Έρχεται μήνυμα πριν από 20 λεπτά από το 54006

    ΣΕ ΕΠΟΜΕΝΟ ΜΗΝΥΜΑ ΘΑ ΛΑΒΕΙΣ ΤΟΝ ΠΡΟΣΩΠΙΚΟ ΣΟΥ ΣΥΝΔΕΣΜΟ ΓΙΑ ΝΑ ΛΑΒΕΙΣ ΜΕΡΟΣ ΣΤΟ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΟ ΚΟΥΙΖ ΤΗΣ VESPER! ΔΙΕΚΔΙΚΗΣΕ ΕΠΑΘΛΑ ΕΥΚΟΛΑ ΚΑΙ ΔΙΑΣΚΕΔΑΣΤΙΚΑ!


    Ελέγχω το υπόλοιπό μου και είναι 2ευρώ και κάτι λιγότερο. Ψάχνομαι από εδώ κι από εκεί και καταλήγω σε εξυπηρέτηση chat cosmote.

    Αναφέρω το πρόβλημα μου και μου απαντά να στείλω το μήνυμα STOP στο 5ψηφιο για να μην συνεχιστεί. Του ζητάω να μου διακόψει όλα τα 5χηφια για να μην συμβεί στο μέλλον και μου αναφέρει πως το προώθησε και θα πραγματοποιηθεί το επόμενο 24ωρο. Ελπίζω να μην χρεωθώ ξανά στο ενδιάμεσο.

    Το ερώτημά μου είναι το εξής. Τι μπορώ να κάνω για να αποδείξω στα λαμόγια αυτά(cosmote) ότι δεν είμαι ελέφαντας και να πάρω τα λεφτά μου πίσω. Δεν με νοιάζουν τα 2 ευρώ αλλά με τρελαίνει η αδικία.
    Όσο περισσότερο σου κλέβουν τη ζωή, τόσο σε ταΐζουν με έθνος και φυλή..

    Εθνικισμός και μετανάστες

    Μία τάξη, φυλετικά διαχωρισμένη

  13. #73
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Από τα 2 € πόσα παίρνει ο απατεώνας και πόσα ο ΟΤΕ?

  14. #74
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από τα 2 € πόσα παίρνει ο απατεώνας και πόσα ο ΟΤΕ?
    Τα ποσα μπορείς να τα διαβάσεις στους επίσημους τιμοκαταλόγους των παροχών, είναι κανονικά νόμιμες υπηρεσίες με άδεια απο την ΕΕΤΤ (και offtopic με το συγκεκριμένο θέμα) ontopic moved here
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 26-03-19 στις 20:08.

  15. #75
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... είναι κανονικά νόμιμες υπηρεσίες με άδεια απο την ΕΕΤΤ (και offtopic με το συγκεκριμένο θέμα)
    ακόμα και αυτό στον Zus?

Σελ. 5 από 134 ΠρώτηΠρώτη ... 34567101525 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 42
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 08:48
  2. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-05-17, 18:55
  3. Απόκτηση 2ου αριθμού για χρήση ως FAX
    Από ipred στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-10-16, 11:53

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας