Εμφάνιση 1-11 από 11
  1. #1
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    Πρόσφατα άρχισα να χρησιμοποιώ το Google Drive & Photos. Μου έχει λύσει τα χέρια αλλά έχω 3 βασικά θέματα:
    1) (Google Drive) Δεν αναγνωρίζει τα διπλά αρχεία (πέρα από την περίπτωση που κάνεις drag and drop από τον explorer….με αποτέλεσμα να έχω άπειρα 2πλα αρχεία. Την λύση την βρήκα μέσα από android app (https://play.google.com/st...ouded&hl=en-GB ) αλλά δεν μπορώ να βρω δωρεάν λύση για windows (όσοι θέλουν να δώσουν χρήματα είναι super η εφαρμογή https://www.clonefileschecker.com/ ). Αν έχει κάποιος υπόψιν του κάτι ας πει εδώ ή ας στείλει pm.
    2) (Google Drive) Έχω παρατηρήσει το εξής: Η google σου δίνει 15gb δωρεάν….διαπίστωσα σε εμένα και σε φίλους ότι, ότι ανεβάζεις και αποθηκεύεις σου πιάνει διπλό χώρο. Όχι διπλό στο ονομαστικό αλλά στο cloud space. Δηλαδή έχεις ένα αρχείο 100MB …θα σου δείχνει ότι είναι 100MB αλλά αν δεις στον υπολειπόμενο χώρο που έχεις στο drive θα είναι σαν να έχεις αποθηκεύσει αρχεία 200MB. Είναι η ιδέα μου? Μήπως υπάρχει κάποια επιλογή που κάνει «εσωτερικό mirroring»??? Αν ξέρει κάποιος ας μου πει.
    3) (Google Photos) Αν αλλάξω κινητό ή κάνω format στο υπάρχον ….. και κάνω ξανά σύνδεση με το account μου….με πιο τρόπο ΔΕΝ θα μου σβηστούν οι φωτογραφίες και θα συνεχίσει να κάνει sync όσες τραβήξω από εκεί και πέρα? Το έχω απορία αλλά φοβάμαι τους πειραματισμούς. Αν ξέρει κάποιος τις ρυθμίσεις ή το τι γίνεται ας μου πει παρακαλώ.

    Ευχαριστώ πολύ!

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    για το 3 σαν πρωτη επιλογη εχει την αποθηκευση στο συννεφο.Αν σβησεις μια φωτο στο κινητο (δοκιμασε το) στο συννεφο παραμενει.Μοναδικη επιλογη οταν σβηνεις απο το συννεφο να σε 'ρωταει αν θα την σβησει στο κινητο.Οποτε και νεο κινητο να συγχρονισεις οι υπαρχουσες φωτο θα μεινουν.
    2.Δεν μου το κανει εμενα αυτο,εκτος αν ειναι αρχειο απο email και το ανεβαζεις ξανα στο drive.Υποψην οτι υπαρχει καδος ανακυκλωσης.
    1.Διπλα αρχεια δεν σου αναγνωριζονται οταν τα προσθετεις στονφακελο του drive μεσω των windows?

  3. #3
    Εγγραφή
    05-06-2002
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    560
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL Forthnet Shared
    Ταχύτητα
    768/192
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΟΡΩΠΙΟΥ
    Router
    linksys WAG354
    1) Αν το κάνω από explorer αναγνωρίζει τα διπλά..αλλά αν πχ έχω 2 φακέλους με τα ίδια αρχεία και μεταφέρω το περιεχόμενο του ενός στον άλλο....δεν μου βγάζει τίποτα και κάνει την μεταφορά...έτσι την πάτησα και εγώ.
    2) άδειος ο κάδος και όχι από μαιλ....άλλη σκέψη????
    3) θα το δοκιμάσω!


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    για το 3 σαν πρωτη επιλογη εχει την αποθηκευση στο συννεφο.Αν σβησεις μια φωτο στο κινητο (δοκιμασε το) στο συννεφο παραμενει.Μοναδικη επιλογη οταν σβηνεις απο το συννεφο να σε 'ρωταει αν θα την σβησει στο κινητο.Οποτε και νεο κινητο να συγχρονισεις οι υπαρχουσες φωτο θα μεινουν.
    2.Δεν μου το κανει εμενα αυτο,εκτος αν ειναι αρχειο απο email και το ανεβαζεις ξανα στο drive.Υποψην οτι υπαρχει καδος ανακυκλωσης.
    1.Διπλα αρχεια δεν σου αναγνωριζονται οταν τα προσθετεις στονφακελο του drive μεσω των windows?

  4. #4
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Σήμερα αποφάσισα να καθαρίσω το λογαριασμό μου από τις φωτογραφίες που είχαν μαζευτεί. Από το 2014 μέχρι σήμερα έχω πάνω από 17000 φωτογραφίες. Ψάχνοντας στο Internet διάβασα ότι αν έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή να έχεις το φάκελο photos μέσα στο Drive τότε αρκεί μια απλή μετακίνηση του φακέλου εκτός drive και είσαι οκ. Το έκανα και μετά το συγχρονισμό τα πάντα παρέμειναν όπως πριν. Ναι μεν είχα τις φωτογραφίες τοπικά αλλά παρέμειναν και στο Google photos. Αναγκάστηκα και τις διέγραψα χειροκίνητα. Και ευτυχώς που πρόσεχα διότι είχε κάνει index και κάποιες φωτογραφίες που είχα χύμα μέσα στο Drive.

    Έχετε υπόψιν κάποιο άλλο τρόπο καθαρισμού; διότι σιγά σιγά θα γεμίσει πάλι. Μην κάνω τα ίδια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tiffany : 21-03-18 στις 02:56.

  5. #5
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tiffany Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σήμερα αποφάσισα να καθαρίσω το λογαριασμό μου από τις φωτογραφίες που είχαν μαζευτεί. Από το 2014 μέχρι σήμερα έχω πάνω από 17000 φωτογραφίες. Ψάχνοντας στο Internet διάβασα ότι αν έχεις ενεργοποιήσει την επιλογή να έχεις το φάκελο photos μέσα στο Drive τότε αρκεί μια απλή μετακίνηση του φακέλου εκτός drive και είσαι οκ. Το έκανα και μετά το συγχρονισμό τα πάντα παρέμειναν όπως πριν. Ναι μεν είχα τις φωτογραφίες τοπικά αλλά παρέμειναν και στο Google photos. Αναγκάστηκα και τις διέγραψα χειροκίνητα. Και ευτυχώς που πρόσεχα διότι είχε κάνει index και κάποιες φωτογραφίες που είχα χύμα μέσα στο Drive.

    Έχετε υπόψιν κάποιο άλλο τρόπο καθαρισμού; διότι σιγά σιγά θα γεμίσει πάλι. Μην κάνω τα ίδια.
    δυστηχως απο το drive δεν κανουν συχρονισμο οι φακελοι.Θα πας στις εφαρμογες της google(πχ. απο το gmail -πανω δεξια στις ρυθμισεις) και θα επιλεξεις το photos)Απο εκει κανει συγχρονισμο ΚΑΙ ΣΤΟ κινητο.

  6. #6
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    δυστηχως απο το drive δεν κανουν συχρονισμο οι φακελοι.Θα πας στις εφαρμογες της google(πχ. απο το gmail -πανω δεξια στις ρυθμισεις) και θα επιλεξεις το photos)Απο εκει κανει συγχρονισμο ΚΑΙ ΣΤΟ κινητο.
    Δεν θέλω να κάνω συγχρονισμό. Αυτός ήδη γίνεται. Θέλω να βρω ένα τρόπο να διαγράφω μαζικά τις φωτογραφίες από το Google Photos χωρίς να πρέπει να επιλέγω κάθε φορά Χ αρχεία. Φαντάσου πως το Photos έχει όριο 1000 φωτογραφίες ανά διαγραφή. Οπότε εγώ χτες έκανα πάνω από 30 φορές την ίδια διαδικασία καθώς "έπαιζα" κάθε φορά με περίπου 500 αρχεία.

    Στο Onedrive τα πράγματα είναι απλά. Έχεις χύμα το φάκελο και από εκεί διαγράφεις ότι θες. Εδώ όμως όχι.

  7. #7
    Εγγραφή
    06-04-2006
    Περιοχή
    Athens / Aigio
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    52
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΚΟΣΜΟΣ
    Για τα διπλα αρχεια σε Windows μπορεις να χρησιμοποιησεις το DupeGuru το οποιο ειναι αρκετα καλο.

  8. #8
    Το avatar του μέλους tiffany
    tiffany Guest
    Πάλι δεν έγινα κατανοητός.

    Η Google διαχωρίζει τις 2 υπηρεσίες της. Το Drive είναι για τα αρχεία σου και το Photos για τις φωτογραφίες. Σου δίνει την επιλογή να έχεις μια συντόμευση του Photos μέσα στο Drive ώστε να μπορείς να κάνεις συγχρονισμό με την εφαρμογή στα Windows. Αυτό το έχω κάνει. Όμως επειδή είχαν μαζευτεί 17000 φωτογραφίες ήθελα να τις διαγράψω. Διάβασα ότι μετακινώντας απλώς το φάκελο μέσα από το Drive αυτό γίνεται. Δυστυχώς όμως μετακινείς το αντίγραφο των φωτογραφιών και όχι τις φωτογραφίες που είναι στην εφαρμογή Photos.

    Ψάχνω λοιπόν τρόπο να τις διαγράφω μαζικά καθώς αρχίζω πάλι να αποθηκεύω φωτογραφίες. Δε θέλω να τις διαγράφω χειροκίνητα από το google photos.

  9. #9
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Μια προχειρη ματια που εριξα δεν σου δινει την δυνατοτητα μαζικης διαγραφης ουτε απο pc ουτε απο android.
    Αν δεν κανεις back up?

  10. #10
    Εγγραφή
    14-04-2008
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΜΦΙΛΟΧΙΑ
    Καλησπερα , αν μπορει να βοηθησει καποιος , ειχα σαν εικονιδιο του google drive σστην επιφανεια εργασιας του υπολογιστη μου εχω κανει format πως μπορω να το δημιουργησω ξανα στην επιφανεια εργασιας ?
    Ευχαριστω .

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από georgegavromania Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπερα , αν μπορει να βοηθησει καποιος , ειχα σαν εικονιδιο του google drive σστην επιφανεια εργασιας του υπολογιστη μου εχω κανει format πως μπορω να το δημιουργησω ξανα στην επιφανεια εργασιας ?
    Ευχαριστω .
    Πρέπει να κατεβάσεις τον client απο εδώ https://www.google.com/intl/el_ALL/drive/download/

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 17:56
  2. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 22:07
  3. Μηνύματα: 50
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-02-17, 11:18
  4. Μηνύματα: 39
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 11:35
  5. επαναφορά whatsapp από google drive
    Από ckabi στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-10-16, 13:11

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας