Εμφάνιση 1-3 από 3
  1. #1
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.637
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Να ρωτήσω κάτι διότι έχω κολλήσει άσχετο με αυτό που συζητάτε (εάν πρέπει να μεταφερθεί το ποστ).
    Θέλω να στήσω το Mikrotik σαν Ovpn client.
    Έχω μια συνδρομή σε VPN μιας εταιρείας και μου έχει δώσει 3 αρχεία:

    .ovpn
    .key
    .crt

    Προσπαθώ να κάνω import τα αρχεία αλλά δεν μου δείχνει το KT που πρέπει να υπάρχει δίπλα στο certificate. Τι κάνω λάθος?
    Έχει κάποιος στήσει εδώ μέσα το mikrotik σαν Ovpn client σε κάποια εταιρεία?

    Εντωμεταξύ με το πρωτόκολλο PPTP δουλεύει αλλά θέλω να το αποφύγω για τους γνωστούς λόγους.

    - - - Updated - - -

    Δυστηχώς απο ότι διαβάζω και το ψάχνω τo Μikrotik δεν υποστηριζει ακομα!!!! UDP και LZO compression!!Απαράδεκτο για μένα. Μίλησα αυτές τις μέρες με κάποιες εταιρείες που προσφέρουν VPN και μου είπαν ότι σύντομα οι servers τους δεν θα υποστηρίζουν ποια το PPT πρωτόκολο, ήδη η Apple το εγκατέλειψε εδω και 1 χρόνο. Δεν μπορώ να καταλάβω την λογική τους σε μια εταιρεία που είναι Pro στους ρούτερς.Αντι να υποστηρίξουν το Openvpn που είναι το ποιό αξιόπιστο συνεχίζουν με τα μη ασφαλή και απαρχαιομένα. Κρίμα... Στο φορουμ εδώ και 3 χρόνια τους κράζουν για αυτό το θέμα..αλλά.....τίποτα.
    Εάν υπάρχει κάτι ποιό νεότερο και γνωρίζει κάποιος για το θέμα καλό είναι να μας ενημερώσει.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  2. #2
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    να ρωτήσω κάτι άλλο.. τι κερδίζεις... έχοντας vpn από κάποια εταιρεία?
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  3. #3
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.120
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    Καλησπέρα και χρόνια πολλά! Η μικροτικ έχει κόλλημα στο μυαλό και για τα μπάζα.....και αναφερομαι στο ovpn φυσικά. Από την έκδοση 3.20 ή 3.22 που το έβαλε ακόμα δεν υποστηρίζει tls, udp και lzo compression. Αν ο σερβερ δεν είναι μικροτικ το πιθανότερο είναι ότι απλά δεν θα συνδεθείς ποτέ.....σίγουρα θα έχουν κάτι από αυτά τα τρία!!! Τα είχα πάθει με δικούς μου πάνω σε rspro με openwrt και αναγκαστικά να τρέχω άλλον μόνο για πελάτη μικροτικ!!! Αισχος και εεεελεεεοςςς!!!!!!

    Ο κλαιεντ είναι πολύ εύκολος ρώτα τους αν έχουν κάτι από τα τρία παραπάνω, στα logs τι σου λέει;
    Η μικροτικ προωθεί το sstp αλλά δες και l2tp+ipsec έχω θέμα και έχω δοκιμάσει και μικροτικ κλαιεντ και στα δύο, τα θέματα μου είναι και για μικροτικ κλαιεντ....

    Υ.Γ όλο τον Αύγουστο σχεδόν θα ειμαι μόνο με κινητό και browser γιατί το android app έχει προβληματα και γράφω λίγο περίεργα και δεν μπορώ να δείξω και τίποτα. Σορρυ
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nikiforos : 15-08-17 στις 16:57.

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik OpenVPN Server με Android Client
    Από deniSun στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 386
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-11-23, 11:30
  2. Mikrotik L2TP vpn server with Ipsec
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 132
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-07-23, 16:42
  3. [Other] Router και vpn σε συνδιασμό με speedport entry ii.
    Από yoda73 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 17:01
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-17, 15:01
  5. [Other] εγκατασταση vpn σε ρουτερ
    Από johann69 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-16, 12:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας