Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    39
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Έχω το router της cyta (ZTE ZXV10 H201L) και έχω συνδεδεμένα πάνω ένα NAS και ένα raspberry pi με ethernet, έναν υπολογιστή και ένα ακόμη raspberry pi με wifi.
    Θέλω από τον υπολογιστή να συνδεθώ σε web interfaces κάποιων εφαρμογών των raspberries και του nas χρησιμοποιώντας το hostname τους, όχι την ip τους, δηλαδή raspberry1.local:8080 ή nas.local:9191 κ.τ.λ. Γι αυτό το όλγο εγκατέστησα το avahi-daemon.

    Το πρόβλημα είναι πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το hostname για να συνδεθώ μόνο μεταξύ συσκευών που είναι συνδεδεμένες με καλώδιο ή συσκευών που είναι συνδεδεμένες ασύρματα. Δεν μπορώ δηλαδή να συνδεθώ από συσκευή με καλώδιο σε συσκευή με wifi χρησιμοποιώντας το hostname. Επίσης δεν μπορώ να κάνω ping με το hostname αλλά μπορώ να κάνω ping με τις ip των μηχανημάτων. Αν είναι και οι δύο συσκευές με καλώδιο ή και οι δύο με wifi μπορώ να κάνω ping με το hostname τους και να συνδεθώ χωρίς πρόβλημα.

    Διάβασα πως κάτι τέτοιο μπορεί να είναι πρόβλημα του router που στην ουσία απομονώνει της wireless συσκευές και τους δίνει μόνο πρόσβαση στο internet. Το wireless Isolation είναι απενεργοποιημένο.
    Κάπου βρήκα πως πρέπει να γίνει multicast bridging αλλά δεν βρήκα κάποια επιλογή στο router μου.
    Έχετε αντιμετωπίσει κάτι σχετικό; Τι θα μπορούσα να δοκιμάσω στο router μου;

    edit: Το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά απενεργοποιώντας το IGMP snooping αλλά μετά από λίγη ώρα δεν μπορώ πάλι να συνδεθώ. Αν κάνω restart το router δουλεύει για λίγη ώρα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ioanniskar : 16-08-17 στις 12:58.

  2. #2
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ioanniskar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω το router της cyta (ZTE ZXV10 H201L) και έχω συνδεδεμένα πάνω ένα NAS και ένα raspberry pi με ethernet, έναν υπολογιστή και ένα ακόμη raspberry pi με wifi.
    Θέλω από τον υπολογιστή να συνδεθώ σε web interfaces κάποιων εφαρμογών των raspberries και του nas χρησιμοποιώντας το hostname τους, όχι την ip τους, δηλαδή raspberry1.local:8080 ή nas.local:9191 κ.τ.λ. Γι αυτό το όλγο εγκατέστησα το avahi-daemon.

    Το πρόβλημα είναι πως μπορώ να χρησιμοποιήσω το hostname για να συνδεθώ μόνο μεταξύ συσκευών που είναι συνδεδεμένες με καλώδιο ή συσκευών που είναι συνδεδεμένες ασύρματα. Δεν μπορώ δηλαδή να συνδεθώ από συσκευή με καλώδιο σε συσκευή με wifi χρησιμοποιώντας το hostname. Επίσης δεν μπορώ να κάνω ping με το hostname αλλά μπορώ να κάνω ping με τις ip των μηχανημάτων. Αν είναι και οι δύο συσκευές με καλώδιο ή και οι δύο με wifi μπορώ να κάνω ping με το hostname τους και να συνδεθώ χωρίς πρόβλημα.

    Διάβασα πως κάτι τέτοιο μπορεί να είναι πρόβλημα του router που στην ουσία απομονώνει της wireless συσκευές και τους δίνει μόνο πρόσβαση στο internet. Το wireless Isolation είναι απενεργοποιημένο.
    Κάπου βρήκα πως πρέπει να γίνει multicast bridging αλλά δεν βρήκα κάποια επιλογή στο router μου.
    Έχετε αντιμετωπίσει κάτι σχετικό; Τι θα μπορούσα να δοκιμάσω στο router μου;

    edit: Το πρόβλημα λύθηκε προσωρινά απενεργοποιώντας το IGMP snooping αλλά μετά από λίγη ώρα δεν μπορώ πάλι να συνδεθώ. Αν κάνω restart το router δουλεύει για λίγη ώρα.
    Έχει το zte igmp snooping?????
    Αυτή είναι μια λειτουργία που συναντάς σε πολύ ακριβά switch.

Παρόμοια Θέματα

  1. cisco router bridged με dsl modem
    Από manmix στο φόρουμ Cisco ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-18, 23:22
  2. Ποιο Router της Cyta να επιλέξω τελικά
    Από Paolito1 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-07-17, 07:49
  3. Πρόβλημα με το router ZTE της Cyta
    Από nickefor στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-02-17, 23:24
  4. Αλλαγή router της Cyta
    Από usr45 στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-01-17, 14:35
  5. [Other] Πως κάνω reset τα username και password στο adb router της Cyta;
    Από Foad στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-16, 23:33

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας