Εμφάνιση 1-4 από 4
  1. #1
    Εγγραφή
    16-08-2017
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα. Αποφάσισα να αλλάξω τις πρίζες του τηλεφώνου στο σπίτι μου από το παλιό διπολικό που είχαν σε RJ11 που χρησιμοποιούν το τηλέφωνο μου και το router. Μετά από αρκετά tutorial που είδα κατάλαβα πως γίνετε αλλα το πρόβλημα μου είναι ότι όταν έβγαλα τις παλιές πρίζες αντί για 2 set καλωδίων
    (πράσινο/κόκκινο και μαύρο/κίτρινο) έχουν 2 μπλε και 2 κόκκινα όπως φαίνεται στην φωτογραφία παρακάτω και τώρα δεν ξέρω που να βάλω τι.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img1.jpg 
Εμφανίσεις:  1 
Μέγεθος:  149,6 KB 
ID: 185291
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img2.jpg 
Εμφανίσεις:  8 
Μέγεθος:  311,9 KB 
ID: 185292
    Oι πρίζες που θέλω να βάλω είναι όπως στην φωτογραφία από κάτω.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  img3.jpg 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  8,0 KB 
ID: 185290

  2. #2
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.282
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Είναι ένα ζεύγος μπλε-κόκκινο εισερχόμενο κι άλλο ένα μπλε κόκκινο απερχόμενο, συνδεδεμένα έτσι ώστε η συγκεκριμένη πρίζα να λειτουργεί ως ενδιάμεση. Έτσι είναι όλες οι πρίζες; Δεν υπάρχει κεντρική; Τι πάροχο και router έχεις; Γράψε περισσότερα να σου πούμε τι ακριβώς.

    Η πριζούλα που δείχνεις παρακάτω είναι της πλάκας, για προέκταση κάνει μόνο και πάει αυτοκόλλητη στον τοίχο, εσύ θες πρίζες τοίχου, οι καλύτερες είναι οι legrand αν και βρίσκεις και στο σούπερ μάρκετ πλέον.
    hnesne

  3. #3
    Εγγραφή
    16-08-2017
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Υπάρχει κεντρική και είναι η ίδια κατασκευή με αυτή στην φωτογραφία. Δεν έχω ανοίξει ακόμα την κεντρική γιατί υπάρχει έπιπλο από μπροστά και πρέπει να το μετακινήσω αλλα θα το κάνω και θα δω τι καλώδια υπάρχουν εκεί. Δηλαδή για να καταλάβω αυτή η πρίζα που είναι ενδιάμεση έχει ένα set μπλε/κόκκινο που έρχεται από την κεντρική και άλλο ένα set που πάει στην επομενη επέκταση; Όλες οι πρίζες έτσι είναι δυστυχώς και πρέπει να τις αλλάξω. Όσο για τον πάροχο έχω ΟΤΕ και router NETGEAR DGN2200v3 και όλο αυτο γίνετε γιατί έχω συχνές αποσυνδέσεις και ο ΟΤΕ λέει ότι δεν είναι δικό τους πρόβλημα. Υποψιάζομαι ότι είναι η πρίζα που έχω στην φωτογραφία γιατί κάθε φορα που συνδέω το τηλέφωνο πάνω της έχω αποσυνδέσεις τουλάχιστον 5-6 φορες την ημερα αλλα αφού γίνετε η δουλειά θα τις αλλάξω όλες.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.282
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από thanasisss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δηλαδή για να καταλάβω αυτή η πρίζα που είναι ενδιάμεση έχει ένα set μπλε/κόκκινο που έρχεται από την κεντρική και άλλο ένα set που πάει στην επομενη επέκταση;
    Ακριβώς αυτό.

    Για το router και τον πάροχο σε ρώτησα για να δεις αν θέλει επιστροφές. Από αυτό που λες, δεν σου έχει φορτώσει ο OTE την ευρυζωνική τηλεφωνία, αλλά μπορεί να γίνει στο μέλλον. Προς το παρόν δεν θέλει κάτι ιδιαίτερο. Θα πρέπει όμως να δεις την κεντρική πρίζα, αν απομονώσεις από εκεί σωστά τις άλλες ίσως δεν χρειαστεί να τις πειράξεις.

    Όπως και να έχει, αν έχεις θέματα θορύβου, εγώ θα πρότεινα έτσι κι αλλιώς να βάλεις έναν δικό σου ηλεκτρολόγο να τα δεις, ό,τι και να σου πει κάποιος από φωτό ίσως να μην ισχύει. Το θέμα είναι πως για να έχεις τέτοια πριζάκια μάλλον είναι παλιά η οικοδομή όλη και είναι πιθανό να έχει θέμα το καλώδιο που έρχεται.

    Αν θες, δες πώς πάνε κι έρχονται τα καλώδια στην κεντρική πρίζα, τα μπλε-κόκκινα είναι για από εκεί και πέρα. Ξεκίνα από εκεί και βλέπεις μετά αν θα χρειαστεί ηλεκτρολόγο. Βάλε μια φωτό όποτε μπορέσεις ή αποσύνδεσε ό,τι κόκκινο-μπλε πάει σε άλλες πρίζες και κάνε μια δοκιμή.
    hnesne

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με motospeed ck104 πληκτρολόγιο
    Από rafaelpap στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-08-17, 15:08
  2. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 12:14
  3. Πρόβλημα με την ένταση στα ηχεία.
    Από molfakias στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 00:49
  4. Archer D2 γενικό πρόβλημα με το Wi-fi
    Από Lithium3r στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 21:11
  5. Πρόβλημα με Υπολογιστή
    Από Greg21r στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 23:22

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας