Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-2017
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W9980
    SNR / Attn
    22.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα παιδιά, είναι το πρώτο μου post στο φόρουμ, ωστόσο μπαίνω κατευθείαν στο ψητό. Μένω Άγιο Νικόλαο Κρήτης. Στην περιοχή μου τοποθέτησαν πριν μερικούς μήνες νέες καμπίνες για VDSL του ΟΤΕ, με την πλησιέστερη στο σπίτι μου να απέχει 60 μέτρα (η οποία είναι και αυτή που αντιστοιχεί στο σπίτι καθώς ο αριθμός της καμπίνας αναγράφεται και στον κατανεμητή από έξω). Από άποψη απόστασης λοιπόν νομίζω είμαι εντάξει.
    Μέχρι τώρα είχα ADSL της WIND που συγχρόνιζε περίπου στα 10/0.7 D/U, το οποίο νομίζω πως δικαιολογείται καθώς η απόστασή μου από το αστικό κέντρο είναι κοντά στα 1500 μέτρα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  5592486568.png 
Εμφανίσεις:  215 
Μέγεθος:  30,4 KB 
ID: 185341
    Το μόντεμ/ρούτερ είναι το N600 Wireless Dual Band Gigabit VDSL2 Modem Router Model No. TD-W9980 της TP-LINK και τα στατιστικά της γραμμής μου φαίνονται παρακάτω:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics.png 
Εμφανίσεις:  22 
Μέγεθος:  12,2 KB 
ID: 185343
    Αυτό που με ανησυχεί ωστόσο είναι το υψηλό latency που εμφανίζει η σύνδεσή μου, καθώς είναι γύρω στα 35-38ms μέχρι το server της grnet στην Αθήνα. Αυτό φαίνεται και από το speedtest αλλά και από το trace που δοκίμασα.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics 1.png 
Εμφανίσεις:  17 
Μέγεθος:  8,1 KB 
ID: 185344
    Είχα επικοινωνήσει πριν μερικές μέρες με την τεχνική υποστήριξη της WIND και τους είπα να μου γυρίσουν τη γραμμή σε Fast / Fast. Μου το έκαναν μετά από μία ώρα και μετά δεν μπορούσε να κλειδώσει καν το ρούτερ αλλά αποσυνδεόταν κάθε 1 δευτερόλεπτο!!!, οπότε το επόμενο πρωί τους ξαναπήρα να μου το γυρίσουν πάλι πίσω σε Interleave. Η αλήθεια είναι πως γνώριζα πως με το Fast θα είναι πιο ασταθής η σύνδεση αλλά δεν το περίμενα να μην συνδέεται καθόλου μετά.
    Πήρα λοιπόν την απόφαση να αναβαθμίσω σε VDSL, μιας που τον περασμένο μήνα έληξε το συμβόλαιο με την WIND και τώρα είμαι ελεύθερος να πάω όπου θέλω. Αυτό που με ενδιαφέρει είναι να έχω όσο το δυνατόν μικρότερο latency καθώς την σύνδεση την χρησιμοποιώ αποκλειστικά για παιχνίδια. Με τα τωρινά δεδομένα η καθυστέρηση σε οποιονδήποτε σχεδόν server στη Γερμανία που συνήθως συνδέομαι είναι περίπου 100ms, πράγμα που καθιστά την όλη εμπειρία μαρτύριο αφού παίζω κυρίως FPS παιχνίδια, ενώ δεν λείπουν και τα συχνά lag spikes κάθε μερικά δευτερόλεπτα που το ping ανεβαίνει μέχρι και τα 120ms.
    Έχω λοιπόν τις εξής απορίες:
    1. Αν βάλω VDSL ΟΤΕ υπάρχει περίπτωση να έχω μικρότερο latency σε servers του εξωτερικού? Βασικά η υποδομή του ΟΤΕ προς τα έξω είναι καλύτερη από των άλλων παρόχων?
    2. Θα μπορώ να βάλω στην VDSL γραμμή μου Fast profile που να δουλεύει αυτή τη φορά, καθώς θα παίρνω από την καμπίνα κοντά στο σπίτι μου?
    3. Αν ναι, πόσο περίπου να περιμένω πως θα μειωθεί το ping με το Fast σε VDSL?
    4. Πήρα προσφορά από τη WIND προχτές που μου είπαν πως θα παίρνω VDSL από την ίδια καμπίνα με 31 ευρώ το μήνα σε σχέση με τα 35,5 ευρώ που ζητά ο ΟΤΕ. Το μόνο επιπλέον που μου δίνει η WIND είναι 5 ώρες για κινητά τα οποία δεν με ενδιαφέρουν καθώς δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το σταθερό για να παίρνω τηλέφωνα. Η διαφορά στην τιμή δεν μου φαίνεται να είναι και τόσο μεγάλη, πιστεύετε αξίζει να πάω στον ΟΤΕ? Ξέρω πως η καμπίνα και η καλωδίωση χαλκού από το σπίτι μέχρι αυτήν είναι ίδια και στους δυο παρόχους, οπότε θεωρητικά θα συγχρονίζω το ίδιο. Ωστόσο ο εξοπλισμός και το δίκτυο της κάθε εταιρίας από εκεί και πέρα ενδέχεται να διαφέρει και να ανεβάζει το latency?
    5. Αν η καλωδίωση του σπιτιού είναι σχετικά παλιά καθώς έχει χτιστεί εδώ και 25 χρόνια, υπάρχει περίπτωση αυτό να ανεβάσει επιπλέον το latency, αξίζει δηλαδή να φέρω ηλεκτρολόγο να το ελέγξει?
    6. Με τον ΟΤΕ η τηλεφωνία θα παραμείνει PSTN όταν βάλω και το VDSL ή θα αλλάξει αναγκαστικά σε VoIP?
    7. Γενικά είναι μύθος ή αλήθεια αυτό που λένε πως άμα θέλει κάποιος χαμηλά ping για online παιχνίδια ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος?

  2. #2
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    1. Ναι , Ναί
    2. Ναι, εφόσον σου δίνει διαθεσιμότητα 50αρι ο ΟΤΕ όμως( δηλαδή οτι έχει ενεργοποιηθεί η καμπίνα)
    3. Πολύ σε σχέση με αυτό που έχεις τώρα.
    4. Ναι αν δεν σε πειράζει το οικονομικό, είναι ο καλύτερος πάροχος σε χωρητικότητα και latency. Και με τους 2 παρόχους εαν πάρεις απο καμπίνα τον ίδιο συγχρονισμό θα έχεις. Ναι ενδέχεται να επηρεάζει λίγο ο εξοπλισμός, το δίκτυο του παρόχου όμως επηρεάζει πολύ, και κακά τα ψέμματα το δίκτυο της Wind δεν μπορεί να συγκριθεί με του ΟΤΕ.
    5. Ενδεχομένως, θα πρέπει όταν συνδεθείς να κάνεις τις δοκιμές σου και αναλόγως τα ευρήματα, πράττεις .
    6. Αλλάζει σε VoIP 99%, ότι και να γίνει σε 2 χρόνια θα είναι όλα Voip στον ΟΤΕ.
    7. μονόδρομος δεν είναι αλλά σίγουρα είναι top.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-08-2017
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W9980
    SNR / Attn
    22.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @Pokas ευχαριστώ πολύ! Κατατοπίστηκα πλήρως, οπότε πάω ΟΤΕ χωρίς δεύτερη σκέψη Η διαφορά τιμής για 4.5 ευρώ παραπάνω το μήνα δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλη, ειδικά αν είναι να έχω ανώτερο δίκτυο και υποστήριξη σε περίπτωση βλαβών. Η καμπίνα έχει ενεργοποιηθεί ήδη εδώ και 3 μήνες, πέρασα πάλι σήμερα από δίπλα και ακούγεται κανονικά ο ανεμιστήρας από τη μεριά που έχει τις τρύπες.
    Όσον αφορά το ρούτερ που θα μου δώσουν για το VoIP, για να κρατήσω το TP-LINK που έχω ως κεντρικό μόντεμ/ρούτερ και το άλλο να συνδεθεί από πίσω μόνο για τηλέφωνα υποθέτω ακολουθώ το αντίστοιχο τοπικ?
    https://www.adslgr.com/forum/threads...r-(ASUS)/page6

  4. #4
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Pokas ευχαριστώ πολύ! Κατατοπίστηκα πλήρως, οπότε πάω ΟΤΕ χωρίς δεύτερη σκέψη Η διαφορά τιμής για 4.5 ευρώ παραπάνω το μήνα δεν μου φαίνεται ιδιαίτερα μεγάλη, ειδικά αν είναι να έχω ανώτερο δίκτυο και υποστήριξη σε περίπτωση βλαβών. Η καμπίνα έχει ενεργοποιηθεί ήδη εδώ και 3 μήνες, πέρασα πάλι σήμερα από δίπλα και ακούγεται κανονικά ο ανεμιστήρας από τη μεριά που έχει τις τρύπες.
    Όσον αφορά το ρούτερ που θα μου δώσουν για το VoIP, για να κρατήσω το TP-LINK που έχω ως κεντρικό μόντεμ/ρούτερ και το άλλο να συνδεθεί από πίσω μόνο για τηλέφωνα υποθέτω ακολουθώ το αντίστοιχο τοπικ?
    https://www.adslgr.com/forum/threads...r-(ASUS)/page6
    Ναι μια χαρα το τοπικ που διαλεξες. Σιγουρεψου οτι δινει διαθεσιμοτητα ο ΟΤΕ, δεν αρκει το οτι ακουγονται σνεμιστηρες!

  5. #5
    Εγγραφή
    17-08-2017
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    TD-W9980
    SNR / Attn
    22.1(dB) / 11.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    @Pokas
    Λοιπόν το έβαλα εδώ και δύο εβδομάδες και παίρνω από την καμπίνα κοντά μου, ήρθε και ο τεχνικός του ΟΤΕ και κοίταξε και τη γραμμή στο σπίτι και τα βρήκε όλα καλά, το μόντεμ που έβαλε στην πρίζα κλείδωνε ακριβώς στα 50000/4999. Το τηλέφωνο έμεινε PSTN καθώς ο τεχνικός είπε πως όσοι έρχονται από άλλο πάροχο δεν γίνεται αυτόματα η αλλαγή. Αμέσως μετά έβαλα και εγώ το δικό μου μόντεμ TP-LINK που είχα και κλείδωσε και αυτό το ίδιο όπως και του Speedport του ΟΤΕ. Στο θέμα του gaming που με ενδιέφερε η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα καθώς σε γερμανικούς servers που συνήθως συνδέομαι η καθυστέρηση είναι πλέον σταθερή στα 67ms ακριβώς χωρίς κανένα απολύτως lag spike. Με την παλιά σύνδεση το latency ήτανε 105ms με spikes που έφταναν κάθε λίγο τα 120ms και 135ms. Βέβαια τότε δεν είχα fast path και δεν γινόταν και να βάλω λόγω απόστασης από το ΑΚ.
    Πάμε τώρα στα νούμερα, όπου την πρώτη μέρα που ενεργοποίησα την σύνδεση όπου το προφίλ ήταν (U/D) Fast/Interleaved
    Αρχικά φαίνονται τα στατιστικά από το Speedport, κατόπιν τα στατιστικά που δείχνει το TP-LINK, μετά ένα trace που έκανα στη grnet και τέλος ένα speedtest επίσης ως προς τη grnet:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics OTE 1.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  16,4 KB 
ID: 186172
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics 3.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  12,3 KB 
ID: 186173
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tracer 1.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  16,4 KB 
ID: 186174
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6579193912.png 
Εμφανίσεις:  96 
Μέγεθος:  30,9 KB 
ID: 186175

    Τη δεύτερη μέρα τους είπα και μου το έκαναν Fast/Fast, οπότε παραθέτω πάλι τα στατιστικά με την ίδια σειρά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics OTE.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  15,8 KB 
ID: 186176
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics 4.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  12,2 KB 
ID: 186177
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tracer 2.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  16,3 KB 
ID: 186178
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6579972376.png 
Εμφανίσεις:  95 
Μέγεθος:  30,0 KB 
ID: 186179

    Άρα όπως φαίνεται με το Fast/Fast το κέρδος είναι ακριβώς 10ms λιγότερα στην περίπτωσή μου.
    Υποθέτω πως ο λόγος που τώρα πλέον κλειδώνει 49992 το μόντεμ αντί για 50000 που ήταν πριν με το Interleaved είναι απλά θέμα προφίλ που μου έβαλαν και όχι ότι χάνω καθόλου σε ταχύτητα.

    Τέλος κάνω και ένα trace με server στην Αγγλία όπου η καθυστέρηση είναι 67ms σχεδόν, πράγμα που συμπίπτει με το in game latency
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tracer 3.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  24,5 KB 
ID: 186180

    Το μόνο που παρατηρώ, αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι από την μεριά μου, είναι μια σχετικά μεγάλη καθυστέρηση κάπου στα 10ms στο δεύτερο και τρίτο hop ακόμα και με το fast path. Υποθέτω πως το 2ο hop είναι το ΑΚ Αγίου Νικολάου και το 3ο είναι ο κόμβος στο Ηράκλειο (το γράφει κιόλας, αν δεν κάνω λάθος). Το αποτέλεσμα είναι δηλαδή ότι τα 10 πρώτα ms καθυστέρηση είναι από την ίδια την πόλη μου μέχρι να πάει Ηράκλειο, το οποίο είναι μια απόσταση 60km, δηλαδή 40 min με το αυτοκίνητο! Έτσι φτάνω στην Αθήνα με διψήφιο νούμερο 14ms, ενώ άλλα παιδιά σε άλλες πόλεις του νησιού καταφέρνουν και έχουν μονοψήφιο! Με dedicated γραμμή από πανεπιστήμιο Ηρακλείου έχω δει ως και 2ms latency!!
    Όχι ότι πρακτικά βέβαια παίζουν μεγάλο ρόλο όλα αυτά απλά η αλήθεια είναι πως με χαλάνε λίγο αυτά τα πρώτα 10ms ειδικά τη στιγμή που φαίνεται πως χάνονται κάπου εδώ κοντά άδικα. Δεν θα με πείραζε δηλαδή να βγαίνω προς Γερμανία με 57ms από 67 που είμαι τώρα. Βέβαια σε σχέση με τα 120 που είχα δεν το συζητάω καν

    Έχω λοιπόν ακόμα 2 ερωτήσεις, ελπίζω οι τελευταίες
    1. Μπορώ άραγε να κάνω κάτι για το παραπάνω και να το δηλώσω ως βλάβη στην περιοχή να το ελέγξουν ή θα μου πουν πολλά ζητάω?
    2. Όταν κάνω speedtest σε servers εξωτερικού ενώ το upload είναι γύρω στα 4.5 που είναι και το φυσιολογικό, το download ωστόσο πέφτει στα 25 με 30 ανάλογα με το server. Αυτό γίνεται επειδή μπαίνει κόφτης για το εξωτερικό λόγω χωρητικότητας των γραμμών φαντάζομαι, είναι αναμενόμενο να συμβαίνει έτσι ή θα έπρεπε να έπιανα πιο πολύ?
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Panos_21 : 16-09-17 στις 17:51.

  6. #6
    Εγγραφή
    23-02-2008
    Περιοχή
    Λαγονήσι
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    2.014
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΛΑΓΟΝΗΣΙ
    Router
    Cisco RV042
    SNR / Attn
    9(dB) / 15(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Panos_21 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @Pokas
    Λοιπόν το έβαλα εδώ και δύο εβδομάδες και παίρνω από την καμπίνα κοντά μου, ήρθε και ο τεχνικός του ΟΤΕ και κοίταξε και τη γραμμή στο σπίτι και τα βρήκε όλα καλά, το μόντεμ που έβαλε στην πρίζα κλείδωνε ακριβώς στα 50000/4999. Το τηλέφωνο έμεινε PSTN καθώς ο τεχνικός είπε πως όσοι έρχονται από άλλο πάροχο δεν γίνεται αυτόματα η αλλαγή. Αμέσως μετά έβαλα και εγώ το δικό μου μόντεμ TP-LINK που είχα και κλείδωσε και αυτό το ίδιο όπως και του Speedport του ΟΤΕ. Στο θέμα του gaming που με ενδιέφερε η διαφορά είναι η μέρα με τη νύχτα καθώς σε γερμανικούς servers που συνήθως συνδέομαι η καθυστέρηση είναι πλέον σταθερή στα 67ms ακριβώς χωρίς κανένα απολύτως lag spike. Με την παλιά σύνδεση το latency ήτανε 105ms με spikes που έφταναν κάθε λίγο τα 120ms και 135ms. Βέβαια τότε δεν είχα fast path και δεν γινόταν και να βάλω λόγω απόστασης από το ΑΚ.
    Πάμε τώρα στα νούμερα, όπου την πρώτη μέρα που ενεργοποίησα την σύνδεση όπου το προφίλ ήταν (U/D) Fast/Interleaved
    Αρχικά φαίνονται τα στατιστικά από το Speedport, κατόπιν τα στατιστικά που δείχνει το TP-LINK, μετά ένα trace που έκανα στη grnet και τέλος ένα speedtest επίσης ως προς τη grnet:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics OTE 1.png 
Εμφανίσεις:  33 
Μέγεθος:  16,4 KB 
ID: 186172
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics 3.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  12,3 KB 
ID: 186173
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tracer 1.png 
Εμφανίσεις:  14 
Μέγεθος:  16,4 KB 
ID: 186174
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6579193912.png 
Εμφανίσεις:  96 
Μέγεθος:  30,9 KB 
ID: 186175

    Τη δεύτερη μέρα τους είπα και μου το έκαναν Fast/Fast, οπότε παραθέτω πάλι τα στατιστικά με την ίδια σειρά:

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics OTE.png 
Εμφανίσεις:  29 
Μέγεθος:  15,8 KB 
ID: 186176
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Line Statistics 4.png 
Εμφανίσεις:  11 
Μέγεθος:  12,2 KB 
ID: 186177
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tracer 2.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  16,3 KB 
ID: 186178
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  6579972376.png 
Εμφανίσεις:  95 
Μέγεθος:  30,0 KB 
ID: 186179

    Άρα όπως φαίνεται με το Fast/Fast το κέρδος είναι ακριβώς 10ms λιγότερα στην περίπτωσή μου.
    Υποθέτω πως ο λόγος που τώρα πλέον κλειδώνει 49992 το μόντεμ αντί για 50000 που ήταν πριν με το Interleaved είναι απλά θέμα προφίλ που μου έβαλαν και όχι ότι χάνω καθόλου σε ταχύτητα.

    Τέλος κάνω και ένα trace με server στην Αγγλία όπου η καθυστέρηση είναι 67ms σχεδόν, πράγμα που συμπίπτει με το in game latency
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Tracer 3.png 
Εμφανίσεις:  13 
Μέγεθος:  24,5 KB 
ID: 186180

    Το μόνο που παρατηρώ, αλλά δεν μπορώ να κάνω και κάτι από την μεριά μου, είναι μια σχετικά μεγάλη καθυστέρηση κάπου στα 10ms στο δεύτερο και τρίτο hop ακόμα και με το fast path. Υποθέτω πως το 2ο hop είναι το ΑΚ Αγίου Νικολάου και το 3ο είναι ο κόμβος στο Ηράκλειο (το γράφει κιόλας, αν δεν κάνω λάθος). Το αποτέλεσμα είναι δηλαδή ότι τα 10 πρώτα ms καθυστέρηση είναι από την ίδια την πόλη μου μέχρι να πάει Ηράκλειο, το οποίο είναι μια απόσταση 60km, δηλαδή 40 min με το αυτοκίνητο! Έτσι φτάνω στην Αθήνα με διψήφιο νούμερο 14ms, ενώ άλλα παιδιά σε άλλες πόλεις του νησιού καταφέρνουν και έχουν μονοψήφιο! Με dedicated γραμμή από πανεπιστήμιο Ηρακλείου έχω δει ως και 2ms latency!!
    Όχι ότι πρακτικά βέβαια παίζουν μεγάλο ρόλο όλα αυτά απλά η αλήθεια είναι πως με χαλάνε λίγο αυτά τα πρώτα 10ms ειδικά τη στιγμή που φαίνεται πως χάνονται κάπου εδώ κοντά άδικα. Δεν θα με πείραζε δηλαδή να βγαίνω προς Γερμανία με 57ms από 67 που είμαι τώρα. Βέβαια σε σχέση με τα 120 που είχα δεν το συζητάω καν

    Έχω λοιπόν ακόμα 2 ερωτήσεις, ελπίζω οι τελευταίες
    1. Μπορώ άραγε να κάνω κάτι για το παραπάνω και να το δηλώσω ως βλάβη στην περιοχή να το ελέγξουν ή θα μου πουν πολλά ζητάω?
    2. Όταν κάνω speedtest σε servers εξωτερικού ενώ το upload είναι γύρω στα 4.5 που είναι και το φυσιολογικό, το download ωστόσο πέφτει στα 25 με 30 ανάλογα με το server. Αυτό γίνεται επειδή μπαίνει κόφτης για το εξωτερικό λόγω χωρητικότητας των γραμμών φαντάζομαι, είναι αναμενόμενο να συμβαίνει έτσι ή θα έπρεπε να έπιανα πιο πολύ?
    θα στα πω απλα.
    1. οχι αλλά βεβαιώσου οτι απο μεριά σου είναι όλα σούπερ, καλώδια κλπ
    2. παίζει ρόλο η χωρητικότητα του παρόχου με αυτόν του παρόχου του εξωτερικού, είναι σούπερ η γραμμή σου, καλά κατεβάσματα.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-06-17, 09:04
  2. Αποφάσισα και εγώ να βάλω vdsl 50
    Από derma στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 21:02
  3. Αξιζει να παω σε Cyta απο OTE VDSL ?
    Από k4ileb στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-03-17, 07:41
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-16, 17:20
  5. Μπορω να βαλω VDSL?
    Από ZaNteR στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-09-16, 02:35

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας