Εμφάνιση 1-2 από 2
  1. #1
    Εγγραφή
    08-11-2006
    Περιοχή
    Babylon
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    10840/1052
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΜΠΕΛΟΚΗΠΟΙ
    Router
    asus dsl-n14u
    SNR / Attn
    8.1(dB) / 15.5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Καλημέρα. Να περιγράψω λίγο την κατάσταση που βρέθηκα. Εδώ και 5 μήνες(περίπου), ήμουν σε ελεύθερο προφίλ, σε απλή adsl γραμμή, fastpath, snr 6(περίπου) , με ταχύτητα 12 mbps
    Πριν 2 βδομάδες, προέκυψε πρόβλημα στη συνομιλία(δεν με ακούγανε καλά) και κάναν ένα reset τη γραμμή, και έφτιαξε. Πριν μια βδομάδα, σε νέα σύνδεση που έγινε στη οικοδομή, κατά λάθος βγάλανε το δικό μου καλώδιο και βάλανε του άλλου (), αλλά την επόμενη μέρα, ήρθαν και το φτιάξανε. Το θέμα είναι ότι μου αλλάξανε προφίλ σε interleave και κλειδωμένο snr. Το 1ο(interleave), το άλλαξαν αμέσως όταν το ζήτησα, αλλά δεν αλλάζουν το προφίλ σε ελεύθερο!
    Ο λόγος είναι ότι δεν το συνιστούν οι τεχνικοί, για να μην αποσυγχρονίζει η γραμμή, όπως και έγινε όταν είχα θέμα με την ομιλία(1 φορά σε 5 μήνες δλδ). Οπότε είμαι με snr 10+(12 το βλέπουν αυτοί και αρκετά μεγάλη πτώση ταχύτητας, αναλογικά για τα δεδομένα μου πάντα. Εδώ τα νέα στατιστικά
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_20170818-063243.jpg 
Εμφανίσεις:  55 
Μέγεθος:  153,9 KB 
ID: 185353
    Να πω εδώ, ότι 5 χρόνια με Voda, είχα πάντα snr 6 και 14mbps(interleave βέβαια), με σταθερή γραμμή(μονοψήφια λάθη για βδομάδες). Να συμπληρώσω επίσης, ότι έχω πρώτο στην γραμμή ένα Asus dsl-n14u(modem) και πίσω το speedport, μόνο για τα τηλέφωνα.
    Το μόνο που μου πρότειναν, επειδή και οι ίδιοι βλέπουν ότι η γραμμή είναι καλή γενικά, να συνδέσω στη γραμμή μόνο το speedport(που σημαίνει για μένα reset και ξανά πέρασμα οι ρυθμίσεις), μήπως μπορέσουν να πλησιάσουν με λίγο πείραγμα τα 10mbps!
    Έχουμε τηλεφωνικό ραντεβού στις 14:00, που πρέπει να έχω πάνω το speedport, οπότε να δει ο τεχνικός τους τα στατιστικά που δεν μπορεί να δει από το Asus.
    Τι μπορώ να κάνω για να αποκτήσω και πάλι τα στατιστικά που είχα ρε παιδιά? Αυτοί για να έχουν σταθερή γραμμή, χωρίς προβλήματα(1 στους 5 μήνες, επαναλαμβάνω, και αμφιβάλλω αν έφταιγε το ελεύθερο προφίλ, γιατί όση ώρα είχα προβληματικό τηλέφωνο, το internet δούλευε κανονικότατα, με ίδια ταχύτητα και ping), με έριξαν 25% την ταχύτητα και με δουλεύουν ότι θα προσπαθήσουν να το ανεβάσουν .5mbps
    Να βάλω το speedport για να κάνουν τις δοκιμές(και να φάω καμιά ώρα για να βάζω-βγάζω ρυθμίσεις) και στο φινάλε να κερδίσω(ίσως) 0.5 mbps, αλλά να είμαι κάτω πάλι 20% σε σχέση με πριν 1 μήνα? Να προσπαθήσω να τους πείσω(και με ποιο τρόπο) να με πάνε πάλι σε ελεύθερο προφίλ? Πείτε καμία ιδέα μέχρι τις 14:00 αν μπορείτε, που θα με πάρουν τηλέφωνο(για να μαλώσω)
    Edit: υπάρχει περίπτωση να με αλλάξουν από voip, μιας και τόσα χρόνια με pots, δεν είχα ποτέ πρόβλημα με τα τηλέφωνα, και πως να τους πείσω(π.χ., δικαιολογία συναγερμού, κάμερα ή κάτι άλλο)?
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails Screenshot_20170526-104706.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hara75gr : 18-08-17 στις 08:56.

  2. #2
    Εγγραφή
    05-12-2003
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Μηνύματα
    3.695
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200000 / 20000
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΤΟΥΜΠΑ
    Router
    AVM Fritz!Box 7530 ax
    Δεν ξερω τι εκανες τελικα, αλλα μολις ενεργοποιηθηκα στη κοσμοτε ειχα ελευθερο fast path, και επειδη ειχα ζητησει κατι τελικα μου το ειχαν κλειδωσει το προφιλ μου. Επι μια βδομαδα και κατι περιμενα να το αλλαξουν οπως ηταν. Οι τεχνικοι που μιλας στο τηλεφωνο μου λεγανε πως πρεπει να το δουν τεχνικοι δευτερου επιπεδου και πως δεν υπαρχει τροπος επικοινωνιας μαζι τους. Εγω απλα επεμενα πως θελω να γυρισω στις ρυθμισεις που ειχα οπως και συνδεθηκα στην αρχη. Προφανως επειδη ειχα και γνωσεις, εκοψα τον αερα στους τεχνικους που μιλουσα λεγοντας τους πως θελω να γραψουν στη βλαβη πως θελω να επικοινωνησουν μαζι μου οι τεχνικοι δευτερου επιπεδου για να τους πω τι θελω. Προφανως επεμεινε λιγακι και ανοιγε βλαβες μεχρι να στι ξανακανουν αυτο που ειχες!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-11-18, 23:21
  2. Μηνύματα: 36
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-01-18, 01:26
  3. Προφιλ απο vdsl2 σε adsl2 ,μετα απο restart η reboot..
    Από Panosdb στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-04-17, 21:36
  4. facebook διαγραφη προφιλ ή να το παρω απο αλλον λογαριασμο
    Από johnmegarythmos στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-08-16, 14:21
  5. Facebook Προφίλ ή Σελίδα ( ή τίποτα...)
    Από Vasilis135 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-08-16, 16:55

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας