Εμφάνιση 1-7 από 7
  1. #1
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    TP-Link TL-WDR4300
    Καλησπέρα σε όλους!

    Θα ήθελα την βοήθειά σας καθώς οι γνώσεις μου στην αναλογική τηλεφωνία είναι αρκετά περιορισμένες -- αν και πιστεύω ότι αυτό που προσπαθώ να κάνω είναι αρκετά απλό.

    Background: Μένω σε ένα κτίριο διαμερισμάτων το οποίο έχει ένα αναλογικό τηλεφωνικό κέντρο, το WIN 440CT (link1 link2 link3). Κάθε διαμέρισμα έχει μία τηλεφωνική συσκευή που επιτρέπει εσωτερικές κλήσεις (σε άλλα διαμερίσματα, στην κεντρική είσοδο κλπ). Αν σηκώσω το ακουστικό, ακούω έναν συνεχόμενο τόνο, καλώ το εσωτερικό νούμερο και πραγματοποιείται η κλήση. Δεν υπάρχει σύνδεση για εξωτερικές κλήσεις, είναι μόνο για 'ενδοεπικοινωνία'.

    Απ'οτι έχω καταλάβει από το ψάξιμο που έχω κάνει μέχρι στιγμής, το συγκεκριμένο τηλεφωνικό κέντρο, αν και παλιό, χρησιμοποιείται ευρέως.

    Έχω ρυθμίσει επιτυχώς το voip account μου στο ΗΤ503 και έχω συνδέσει και μία απλή αναλογική τηλεφωνική συσκευή, οπότε πραγματοποιώ κλήσεις voip μια χαρά.

    Αυτό που θέλω να καταφέρω είναι να συνδέσω το FXO port (δηλαδή το port που έχει για να συνδέεται σε απλή PSTN γραμμή) του Grandstream HT503 στο τηλεφωνικό κέντρο του κτιρίου έτσι ώστε να μπορώ να κάνω εσωτερικές κλήσεις -- να έχω δηλαδή το PSTN port του Grandstream στην θέση της υπάρχουσας σύνδεσης /εσωτερικής συσκευής που μιλάει με το τηλεφωνικό κέντρο, και ανοίγοντας την PSTN γραμμή από το handset που έχω στο Grandstream να μπορώ να καλέσω τα εσωτερικά νούμερα.

    Το πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι ότι όταν "ανοίγω" την γραμμή στο FXO port του Grandstream (βάζωντας το prefix *00 το οποίο αλλάζει το outgoing από voip σε PSTN), δεν ακούω κανένα dial tone από το τηλεφωνικό κέντρο όπως με την απλή συσκευή που είχα συνδεδεμένη κατευθείαν.

    Προφανως είναι κάποιο θέμα ρυθμίσεων του Grandstream έτσι ώστε να 'μιλάει' σωστά με το τηλεφωνικό κέντρο. Υποψιάζομαι ότι έχει σχέση με το τι dial tone 'περιμένει' το Grandstream να ακούσει από το τηλεφωνικό κέντρο μόλις ανοίξει την γραμμή;; Ή ίσως το ακριβώς αντίθετο, κάποια ρύθμιση στο Grandstream που θα κάνει το τηλεφωνικό κέντρο να 'καταλάβει' ότι έχει ανοίξει η γραμμή και να δώσει κατ' επέκταση dial tone;;

    Θα εκτιμούσα τα φώτα σας! Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    ήχο ή καλύτερα τον ήχο του κέντρου δεν θα τον ακούσεις, αυτό που πρέπει να κάνεις είναι ενα dialplan το όποιο θα στέλνει το *00χχχ μέσω της pstn γραμμής, πχ αν είναι 3 ψηφία τα εσωτερικά *00χχχ.

  3. #3
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    TP-Link TL-WDR4300
    Ευχαριστώ για την απάντηση. Δοκίμασα να πάρω ένα εσωτερικό νούμερο (πχ 203) αφού άνοιξα την pstn γραμμή αλλά χωρίς αποτέλεσμα -- οπότε το να ρυθμίσω ένα dial plan μήπως δεν έχει νόημα ακόμα;

    Ένα ακόμα στοιχείο που ίσως βοηθήσει: Συνδέοντας απο περιέργεια την τηλεφωνική συσκευή που παρέχει το κτίριο (win 440ct, link στο πρώτο ποστ) σε μία ξεχωριστή απλή pstn γραμμή (κατευθείαν στην πρίζα, χωρίς ata κλπ) ήθελα να δω αν λειτουργεί σαν απλή τηλεφωνική συσκευή. Περιέργως όταν σήκωσα το ακουστικό, φαίνεται οτι η τηλεφωνική συσκευή δεν 'επαιρνε ρεύμα' -- δεν λειτουργούσε τίποτα.

    Αυτό με οδηγεί στο να υποθέσω ότι το ίδιο το τηλεφωνικό κέντρο δίνει κάποιο συγκεκριμένο voltage στην γραμμή του, με το οποίο η τηλεφωνική συσκευή δουλεύει και ανοίγει η γραμμή; Είναι κάτι τέτοιο λογικό και πιθανο, και αν ναι, τότε μπορεί να ρυθμιστεί το Grandstream κατάλληλα;

  4. #4
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Το κέντρο σου είναι ένα «κλειστού τύπου» pbx που συνεργάζεται μόνο με τις δικές του «ψηφιακές» συσκευές.

    Αν έχεις πλήρη πρόσβαση στο προγραμματισμό του τότε μπορείς να συνδέσεις την fxs θύρα του 503 σε μια αναλογική είσοδο (co line) και να ρυθμίσεις το κέντρο καταλλήλως να έχει το δικό σου εσωτερικό πρόσβαση σε αυτήν την γραμμή (εισερχόμενες / εξερχόμενες κλήσεις)

  5. #5
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    TP-Link TL-WDR4300
    Δυστυχώς δεν έχω πρόσβαση στο κέντρο -- μόνο ό,τι μπορώ να κάνω από το διαμέρισμά μου. Υπάρχει κάποιος τρόπος που το κέντρο αναγνωρίζει τις δικές του συσκευές; Το όλο σύστημα (κέντρο και συσκευές) φαίνεται ότι είναι αρκετά παλιό "ψηφιακό".

    Στις ρυθμίσεις του 503 υπάρχουν οι εξής επιλογές για το AC termination (μπορώ να υποθέσω ότι έχει σχέση;;; ).

    EDIT: Αν βοηθάει σαν στοιχείο, συνέδεσα την συσκευή στην FXS port και στο Grandstream φαίνεται μονίμως σαν off-hook. Όμως προφανώς όταν είναι συνδεδεμένη στο κέντρο λειτουργεί κανονικά.

    Country Based:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  countrybased.png 
Εμφανίσεις:  16 
Μέγεθος:  107,7 KB 
ID: 185372

    Impedance Based:
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  impedancebased.png 
Εμφανίσεις:  12 
Μέγεθος:  86,2 KB 
ID: 185373
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος englishman : 19-08-17 στις 01:28.

  6. #6
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Κλειστού τύπου = δικό τους πρωτόκολλο επικοινωνίας. Το 503 από την δικιά σου πλευρά δεν θα κάνει δουλεία, δυστυχώς.

    Το κέντρο είναι ψηφιακό με βάση το πρωτόκολλο που σχεδίασαν οι κατασκευαστές του. Αναλογικές συσκευές είναι σε θέση να δουλέψουν μόνο εάν προγραμματιστούν από το system administrator του κέντρου. Αν γνωρίζεις ποιος είναι αυτός τότε ζήτησε του να αλλάξει τον τύπο της πόρτας σου από ψηφιακή σε αναλογική για να μπορέσεις να κάνεις χρήση του 503.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-05-2004
    Μηνύματα
    277
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΨΥΧΙΚΟ
    Router
    TP-Link TL-WDR4300
    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις -- θα προσπαθήσω να βρω τον admin που έχει προσβαση στο κέντρο, και ελπίζω να μπορεί να κάνει την μετατροπή στον τύπο της πόρτας.

Παρόμοια Θέματα

  1. Grandstream GXP2130 και openvpn
    Από seatakias στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-12-17, 11:43
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-09-17, 20:34
  3. Τηλ. Κέντρο - ALCATEL OmniPCX Office Medium
    Από Dexious στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 09:42
  4. Grandstream Handytone 503 (HT503)
    Από ermis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 12:24
  5. Προταση για τηλ. κεντρο
    Από ermis στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-04-17, 10:08

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας