Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 46
  1. #16
    Εγγραφή
    12-08-2002
    Περιοχή
    Στο cockpit μίας Ferrari
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    4.237
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esertas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ε τότε να κόβει και στην μέση το έργο για διαφημίσεις. Όπως το ίδιο να κάνει και η Nova - Ote.
    Αλλιώς να έχουν έκπτωση για να δω διαφήμιση.
    Καμία σχέση δεν έχει το εισητήριο με τις διαφημίσεις.


    Feel free to attack the post. Do not feel free to attack the poster.
    "If someone said to me that you can have three wishes, my first would have been to get into racing, my second to be in Formula 1, my third to drive for Ferrari" - Gilles Villeneuve

  2. #17
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Kαι Nova πληρωνετε και εχει διαφημισεις, και περιοδικα πληρωνετε και εχουν διαφημισεις, και δημοτελικα τελη πληρωνετε και εχουμε πινακιδες με διαφημισεις στους δρομους.

    Σε λιγο θα βγουν και στο δρομο μερικοι επειδη κλεινουν τα παρανομα site. Και η δικαιολογια ετοιμη, οτι οι εταιριες πουλανε ακριβα...

    Φανταζομαι με τις ιδιες δικαιολογιες κλεβουν και απο το κρατος κλπ

  3. #18
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yolovic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και η δικαιολογια ετοιμη, οτι οι εταιριες πουλανε ακριβα...
    Χωρίς να έχεις εντελώς άδικο, πιστεύεις ότι πουλάνε φτηνά? Θυμάσε στο πρόσφατο παρελθόν (ή ήσουν πολύ μικρός) όταν ένα CD με 15 τραγούδια που άξιζαν τα 2 είχε 20€ ήταν φτηνά;

    Οσο υψηλά μπορεί θα πουλήσει ο "καπιταλισμός" καθώς ισχύει η αρχή κάτι αξίζει όσο διατίθεται ο άλλος να πληρώσει για αυτό (το οποίο είναι λογικό ως επιχείρημα, προσωπικά δεν αντιλέγω). Και ένας από τους παράγοντες μείωσης της τιμής είναι και η πειρατεία είτε την εγκρίνουμε είτε όχι (σε όλα μέτρο ίσως θέλει). Δεν ξέρω αν χρειάζεται να το εξηγήσω αλλά αν δεν υπήρχε η πειρατεία (με κάποιο "μαγικό" τρόπο) οι τιμές των ταινιών και τραγουδιών θα ήταν "άλλες" (υψηλότερες κατά πολύ).

    Υ.Γ. Δε νομίζω να υπάρχουν πολλοί "υπέρ" της ανεξέλεγκτης πειρατείας γενικά και σε όλα και αυτοί που υπάρχουν δεν είναι "λογικοί".
    There is nothing like 127.0.0.1

  4. #19
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Οι διαφημίσεις είναι καθαρά πλύση εγκεφάλου και και σαν τέτοια δεν έχει τίποτα το τίμιο...Όλοι οι περιορισμοί που γίνονται γίνονται για το χρήμα και απλά είναι φασιστικοί. Ας μην γελιόμαστε.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  5. #20
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οι διαφημίσεις είναι καθαρά πλύση εγκεφάλου και και σαν τέτοια δεν έχει τίποτα το τίμιο...Όλοι οι περιορισμοί που γίνονται γίνονται για το χρήμα και απλά είναι φασιστικοί. Ας μην γελιόμαστε.

    και πως θα μάθεις για κάποιος προϊόν χωρίς διαφημιση;

    Ακόμα και αυτά τα προϊόντα που σου αρέσουν που εγκρίνεις και αγοράζεις με διαφήμιση τα έμαθες. Φαντάζεσαι τον κόσμο χωρίς διαφημίσεις; Εγώ όχι!

    Εντάξει οι διαφημίσεις μπορεί να γίνονται "ενοχλητικές" όταν το παρακάνουν αλλά "φασιστικές"?!? ..τα παραλές
    There is nothing like 127.0.0.1

  6. #21
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χωρίς να έχεις εντελώς άδικο, πιστεύεις ότι πουλάνε φτηνά? Θυμάσε στο πρόσφατο παρελθόν (ή ήσουν πολύ μικρός) όταν ένα CD με 15 τραγούδια που άξιζαν τα 2 είχε 20€ ήταν φτηνά;
    Προσφορα και ζητηση. Πουλαγανε ή οχι;
    Τωρα με την κριση, ποσο εχουν;

    Το φτηνα και ακριβα ειναι σχετικο, οπως σε εχουν μαθει ειναι.
    Αν ειχε τοτε 30€ τοτε το Cd, τωρα θα σου φαινοταν φτηνο το 20.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οσο υψηλά μπορεί θα πουλήσει ο "καπιταλισμός" καθώς ισχύει η αρχή κάτι αξίζει όσο διατίθεται ο άλλος να πληρώσει για αυτό (το οποίο είναι λογικό ως επιχείρημα, προσωπικά δεν αντιλέγω). Και ένας από τους παράγοντες μείωσης της τιμής είναι και η πειρατεία είτε την εγκρίνουμε είτε όχι (σε όλα μέτρο ίσως θέλει). Δεν ξέρω αν χρειάζεται να το εξηγήσω αλλά αν δεν υπήρχε η πειρατεία (με κάποιο "μαγικό" τρόπο) οι τιμές των ταινιών και τραγουδιών θα ήταν "άλλες" (υψηλότερες κατά πολύ).
    Η αγορα καθοριζει τις τιμες.
    Αν ειχε πχ το cd 50€, θα το αγοραζες; Οχι.

    Δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης.

    Η πειρατεια σαφως και τους εχει κανει κακο και δεν ξερω γιατι στα διάφορα φόρα αντιμετωπιζουν τις εταιριες σαν να ειναι οι χειροτεροι στον κοσμο.
    Ολους τους καλλιτεχνες που ακουτε, ολες τις ταινιες που ειδατε και ολα τα παιχνιδια που παιξατε, εταιριες τα εφτιαξαν και προωθησαν.


    Εχουν δικαιωμα στο κερδος, και στο πολυ κερδος κιολας.

  7. #22
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    και πως θα μάθεις για κάποιος προϊόν χωρίς διαφημιση;

    Ακόμα και αυτά τα προϊόντα που σου αρέσουν που εγκρίνεις και αγοράζεις με διαφήμιση τα έμαθες. Φαντάζεσαι τον κόσμο χωρίς διαφημίσεις; Εγώ όχι!

    Εντάξει οι διαφημίσεις μπορεί να γίνονται "ενοχλητικές" όταν το παρακάνουν αλλά "φασιστικές"?!? ..τα παραλές
    Άποψή σου και δικαίωμά σου να την έχεις...Τα προϊόντα που αγοράζω δεν διαφημίζονται. Βρίσκονται στο ράφι και επιλέγω εγώ. Υπάρχουν ένα σορό προϊόντα που πάνε μια χαρά στην αγορά δίχως διαφημίσεις, δίχως έξτρα κόστος στην τιμή για την κάλυψη του premium λόγο της διαφήμισης. Και αυτό από μόνο του λέει πολλά. δηλαδή τι; Θα μας πρήζουν με τις διαφημίσεις και θα τους πληρώνουμε για αυτό και από πάνω. Σοβαρά τώρα; Ή μήπως έχει κανείς την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει; Του προτείνω να μιλήσει με κάποιον σοβαρό επαγγελματία διαφημιστή ή καλύτερα να διαβάσει ένα βιβλίο σχετικό με το marketing.

    Προσωπικά δεν θα μου πει καμία διαφήμιση τι να κάνω λες και είμαι κανένα πρόβατο. Οι επιλογές μου είναι αποτέλεσμα κριτικής σκέψης και καλύπτουν ουσιαστικές ανάγκες όχι ότι να 'ναι. Έχω κόψει την τηλεόραση για αυτό το λόγο. Κάποτε πήγαινα σινεμά 4 φορές το μήνα. Το ελάττωσα δραματικά και αυτό. Παντού διαφημίσεις με το στανιό. Δίχως να με ρωτήσουν, ούτε καν να μου παρέχουν εναλλακτική. Φυσικά την βρήκα μόνος μου.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  8. #23
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άποψή σου και δικαίωμά σου να την έχεις...Τα προϊόντα που αγοράζω δεν διαφημίζονται. Βρίσκονται στο ράφι και επιλέγω εγώ. Υπάρχουν ένα σορό προϊόντα που πάνε μια χαρά στην αγορά δίχως διαφημίσεις, δίχως έξτρα κόστος στην τιμή για την κάλυψη του premium λόγο της διαφήμισης. Και αυτό από μόνο του λέει πολλά. δηλαδή τι; Θα μας πρήζουν με τις διαφημίσεις και θα τους πληρώνουμε για αυτό και από πάνω. Σοβαρά τώρα; Ή μήπως έχει κανείς την εντύπωση ότι κάτι τέτοιο δεν ισχύει; Του προτείνω να μιλήσει με κάποιον σοβαρό επαγγελματία διαφημιστή ή καλύτερα να διαβάσει ένα βιβλίο σχετικό με το marketing.

    Προσωπικά δεν θα μου πει καμία διαφήμιση τι να κάνω λες και είμαι κανένα πρόβατο. Οι επιλογές μου είναι αποτέλεσμα κριτικής σκέψης και καλύπτουν ουσιαστικές ανάγκες όχι ότι να 'ναι. Έχω κόψει την τηλεόραση για αυτό το λόγο. Κάποτε πήγαινα σινεμά 4 φορές το μήνα. Το ελάττωσα δραματικά και αυτό. Παντού διαφημίσεις με το στανιό. Δίχως να με ρωτήσουν, ούτε καν να μου παρέχουν εναλλακτική. Φυσικά την βρήκα μόνος μου.
    δεν είναι έτσι, όχι τόσο απλό. Ακόμα και το δημητριακό που επιλέγεις χωρίς διαφήμιση για να το ξέρεις ως είδος η διαφήμιση το έκανε (πιθανόν ενός άλλου συγγενικού προϊόντος που έκανε διάσημο το 'είδος') εκτός αν η γιαγιά σου έτρωγε δημητριακά με γάλα και στο έμαθε από παιδί. Είναι πολύ απλοποιημένη η άποψή σου ο πολιτισμός μου και εγώ ζω και υπάρχω χωρίς διαφήμιση και μαρκετιν. Δεν παίζει απλά αλλά θα βγούμε εκτός θέματος να σου το αναλύσω.

    Ούτε καν Η/Υ ή ταμπλέτα/κινητό να γράφεις και να μου απαντάς δεν θα είχες τώρα αν δεν υπήρχε το μαρκετιν και η διαφήμιση! Για ξανασκέψου το και βγες από την "επιφάνεια" που επέλεξες να βλέπεις μόνο. Φιλικά πάντα
    There is nothing like 127.0.0.1

  9. #24
    Εγγραφή
    30-03-2007
    Περιοχή
    Σταυρούπολη, Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    345
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105440/11000
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΠΑΥΛΟΥ ΜΕΛΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Interleaved
    Υπάρχει App με διαφημίσεις δωρεάν και το ίδιο χωρίς διαφημίσεις επί πληρωμή. Φαντάζεστε να το πλήρωνες και να είχε πάλι διαφημίσεις;

  10. #25
    Εγγραφή
    09-09-2006
    Περιοχή
    Αθηνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    2.486
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    ISP
    Γείτονας
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esertas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει App με διαφημίσεις δωρεάν και το ίδιο χωρίς διαφημίσεις επί πληρωμή. Φαντάζεστε να το πλήρωνες και να είχε πάλι διαφημίσεις;
    Θα το δούμε και αυτό.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από keysmith Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι έτσι, όχι τόσο απλό. Ακόμα και το δημητριακό που επιλέγεις χωρίς διαφήμιση για να το ξέρεις ως είδος η διαφήμιση το έκανε (πιθανόν ενός άλλου συγγενικού προϊόντος που έκανε διάσημο το 'είδος') εκτός αν η γιαγιά σου έτρωγε δημητριακά με γάλα και στο έμαθε από παιδί. Είναι πολύ απλοποιημένη η άποψή σου ο πολιτισμός μου και εγώ ζω και υπάρχω χωρίς διαφήμιση και μαρκετιν. Δεν παίζει απλά αλλά θα βγούμε εκτός θέματος να σου το αναλύσω.

    Ούτε καν Η/Υ ή ταμπλέτα/κινητό να γράφεις και να μου απαντάς δεν θα είχες τώρα αν δεν υπήρχε το μαρκετιν και η διαφήμιση! Για ξανασκέψου το και βγες από την "επιφάνεια" που επέλεξες να βλέπεις μόνο. Φιλικά πάντα
    Η ανθρωπότητα υπήρχε μια χαρά πριν το marketing. Και μια χαρά επιστημονικές έρευνες εφευρέσεις σε όλους τους τομείς και παραγωγή προϊόντων υπήρχε. Μετά είπαμε να γίνουμε ακόμα ποιο άπληστοι και γεννήθηκε το marketing.


    Όσο για τις ταινίες τα υπέρογκα κέρδη σε σύγκριση του budget της κάθε μιας, εκείνων που παρουσιάζουν κερδοφορία,είναι αρκετή ένδειξη ότι αυτές οι ταινίες είναι πανάκριβες. Τουλάχιστον ας τις δίνανε μετά από ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα δωρεάν τα ίδια τα studios, σε όσους πλήρωσαν να τις δουν.Ή εναλλακτικά ας είχαν το DVD/Blu-ray στην τιμή του cinema.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Mirmidon : 20-08-17 στις 22:02.
    "If you pay peanuts you get monkeys"
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Άλλοι καταλαβαίνουν ότι διαβάζουν και άλλοι διαβάζουν ότι καταλαβαίνουν
    ------------------------------------------------------------------------------------
    Η αλήθεια που δεν σας λένε, i7 2600K vs i7 8700K σημειώσατε Χ

  11. #26
    Εγγραφή
    29-11-2007
    Μηνύματα
    933
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    16.403/1.020
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΚΟΜΟΤΗΝΗ
    Router
    Tomson tg585 v8 8.2.7.8
    SNR / Attn
    6(dB) / 22,5(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mirmidon Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ανθρωπότητα υπήρχε μια χαρά πριν το marketing. Και μια χαρά επιστημονικές έρευνες εφευρέσεις σε όλους τους τομείς και παραγωγή προϊόντων υπήρχε. Μετά είπαμε να γίνουμε ακόμα ποιο άπληστοι και γεννήθηκε το marketing.
    Πριν το μάρκετιν? Πολύ πιο αργά, πολύ πιο ακριβά, για πολύ λιγότερους..
    There is nothing like 127.0.0.1

  12. #27
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yolovic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσφορα και ζητηση. Πουλαγανε ή οχι; ...
    πουλάγανε σε όσους είχανε τα 20€ για να αγοράσουν. Δεν ξέρω ούτε πόσοι είναι ούτε πόσους ήθελαν οι εταρείες να είναι.
    ... Τωρα με την κριση, ποσο εχουν; ...
    τα φθηνά CD κλασσικής μουσικής είχανε προ κρίσης από 5€, τα χιτ και τα σουξέ από 20€. Για τώρα δεν ξέρω.

    ... Το φτηνα και ακριβα ειναι σχετικο, οπως σε εχουν μαθει ειναι.
    Αν ειχε τοτε 30€ τοτε το Cd, τωρα θα σου φαινοταν φτηνο το 20. ...
    όχι και όχι.
    Οι έννοιες φτηνό και ακριβό μπορούν να αναλυθούν (και χειραγωγηθούν) με άπειρους τρόπους. Ας το αφήσουμε για άλλο thread.

    ... Η αγορα καθοριζει τις τιμες.
    Αν ειχε πχ το cd 50€, θα το αγοραζες; Οχι.
    για το πρώτο, όχι,
    για το δεύτερο μπορεί αν είχα 100€ μεροκάματο.

    ... Δεν ειναι ειδος πρωτης αναγκης. ...
    ok.

    ... Η πειρατεια σαφως και τους εχει κανει κακο και δεν ξερω γιατι στα διάφορα φόρα αντιμετωπιζουν τις εταιριες σαν να ειναι οι χειροτεροι στον κοσμο.
    Ολους τους καλλιτεχνες που ακουτε, ολες τις ταινιες που ειδατε και ολα τα παιχνιδια που παιξατε, εταιριες τα εφτιαξαν και προωθησαν.
    Αντιμετωπίζουμε έτσι τις εταιρείες διότι με την δύναμη και επιρροή που έχουν στούς πάσης φύσεως και αποχρώσεως και επιπέδου πολιτικούς καταφέρνουν σιγά-σιγά να στραγγαλίζουν το ίντερνετ και να περνάνε απίθανους νόμους. Ρίξε μια ματιά στο νήμα για τα πνευματικά δικαιώματα.
    Εσένα πως θα σου φαίνοταν αν το κράτος αύξανε τον ΦΠΑ στο 25% και έδινε τα έσοδα σε έναν ιδιώτη, πχ το μέλος eyw του adslgr.com ?
    Επίσης μας πειράζει που σπαταλά ανθρωποχρόνια ο κρατικός μηχανισμός, πχ ΔΔΗΕ, για τα κέρδη τους που έτσι και αλλιώς τα παίρνουν από την φορολογία, έχουν γίνει τρόπον τινά δημόσιοι υπάλληλοι.

    ... Εχουν δικαιωμα στο κερδος, και στο πολυ κερδος κιολας.
    ναι, το καταλάβαμε, το νιώσαμε.
    Δεν υπάρχει αρχή, μέση και τέλος σε πόσα πράγματα υπάρχει τέλος υπέρ εταιρειών.
    Τελικά όμως το κέρδος τους δεν προκύπτει από πωλήσεις αλλά από τα υπέρ τους τέλη, και δεν μιλάμε για το ΕΜΠ (το κατάργησαν το ο/οο?) αλλά για ιδιώτες.


    Το θέμα της πειρατείας έχει συζητηθεί άπειρες φορές και έχει γίνει βαρετό, απλοί χρήστες και εκπρόσωποι των εταιρειών θα συνεχίζουν τσακώνονται στα φόρουμ για όσο θα είναι ακόμα νόμιμο για τους απλούς χρήστες.
    Υπάρχει καθολική και αποτελεσματική λύση για την πειρατεία η "πειρατεία".
    Ομως, δεν συμφέρει ομως τις εταιρείες διότι:
    a. χρησιμοποιούν την πειρατεία σαν τζάμπα διαφήμιση,
    b. έχουν εξασφαλισμένα και εγγυημένα απο το κράτος κέρδη μέσω της φορολογίας.

    Καλώς ήλθες στο φόρουμ, μη χαθούμε τώρα που (ξανα?) βρεθήκαμε.

  13. #28
    Εγγραφή
    06-03-2006
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    495
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΡΟΣΤΑΝ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    πουλάγανε σε όσους είχανε τα 20€ για να αγοράσουν. Δεν ξέρω ούτε πόσοι είναι ούτε πόσους ήθελαν οι εταρείες να είναι.
    τα φθηνά CD κλασσικής μουσικής είχανε προ κρίσης από 5€, τα χιτ και τα σουξέ από 20€. Για τώρα δεν ξέρω.

    όχι και όχι.
    Οι έννοιες φτηνό και ακριβό μπορούν να αναλυθούν (και χειραγωγηθούν) με άπειρους τρόπους. Ας το αφήσουμε για άλλο thread.

    για το πρώτο, όχι,
    για το δεύτερο μπορεί αν είχα 100€ μεροκάματο.

    ok.

    Αντιμετωπίζουμε έτσι τις εταιρείες διότι με την δύναμη και επιρροή που έχουν στούς πάσης φύσεως και αποχρώσεως και επιπέδου πολιτικούς καταφέρνουν σιγά-σιγά να στραγγαλίζουν το ίντερνετ και να περνάνε απίθανους νόμους. Ρίξε μια ματιά στο νήμα για τα πνευματικά δικαιώματα.
    Εσένα πως θα σου φαίνοταν αν το κράτος αύξανε τον ΦΠΑ στο 25% και έδινε τα έσοδα σε έναν ιδιώτη, πχ το μέλος eyw του adslgr.com ?
    Επίσης μας πειράζει που σπαταλά ανθρωποχρόνια ο κρατικός μηχανισμός, πχ ΔΔΗΕ, για τα κέρδη τους που έτσι και αλλιώς τα παίρνουν από την φορολογία, έχουν γίνει τρόπον τινά δημόσιοι υπάλληλοι.

    ναι, το καταλάβαμε, το νιώσαμε.
    Δεν υπάρχει αρχή, μέση και τέλος σε πόσα πράγματα υπάρχει τέλος υπέρ εταιρειών.
    Τελικά όμως το κέρδος τους δεν προκύπτει από πωλήσεις αλλά από τα υπέρ τους τέλη, και δεν μιλάμε για το ΕΜΠ (το κατάργησαν το ο/οο?) αλλά για ιδιώτες.


    Το θέμα της πειρατείας έχει συζητηθεί άπειρες φορές και έχει γίνει βαρετό, απλοί χρήστες και εκπρόσωποι των εταιρειών θα συνεχίζουν τσακώνονται στα φόρουμ για όσο θα είναι ακόμα νόμιμο για τους απλούς χρήστες.
    Υπάρχει καθολική και αποτελεσματική λύση για την πειρατεία η "πειρατεία".
    Ομως, δεν συμφέρει ομως τις εταιρείες διότι:
    a. χρησιμοποιούν την πειρατεία σαν τζάμπα διαφήμιση,
    b. έχουν εξασφαλισμένα και εγγυημένα απο το κράτος κέρδη μέσω της φορολογίας.

    Καλώς ήλθες στο φόρουμ, μη χαθούμε τώρα που (ξανα?) βρεθήκαμε.
    Well said!
    "Age is an issue of mind over matter. If you don't mind, it doesn't matter.”
    Mark Twain

  14. #29
    Εγγραφή
    11-06-2017
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    27
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    πουλάγανε σε όσους είχανε τα 20€ για να αγοράσουν. Δεν ξέρω ούτε πόσοι είναι ούτε πόσους ήθελαν οι εταρείες να είναι.
    τα φθηνά CD κλασσικής μουσικής είχανε προ κρίσης από 5€, τα χιτ και τα σουξέ από 20€. Για τώρα δεν ξέρω.
    Ωραια αποφυγη.
    Τωρα γιατι πουλανε φτηνοτερα;

    Γιατι εχω δικιο, τοτε αγοραζαν αβερτα, τωρα δεν αγοραζουν, η μειωμενη ζητηση ριχνει τις τιμες. Απλο;
    Αλλα σημερα παραπονιεσαι, μετα απο 20 χρονια.

    Λιγο αναχρονιστικος δεν εισαι;


    Αντιμετωπίζουμε έτσι τις εταιρείες διότι με την δύναμη και επιρροή που έχουν στούς πάσης φύσεως και αποχρώσεως και επιπέδου πολιτικούς καταφέρνουν σιγά-σιγά να στραγγαλίζουν το ίντερνετ και να περνάνε απίθανους νόμους. Ρίξε μια ματιά στο νήμα για τα πνευματικά δικαιώματα.
    Εσένα πως θα σου φαίνοταν αν το κράτος αύξανε τον ΦΠΑ στο 25% και έδινε τα έσοδα σε έναν ιδιώτη, πχ το μέλος eyw του adslgr.com ?
    Επίσης μας πειράζει που σπαταλά ανθρωποχρόνια ο κρατικός μηχανισμός, πχ ΔΔΗΕ, για τα κέρδη τους που έτσι και αλλιώς τα παίρνουν από την φορολογία, έχουν γίνει τρόπον τινά δημόσιοι υπάλληλοι.
    Μεγαλοεταιριες υπαρχουν παντου, πχ αυτοκινητα κλπ
    Ολες νομους περνανε ή εχουν το προνομιο οι δικοι μας μονο;



    Το θέμα της πειρατείας έχει συζητηθεί άπειρες φορές και έχει γίνει βαρετό, απλοί χρήστες και εκπρόσωποι των εταιρειών θα συνεχίζουν τσακώνονται στα φόρουμ για όσο θα είναι ακόμα νόμιμο για τους απλούς χρήστες.
    Υπάρχει καθολική και αποτελεσματική λύση για την πειρατεία η "πειρατεία".
    Ομως, δεν συμφέρει ομως τις εταιρείες διότι:
    a. χρησιμοποιούν την πειρατεία σαν τζάμπα διαφήμιση,
    b. έχουν εξασφαλισμένα και εγγυημένα απο το κράτος κέρδη μέσω της φορολογίας.
    Τελικα τους συμφερει η πειρατεια γιατι ειναι τζαμπα διαφημιση;


    Ελα, και το 1995 που δεν υπηρχε το ιντερνετ, πως εκαναν διαφημιση;

    Αστεια πραγματα.

    ===

    Γενικα ρε παιδι μου, μερικοι δεν εχετε βαρεθει να τα βλεπετε τα πραγματα μονοδιαστατα και ΛΑΘΟΣ;
    Αν ο μπαμπας σας δουλευε σε καποια τετοια πολυεθνικη, τι θα λεγατε;
    Τα ιδια; Οχι; Μα......

    Οχι φυσικα, αλλα απο τη μερια του "Εχω μαθει να τα εχω ολα τζαμπα" πειρατη, ολα ευκολα ειναι, οι κακες εταιριες φταινε.

    Και τις τιμες ριξανε, και ψηφιακα πουλανε, και φτηνο ειναι το σινεμα, και φτηνο ειναι το spotify, και steam κλπ υπαρχουν αλλα η πειρατεια εκει.
    Σημαια στο κεφαλι σας.

  15. #30
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από yolovic Εμφάνιση μηνυμάτων

    ===

    Γενικα ρε παιδι μου, μερικοι δεν εχετε βαρεθει να τα βλεπετε τα πραγματα μονοδιαστατα και ΛΑΘΟΣ;
    Αν ο μπαμπας σας δουλευε σε καποια τετοια πολυεθνικη, τι θα λεγατε;
    Τα ιδια; Οχι; Μα......

    Us and them..
    Χαίρομαι που δεν αμφιβάλεις ποτέ, πολυδιάστατος και σωστός

    Πάντα χαιρόμουνα και επιδίωκα την παρέα ανθρώπων που αυτοσαρκάζονται.
    Αν ο μπαμπάς μου δούλευε σε πολυεθνική (που δεν δούλευε) θα αυτοσαρκαζότανε (εκτός πολυεθνικής) όπως σε πολλές άλλες καταστάσεις
    Δεν θα χρειαζότανε να λέω εγώ γι αυτόν.

    Ο αυτοσαρκασμός είναι στάση ζωής αλλά μιας και δεν αμφιβάλεις δεν θάχεις απορίες.

    BTW η διαφήμιση είναι απαραίτητη για το πλασάρισμα προιόντων και υπηρεσιών, γι'αυτό και βάζω την tv στο mute.
    Είναι χρήσιμη, με ενημερώνει πχ από ποιά αλυσίδα φούρνων δεν θ' αγοράσω ποτέ τίποτα.
    Λατρεύω όμως το telemarketing, ιδίως το συμπυκνωμένο νερό
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

Σελ. 2 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-08-17, 13:43
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-07-17, 10:29
  3. Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-06-17, 17:46
  4. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-06-17, 19:44
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 13:12

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας