Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-24 από 24
  1. #16
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα συλλυπητήρια μου τότε! Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις να ορίσεις στο yealink να βγάζει τα πακέτα που στέλνει στο wan interface και το pc port (κάτι σαν mirroring) και να κοτσάρεις εκεί ένα laptop ώστε να πάρεις trace με wireshark μήπως και βρεις τίποτα.
    Δοκίμασε και τα κλασσικά, να απενεργοποιήσεις το sip alg και upnp στο oxygen (αν φυσικά υπάρχουν).
    Θα το δω κι αυτό ευχαριστώ.

    - - - Updated - - -

    Απενεργοποίησα το upnp, το sip alg δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω.
    Κάλεσα χθες την τεχνική υποστήριξη της Yealink και θα μιλήσω σε λίγο.
    Για να δούμε.

  2. #17
    Εγγραφή
    04-09-2005
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    106
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cosmote
    Μερικές πληροφορίες από την δική μου εμπειρία με Elastix +Vodafone.

    To Oxygen τρέχει μέσα ένα asterisk. Έχω δει τεχνικό της Vodafone με πρόσβαση στο Router να το πειράζει.

    Εφόσον έχεις στημένο Elastix δεν αξίζει να χρησιμοποιείς τα FXS του oxygen. Ζήτα να σου ενεργοποιήσουν sip trunking. Είναι πολύ πιο απλό για εσένα και σίγουρα θα έχει λιγότερα προβλήματα.

    Το sip trunking θα στο δώσει από ξεχωριστή ethernet του oxygen router η οποία θα είναι σε ξεχωριστό subnet το οποίο δεν θα έχει internet. O sip server θα είναι το oxygen router.

    To μόνο πρόβλημα που μου δημιουργείται εμένα ( συνήθως μετά από reboots ή όταν υπάρχουν πολλά subnets στο ethernet του sip) είναι ότι δεν γίνονται up τα sip του oxygen με τον κεντρικό sipserver της VOdafone. Λύνεται συνήθως με επανεκκίνηση.

  3. #18
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από esma Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές πληροφορίες από την δική μου εμπειρία με Elastix +Vodafone.

    To Oxygen τρέχει μέσα ένα asterisk. Έχω δει τεχνικό της Vodafone με πρόσβαση στο Router να το πειράζει.

    Εφόσον έχεις στημένο Elastix δεν αξίζει να χρησιμοποιείς τα FXS του oxygen. Ζήτα να σου ενεργοποιήσουν sip trunking. Είναι πολύ πιο απλό για εσένα και σίγουρα θα έχει λιγότερα προβλήματα.

    Το sip trunking θα στο δώσει από ξεχωριστή ethernet του oxygen router η οποία θα είναι σε ξεχωριστό subnet το οποίο δεν θα έχει internet. O sip server θα είναι το oxygen router.

    To μόνο πρόβλημα που μου δημιουργείται εμένα ( συνήθως μετά από reboots ή όταν υπάρχουν πολλά subnets στο ethernet του sip) είναι ότι δεν γίνονται up τα sip του oxygen με τον κεντρικό sipserver της VOdafone. Λύνεται συνήθως με επανεκκίνηση.
    Έχω ήδη ζητήσει sip trunking αλλά δεν το δίνουν στο OneNet που έχει ο πελάτης, το δίνουν μόνο στο VBC όπως επίσης δεν γυρίζουν σε bridge το ρημάδι το Oxygen.
    Αν το έκαναν θα έβαζα ένα Tp-Link για το routing και θα ξεμπέρδευα, όμως ο πελάτης δεν θέλει να αλλάξει πρόγραμμα.
    Σήμερα το πρωί μιλούσα επί μιάμιση ώρα με τον εξυπηρετικότατο τεχνικό της Yealink και κάναμε διάφορα πράγματα χωρίς όμως να βρούμε λύση. Ο άνθρωπος πρώτη φορά είδε τέτοιο πρόβλημα.
    Μου ζήτησε τα logs από τα τηλέφωνα καθώς και το trace του wireshark ώστε να τα μελετήσει και να μιλήσει με το εργοστάσιο αν χρειαστεί.
    Ελπίζω επιτέλους να βρούμε τι στον φούτσο δημιουργεί το πρόβλημα.
    Πιστεύω πως αύριο θα έχω νέα.

  4. #19
    Εγγραφή
    24-09-2006
    Περιοχή
    ΑΘΗΝΑ
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    256
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΔΑΦΝΗ
    Path Level
    Fastpath
    Καλησπέρα,

    1) Για τα λειτουργήσουν τα Yealink σωστά πρέπει να πάτε στο web interface επιλογή Network --> Advanced --> DHCP VLAN και να το κάνετε disabled. Θα λειτουργήσουν όλα σωστά, το OneNet έχει ένα VLAN για την voip τηλεφωνία για cloud κέντρο και για αυτό γίνονται όλα αυτά τα πράγματα.

    2) Για τις κλήσεις ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ λύση! Έχουμε κάνει εγκατάσταση σε αντιπρόσωπο Vodafone, ήρθε υπεύθυνος του second level support στο χώρο αύξησε τους χρόνους απόκρισης (dial timeout) και από 100% που ήταν το πρόβλημα πήγε στο 70%! Δεν βρέθηκε λύση ποτέ. Ζητήσαμε ISDN αντί αναλογικά και δεν υποστηρίζετε από το OneNet όταν έχει VDSL μόνο σε ADSL υποστηρίζουν τα router του vbc, ζητήσαμε sip trunk και πάλι δεν υποστηρίζετε σε OneNet!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kourakos : 06-11-17 στις 02:31.

  5. #20
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kourakos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    1) Για τα λειτουργήσουν τα Yealink σωστά πρέπει να πάτε στο web interface επιλογή Network --> Advanced --> DHCP VLAN και να το κάνετε disabled. Θα λειτουργήσουν όλα σωστά, το OneNet έχει ένα VLAN για την voip τηλεφωνία για cloud κέντρο και για αυτό γίνονται όλα αυτά τα πράγματα.

    2) Για τις κλήσεις ΔΕΝ ΘΑ ΒΡΕΙΤΕ λύση! Έχουμε κάνει εγκατάσταση σε αντιπρόσωπο Vodafone, ήρθε υπεύθυνος του second level support στο χώρο αύξησε τους χρόνους απόκρισης (dial timeout) και από 100% που ήταν το πρόβλημα πήγε στο 70%! Δεν βρέθηκε λύση ποτέ. Ζητήσαμε ISDN αντί αναλογικά και δεν υποστηρίζετε από το OneNet όταν έχει VDSL μόνο σε ADSL υποστηρίζουν τα router του vbc, ζητήσαμε sip trunk και πάλι δεν υποστηρίζετε σε OneNet!!!
    Καλησπέρα κι από μένα.
    Το πρόβλημα λύθηκε με διαφορετικό τρόπο.
    Γύρισα το Oxygen στο 192.168.2.254 και κάρφωσα τη wan από ένα Tp-Link ethernet router σε μία θύρα lan του Oxygen.
    Στο Tp-Link έδωσα 192.168.1.254 και έβαλα πάνω του όλο το δίκτυο.
    Παίζουν όλα άψογα.
    Το μόνο πρόβλημα που αντιμετώπισα ήταν ότι έπεφταν οι κλήσεις μερικές φορές σε άσχετους χρόνους.
    Τη ζημιά έκανε το γνωστό sip alg, το απενεργοποίησα στο Tp-Link κι όλα οκ.
    Δεν το ψάχνω παραπέρα κουράστηκα.
    Αυτά.

  6. #21
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.640
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Απλά να θυμάσαι, αν πας να περάσεις sip trunk στο κέντρο, περνάς από διπλό nat and that is not good!

  7. #22
    Εγγραφή
    13-11-2002
    Περιοχή
    Αστρίς Θάσου
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4.627
    Downloads
    37
    Uploads
    1
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    350/100
    ISP
    Cosmote 4G - 5G - VDSL
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΣΤΡΙΔΑ ΘΑΣΟΥ
    Router
    RB LHGG & ZTE MC 8020
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απλά να θυμάσαι, αν πας να περάσεις sip trunk στο κέντρο, περνάς από διπλό nat and that is not good!
    δεν είναι και τόσο πρόβλημα αυτό... ανοίγεις στο 1ο ρούτερ τις πόρτες προς το 2ο...
    RB3011 & RB LHGG & ZTE MC8020 | ucm6202 | fritzbox 7390 | HP microserver gen8 | Raspberry pi 2 tvserver | ....και αρκετά ακόμη...

  8. #23
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από puntomania Εμφάνιση μηνυμάτων
    δεν είναι και τόσο πρόβλημα αυτό... ανοίγεις στο 1ο ρούτερ τις πόρτες προς το 2ο...
    Το γνωρίζω και το έκανα ήδη για να παίξουν οι κάμερες.

  9. #24
    Εγγραφή
    05-01-2013
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    248
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΦΙΛΕΛΛΗΝΩΝ
    Router
    H268Q & ER-X
    Καλησπέρα παιδιά, θα γράψω εδώ καθώς βλέπω ότι έχετε αντίστοιχη εμπειρία.
    Έχω ένα oxygen σε πακέτο VBC το οποίο είναι ρυθμισμένο από πέρυσι σε bridge mode και συνδεμένο τελικά με ένα mikrotik rb3011
    ( Το θέμα που άνοιξα: https://www.adslgr.com/forum/threads...AD-VoIP-server )

    Κάποιος από εσάς που έχει ενεργοποιημένο το sip trunking μπορεί να δει τις ρυθμίσεις που έχει περασμένες;

    Την λογική την είχα καταλάβει περίπου μόνος μου:
    Interface Groups -> LAN4 -> VOICE
    Addressed -> VOICE -> DHCP CLIENT

    Κάνοντας αυτό, πήρε IP από το mt, αλλά η σύνδεση του PPPoE πάνω στο mikrotik για το internet χάθηκε βγαίνοντας offline (άκυρο λίγο)
    Όταν έκανα αυτό, φαντάστηκα ότι θα είναι κομπλέ αλλά μπα..


    Στη πρόσφατη επικοινωνία μου, και αφού τους είπα ότι θέλω να συνδέσω IP τηλέφωνο σε Switch που είναι συνδεμένο στο mikrotik, o τεχνικός μου είπε ότι δεν προβλέπεται να έχω admin κωδικούς και να λειτουργώ την σύνδεσή μου έτσι! Ήθελε να βάλει ντε και καλά αίτημα να έρθει τεχνικός και να τα φτιάξει "κανονικά". Του είπα να μιλήσει με κάποιον ανώτερο και να με ενημερώσει...
    (Τέτοιον τοίχο και χειρότερο είχα βρει στην αρχή για να πάρω admin κωδικούς και να ενεργοποιήσουν Annex M αλλά είχα βρει κάποιον πολύ καλό τεχνικό που αφού "σιχτήρησε" όλους τους προηγούμενους μου είπε ότι σε 5' θα ήμουν έτοιμος σε ότι ζητούσα)

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Elastix συνεχεια (Issabel project)
    Από you στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-19, 20:54
  2. Elastix call Recordings
    Από mazout στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 09:51
  3. Elastix + Extension problem
    Από kostas_thess στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-16, 21:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας