Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 24
  1. #1
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,

    Έστησα ένα Elastix σε πελάτη με Vodafone Business Connect και έχω το εξής πρόβλημα στις εισερχόμενες:
    Οι κλήσεις απαντώνται κανονικά από το κέντρο, ακούγεται το μήνυμα αλλά αν δεν απαντήσει κάποιος στα εσωτερικά και ο καλών κλείσει, τα εσωτερικά συνεχίζουν να χτυπούν ακόμη τρεις φορές και μετά σταματούν
    Έκανα uncomment τις παρακάτω γραμμές:

    Κώδικας:
    ;busydetect=yes
    ;busycount=6
    αλλά το πρόβλημα επιδεινώθηκε, δεν σταματούσαν τα χτυπούν τα εσωτερικά αν δεν σηκώναμε κάποιο.
    Προφανώς έχει να κάνει με το disconnection signal της Vodafone.
    Το έχει συναντήσει κανένας;
    Ξέρετε πως το ξεπερνάμε;

    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Πως φέρνεις την (τις) γραμμή(ες) μέσα στο κέντρο;

  3. #3
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kronos911 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως φέρνεις την (τις) γραμμή(ες) μέσα στο κέντρο;
    Καλημέρα.

    Έχεις δίκιο, ξέχασα να το αναφέρω.
    Έχω μία OpenVox A400E01 με δύο FXO modules.

  4. #4
    Εγγραφή
    28-07-2006
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    342
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Δεν ξέρω αν είναι σχετικό στην εταιρεία που δουλεύω σε διάφορα καταστήματα είχα πρόβλημα με την Vodafone όλα τα κέντρα που είχαμε(SIEMENS) ξαφνικά έριχναν τις γραμμές για να δουλεύουν σωστά και απροβλημάτιστα μια μπακαλίστικη λύση που κάναμε ήταν να δώσουμε τις διπλάσιες άδειες στο κέντρο. Κανείς δεν μπορούσε να μας δώσει μια σωστή λύση ούτε η ίδια η siemens. Αλλάξαμε πάροχο και ησυχάσαμε στο τέλος
    Μην ψάχνεις λόγους κι αφορμές να με κατηγορήσεις
    δεν φταιω εγω που δεν μπορείς εσύ να με κρατήσεις

  5. #5
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Σαν εταιρικοί πελάτες ρώτησε τους τεχνικούς (σε ανώτερο επίπεδο από ότι το first line telephone support) αν μπορούν να σου δώσουν sip trunk από τον εξοπλισμό τους στο κέντρο σου.

  6. #6
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τους κάλεσα και κλείσαμε ραντεβού για αύριο.
    Ίδωμεν.

  7. #7
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα σε όλους,
    Επανέρχομαι μετά από 2+ μήνες καθώς τα προβλήματα με τη Voda έχουν γίνει σαν τη Λερναία Ύδρα.
    Λύνουμε κάποια, εμφανίζονται άλλα.
    Τα προβλήματα με την αποσύνδεση των κλήσεων λύθηκαν καθώς αλλάχτηκε το ρούτερ με το ακριβότερο Oxygen που διαθέτει 8FXS καθώς και ISDN BRI (δεν θυμάμαι μοντέλο)
    Επίσης καταργήθηκε το Call Waiting και έγινε ρύθμιση ώστε οι κλήσεις να μπαίνουν στο κέντρο σειριακά, δηλ. η πρώτη κλήση στην FXS1, η δεύτερη στην FXS2 αν η FXS1είναι busy κοκ.
    Πλέον στην OpenVox A400E01 προσθέσαμε άλλα δύο FXS modules και το κέντρο διαχειρίζεται τέσσερα κανάλια φωνής.
    Υπάρχουν κάποια προβληματάκια (κάποιες φορές δεν υπάρχουν εισερχόμενες - εξερχόμενες) τα οποία λύνονται με επανεκκίνηση του ρούτερ.
    Πριν λίγο μίλησα με την υποστήριξη σε δεύτερο βαθμό και έκαναν κάποιες ρυθμίσεις. Θα δούμε αν διορθώθηκαν.
    Επίσης αγοράστηκαν τρία Yealink SIP-T21P E2 και έχουμε το εξής θέμα:
    Τα Yealink όταν συνδέονται στο δίκτυο βγάζουν τα εξής μηνύματα:
    Κώδικας:
    Sending requests.......
    Update failed
    και κάνουν αμέσως reboot, δηλαδή δεν λειτουργούν καθόλου κάνουν συνεχώς reboot.
    Αυτή τη στιγμή τα έχω σε άλλο ρούτερ μαζί με το κέντρο και λειτουργούν κανονικά.
    Πήρα ένα νωρίτερα και το πήγα σε άλλο πελάτη μου που έχει 17 εσωτερικά όλα Yealink και λειτούργησε κανονικά.
    Από Voda μου είπαν νωρίτερα ότι IPόφωνο πάνω στο One Net που έχει ο πελάτης δεν θα δουλέψει.
    Όμως εγώ πριν λίγο καιρό είχα δοκιμάσει ένα Budgetone 100 και είχε δουλέψει κανονικά, όπως και το
    HandyTone 704.
    Έψαξα στο interface των Yealink μήπως βρω κάποια ρύθμιση γι' αυτό το Auto Update αλλά δεν υπάρχει.
    Το Firmware Update γίνεται χειροκίνητα. Αναβάθμισα φυσικά στην τελευταία έκδοση χωρίς αποτέλεσμα.
    Τσεκάρισα επίσης για πεσμένους time servers μήπως προσπαθεί να αναβαθμίσει ημερομηνία - ώρα τζίφος επίσης.
    Μίλησα με allvoip που πήραμε τα τηλέφωνα δεν έχουν ξαναδεί τέτοιο πρόβλημα.
    Αύριο θα κάνω δύο δοκιμές.
    1.Θα δώσω internet στο Tp-Link που έχω τώρα πάνω του κέντρο - τηλέφωνα κλείνοντας προσωρινά την τηλεφωνία.
    2.Το Tp-Link εκτός από adsl router λειτουργεί και ως ethernet router στην lan4.
    Θα του δώσω 192.168.0.1 στο lan και θα βάλω πάνω του κέντρο - τηλέφωνα συνδέοντας την lan/wan4 στο lan του Οxygen που έχει 192.168.1.254 για να δω πως θα πάει.
    Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε παιδιά μου λέτε.

    Ουφ τα έγραψα.
    Καληνύχτα.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από mondeo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους,
    Επανέρχομαι μετά από 2+ μήνες καθώς τα προβλήματα με τη Voda έχουν γίνει σαν τη Λερναία Ύδρα.
    Λύνουμε κάποια, εμφανίζονται άλλα.
    Τα προβλήματα με την αποσύνδεση των κλήσεων λύθηκαν καθώς αλλάχτηκε το ρούτερ με το ακριβότερο Oxygen που διαθέτει 8FXS καθώς και ISDN BRI (δεν θυμάμαι μοντέλο)
    Επίσης καταργήθηκε το Call Waiting και έγινε ρύθμιση ώστε οι κλήσεις να μπαίνουν στο κέντρο σειριακά, δηλ. η πρώτη κλήση στην FXS1, η δεύτερη στην FXS2 αν η FXS1είναι busy κοκ.
    Πλέον στην OpenVox A400E01 προσθέσαμε άλλα δύο FXS modules και το κέντρο διαχειρίζεται τέσσερα κανάλια φωνής.
    Υπάρχουν κάποια προβληματάκια (κάποιες φορές δεν υπάρχουν εισερχόμενες - εξερχόμενες) τα οποία λύνονται με επανεκκίνηση του ρούτερ.
    Πριν λίγο μίλησα με την υποστήριξη σε δεύτερο βαθμό και έκαναν κάποιες ρυθμίσεις. Θα δούμε αν διορθώθηκαν.
    Επίσης αγοράστηκαν τρία Yealink SIP-T21P E2 και έχουμε το εξής θέμα:
    Τα Yealink όταν συνδέονται στο δίκτυο βγάζουν τα εξής μηνύματα:
    Κώδικας:
    Sending requests.......
    Update failed
    και κάνουν αμέσως reboot, δηλαδή δεν λειτουργούν καθόλου κάνουν συνεχώς reboot.
    Αυτή τη στιγμή τα έχω σε άλλο ρούτερ μαζί με το κέντρο και λειτουργούν κανονικά.
    Πήρα ένα νωρίτερα και το πήγα σε άλλο πελάτη μου που έχει 17 εσωτερικά όλα Yealink και λειτούργησε κανονικά.
    Από Voda μου είπαν νωρίτερα ότι IPόφωνο πάνω στο One Net που έχει ο πελάτης δεν θα δουλέψει.
    Όμως εγώ πριν λίγο καιρό είχα δοκιμάσει ένα Budgetone 100 και είχε δουλέψει κανονικά, όπως και το
    HandyTone 704.
    Έψαξα στο interface των Yealink μήπως βρω κάποια ρύθμιση γι' αυτό το Auto Update αλλά δεν υπάρχει.
    Το Firmware Update γίνεται χειροκίνητα. Αναβάθμισα φυσικά στην τελευταία έκδοση χωρίς αποτέλεσμα.
    Τσεκάρισα επίσης για πεσμένους time servers μήπως προσπαθεί να αναβαθμίσει ημερομηνία - ώρα τζίφος επίσης.
    Μίλησα με allvoip που πήραμε τα τηλέφωνα δεν έχουν ξαναδεί τέτοιο πρόβλημα.
    Αύριο θα κάνω δύο δοκιμές.
    1.Θα δώσω internet στο Tp-Link που έχω τώρα πάνω του κέντρο - τηλέφωνα κλείνοντας προσωρινά την τηλεφωνία.
    2.Το Tp-Link εκτός από adsl router λειτουργεί και ως ethernet router στην lan4.
    Θα του δώσω 192.168.0.1 στο lan και θα βάλω πάνω του κέντρο - τηλέφωνα συνδέοντας την lan/wan4 στο lan του Οxygen που έχει 192.168.1.254 για να δω πως θα πάει.
    Αν έχετε κάτι άλλο να προτείνετε παιδιά μου λέτε.

    Ουφ τα έγραψα.
    Καληνύχτα.
    Μερικές συσκευές έχουν ρύθμιση μέσω dhcp να παίρνουν και άλλες ρυθμίσεις (πχ time server, tftp server, etc) θα έλεγα για δοκιμή να δοκιμάσεις να ρυθμίσεις τις συσκευές με σταθερή ip

  9. #9
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μερικές συσκευές έχουν ρύθμιση μέσω dhcp να παίρνουν και άλλες ρυθμίσεις (πχ time server, tftp server, etc) θα έλεγα για δοκιμή να δοκιμάσεις να ρυθμίσεις τις συσκευές με σταθερή ip
    Το έχω κάνει ήδη.
    Τζίφος.

  10. #10
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Στα settings για το auto provisioning κάνε off τα pnp active, dhcp active, power on.Επίσης φρόντισε ότι άλλες επιλογές είναι εκεί να είναι off.

  11. #11
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από astbox Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στα settings για το auto provisioning κάνε off τα pnp active, dhcp active, power on.Επίσης φρόντισε ότι άλλες επιλογές είναι εκεί να είναι off.
    Ευχαριστώ.
    Θα το δοκιμάσω αύριο.

  12. #12
    Το avatar του μέλους kronos911
    kronos911 Guest
    Όπως είπε ο astbox κλείσε όλα τα provisioning settings. Το μήνυμα αυτό είναι για την λήψης των configs από κάποιο server. Το boot loop δεν δικαιολογείται, αν δεν βρει configs πάει παρακάτω με ότι έχει μέσα του.

  13. #13
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Λογικά θα βρίσκει κάτι αλλά όχι τα πάντα οπότε θα πέφτει σε boot loop για να καθαρίσει. Γι αυτό όταν πάει σε άλλο δίκτυο που δεν βρίσκει τίποτα δουλεύει κανονικά!

  14. #14
    Εγγραφή
    18-02-2006
    Περιοχή
    Πάτρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.603
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    56320/5640
    ISP
    Vodafone OneNet VDSL
    Router
    Fritz!Box 7530
    SNR / Attn
    9,5(dB) / 8,5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν το έκανα, τζίφος.
    Στη συνέχεια έβαλα το Tp-Link ως adsl router και έπαιξαν όλα άψογα, χωρίς βέβαια τηλεφωνία.
    Άρα κάτι μπλοκάρει το Oxygen.
    Στην επόμενη δοκιμή θα γυρίσω το Tp-Link ως wan router και την lan/wan4 θα τη συνδέσω σε μία lan του Oxygen.
    99% πιστεύω θα παίξει.
    Αν όλα πάνε καλά θα τους πω να γυρίσουν σε bridge το Oxygen ώστε να δουλεύει μόνο σε adsl sync - τηλεφωνία και για το routing θα βάλω ένα Tp-Link να ξεμπερδεύω.
    Δεν βλέπω κάτι άλλο.

  15. #15
    Εγγραφή
    11-09-2017
    Μηνύματα
    1.638
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Τα συλλυπητήρια μου τότε! Αν θες μπορείς να δοκιμάσεις να ορίσεις στο yealink να βγάζει τα πακέτα που στέλνει στο wan interface και το pc port (κάτι σαν mirroring) και να κοτσάρεις εκεί ένα laptop ώστε να πάρεις trace με wireshark μήπως και βρεις τίποτα.
    Δοκίμασε και τα κλασσικά, να απενεργοποιήσεις το sip alg και upnp στο oxygen (αν φυσικά υπάρχουν).

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Elastix συνεχεια (Issabel project)
    Από you στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-05-19, 20:54
  2. Elastix call Recordings
    Από mazout στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-05-17, 09:51
  3. Elastix + Extension problem
    Από kostas_thess στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-09-16, 21:04

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας