Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 88
  1. #1
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Θα ήθελα τι γνώμη σας.
    Είχα κάνει μια αγορά από ένα ηλεκτρονικό κατάστημα στο skroutz.gr και πήρα 2 κινητά.
    Το ένα είχε πρόβλημα στο κουμπί και έγραψα τη γνώμη μου στο skroutz.gr και στη σελίδα τους στο φβ θα την γράψω παρακάτω. Αυτοί μου χρέωσαν μεταφορικά και στην αποστολή, που τα έστειλα μόνος μου γιατί δεν αναλάμβαναν αυτοί 4€
    Και όταν μου το έστειλαν πλήρωσα 5€ με αντικαταβολή που το έστειλαν.
    Ρώτησα στη προστασία καταναλωτή και μου είπαν εφόσον ήταν εντός εγγύησης η επισκευή δεν έπρεπε να χρεωθω τίποτα.
    Εγώ τους ενημέρωσα τους είπα και το νόμο που μου είπαν από τη προστασία καταναλωτή και μου απάντησαν Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  IMG_20170823_022719.jpg 
Εμφανίσεις:  143 
Μέγεθος:  389,3 KB 
ID: 185479

    Η αξιολόγηση είναι αυτή. Δεν γράφω τίποτα ψέματα. Έχω και τα email που ανταλλάξαμε, όλα

    Είμαι πολύ απογοητευμένος από την εγγύηση του καταστήματος.
    Μου έβγαλε συσκευή τηλεφώνου πρόβλημα στις 10 μέρες ( δεν είχε επαναφορά το Power button, δε πατιοταν σωστά και ήταν αρκετά μέσα σε σχέση με την άλλη ίδια συσκευή που είχα.
    Έστειλα το κινητό εντός εγγύησης με δικά μου έξοδα 4€.
    Τους έστειλα μήνυμα για να δω ότι όντως το παρέλαβαν γιατί έτσι έλεγε το tracking number, και μου λένε ότι δε παρέλαβαν τίποτα. Λογικό ήταν να αγχωθω. Τους παίρνω τηλέφωνο, βγαίνει μια κοπέλα στο τηλεφωνικό κέντρο και της λέω το και το, και μου λέει ότι δε ξέρει αυτή γιατί ο τεχνικός λείπει και θα έρθει αύριο να πάρω αύριο να μάθω, εν το μεταξύ εγώ να είμαι μέσα στο άγχος για τη συσκευή μου και αυτοί δε μπορούσαν να μου απαντήσουν αν την παρέλαβαν. Μετά τους στέλνω email να μάθουν αν η συσκευή είναι εκεί η όχι για να πάρω το κουριερ να δω τι γίνεται. Μου στέλνουν email μετά από πολύ ώρα και μου λένε ότι η συσκευή είναι εκεί και τη παρέλαβε ο τεχνικός. Μολις το δει και το φτιάξει θα με ενημερώσουν , όλα αυτά έγιναν 7 Αυγούστου .
    Τους στέλνω email 10 Αυγ 2017, 12:36 να δω μπας και το έφτιαξαν και μου λένε "Ελεχθηκε το τηλεφωνο σας ,δεν εχει βρεθει καποια βλαβη στο κουμπι on/off,παρακαλουμε πειτε μας αναλυτικα το προβλημα που εχετε δει στην συσκευη σας" ενώ ήταν τόσο δύσκολο να το δουν με μια ίδια συσκευή για το πρόβλημα που τους είπα ότι έχει. Και τους στέλνω " Το κουμπί δουλεύει αλλά είναι πατημένο μέσα σε σχέση με το άλλο που έχω. Αν θυμάστε είχα πάρει 2 συσκευές.... Δεν έχουν αυτή την επαναφορά όπως είναι στα πλήκτρα της φωνής. Δείτε ένα άλλο xiaomi redmi note 4 να δείτε αν πατιεται το ίδιο" μου απαντάνε " Ναι το ελεγξαμε εχουν οντως προβλημα,θα προχωρησουμε στην αντικατασταση των πληκτρων και θα σας ενημερώσουμε "
    Μέχρι εδώ περίπου καλά. Όλα αυτά έγιναν 10 Αυγούστου.
    14 Αυγ 2017, 10:39 τους στέλνω μήνυμα:
    Καλημέρα σας και καλή εβδομάδα. Μήπως υπάρχει κανένα νέο από το κινητό;;;
    Και μου απαντάνε 14 Αυγ 2017, 12:57 : Το τηλεφωνο σας ειναι ετοιμο.Εχουν επιδιορθωθει τα πληκτρα της εντασης στα πλαισια της εγγυησης.Θα αποσταλει σημερα απο εμας με ελτα κουριερ πορτα πορτα,τα εξοδα αποστολης ειναι 5 ευρω,θα τα πληρωσετε στην κουριερ αντικαταβολη.Στην ιδια διευθυνση ετσι? Ποτέ δε με ειδοποίησαν μόνοι τους, πάντα εγώ έστελνα να μάθω. Ούτε ένα τηλέφωνο, τίποτα. Πάντως δε πιστεύω να είναι Σωστο να χρεώνουν αντικείμενο εντός εγγύησης, μεταφορικά..... Γιατί άμα μου χαλάσει 3 φορές σε ένα μήνα θα δίνω 9€ τη φορά να το φτιάχνουν, δεν είναι φυσιολογικό. Πολύ κακό after sale. Με εγγύηση που θεωρητικά την πλήρωσα.

    Έκανα πουθενά λάθος και δε το βλέπω;; δηλαδή η αρνητική αξιολόγηση είναι δυσφήμιση δε το κατάλαβα

    - - - Updated - - -

    Να πω ότι πρώτα δεν μου έδιναν τα χρήματα από τα μεταφορικά. Αλλά μολις μπήκε στη μέση η προστασία καταναλωτή έγινε στη περίπτωση μου, μου επιστρέφουν τα 5€ αλλά πρέπει να δώσω αριθμό τράπεζας και στέλνουν και εξώδικο. Ευτυχώς έχω όλα τα email. Πάλι καλά


    Αύριο το πρωί θα πάρω να ρωτήσω στη προστασία καταναλωτή με αυτή την απειλή που μου κάνουν αν τους αναλαμβάνουν αυτοί η χρειάζεται να βάλω δικηγόρο. Εν το μεταξύ η αξιολόγηση στο skroutz.gr δεν έχει αναρτηθεί ακόμα. Περιμένει από της προηγούμενη βδομάδα απάντηση από το κατάστημα. Αλλά δεν απάντησαν ακόμα.
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  2. #2
    Εγγραφή
    29-05-2007
    Περιοχή
    δυο κλικ πιο κατω
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    7.623
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Άρθρα
    21
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5000/1200
    ISP
    βρωμονταφον
    Router
    της hol
    SNR / Attn
    8(dB) / 29(dB)
    Path Level
    Fastpath
    η γνωμη μου ειναι να μην φοβασαι καθολου τα εξωδικα (που δεν νομιζω οτι αν τσιγκουνευονται τα 5 ευρω θα δωσουν λεφτα για δικηγορους )
    μαλλον αυτοι φοβηθηκανε και αρχισανε τις απειλες για να σου κοψουνε την φορα .
    αντεχεις να αμφιβαλεις για ολα οσα εχεις διδαχτει ;
    Cancel my subscription to the Resurrection. Send my credentials to the House of Detention
    ο φασισμος ειναι ο νομος των δουλων
    AV tip:να ακολουθεις αυτο που ψαχνεις , οχι αυτο που σε βρισκει .

  3. #3
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Και εγώ αυτό κατάλαβα. Αλλά δε κατάλαβα πούμε είναι η συκοφαντική δυσφήμιση που τους έκανα με το να γράφω την εμπειρία μου μετά την αγορά με το κατάστημα. Είναι σαν να δέχονται μόνο τις θετικές αξιολογήσεις. Εγώ δε το έκανα για τα 9€ που βγήκαν τα μεταφορικά όλο αυτό. Αλλά δες μου αρέσει να με κοροϊδεύουν. Δηλαδή αν χαλάσει το κινητό μου 10 φορές στα 2 χρόνια που είναι η εγγύηση, θα δώσω 100€ μεταφορικά;;; δεν είναι λογικό όλο αυτό.
    Στην αρχή να μου λένε ότι στους όρους της συμβάσεις που υπογραψα με την αγορά γράφει ότι μόνο στις πρώτες 7 ημέρες δε πληρώνω μεταφορικά τις υπόλοιπες τα πληρώνω. Αλλά εγώ που ρώτησα και τους είχα αναφέρει ότι τα μεταφορικά είναι δική σας υποχρέωση μου είπαν ότι δέν είναι. Και μόλις τους έστειλα το νόμο πού μου είπανε από τη προστασία καταναλωτή είπαν άλλα..... Πιστεύω ότι τα email που ανταλλάξαμε μπορώ να τα χρησιμοποιήσω σε μια καταγγελία η και στο δικαστήριο

    - - - Updated - - -

    Και άσχετο αλλά το email που μου έστειλαν είναι λες και το έγραψε παιδί από νήπια

    - - - Updated - - -

    Πρέπει να σταματήσει αυτή η ανεξέλεγκτη χρήση των όρων συμβολαίου σύμβασης αγοράς, εφόσον υπάρχουν νόμοι που ισχύουν και αυτοί φτιάχνουν δικούς τους
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  4. #4
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Το θέμα είναι έχεις όρεξη? Αν έχεις και μπορείς να βρείς δικηγόρο γνωστό ή καποιον εμπιστοσύνης να αντεπιτεθείς να δουν την γλύκα. Αρχικά μίλα με τον συνήγορο τηλεφωνικά αν μπορείς και είσαι Αθήνα πήγαινε στα γραφεία τους Αλεξάνδρας.

  5. #5
    Εγγραφή
    24-03-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    843
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Ote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Router
    Fritz box 5530
    Path Level
    Fastpath
    Καλό θα ήταν να γνωρίζαμε και το όνομα του καταστήματος.
    Αλλοίμονο στον οδηγό που πάει γρήγορα επειδή έχει γρήγορο αμάξι και όχι επειδή ΑΥΤΟΣ είναι ικανός να κινηθεί γρήγορα!

  6. #6
    Εγγραφή
    30-01-2012
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    youhou.gr

    ( πηγή )

  7. #7
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Youhou.gr
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To εξώδικο (που δεν θα το κάνουν γιατί είναι προφανώς τσίπηδες) πάρτο και κράτα το για χαρτί τουαλέτας. Αρνητική κριτική κάνεις γιατί έχεις το δικαίωμα να το κάνεις. Κανείς δεν θα στο απαγορεύσει. Σχετικά με τις αξιολογήσεις, αξιολόγησα πριν 2 χρόνια αρνητικά έναν ξενώνα στο booking. Ενώ είχε εξαιρετικές βαθμολογίες, το έθαψα καθώς αρνούνταν να πάρουν πισ. κάρτα όταν υπήρχε ΠΝΠ σύμφωνα με την οποία διέπραξαν αδίκημα καθώς ήταν υποχρεωμένοι. Με παίρνουν τηλέφωνο και δεν δέχονταν ότι υπήρχε ποινικό αδίκημα. Έστειλα όλα τα emails με αναφορές στην ΠΝΠ και το booking δεν δημοσίευσε ΠΟΤΕ την κριτική μου.

    Κράτα όλα τα emails που σου έστειλαν/έστειλες, καλού-κακού.

  9. #9
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Το εξώδικο είναι σαν το χαρτί της τουαλέτας. 0 ισχύ. Τρόπος εκφοβισμού είναι, ο οποίος κοστίζει, εκτός αν έχεις νομικό τμήμα.
    Καλά έκανες και τους έθαψες στην κριτική μιας και είχες δίκιο. Το ότι αποδέχεσαι έναν όρο (δεν έχω διαβάσει τους όρους), ο οποίος έρχεται σε σύγκρουση με νόμο της πολιτείας, δε σημαίνει ότι ισχύει. Αλλιώς και όταν νοίκιαζες ένα σπίτι, θα έκανες δικό σου συμφωνητικό ώστε να τον πετάς άμεσα αν δεν σου πληρώνει το νοίκι, κάτι το οποίο δεν γίνεται.

    Λίγο άσχετο ως παράδειγμα, απλά ήθελα να τονίσω το ότι ένα ιδιωτικό συμφωνητικό δεν μπορεί να έρχεται σε αντίθεση με την ισχύουσα νομοθεσία.

    Γενικά τα σκρουτζομάγαζα δεν ενεργούν με βάση το γράμμα του νόμου, για να είναι ανταγωνιστικά, (μπορώ να σου γράψω έκθεση με τις τακτικές, αλλά δεν είναι της παρούσης), οπότε αν θες να το κυνηγήσεις, που σιγά μην έχεις την όρεξη να ασχοληθείς τώρα, θα μπορούσες να τους δημιουργήσεις μεγάλο θέμα. Αρκεί να ξέρεις προς τα που θα κρούσεις τη θύρα (υπηρεσία).

    Και εγώ έχω κάνει αρνητικές κριτικές και έχω στείλει και πολλά email παραπόνων, από fujitsu-siemens μέχρι cosmote και δεν παίρνω πάντα απάντηση. Αλλά τις περισσότερες φορές έχω λύσει το θέμα μου.
    Manicx, πληροφοριακά, πήρες απάντηση από το Booking; Μου έχει τύχει και εμένα ανάλογο θέμα με άρνηση αποδοχής χρεωστικής κάρτας από κατάστημα και μου απάντησα ότι αν έχεις όρεξη, χρόνο και χρήμα κυνήγα μας νομικά.

  10. #10
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Πηρα το πρωι στο 1520 τηλεφωνο και η κοπελα γελουσε που την ειπα για εξωδικο. αλλα μου ειπε για αυτη την απειλη ειναι αρμοδια μονο τα αστικα δικαστηρια και δε μπορουν να κανουν αυτοι. Εγω μπορω να κανω μονο καταγγελια για τα μεταφορικα που επρεπε να μου τα δωσει.

    - - - Updated - - -

    Τωρα σκεφτομαι να γινω εδω μελος και να τους κυνηγήσω http://www.kepka.org/ Σημερα μπορει να ειμαι εγω,αυριο καποιος αλλος
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

  11. #11
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Manicx, πληροφοριακά, πήρες απάντηση από το Booking; Μου έχει τύχει και εμένα ανάλογο θέμα με άρνηση αποδοχής χρεωστικής κάρτας από κατάστημα και μου απάντησα ότι αν έχεις όρεξη, χρόνο και χρήμα κυνήγα μας νομικά.
    Δυστυχώς όχι. Όσο κι αν επέμεινα.

  12. #12
    Εγγραφή
    31-01-2005
    Μηνύματα
    995
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    Leased
    Αν τελικά στείλουν εξωδικο και σου χτυπήσει κανείς την πόρτα και καταλάβεις ότι πρόκειται για αυτό, παίξτο ότι λείπεις να τους κοστίσει παραπάνω. Το εξώδικο άχρηστο είναι.

  13. #13
    Εγγραφή
    07-12-2010
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Απλά απάντησε τους στο email ότι το νόμισμα λέγεται Ευρώ και το μαγαζί Skroutz (και παρακάλεσε τους να μην σου στείλουν εξώδικο και για τις διορθώσεις σου)....

    Αναφορικά με τα εξώδικα δεν έχω γνώσεις, αλλά για το θέμα όροι χρήσης κλπ. μου έχει τύχει ακριβώς το ίδιο και με τη γραμματεία καταναλωτή λύθηκε το πρόβλημα.

    ξέχασα το δυσφήμιση... (για το καλησπέρα και τους τόνους δε θα σχολιάσω, όπως και την ικανοποίηση (?) και το συντακτικό)...

    δε μπορώ.. όσο διαβάζω το κείμενό τους τόσο παθαίνω!! (δικηγόροι, μέσω και δε συμμαζεύεται).

    Δεν είμαι ούτε φιλόλογος ούτε ψυχάκιας αλλά όταν εκπροσωπείς μαγαζί στοιχειωδώς οφείλεις να φαίνεσαι και να φέρεσαι επαγγελματικά....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος xouzoura : 23-08-17 στις 14:11.

  14. #14
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    εαν δεν εχει προβλημα ο ΟΡ θα ηθελα να τους στειλω ενα μειλ με το thread εδω για σχολια.

  15. #15
    Εγγραφή
    05-04-2012
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    3.022
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Nova
    Router
    HG8145V5
    Path Level
    Interleaved
    Εδω είναι οι όροι του καταστήματος http://youhou.gr/index.php?route=inf...formation_id=7

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kstefanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    εαν δεν εχει προβλημα ο ΟΡ θα ηθελα να τους στειλω ενα μειλ με το thread εδω για σχολια.
    Ποιος είναι ο, op;;

    - - - Updated - - -

    Έδω πάντως το λέει καθαρά http://europa.eu/youreurope/citizens...q/index_el.htm
    [IMG][img]//kat.cr/userbar/giannhs1985.png[/img][/IMG]

Σελ. 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πρόβλημα με παραγγελία απο το κατάστημα Geekbuying
    Από meletis στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-07-17, 14:20
  2. Εξώδικο απο τη Wind
    Από kostas_lar στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-17, 01:21
  3. Προτεραιότητα Οθόνης με εκκίνηση από DispalyPort και HDMI
    Από Epinefelos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-16, 03:10
  4. Πρόβλημα με HDD από laptop
    Από Theodore στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-11-16, 15:32
  5. Τοποθέτηση μεμβράνης από το κατάστημα????
    Από sculper στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-16, 13:52

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας