Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 38
  1. #1
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα στο φόρουμ.
    Λοιπόν μπαίνω στο ψητό ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ.
    Ήμασταν συνδρομητές σταθερής VODAFONE για 2 χρόνια και φέτος τον Αύγουστο τους πήραμε τηλέφωνο για να ανανεώσουμε τη σύμβαση για 2 ακόμα χρόνια (2017-2019).
    Αυτό έγινε γύρω στις 16 Αυγούστου.
    Σήμερα μας πήρανε για μια προσφορά από τον ΟΤΕ η οποία ήταν πολύ καλή και είπαμε να ξεκινήσουμε τις διαδικασίες για να αλλάξουμε σε ΟΤΕ τελικα.

    Οι ερωτήσεις μου είναι οι εξής :

    1) Χρειάζεται να κάνουμε αίτημα υπαναχώρησης οι ίδιοι; Όταν ρώτησα την υπάλληλο (του ΟΤΕ βέβαια) αν θα πρέπει να πάρω τηλέφωνο τη VODAFONE να τους ενημερώσω μου είπε πως δεν χρειάζεται.
    2) Το όλο νόημα για το αίτημα υπαναχώρησης είναι να μην πληρώσουμε τέλος. Από την στιγμή που δεν έχουν περάσει 14 μέρες από τη μέρα που μας βάλανε τη HOL/VODAFONE σύνδεση, εγώ δεν θα πληρώσω το τέλος αυτό. Σωστά;

  2. #2
    Εγγραφή
    07-12-2010
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Εγώ θα σε συμβούλευα να ενημερώσεις τη vodafone ότι ασκείς το νόμιμο δικαίωμα υπαναχώρησης όπως και δήποτε! Πέραν του ότι νομίζω πως είναι απαραίτητη η ενημέρωση σκέψου ότι αν καθυστερήσει ο ΟΤΕ λίγο και περάσουν οι 14 ημέρες δεν καλύπτεσαι

    Παρόλο που δε γνωρίζω με βεβαιότητα τι ακριβώς συμβαίνει σε συμβουλεύω να δεις στη σελίδα της ΕΕΤΤ.

    http://www.eett.gr/opencms/export/si...ation/EETT.pdf --> Ο «Οδηγός καταναλωτή» είναι ενημερωμένος έως τις 29/02/2016 δες εάν υπάρχει κάποιος πιο πρόσφατος.

    Εχετε δικαίωμα να υπαναχωρήσετε αναιτιολογήτως εντός 14 ημερολογιακών ημερών από την παραλαβή των εγγράφων. Εξαίρεση αποτελεί η περίπτωση που έχετε δώσει τη συγκατάθεσή σας να σας παράσχει η εταιρία το σύνολο των υπηρεσιών, πριν την παρέλευση του παραπάνω διαστήματος, και έχετε ρητώς αποδεχθεί να απωλέσετε το δικαίωμα υπαναχώρησης, μόλις η σύμβαση τεθεί πλήρως σε ισχύ.
    Σημειώνεται ότι σε οποιαδήποτε περίπτωση αμφισβήτησης σύναψης σύμβασης «από απόσταση» ή «εκτός καταστήματος», η εταιρία οφείλει να αποδείξει τη συναίνεσή σας για τη σύναψη της σύμβασης.


    Η σύναψη σύμβασης τηλεφωνικά και γενικότερα «από απόσταση» είναι άκυρη υπέρ σας, εάν δεν λάβετε σε εύλογο χρόνο από την ημερομηνία σύναψής της (π.χ. από την τηλεφωνική συνομιλία) αντίγραφο των όρων της, καθώς και το έντυπο δήλωσης υπαναχώρησης (βλ. και Ερ. 6). Δεσμεύεστε με την προσφορά που δεχθήκατε τηλεφωνικώς μόνον εφόσον την υπογράψετε ή στείλετε τη γραπτή συγκατάθεσή σας. Εάν αυτό δεν ισχύει, μπορείτε να διακόψετε τη συνεργασία αζημίως ενημερώνοντας εγγράφως την εταιρία.

    Πες μας και τι έγινε !!!

  3. #3
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Τηλεφωνικά θα τους ενημερώσω σε λίγες ώρες.

    Αλλά για να δω αν κατάλαβα καλά αυτά που διάβασα.
    Η πρώτη παράγραφος της ΕΕΤΤ, λέει ότι άμα παραλάβεις τα έγγραφα της σύμβασης τότε μπορείς σε 14 μέρες να κάνεις υπαναχώρηση.
    Στη δεύτερη λέει ότι εάν δεν έχω παρλάβει αντίγραφο των όρων της ή το έντυπο υπαναχώρησης μπορώ να την ακυρώσω.

    Εγώ λοιπόν, για την 2η διετία που άρχισε τώρα (Αύγουστος 2017), δεν παρέλαβα έγγραφό.
    Η συνεννόηση έγινε τηλεφωνικά και δεν υπογράψαμε κάπου.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-12-2010
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ναι το φαντάζομαι. Αν θυμάμαι καλά και εγώ στην τελευταία ανανέωση σύμβασης δεν είχα λάβει χαρτιά προς υπογραφή, οπότε δεν ξέρω αν επειδή είτε είναι ανανέωση σύμβασης δε χρειάζεται υπογραφή ή στο μεταξύ έχει αλλάξει ο κανονισμός και δε χρειάζεται να σταλούν έγγραφα προς υπογραφή. Πάρε τηλ. εξήγησέ τους ότι θες να υπαναχωρήσεις και δες τι θα σου πουν. Το λινκ που σου έστειλα έχει και άλλα τμήματα, οπότε πριν καλέσεις ρίξε μια ματιά. Φαντάζομαι ότι θα σου προβάλλουν αντίσταση (είμαι προκατειλημμένη... ), αλλά αν το κάνουν μην ψαρώσεις - ήρεμα και ωραία να επικαλεστείς αυτά που διάβασες

  5. #5
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epitaph6663 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταρχάς ευχαριστώ για την απάντηση. Τηλεφωνικά θα τους ενημερώσω σε λίγες ώρες.

    Αλλά για να δω αν κατάλαβα καλά αυτά που διάβασα.
    Η πρώτη παράγραφος της ΕΕΤΤ, λέει ότι άμα παραλάβεις τα έγγραφα της σύμβασης τότε μπορείς σε 14 μέρες να κάνεις υπαναχώρηση.
    Στη δεύτερη λέει ότι εάν δεν έχω παρλάβει αντίγραφο των όρων της ή το έντυπο υπαναχώρησης μπορώ να την ακυρώσω.

    Εγώ λοιπόν, για την 2η διετία που άρχισε τώρα (Αύγουστος 2017), δεν παρέλαβα έγγραφό.
    Η συνεννόηση έγινε τηλεφωνικά και δεν υπογράψαμε κάπου.

    Αλλο πράγμα η νέα σύμβαση, άλλο η ανανέωση, στην νέα πρέπει να έρθουν τα χαρτιά σε εσένα και να υπογράψεις και ισχύουν όλα
    Στην ανανέωση συμβολαίου δεν χρειάζεται να έρθουν χαρτιά και γίνεται με ηχογράφηση

  6. #6
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    ααα μάλιστα. Ευχαριστώ.

    Τους πήρα τηλέφωνο που λέτε, και στην ερώτηση μου 2 φορές "αν θα πληρώσω τίποτα ή αν η υπαναχώρηση είναι μέσα στα χρονικά όρια" μου απάντησαν το τρομακτικό "θα σας ενημερώσουν από το λογιστήριο"... ή κάπως έτσι.
    Σοβαρά τώρα; δεν μπορούσε να μου πει ένα ναι ή ένα όχι;

  7. #7
    Εγγραφή
    07-12-2010
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    βασικά μήπως να τους στείλεις και γραπτώς - email ή ακόμα καλύτερα να πας σε κατάστημα να ζητήσεις να συμπληρώσεις εκεί αίτηση υπαναχώρησης μήπως και σου αρχίσουν τα κινέζικα ή για να το θέσω πιο σωστά για να είσαι καλυμμένος?

  8. #8
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Κατάστημα εδώ κοντά δεν υπάρχει, δυστυχώς.
    Θα τους στείλως όμως fax και email.

    Μπορεί κάποιος να μου γράψει ένα τυπικό κείμενο για το τι πρέπει να τους γράψω;
    Δηλαδή αν γράψω : «Θέλω να σταματήσω την νέα 2ετή σύμβαση που ξεκίνησε στις 16 Αυγούστου για τον αριθμό 2*********.». θα είναι αρκετό; Πρέπει να αναφέρω ρητά πως είναι εντός 14 ημερών από την αρχή του νέου συμβολαίου;

    Επίσης πρέπει να γράψω ΑΦΜ, και να υπάρχει η φωτοτυπία ταυτότητας πάνω στο χαρτί που θα λάβουν.

  9. #9
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Epitaph6663 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατάστημα εδώ κοντά δεν υπάρχει, δυστυχώς.
    Θα τους στείλως όμως fax και email.

    Μπορεί κάποιος να μου γράψει ένα τυπικό κείμενο για το τι πρέπει να τους γράψω;
    Δηλαδή αν γράψω : «Θέλω να σταματήσω την νέα 2ετή σύμβαση που ξεκίνησε στις 16 Αυγούστου για τον αριθμό 2*********.». θα είναι αρκετό; Πρέπει να αναφέρω ρητά πως είναι εντός 14 ημερών από την αρχή του νέου συμβολαίου;

    Επίσης πρέπει να γράψω ΑΦΜ, και να υπάρχει η φωτοτυπία ταυτότητας πάνω στο χαρτί που θα λάβουν.
    Αν σε βοαηθά, εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
    - Εχει λήξει το συμβολαιο μου με τον ΟΤΕ απο 14 Αυγουστου
    - 24/8 πήγα σε κατάστημα Nova να πάρω προσφορα, τα βρήκαμε και κατέθεσα αίτηση σύνδεσης και φορητότητας της γραμμής.
    - 25/8 με πήραν απο τον ΟΤΕ και μου έκαναν μία πολύ καλή προσφορά που αποδέχτηκα, η κοπέλα μου έστειλε αυτό το κείμενο entypo_akirosis.doc να το συμπληρώσω, να το στείλω με φαξ στην Nova και μετά να καλέσω στην εξυπηρέτηση πελατών Nova .
    - 25/8 το εστειλα στην Nova και κάλεσα σήμερα στην εξυπηρέτηση, η κοπέλα με ενημέρωσε πως επειδή έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες θα πρέπει να ολοκληρωθεί η μεταφορά στις 30/8 και μπορώ να κάνω υπαναχώρηση μετά
    - Την ρώτησα αν θα χρεωθώ κάτι και μου είπε πως εφόσον είναι λιγότερο απο 14 μέρες δεν χρεώνομαι τίποτα.

    Θα ξανακαλέσω ωστόσο απο Δευτέρα γιατί το βρίσκω άσκοπο να γίνει αλλάγη γραμμής 2 φορές.
    The world can change by your actions not by your opinions

  10. #10
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Λοιπόν, ας τα πω λίγο πιο αναλυτικά μιας και έχω χρόνο.

    1η μέρα που πήρα τηλέφωνο τη Vodafone και τους ρώτησα, μου είπαν «πρέπει να γράψετε ένα κειμενάκι με το τι θέλετε. Θέλετε να διακόψετε τελείως τον αριθμό σας ή θέλετε να βάλετε άλλη σύνδεση;». Στην αρχή φοβήθηκα ότι θα υπήρχαν κυρώσεις αν τους έλεγα ότι θέλω να πάω σε άλλο πάροχο, αλλά μετά τους είπα «Μπορεί να πάμε και αλλού, δεν ξέρω».
    Να μην σας τα πολυλογώ μου στειλε το μεσημέρι μήνυμα στο κινητό με το εξής κείμενο που θα πρεπε να γράψω στην Αίτηση Υπαναχώρησης :

    «Παρακαλώ για κατάργηση του βρόγχου, την απώλεια του τηλεφωνικού αριθμού, και πλήρη λήξη των υπηρεσιών για τον αριθμό τηλεφώνου 210xxxxxxx»

    Το οποίο μου φάνηκε τέρμα λάθος σε σχέση με αυτά που ήθελα εγώ.
    Τους πήρα λοιπόν την επόμενη μέρα και τους ρώτησα και το κείμενο που έστειλα ήταν το εξής.

    «Παρακαλώ για την ακύρωση του συμβολαίου που ενεργοποιήθηκε στις xx/xx/xxxx κάνοντας χρήση του δικαιώματος υπαναχώρησης (εντός 14 ημερών).
    Ονομά Πελάτη :
    ΑΦΜ :
    Αριθμός Τηλεφώνου :
    Ημερομηνία, xx/xx/xxxx»

    Αυτά τα έγραψα πάνω στο χαρτί της φωτοτυπίας της ταυτότητας και το έστειλα με FAX στο τηλέφωνο που μου είπαν (2130005190) και με email.

    Τα έστειλα Σάββατο. Περιμένω απάντηση τους τώρα.

  11. #11
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν σε βοαηθά, εγώ είμαι σε παρόμοια κατάσταση και δεν είχα κάποιο πρόβλημα.
    - Εχει λήξει το συμβολαιο μου με τον ΟΤΕ απο 14 Αυγουστου
    - 24/8 πήγα σε κατάστημα Nova να πάρω προσφορα, τα βρήκαμε και κατέθεσα αίτηση σύνδεσης και φορητότητας της γραμμής.
    - 25/8 με πήραν απο τον ΟΤΕ και μου έκαναν μία πολύ καλή προσφορά που αποδέχτηκα, η κοπέλα μου έστειλε αυτό το κείμενο entypo_akirosis.doc να το συμπληρώσω, να το στείλω με φαξ στην Nova και μετά να καλέσω στην εξυπηρέτηση πελατών Nova .
    - 25/8 το εστειλα στην Nova και κάλεσα σήμερα στην εξυπηρέτηση, η κοπέλα με ενημέρωσε πως επειδή έχουν ξεκινήσει οι διαδικασίες θα πρέπει να ολοκληρωθεί η μεταφορά στις 30/8 και μπορώ να κάνω υπαναχώρηση μετά
    - Την ρώτησα αν θα χρεωθώ κάτι και μου είπε πως εφόσον είναι λιγότερο απο 14 μέρες δεν χρεώνομαι τίποτα.

    Θα ξανακαλέσω ωστόσο απο Δευτέρα γιατί το βρίσκω άσκοπο να γίνει αλλάγη γραμμής 2 φορές.
    Αν την έκανες την αίτηση σε κατάστημα δεν έχεις τις 14 μέρες για να κάνεις ακύρωση, έχεις μόνο το 3 μέρες πριν την ενεργοποίηση

  12. #12
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Έχουμε χαθεί στην μετάφραση.
    Το δικαίωμα ακύρωσης/υπαναχώρησης, ισχύει σε συμβάσεις εξ αποστάσεως κι εκτός εμπορικού καταστήματος.
    Επίσης, όσον αφορά τα πακέτα τηλεφωνίας και Internet, ισχύει για την αρχική (νέα ή με φορητότητα) σύνδεση της τηλεφωνικής γραμμής και όχι τις όποιες υπηρεσίες που ανανεώνονται όταν λήγει το αρχικό διάστημα παραμονής σε έναν πάροχο.

    Με απλά λόγια όταν συμφωνούμε σε ανανέωση των υπηρεσιών με τον πάροχό μας (σε ήδη ενεργή γραμμή), δεν υπάρχει δικαίωμα ακύρωσης ή υπαναχώρησης. Φυσικά μπορούμε να διακόψουμε την σύνδεση, καταβάλλοντας το ανάλογο τέλος που αναφέρουν οι όροι του υπάρχοντος συμβολαίου.

  13. #13
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν την έκανες την αίτηση σε κατάστημα δεν έχεις τις 14 μέρες για να κάνεις ακύρωση, έχεις μόνο το 3 μέρες πριν την ενεργοποίηση
    Σε κατάστημα την έκανα, και το είπα και στην κοπέλα στην εξυπηρέτηση και μου είπε αυτό για τις 14 μέρες.
    Δεν ισχύει?
    The world can change by your actions not by your opinions

  14. #14
    Εγγραφή
    13-11-2016
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    116
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cyta Hellas
    Αν κατάλαβα καλά, όχι φίλτατε Revolution. Για πάρτους τηλέφωνο να μας πεις. Και σε μένα δεν δίνανε ξεκάθαρες απαντήσεις για να φάνε τα φράγκα απ ότι φαίνεται...

  15. #15
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν την έκανες την αίτηση σε κατάστημα δεν έχεις τις 14 μέρες για να κάνεις ακύρωση, έχεις μόνο το 3 μέρες πριν την ενεργοποίηση
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν την έκανες την αίτηση σε κατάστημα δεν έχεις τις 14 μέρες για να κάνεις ακύρωση, έχεις μόνο το 3 μέρες πριν την ενεργοποίηση
    Απ'ότι φαίνεται έχεις δίκιο.

    Σήμερα μίλησα με το τμήμα διακοπών και μου είπαν αυτό, ότι εφόσον η αίτηση έγινε σε κατάστημα δεν ισχύουν οι 14 ημέρες, η κοπέλα απο την εξυπηρέτηση που μίλησα την Παρασκευή δεν το γνώρζιε απ'ότι φαίνεται.
    Μου είπαν ότι είναι 3 εργάσιμες πριν την ενεργοποίηση, η οποία έχει πιθανή ημερομηνία 30/8, εγώ έστειλα το φαξ Παρασκευή γύρω στις 25/8 20:30, ωστόσο με ενημέρωσαν ότι έπρεπε να το είχα στείλει μέχρι τις 12:00 την Παρασκευή για είναι έγκυρο (διακοπή χωρίς πέναλτι), γνωρίζουμε αν ισχύει αυτό?
    Λογικά ισχύει καθώς λέει 3 ημέρε πριν άρα η μέρα ενεργοποίσης δεν λογίζεται.

    Επίσης αν για οποιοδήποτε λόγο δεν γίνει η ενεργοποίηση την Τετάρτη καλύπτομαι εφόσον πέρασαν 3 εργάσιμες απο την αποστολή?

    Σε κάθε περίπτωση εν τέλει καλύτερα να γίνεται αίτηση μέσω τηλεφώνου εφόσον έχεις 2 εβδομάδες για υπαναχώρηση.
    Δεν σκάω και να μην γίνει να πω την αλήθεια απλά θα προτιμούσα να μείνω Cosmote καθώς μου έκαναν πολύ καλή προσφορα.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Revolution : 28-08-17 στις 10:59.
    The world can change by your actions not by your opinions

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Σκέψη για αλλαγή σε VODAFONE- ΓΛΥΦΑΔΑ
    Από idleboneZ στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-17, 22:01
  2. Μεταφορα γραμμης απο Cosmote σε Vodafone ?
    Από abc στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 21:27
  3. Χρονος μεταφορας απο Forthnet σε vodafone
    Από teo27 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-17, 21:06
  4. Μείωση 2Mbps σε vodafone - Δικαιολογείται;
    Από kogos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-16, 18:40
  5. Από Forthnet σε Vodafone... Αξίζει;
    Από dimxr στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 17:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας