Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-38 από 38
  1. #31
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Καλά δεν θα τσακωθούμε κιόλας για τον ορισμό του 24ωρου.

    Απο την στιγμή που μπορείς να στείλεις με φαξ την αίτηση δεν είναι λάθος να θεωρήσεις πως ακόμα και 23:59 είναι εμπρόθεσμα, αλλιώς πιο σωστό θα ήταν η ακύρωση φορητότητας να γίνεται μόνο σε κατάστημα η να καταχωρείτε τηλεφωνικά πρώτα ώστε να κατοχυρώνεται η ημερομηνία και να αποστέλεις την γραπτή αίτηση ή τα στοιχεία ταυτοποίησης αργότερα.

    Σε κάθε ηλεκτρονική συναλλαγή υπάρχει η ημερομηνία καταχώρησης και η ημερομηνία εκτέλεσης.
    Και απο τον ΟΤΕ το ίδιο μου είπαν πάντως, πως θα έπρεπε να γίνει αποδεκτή η ακύρωση, μπορεί βέβαια να έκαναν τους κινέζους αν ήταν ανάποδα.

    Θα σας πω τι θα μου πει η Nova αν καταφερω να μιλησω μαζί τους σημερα.
    The world can change by your actions not by your opinions

  2. #32
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Καταχρηστικός ο όρος περί απώλειας του δικαίωματος υπαναχώρησης http://ekapsali.gr/wp-content/upload...E%B7%CF%82.pdf

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά δεν θα τσακωθούμε κιόλας για τον ορισμό του 24ωρου.

    Απο την στιγμή που μπορείς να στείλεις με φαξ την αίτηση δεν είναι λάθος να θεωρήσεις πως ακόμα και 23:59 είναι εμπρόθεσμα, αλλιώς πιο σωστό θα ήταν η ακύρωση φορητότητας να γίνεται μόνο σε κατάστημα η να καταχωρείτε τηλεφωνικά πρώτα ώστε να κατοχυρώνεται η ημερομηνία και να αποστέλεις την γραπτή αίτηση ή τα στοιχεία ταυτοποίησης αργότερα.

    Σε κάθε ηλεκτρονική συναλλαγή υπάρχει η ημερομηνία καταχώρησης και η ημερομηνία εκτέλεσης.
    Και απο τον ΟΤΕ το ίδιο μου είπαν πάντως, πως θα έπρεπε να γίνει αποδεκτή η ακύρωση, μπορεί βέβαια να έκαναν τους κινέζους αν ήταν ανάποδα.

    Θα σας πω τι θα μου πει η Nova αν καταφερω να μιλησω μαζί τους σημερα.
    Ο διάβολος κρύβεται στις λεπτομέρειες!

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από traderman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καταχρηστικός ο όρος περί απώλειας του δικαίωματος υπαναχώρησης http://ekapsali.gr/wp-content/upload...E%B7%CF%82.pdf
    Καλή απόφαση αυτή αλλά αναφέρεται σε άλλο πράγμα. Ουσιαστικά και κυριολεκτικά αφορά 2 μόνο εταιρείες (Cyta, Vodafone) που μνημονεύουν στα συμβόλαια τον συγκεκριμένο καταχρηστικό όρο.
    Παρόλα αυτά, εξακολουθούν μέχρι σήμερα να τον μνημονεύουν στα συμβόλαιά τους.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απο την στιγμή που μπορείς να στείλεις με φαξ την αίτηση δεν είναι λάθος να θεωρήσεις πως ακόμα και 23:59 είναι εμπρόθεσμα, αλλιώς πιο σωστό θα ήταν η ακύρωση φορητότητας να γίνεται μόνο σε κατάστημα η να καταχωρείτε τηλεφωνικά πρώτα ώστε να κατοχυρώνεται η ημερομηνία και να αποστέλεις την γραπτή αίτηση ή τα στοιχεία ταυτοποίησης αργότερα.

    Σε κάθε ηλεκτρονική συναλλαγή υπάρχει η ημερομηνία καταχώρησης και η ημερομηνία εκτέλεσης.
    Δεν ισχύει κι εξήγησα τον λόγο. Εξάλλου το δέχεται και ο Συνήγορος του Καταναλωτή, όπως φαίνεται ξεκάθαρα στην απόφαση που παράθεσε παραπάνω ο traderman. Οποιοδήποτε αίτημα του πελάτη εκτός ωραρίου εργασίας, ξεκινά να διεκπεραιώνεται την επόμενη εργάσιμη.

  4. #34
    Εγγραφή
    09-04-2011
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    870
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    ↓ 220,0 ↑ 22,0
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ! Mesh
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θέλω να παραμείνω στην Cosmote αλλά τελικά δεν μπορώ καθώς θα πρέπει μα πληρώσω 180€ στην Nova πλέον.

    Η κατάσταση είναι απλή

    - 14/8 Εληξε το συμβόλαιο μου με την Cosmote.
    - 18/8 Πήρα τηλέφωνο στην Cosmote για προσφορά ανανέωσης όπου δεν με ικανοποίησε.
    - 24/8 Πήγα σε κατάστημα Nova πήρα προσφορά και έκανα αίτηση φορητότητας.
    - 25/8 μου ήρθε SMS ότι η ενεργοποίηση θα γίνει 30/8.
    - 25/8 Με κάλεσαν απο Cosmote και μου έκαναν προσφορά για να μείνω, ηταν καλη με συνεφερε και δεχτηκα.
    - 25/8 20:30 Ζήτησα ακύρωση φορητότητας απο την Nova, με fax.
    - 26/8 Κάλεσα την εξυπηρέτηση Nova να τους πω αν το παρέλαβαν και μου είπαν ότι τώρα δεν προλαβαίνω να κάνω υπαναχώρηση καθώς πέρασαν οι 3 ημέρες.
    - Σήμερα κάλεσα και το τμήμα διακοπών της Nova και μου είπαν το ίδιο, ότι έπρεπε να το είχα στείλει μέχρι τις 12:00 της Παρασκευής για να είναι εμπρόθεσμο.
    - Αν την είχα κάνει τηλεφωνικά θα είχα 14 ημέρες, αλλά επειδή την έκανα σε κατάστημα μπορώ να ακυρώσω την αίτηση μέχρι 3 ημέρες πριν την ορισμένη ημερομηνία ενεργοποίησης.

    Τα ίδια λέει και εδώ

    Αυτά.
    Η ακύρωση της αίτησης σου θα ήταν εμπρόθεσμη αν είχε γίνει μέχρι την Παρασκευή 25/8 στις 14:00. Ακολούθησε Σαββατοκύριακο (μη εργάσιμες) και η ημερομηνία ενεργοποίησης δεν λογίζεται στις τρεις εργάσιμες. Αυτά τα λέει ξεκάθαρα η ΕΕΤΤ και η Nova δεν σου λέει ψέμματα(το μόνο λάθος είναι το περι 12:00 και όχι 14:00...)
    FRITZ! Mesh Set [FRITZ!Box 7530 & FRITZ!Repeater 1200] * MacBook Air M1 * iPhone 12 * Huawei E3372h-153 LTE USB Stick * Gigaset E370 & C620 DECT Phones

  5. #35
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ακύρωση της αίτησης σου θα ήταν εμπρόθεσμη αν είχε γίνει μέχρι την Παρασκευή 25/8 στις 14:00. Ακολούθησε Σαββατοκύριακο (μη εργάσιμες) και η ημερομηνία ενεργοποίησης δεν λογίζεται στις τρεις εργάσιμες. Αυτά τα λέει ξεκάθαρα η ΕΕΤΤ και η Nova δεν σου λέει ψέμματα(το μόνο λάθος είναι το περι 12:00 και όχι 14:00...)
    Με ξανακάλεσαν σήμερα απο Cosmote και ήταν καθετη ότι η αίτηση μου είναι εμπρόθεσμη και ότι πουθενά δεν αναφέρεται ωριαίος περιορισμός, το ωράριο είναι ωράριο καταστημάτων, με προτρέπουν αν αρνηθώ να πληρώσω οποιοδήποτε πρόστιμο διακοπής μου επιβληθεί.

    Μου εκάνα επίσης βελτιωμένη προσφορά που δνε μπορώ να αρνηθώ(δωρεάν πάγια πρώτου διμήνου, 130€ επιταγή, τέλη φορητότητας κτλ) οπότε παρ'όλο που ενεργοποιήθηκα χθες (και όχι την Τρίτη όπως έπρεπε) στην Nova θα ξανακάνω φορητότητα στην Cosmote.

    Επίσης η κοπέλα μου ανέφερε έναν νόμο τον οποίο δεν θυμάμαι που αναφέρει πως μπορώ να κάνω υπαναχώρηση εντός 24 ωρών ανεξάρτητων συνθηκών, εγώ έκανα αίτηση στην Nova Πέμπτη 20:30+ και αίτηση ακύρωσης Παρασκευή 20:30+ δεν ξέρω ακριβώς πρέπει να δω τα χαρτιά.

    Τσάμπα χάνουμε χρόνο πάντως αν μου έκανε καλή προσφορά η Cosmote όταν τους πήρα μόνος μου δεν θα χρειάζοταν όλο αυτό, το ανέφερα και στην κοπέλα που με πήρε και μου λέει "Ναι έχετε δίκιο αλλά δεν μπορούμε να δώσουμε τέτοιες προσφορές πάντα"

    Θα πάω σε ένα κατάστημα Nova για να έχω και πιο άμεση επικοινωνία και βλέπουμε.
    The world can change by your actions not by your opinions

  6. #36
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... οπότε παρ'όλο που ενεργοποιήθηκα χθες (και όχι την Τρίτη όπως έπρεπε) στην Nova θα ξανακάνω φορητότητα στην Cosmote.
    To πάτημά σου ίσως είναι αυτό. Και λέω ίσως διότι στο αρχικό σου μήνυμα ανέφερες ότι σ' ενημέρωσαν με sms για ενεργοποίηση στις 30/8 και όχι στις 29/8.

  7. #37
    Εγγραφή
    15-03-2005
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.914
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΡΑΜΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από spyridop Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η ακύρωση της αίτησης σου θα ήταν εμπρόθεσμη αν είχε γίνει μέχρι την Παρασκευή 25/8 στις 14:00. Ακολούθησε Σαββατοκύριακο (μη εργάσιμες) και η ημερομηνία ενεργοποίησης δεν λογίζεται στις τρεις εργάσιμες. Αυτά τα λέει ξεκάθαρα η ΕΕΤΤ και η Nova δεν σου λέει ψέμματα(το μόνο λάθος είναι το περι 12:00 και όχι 14:00...)
    Με πηραν απο τα κεντρικά της Nova.
    Η ακύρωση φορητότητας είναι εγκυρη και δεν θα χρεωθώ τίποτα για την φορητότητα πίσω σε ΟΤΕ.
    Θυμίζω ενεργοποίηση 30/8, φαξ ακύρωσης 25/8 20:30
    Λογικό το βρίσκω, δεν αναφέρει πουθενά ο κανονισμός ώρα παρα μόνο 3 εργασιμες ημέρες.
    Αυτό σημαίνει ότι και 23:59 να το στείλεις είσαι εμπρόθεσμος.

    Αυτά.
    The world can change by your actions not by your opinions

  8. #38
    Εγγραφή
    19-11-2005
    Περιοχή
    salonicco
    Ηλικία
    68
    Μηνύματα
    836
    Downloads
    26
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Wind
    Router
    vigor2700
    SNR / Attn
    9(dB) / 18(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Revolution Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με πηραν απο τα κεντρικά της Nova.
    Η ακύρωση φορητότητας είναι εγκυρη και δεν θα χρεωθώ τίποτα για την φορητότητα πίσω σε ΟΤΕ.
    Θυμίζω ενεργοποίηση 30/8, φαξ ακύρωσης 25/8 20:30
    Λογικό το βρίσκω, δεν αναφέρει πουθενά ο κανονισμός ώρα παρα μόνο 3 εργασιμες ημέρες.
    Αυτό σημαίνει ότι και 23:59 να το στείλεις είσαι εμπρόθεσμος.

    Αυτά.
    Γατάκια. Εγώ σου το είπα από την αρχή.

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Σκέψη για αλλαγή σε VODAFONE- ΓΛΥΦΑΔΑ
    Από idleboneZ στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-08-17, 22:01
  2. Μεταφορα γραμμης απο Cosmote σε Vodafone ?
    Από abc στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-05-17, 21:27
  3. Χρονος μεταφορας απο Forthnet σε vodafone
    Από teo27 στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-17, 21:06
  4. Μείωση 2Mbps σε vodafone - Δικαιολογείται;
    Από kogos στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-09-16, 18:40
  5. Από Forthnet σε Vodafone... Αξίζει;
    Από dimxr στο φόρουμ Vodafone
    Μηνύματα: 20
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 17:54

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας