Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    07-08-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Question
    Καλησπέρα!

    Ξέρει κανείς γιατί έχω πρόβλημα με τις θύρες που κάποιες εφασρμογές P2P (πχ. amule και yacy) τις βλέπουν κλειστές;
    Έχω βάλει static ip (192.168.2.2) κι έχω ανοίξει τις αντίστοιχες θύρες και στο setup του router και στον UFW (που και να τον απενεργοποιήσω, δε λύνεται το πρόβλημα).
    Έχω βάλει δοκιμαστικά και upnp στον ρούτερ, αλλά δε φαίνεται να 'χει αποτέλεσμα.

    Επειδή από P2P κυρίως χρησιμοποιώ Αζουρέο, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μόνο κάποιες άλλες εφαρμογές έχουν (amule και yacy).
    Στα Windows που τις τέσταρα κι εκεί, βλέπουν μεν κλειστές τις θύρες (?), αλλά ενεργοποιώντας το upnp λύνεται το πρόβλημα.
    Στο Linux παραμένει.

    Ξέρει κανείς τι φταίει;
    Είναι πρόβλημα των συγκεκριμένων εφαρμογών, φταίει ο ρούτερ ή το ΛΣ;
    Τις πταίει;;;

    Δεν είναι σημαντικό για μένα (γιατί ο βάτραχος (που κυρίως χρησιμοποιώ) μου δουλεύει μια χαρά), απλά με παραξένεψε κι αναρωτιέμαι μήπως ξέρει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες.

    Είμαι σε Debian Jessie (oldstable) κι έχω τον router της vodafone (ZXHN H108N V2.5).

  2. #2
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Σιγουρέψου οτι δεν έχει επιλεγμένο στον torrent client τυχαία θύρα. Μετα δες στο nat να ειναι ανοικτές οι συγκεκριμένες port τόσο στο lan όσο και έξω. Αν χρειαστει άνοιξε τις πόρτες τόσο για tcp όσο και udp πρωτόκολλο για να είσαι σίγουρος.

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2005
    Μηνύματα
    3.191
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49997/4997
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΞΑΝΘΗ
    Router
    Speedport W 724V
    SNR / Attn
    24,4(dB) / (dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Asterion Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα!

    Ξέρει κανείς γιατί έχω πρόβλημα με τις θύρες που κάποιες εφασρμογές P2P (πχ. amule και yacy) τις βλέπουν κλειστές;
    Έχω βάλει static ip (192.168.2.2) κι έχω ανοίξει τις αντίστοιχες θύρες και στο setup του router και στον UFW (που και να τον απενεργοποιήσω, δε λύνεται το πρόβλημα).
    Έχω βάλει δοκιμαστικά και upnp στον ρούτερ, αλλά δε φαίνεται να 'χει αποτέλεσμα.

    Επειδή από P2P κυρίως χρησιμοποιώ Αζουρέο, δεν έχει κανένα πρόβλημα. Μόνο κάποιες άλλες εφαρμογές έχουν (amule και yacy).
    Στα Windows που τις τέσταρα κι εκεί, βλέπουν μεν κλειστές τις θύρες (?), αλλά ενεργοποιώντας το upnp λύνεται το πρόβλημα.
    Στο Linux παραμένει.

    Ξέρει κανείς τι φταίει;
    Είναι πρόβλημα των συγκεκριμένων εφαρμογών, φταίει ο ρούτερ ή το ΛΣ;
    Τις πταίει;;;

    Δεν είναι σημαντικό για μένα (γιατί ο βάτραχος (που κυρίως χρησιμοποιώ) μου δουλεύει μια χαρά), απλά με παραξένεψε κι αναρωτιέμαι μήπως ξέρει κανείς περισσότερες λεπτομέρειες.

    Είμαι σε Debian Jessie (oldstable) κι έχω τον router της vodafone (ZXHN H108N V2.5).
    Εφόσον χωρίς την χρήση uPnP οι πόρτες φαίνονται κλειστές ακόμη και σε windows, μήπως δεν έχει γίνει σωστά το άνοιγμά τους στον router ?


    Σε κάποιους routers αρκεί να σεταριστεί μόνο το forwarding το οποίο ενεργοποιεί αυτόματα και την αποδοχή τους στο κομμάτι του firewall ενώ σε άλλους πρέπει να βάλεις τις πόρτες και στο forwarding και στο firewall.


    Από ό,τι βλέπω εδώ και εδώ, μόνο στο forwarding τις σετάρεις οπότε στην περίπτωσή σου δεν ισχύει αυτό που έγραψα πριν.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος imitheos : 27-08-17 στις 20:22.
    "I like offending people, because I think people who get offended should be offended" - Linus Torvalds

    "Παλιά είχαμε φτωχούς οι οποίοι ζούσανε σε φτωχογειτονιές. Τώρα, η οικονομικά δυσπραγούσα τάξη
    κατέχει στέγες υποδεέστερης ποιότητας σε υποβαθμισμένα αστικά κέντρα" - George Carlin
    Γα.... την πολιτική ορθότητα.

  4. #4
    Εγγραφή
    07-08-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παίδες ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!
    Το 'ψαξα λίγο περισσότερο το θέμα και να τ' αποτελέσματά μου.

    Και στα 2 ΛΣ έχω βάλει static ip και στον ρούτερ έχω κάνει προώθηση θυρών.

    Με απενεργοποιημένο το upnp:
    Στα Παραθύριa και το pfport check και ο αζουρέος, βλέπουν τις θύρες κανονικά.
    Η yacy και τα μουλαροειδή όχι.

    Στο Linux o Αζουρέος και ο KTorrent βλέπουν τις θύρες κανονικά.
    Η yacy και το amule όχι.

    Ενεργοποιώντας το upnp στα Παραθύρια η yacy βλέπει τη θύρα. Στο Linux όχι.
    Τα μουλαροειδή συνεχίζουν να μη βλέπουν τίποτα.


    Το συμπέρασμά μου είναι πως η προώθηση γίνεται κανονικά (και καλώς εχόντων των πραγμάτων, δε χρειάζεται καν το upnp), απλά μερικά προγράμματα, δεν είναι ίσως τόσο "καλογραμμένα" (ή είναι καιρό παρατημένα) και παρουσιάζουν buggy συμπεριφορά.

    Αν διαφωνεί κανείς, ας μας πει.
    Και πάλι ευχαριστώ για τη βοήθεια!!!

  5. #5
    Εγγραφή
    28-02-2006
    Μηνύματα
    1.145
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΛΑΤΣΙ
    Το εάν έχεις κάνει σωστά το port-forwaring στο router σου, μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις, εάν επισκεφτείς μια σελίδα σκαναρίσματος, π.χ.:

    https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2

    Εκεί, βάζοντας τις συγκεκριμένες θύρες όπου ακούν τα προγράμματά σου, όταν αυτά τρέχουν, θα πρέπει να βλέπεις τις θύρες open, αλλιώς, όταν δηλαδή δεν τρέχουν τα προαναφερόμενα προγράμματα, θα πρέπει να τις βλέπεις closed.

    IMHO, το upnp καλό είναι να αποφεύγεται, καθώς δημιουργεί περισσότερα προβλήματα (ασφάλειας) από όσα λύνει (συνδεσιμότητας).
    NetBSD Rocks!
    http://www.netbsd.org

  6. #6
    Εγγραφή
    07-08-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το εάν έχεις κάνει σωστά το port-forwaring στο router σου, μπορείς εύκολα να το διαπιστώσεις, εάν επισκεφτείς μια σελίδα σκαναρίσματος, π.χ.:

    https://www.grc.com/x/ne.dll?bh0bkyd2

    Εκεί, βάζοντας τις συγκεκριμένες θύρες όπου ακούν τα προγράμματά σου, όταν αυτά τρέχουν, θα πρέπει να βλέπεις τις θύρες open, αλλιώς, όταν δηλαδή δεν τρέχουν τα προαναφερόμενα προγράμματα, θα πρέπει να τις βλέπεις closed.
    Ναι, τις έχω ελέγξει τις θύρες (με Αζουρέο και KTorrent (και pfport checker στα Παραθύρια)) και είναι ανοιχτές.
    Παρόλ' αυτά, κλείνοντας τον Αζουρέο (για να μη δεσμεύει τη θύρα) και τρέχοντας yacy ή amule, τις βλέπουν κλειστές.
    Γι αυτό νομίζω πως είναι πρόβλημα των συγκεκριμένων εφαρμογών.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Mosfet Εμφάνιση μηνυμάτων
    IMHO, το upnp καλό είναι να αποφεύγεται, καθώς δημιουργεί περισσότερα προβλήματα (ασφάλειας) από όσα λύνει (συνδεσιμότητας).
    Ναι, σωστό!
    Το απενεργοποίησα.
    (Έτσι κι αλλιώς, το μόνο χρήσιμό του, ήταν πως βοηθάει τη yacy να συνδεθεί, αλλά μόνο στα Windows).

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.844
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Πάντως με amule δεν είχα τέτοιο θέμα.

  8. #8
    Εγγραφή
    07-08-2017
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Mμμ...Τότε μάλλον κάτι φταίει στο μουλάρι στο σύστημά μου.
    Έχω τη τελευταία έκδοση, απ' τ' αποθετήρια.
    Θα δοκιμάσω να κάνω μεταγλώττιση του κώδικα, γιατί κάποιες φορές τα πακέτα των αποθετηρίων έχουν λάθη.

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 12:14
  2. Πρόβλημα με την ένταση στα ηχεία.
    Από molfakias στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-12-16, 00:49
  3. Πρόβλημα με προώθηση αυτόματου μηνύματος από gmail.com σε 2 λογαριασμούς
    Από aia στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-12-16, 09:36
  4. Archer D2 γενικό πρόβλημα με το Wi-fi
    Από Lithium3r στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-11-16, 21:11
  5. Πρόβλημα με Υπολογιστή
    Από Greg21r στο φόρουμ Hardware Γενικά
    Μηνύματα: 57
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-16, 23:22

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας