Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 43
  1. #1
    Εγγραφή
    22-09-2003
    Μηνύματα
    81.667
    Downloads
    218
    Uploads
    48
    Άρθρα
    6
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    Wind
    Router
    Technicolor DGA4130
    SNR / Attn
    6(dB) / 2.8(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Wind_new
    Δελτίο Τύπου:
    Νέα εμπειρία Internet, με ταχύτητες που κατά περίπτωση θα αγγίζουν και το 1 Gbps, δημιουργεί η WIND με την ανάπτυξη του ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών υπέρ – υψηλών ταχυτήτων.

    Το μεγάλο τεχνολογικό και κατασκευαστικό έργο είναι σε εξέλιξη και σύντομα θα ολοκληρωθεί το δίκτυο οπτικών ινών της WIND στην Καλαμάτα, όπου ήδη λειτουργεί πιλοτικά η νέα τεχνολογία. Αντίστοιχα έχουν ξεκινήσει τα έργα σε Νέα Σμύρνη, Καλλιθέα, Δυτική Αττική και Λάρισα ενώ σύντομα θα αρχίσουν οι εργασίες και στο Ηράκλειο Κρήτης.

    Οι υποδομές νέας γενιάς του δικτύου οπτικών ινών της WIND στις περιοχές κάλυψης θα αξιοποιούν τρεις διαφορετικές τεχνολογίες και συγκεκριμένα:
    • Fiber to the Curb (FttC): τοποθέτηση ίνας μέχρι την καμπίνα (ΚΑΦΑΟ), όπου μετά η υπηρεσία δίνεται με το υπάρχον καλώδιο χαλκού ως τον τελικό χρήστη.
    • Fiber to the Building (FttΒ): τοποθέτηση οπτικής ίνας μέχρι το κτίριο, όπου μετά η υπηρεσία δίνεται με τον υπάρχοντα χαλκό από το ισόγειο ως το κάθε σπίτι.
    • Και τέλος, Fiber to the Home (FttH): τοποθέτηση οπτικής ίνας μέχρι το σπίτι και τον τελικό χρήστη.


    Το τριετές πλάνο της WIND για τις οπτικές ίνες

    Έχοντας οικονομική ευρωστία, υψηλή τεχνογνωσία και επικεντρωμένη στρατηγική, η WIND επενδύει συστηματικά στα δίκτυα νέας γενιάς, τόσο στην κινητή όσο και σταθερή.

    Το 3ετές επενδυτικό πλάνο της WIND για την ανάπτυξη δικτύου οπτικών ινών (FFTx) που έχει εγκριθεί και από την Εθνική Επιτροπή Τηλεπικοινωνιών & Ταχυδρομείων (ΕΕΤΤ), αφορά στην κάλυψη ως και 500.000 γραμμών σε επιλεγμένες γεωγραφικές περιοχές ανά την Ελλάδα, συμπεριλαμβάνοντας και περιοχές όπου η οπτική ίνα θα φτάνει ως το σπίτι του χρήστη.
    Οι υποδομές νέας γενιάς που θα δημιουργηθούν στις περιοχές αυτές θα αξιοποιήσουν όλες τις διαθέσιμες τεχνολογίες οπτικών ινών και είναι μέρος του 5ετούς επενδυτικού πλάνου της WIND Ελλάς για NGA σε κινητή και σταθερή τηλεφωνία, ύψους 500 εκατ. Ευρώ.

    Η ανάπτυξη του ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών της WIND σε όλη την Ελλάδα είναι ένα μεγαλόπνοο έργο που θα δημιουργήσει μία τελείως νέα εμπειρία Internet με απεριόριστες δυνατότητες τόσο για τους απλούς χρήστες όσο και τις επιχειρήσεις: υπέρ – υψηλές ταχύτητες, σταθερότητα, τεράστια χωρητικότητα που υποστηρίζει όλα τα είδη video streaming όπως 4K TV & VR.

    Ο Γενικός Διευθυντής Σταθερής Τηλεφωνίας & B2B της WIND, Αντώνης Τζωρτζακάκης τονίζει τη σημασία της ανάπτυξης οπτικών ινών: «Η ανάγκη γρήγορης ευρυζωνικής πρόσβασης πυροδοτεί έναν δεύτερο γύρο επενδύσεων σε σύγχρονες υποδομές που οδηγεί στη βελτίωση της ανταγωνιστικότητας, της ποιότητας ζωής των πολιτών αλλά και της ποιότητας παροχής υπηρεσιών στην κοινωνία, τον πολιτισμό και την οικονομία. Η κατασκευή του ιδιόκτητου δικτύου οπτικών ινών αποτελεί μέρος του ψηφιακού μετασχηματισμού της Ελλάδας. Η WIND συμβάλει καθοριστικά προς αυτήν την κατεύθυνση με το συγκεκριμένο έργο».

    Πηγή : Wind[/url]

  2. #2
    Εγγραφή
    17-08-2015
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    883
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Vodafone ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Μακάρι να το πετύχει και να καλύψει, στον χρόνο που της ανάθεσαν, τους χρήστες βέβαια το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η ΔΕΔΔΗΕ

  3. #3
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.228
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    τι ακριβώς έχουν φτιάξει στη Λάρισα γιατι εγω ούτε μισή καμπίνα δεν είδα να έχουν στήσει στα 2 Α/Κ που ανελαβαν (σε αντίθεση με τον ΟΤΕ που έχει γεμίσει με >100 καμπίνες γυρω απ' το Α/Κ Μεταμόρφωσης )
    Ούτε καν απλή vdsl απ' το Α/Κ της Φιλελλήνων στην κεντρική πλατεία δεν παρέχουν (σε απόσταση <500m...)

    Αλλα ας φτιάξουν πρώτα το σήμα τους και μετά συζητάμε και για επίγειες συνδέσεις.
    Απο ανακοινώσεις και φανφάρες αλλο τίποτα...

  4. #4
    Εγγραφή
    02-03-2007
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    735
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    50/5 + 50/5 + 100/100 + x
    ISP
    ΟΤΕ&HOL&Wireless&Inala
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΙΠΠΟΔΡΟΜΟΣ
    "θα αγγίζουν και το 1 Gbps" ένα πράγμα σαν το έως;
    Έχεις δίπλα στο σπίτι σου ένα ΚΑΦΑΟ;
    Χαρτογράφησε το στο FttxGR.eu

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Όντως, η Καλαμάτα (που σπουδάζει ο αδερφός μου) έχει γεμίσει με καμπίνες WIND. Μερικές δε γράφουν και τίποτα επάνω, αλλά τα φρεάτια μπροστά από αυτές έχουν χαραγμένο το όνομα "WIND". Τα είδα και μόνος μου. Μέχρι 300 Mbps ακούγεται πως θα δώσει εκεί.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-04-2004
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL HOL Shared
    Ταχύτητα
    1024/256
    ISP
    HOL
    DSLAM
    Ο.Τ.Ε. - ΝΙΚΑΙΑ
    στην γειτονιά μου στην Νίκαια έχω εντοπίσει 2 καφάο μέχρι στιγμής.

  7. #7
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Ούτε εγώ έχει δει κάτι μέχρι στιγμής στη Λάρισα

  8. #8
    Εγγραφή
    11-03-2005
    Μηνύματα
    7.439
    Downloads
    24
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL OTE
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    CISCO Systems K9 SMB
    Τώρα γελάμε ε..???

    Σήμα ελάχιστο ..εως καθόλου πλέον στην Αθήνα .Σε τουριστικό μέρος καθόλου ενώ έλεγε ότι έχει σήμα όταν έμπαινες στο Internet το 3G του ήταν για γέλια ... Απλά δεν έφερνε τίποτα... Καλά δεν μιλάμε για κλήσεις ...Δίπλα δίπλα τα κινητά εμένα και της γυναίκας μου μου έλεγε ότι ο συνδρομητής δεν είναι διαθέσιμος ενώ είχε σήμα !

    - - - Updated - - -

    Έφυγα για Cosmote σε λίγο καιρό ...

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Και που να δείτε πόσο χάλια είναι η wind στην Ιταλία, μην μου πει κανένας οτι δεν έχει σχέση με τις οπτικές για την wind σταθερή στην Ελλάδα, έχουν ίδιο όνομα

  10. #10
    Εγγραφή
    17-08-2015
    Περιοχή
    Χαϊδάρι
    Ηλικία
    25
    Μηνύματα
    883
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220088/21998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΙΓΑΛΕΩ
    Router
    Vodafone ZTE ZXHN H268Q
    SNR / Attn
    9.3(dB) / 3.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εγώ ελπίζω και εύχομαι να μην έχει σχέση σταθερή - κινητή γιατί με έχει αναλάβει για Q2 2018 η wind

  11. #11
    Εγγραφή
    20-12-2011
    Περιοχή
    ►Planet Earth◄
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    4.811
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    ►Vodafone◄
    Router
    VF Power Station 6
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από DVader Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τώρα γελάμε ε..???

    Σήμα ελάχιστο ..εως καθόλου πλέον στην Αθήνα .Σε τουριστικό μέρος καθόλου ενώ έλεγε ότι έχει σήμα όταν έμπαινες στο Internet το 3G του ήταν για γέλια ... Απλά δεν έφερνε τίποτα... Καλά δεν μιλάμε για κλήσεις ...Δίπλα δίπλα τα κινητά εμένα και της γυναίκας μου μου έλεγε ότι ο συνδρομητής δεν είναι διαθέσιμος ενώ είχε σήμα !

    - - - Updated - - -

    Έφυγα για Cosmote σε λίγο καιρό ...
    Τι σχέση έχει η κινητή με τη σταθερή και σε ποια τουριστική περιοχή έψαχνες 3G/4G, μήπως σε αυτές που δεν έχει ακόμα αναβαθμίσει;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και που να δείτε πόσο χάλια είναι η wind στην Ιταλία, μην μου πει κανένας οτι δεν έχει σχέση με τις οπτικές για την wind σταθερή στην Ελλάδα, έχουν ίδιο όνομα
    Και στον Καναδά χάλια η κινητή WIND, αλλά πρόσφατα άλλαξε όνομα σε Freedom. Τώρα ξαφνικά θα έφτιαξε το σήμα.

  12. #12
    Εγγραφή
    01-11-2003
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    1.637
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1 Gbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΙΩΝΙΑ
    Router
    FritzBox 5530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι σχέση έχει η κινητή με τη σταθερή και σε ποια τουριστική περιοχή έψαχνες 3G/4G, μήπως σε αυτές που δεν έχει ακόμα αναβαθμίσει;

    - - - Updated - - -



    Και στον Καναδά χάλια η κινητή WIND, αλλά πρόσφατα άλλαξε όνομα σε Freedom. Τώρα ξαφνικά θα έφτιαξε το σήμα.
    Θεωρητικά τα παιδιά διαμαρτύρονται για τις περιοχές που δεν έχει αναβαθμίσει ... η σταθερή της Wind.
    Όποτε σταθερή και κινητή έχουν θέμα όπου δεν έχει αναβαθμίσει η κάθε μια τους.
    mac rulez

  13. #13
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    https://www.youtube.com/watch?v=3A1ENS7tzM0

    Μεγαλη φαντασια εχουν οι διαφημιστες... IoT ομπρελες, παπουτσια, μεχρι και self-driving ποδηλατο.

  14. #14
    Εγγραφή
    14-09-2005
    Μηνύματα
    1.262
    Downloads
    34
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Forthnet
    wind-->1gbps-->

  15. #15
    Εγγραφή
    21-03-2010
    Μηνύματα
    1.726
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Το σχεδιασμό της για την ανάπτυξη δικτύου NGA αποκάλυψε η Wind την Παρασκευή στην Καλαμάτα, πόλη στην οποία μέχρι τον προσεχή Ιούλιο, το 88% των τηλεφωνικών γραμμών δύναται να έχει πρόσβαση σε δίκτυα νέας γενιάς.
    Καλά ας μην το διαφημίζουν κιόλας ότι έπεσαν έξω στις υποσχέσεις τους. Και μάλιστα από συγκεκριμένο "ιούλιο" τώρα αόριστο "σύντομα". Για να δούμε πότε θα είναι αυτό το "σύντομα".

Σελ. 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 227
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-07-17, 16:02
  2. Μηνύματα: 117
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 21:37
  3. Μηνύματα: 73
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 19:48
  4. Εξώδικο απο τη Wind
    Από kostas_lar στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-01-17, 01:21
  5. Μηνύματα: 109
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-12-16, 16:52

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας