Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Nea Makrh - Attikh
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Καλησπέρα σε όλους


    Μια βοήθεια από το κοινό...


    Στο σπίτι έχω δύο ξεχωριστές τηλεφωνικές γραμμές και δομημένη δικτύωση σε όλο το σπίτι.
    Η πρώτη και κύρια γραμμή είναι της Wind με Internet ADSL.
    Στην δεύτερη τώρα γύρισα σε Nova3play και μου δίνει κι εκεί ADSL Internet.
    Η ερώτηση μου είναι εάν μπορώ να έχω και τους δύο routers στο ίδιο LAN μου στο ίδιο subnet (192.168.1.xxx) αλλά ο καθένας στην γραμμή του για Internet?
    O πρώτος μόνο να δίνει DHCP και DNS Services στο Lan μου ενώ ο δεύτερος να τα έχει όλα απενεργοποιημένα.
    Όλα τα Wifi και Desktops να μου βγαίνουν από τον πρώτο με DHCP, ενώ με καρφωτές IP και Gateway κάποια Laptop να βγαίνουν από τον δεύτερο.


    Δηλαδή
    WIND Router = 192.168.1.1, DHCP=10-100 range, WiFi, κλπ.
    NOVA Router = 192.168.1.201, no DHCP, no Wifi, κλπ.


    Κινητό με DHCP να βγαίνει από WIND όπως τώρα...
    Laptop/PC με IP=192.168.1.202, MASK=255.255.255.0, GW=192.168.1.201 από Nova.


    Θα έχουν κάποια θέματα οι Routers μεταξύ τους που είναι στο ίδιο Lan?
    Χρειάζεται κάποια ρύθμιση πχ. static routing ή RIP
    Πρέπει να ξέρει ο ένας τον άλλον?


    Ευχαριστώ πολύ

  2. #2
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν υπάρχει θέμα, αρκεί να ρυθμίζεις χειροκίνητα όλες τις συσκευές που θέλεις να βγαίνουν από την σύνδεση της Nova. Φυσικά όλες που θα τις παίρνουν αυτόματα, θα βγαίνουν από την αντίστοιχη της Wind.

    Αν δεν έχεις λόγο οι δικτυακές συσκευές να έχουν πρόσβαση από διαφορετική σύνδεση, καλύτερα είναι να παίξεις με έναν load balancing router ώστε να μοιράζονται οι 2 συνδέσεις σε όλες τις συσκευές.
    Π.χ. το TL-R470T+ ή κάποιο Mikrotik ή οποιοδήποτε απλό router με εναλλακτό firmware (DD-WRT, OpenWRT).

  3. #3
    Εγγραφή
    04-04-2012
    Μηνύματα
    1.508
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Fritz 7270, Mikrotik x86
    Σε παρόμοιο setup που έχω στο γραφειο μου προτίμησα να βάλω σε ένα παλιό pc(fanless) με 3 κάρτες δικτύου το openwrt. έτυχε να κάθεται στην αποθήκη και τελικά έγινε ο κεντρικός router.
    διαχειρίζεται 2 adsl και μια 3g. όλοι είναι στο ίδιο δίκτυο και έχω failover & loadbalance ανά session.

  4. #4
    Εγγραφή
    09-03-2004
    Περιοχή
    Nea Makrh - Attikh
    Μηνύματα
    8
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    για να κρατήσω το Forum ενήμερο
    NAI έπαιξε αλλά έκανα τα παρακάτω …

    Στον Wind router-modem άφησα κανονικά DHCP, RIP, IGMP, DynDNS κλπ ενεργά και λειτουργούν όλα τα WiFi και LAN'd devices κανονικά. Έτσι κινητά, tablet, TV και Media Player παίζουν όπως έπαιζαν. 192.168.1.1

    Στην πρώτη προσπάθεια όταν σύνδεσα τον δεύτερο router-modem της Forthnet στο ίδιο switch, ένας παλαιός Asus WL-600G που είχα παλιά σε OTEnet (192.168.1.201), κόλλαγε, δεν συγχρόνιζε και κόλλαγε ΚΑΙ ο Wind router-modem και έκανε timeouts και drops...

    Oταν κατέβασα το Firmware του Asus από 3008A σε 1036A και απενεργοποίηση DHCP, RIP, IGMP και όλα αυτά τα ωραία ακρώνυμα, συγχρόνισε (χωρίς username/password ??!!??) και δεν είχα ξανά θέμα. Ένα PC που έχω με static 192.168.1.10 και gateway 192.168.1.201 δουλεύει κανονικά και κατεβάζει τον όγκο μου, χωρίς να επηρεάζει τις άλλες συσκευές, και τα αντιγράφω και όπου θέλω στο ίδιο LAN σε άλλο device, πχ. Media Player. Ξέρω ότι θα μπορούσα να κάνω κάτι σε τύπο Internet Binding με κάποια "έξυπνη" συσκευή τύπου Load Balancing και fail over κλπ. αλλά σε πολύ μικρό χρονικό διάστημα εκμεταλλεύομαι και τις δύο internet γραμμές (στα 7mbps συγχρονίζουν και οι δύο) χωρίς να επηρεάζει η μια την άλλη ή κάποιο download ή upload να μου "δεσμεύει" την γραμμή.

    Σχόλια για βελτιώσεις και προτάσεις είναι καλοδεχούμενες…

  5. #5
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μια χαρά είναι και δεν υπάρχει κάτι άλλο να εφαρμόσεις.
    Το επόμενο βήμα είναι ένας Load balancing router, ώστε να γίνεται αυτόματα και βάσει δικών σου επιλογών το μοίρασμα του συνολικού διαθέσιμου bandwidth.

Παρόμοια Θέματα

  1. Speedport Entry 2i Wake On Lan (WOL)
    Από NeK στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-01-20, 21:07
  2. Problems with LAN 4 on Huawei HN32
    Από JowivK στο φόρουμ COSMΟΤΕ
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-02-17, 23:47

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας