Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Έχω nova vdsl50 με το μόντεμ/ρουτερ zte zvhn h168n.

    Ενώ έχω καρφωτές ip σε οποιαδήποτε συσκευή(Netbook, Xbox one s, Ps4pro, Desktop, Laptop)(Έχω δοκιμάσει και με αυτόματη ip σε κάθε συσκευή) έχω συνδεμένη στο ρουτερ με καλώδιο δικτύου και μη όταν κατεβάζει κάποια ώρα π.χ. μίση ώρα ή μια ή δυο(Δεν είναι στάνταρ η ώρα) χάνουν την σύνδεση με π.χ. το netbook και όταν λέω χάνει τη σύνδεση δεν εννοώ δείχνει το εικονίδιο δικτύου των windows 7 sp1 greek ultimate το χ, ούτε έχει χάσει τη σύνδεση στο ίντερνετ το ρουτερ, αλλά δείχνει θαυμαστικό και η μόνη λύση είναι να βγάλω/βάλω το καλώδιο ή να κάνω επανεκκίνηση τον υπολογιστή.

    Εννοείτε έχω δοκιμάσει το καλώδιο δικτύου και εννοείτε έχω δοκιμάσει και νέο καλώδιο δικτύου.

    Γιατί συμβαίνει αυτό και πως μπορώ να το λύσω?

    Θα σας παρακαλέσω όσοι δεν έχουν ιδέα από δίκτυα κ.τ.λ. να μην ποσταρουν καν εδώ.

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Οταν λες κατεβάζει, μιλάμε για p2p;
    Χάνει μόνο το netbook ή και οι άλλες συσκευές;

    Την στιγμή που σου το κάνει μπορείς να κάνεις Ping στο ρουτερ ή σε ip εξωτερικό (πχ 8.8.8.8) ;

  3. #3
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αν και δεν παιζει κανενα, μα κανενα ρολο τι κατεβαζεις αφου ακομα και οταν δεν κατεβαζεις τιποτα δεν πρεπει να χανει την ip/συνδεση απο premium links κατεβαζω.

    Οχι και οι αλλες αλλα οχι ταυτοχρονα η καθε συσκευη οποτε της ερθει
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος fits79 : 31-08-17 στις 00:02.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και δεν παιζει κανενα, μα κανενα ρολο τι κατεβαζεις αφου ακομα και οταν δεν κατεβαζεις τιποτα δεν πρεπει να χανει την ip/συνδεση απο premium links κατεβαζω.

    Οχι και οι αλλες αλλα οχι ταυτοχρονα η καθε συσκευη οποτε της ερθει
    Φυσικά και παίζει ρόλο με τι κατεβάζεις.
    ping όταν σου το κάνει έχεις δοκιμάσει;

  5. #5
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Οταν μου το κανει τι ping να δοκιμασω?
    Αφου σου λεω οτι δειχνει θαυμαστικο στις οθονιτσες δικτυου κατω δεξια στα win7 sp1 greek και δεν εχει καμια επικοινωνια στο ιντερνετ ενω με το ρουτερ εχει.

  6. #6
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οταν μου το κανει τι ping να δοκιμασω?
    Αφου σου λεω οτι δειχνει θαυμαστικο στις οθονιτσες δικτυου κατω δεξια στα win7 sp1 greek και δεν εχει καμια επικοινωνια στο ιντερνετ ενω με το ρουτερ εχει.
    Σου είπα τι Ping να δοκιμάσεις, αν τώρα δεν θέλεις ή αν θεωρείς πως δεν υπάρχει λόγος, οκ όπως νομίζεις

  7. #7
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Εκανα ping στην ip 192.168.1.1 που ειναι του ρουτερ και ενω δεν το βλεπει αν πατησω στον browser αυτη την ip με παει στο μενου του ρουτερ.

    Καταλαβες εσυ κατι απο αυτο?

  8. #8
    Εγγραφή
    19-04-2017
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    MediaAccess TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 12,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι Security suite (firewall) χρησιμοποιείς; Είναι μήπως "μη αγοραστό";
    Χαρακτηριστικό παράδειγμα αυτού που περιγράφεις είναι το πρόβλημα που είχαν όλοι όσοι είχαν πριν από μερικά χρόνια πειρατικό ESET Smart Security. Μετά από κάποιο update της εταιρεία, το λογισμικό έβγαζε μη διαθέσιμες τις συνδέσεις (περιορισμένη συνδεσιμότητα - χωρίς πρόσβαση στο Internet) αν δεν ήταν αυθεντική η άδειά του.
    Αν είναι αυθεντικό τότε απενεργοποίησε το, προσωρινά, να δεις αν έχεις πάλι πρόβλημα.
    Το ότι δεν κάνει ping (στο 192.168.1.1) αλλά βλέπεις την σελίδα στον browser αυτό σημαίνει ότι κάτι πρέπει να μπλοκάρει την αποστολή πακέτων στο router.
    Υπάρχει βεβαίως και το ενδεχόμενο να έχει πρόβλημα το router. Εφόσον έχεις Forthnet μπορείς να βάλεις ένα άλλο περνώντας του χειροκίνητα Username/password. Ένα παλιό ADSL2+ μόντεμ μπορεί να δουλέψει, απλά πρέπει να είναι σε ADSL2+ mode και όχι κάτι άλλο (πχ g.dmt).

  9. #9
    Εγγραφή
    20-12-2006
    Μηνύματα
    1.356
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Nova
    Αρχικα ποιος σου ειπε οτι χρησιμοποιω software firewall?
    Απλα εχω βαλει στο low αυτο που εχει το ρουτερ και αυτο γιατι δεν μπορω να το απενεργοποιησω εντελως.

  10. #10
    Εγγραφή
    19-04-2017
    Περιοχή
    ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    7
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    MediaAccess TG788vn v2
    SNR / Attn
    11,4(dB) / 12,0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από fits79 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχικα ποιος σου ειπε οτι χρησιμοποιω software firewall?
    Απλα εχω βαλει στο low αυτο που εχει το ρουτερ και αυτο γιατι δεν μπορω να το απενεργοποιησω εντελως.
    Ααα έχεις απόλυτο δίκιο! Ξέχασα να μυρίσω τα νύχια μου για να καταλάβω ότι δεν χρησιμοποιείς "software firewall".

    Τώρα σχετικά με το πρόβλημα που αντιμετωπίζεις... Από την εμπειρία μου στα δίκτυα, όταν εμφανίζεται περιορισμένη συνδεσιμότητα, συνήθη αίτια είναι:
    1. Ελαττωματικό καλώδιο. Μου είχε τύχει περίπτωση που άλλαξα 4 καλώδια για να βρω ένα καλό. Ευτυχώς είχα έναν καλό Ethernet cable tester.
    2. Στην περίπτωση του WiFi, αδύναμο σήμα (λύση: WiFi Repeater), κακή ποιότητα ή παρεμβολές (λύση: αλλαγή καναλιού) και λάθος WiFi password.
    3. IP address conflict. Γράφεις πάνω ότι βάζεις καρφωτές τις IP. Έχεις ρυθμίσει κατάλληλα το DHCP pool ώστε να μην έχεις conflicts;
    παράδειγμα: το DHCP pool είναι από 192.168.1.2 έως και 192.168.1.253, εσύ βάζεις καρφωτά στο notebook IP address 192.168.1.2 και έχεις κανονικά δίκτυο μέχρι τη στιγμή που κάποια άλλη συσκευή παίρνει IP από τον DHCP... ΜΠΑΜ! IP CONFLICT=>Περιορισμένη συνδεσιμότητα! Η άλλη συσκευή θα μπορούσε να είναι οτιδήποτε (από κινητό τηλέφωνο μέχρι WiFi hacker ). Λύση είναι να ρυθμίσεις το DHCP pool σε ένα συγκεκριμένο εύρος (πχ 192.168.1.100-200) και να χρησιμοποιείς τις υπόλοιπες διευθύνσεις για καρφωτές ρυθμίσεις (εκτός του gateway βέβαια).
    4. Ελαττωματική συσκευή τοπικού δικτύου. Μου είχε τύχει μια φορά ελαττωματικό switch που όταν ανέβαζε λίγο θερμοκρασία έβγαζε εκτός δικτύου συγκεκριμένα PC (εικονίδιο περιορισμένη συνδεσιμότητας). Ήταν μάλιστα και καλή μάρκα Gigabps switch. Αν έχεις βάλει κάτι τέτοιο, καλό θα ήταν να δοκιμάσεις χωρίς αυτό (άμεση σύνδεση με το router).
    5. Προβληματικό router. Έχεις ZTE router... Ότι ZTE συσκευή έχει πέσει στα χέρια μου ήταν για πέταμα. Δεν ξέρω τι εμπειρίες έχεις εσύ αλλά εγώ έχω τις χειρότερες μ' αυτήν την εταιρία. Μπορεί στα καινούργια μοντέλα της να το γύρισε στην ποιότητα (), δεν ξέρω. Για να μην έχεις αμφιβολίες καλό θα ήταν να δοκιμάσεις κανένα δανικό.
    6. Packet/Connection killers. Υπάρχουν λογισμικά (security suites, firewalls, ιοί, worms, trojans κτλ) που προκαλούν τέτοιου είδους προβλήματα.

    Δεν μου 'ρχεται κάτι άλλο. Ελπίζω αυτά να βοηθήσουν.

Παρόμοια Θέματα

  1. Σύνδεση με το ιντερνέτ
    Από mnpoly στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-05-17, 22:10
  2. [Netgear] μια βοηθεια με μοντεμ ρουτερ
    Από GEOREN στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-03-17, 14:11
  3. Προβλήματα με τη σύνδεση;
    Από TheMusketeer στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 05:40
  4. Απορία ως προς τη σύνδεση pc με 2 οθόνες
    Από efthiktos στο φόρουμ Κάρτες ήχου, γραφικών, ηχεία και οθόνες
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-16, 19:38
  5. Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 24-12-16, 19:26

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας