Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 131
  1. #31
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.727
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    VF + NOVA
    SNR / Attn
    15,8(dB) / 0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    καταρχην καλοριζικο.

    Απο οτι εριξα μια ματια ... ειναι το ιδιο μηχανημα με την LAMTECH . Με εξαιρεση τον ΡοΕ injector.

    απο εκει και περα , αμφιβαλω λιγο ως προς τα watt. 100% εχει μεσα 4 x μπαταριες 18650 των 2.200mAh η καθεμια .
    το ιδιο και το lamtech. αλλα το δινει 15watt

    να ειναι ολες παραλληλα και να κανει step-up απο τα 3,7ν στα 12ν ειναι πολυ δυσκολο. χρειαζεται πολυ "καλος" μετατροπεας και τα ποσα θερμοτητας θα ειναι μεγαλα.

    anyway. καλοριζικο και καλοδουλευτο να ειναι.
    The gr81 .

  2. #32
    Εγγραφή
    26-05-2012
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE FTTH
    Router
    FRITZ!Box7590/NOKIAG010GQ
    Ευχαριστώ! Ναι το σκέφτηκα και εγώ οτι μοιάζει υπερβολικά με το lamtech..

    Αλλά είναι δυνατόν να έχουν κάνει τέτοια παραπληροφόρηση στα specs? Δεν γνωρίζω καθόλου από ηλεκτρολογικά αλλά κάτι τέτοιο δεν θα ήταν και επικίνδυνο? Ειδικά όταν έχουμε να κάνουμε με ρεύμα..

    Ψιλοάσχετο αλλά είχα βρει και σχόλια στο amazon από άλλους που αγόρασαν το συγκεκριμένο (για τα fritzbox τους και εκείνοι), επειδή δεν μπορούσαν να βρουν άλλο στα 2.5A! (εννοείται το γεγονός οτι το έχουν πάρει και άλλοι για τον ίδιο λόγο δεν μου διασφαλίζει τίποτα αλλά απλά λέω..)

    Πάντως και τα specs στο πίσω μέρος του κουτιού του ups αλλά και στο κάτω μέρος του ίδιου του ups, είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που αναφέρονται στο site τους (βλ συνημμένες φώτο)

    Συνημμένο Αρχείο 216377
    Συνημμένο Αρχείο 216378

    Πριν πάντως είχα αυτό εδώ, το οποίο πλασάρεται ως max 2.1Α και με το που του έβαζα το 7590 ζοριζόταν ξεκάθαρα και επιπλέον ενώ ήταν πλήρως φορτισμένο, έδειχνε οτι αποφορτιζόταν η μπαταρία του σε μόνιμη βάση μόλις του έβαζα το 7590 και πάλι (είχα δοκιμάσει και με δεύτερο ίδιο και συνέβαινε ακριβώς το ίδιο). Γι'αυτό και άρχισα να ψάχνω κάτι με βάση τα σωστά specs πλέον και όχι κάτι υποδεέστερο (κάτι όχι εύκολο για να λέμε την αλήθεια γιατί κατάλαβα στην πορεία οτι δεν υπάρχει ποικιλία σε mini ups άνω των 2.0Α). Στην αρχή είχα βρει και παραγγείλει ένα από Κίνα (μέσω aliexpress) με 12V 3A (το οποίο επίσης θα κάλυπτε το 7590) αλλά μετά από αναμονή 1 μήνα ο κινέζος αποφάσισε τελικά οτι δεν στέλνει στην Ελλάδα. Έτσι μετά από πιο βαθύ ψάξιμο βρήκα το αγορασθέν.

    Πραγματικά ελπίζω μετά από τόσο ψάξιμο και ελάχιστες έως μηδαμηνές εναλλακτικές (σε mini ups αυστηρά), να μην μου βγάλει κάποιο θέμα.. ο χρόνος θα δείξει φαντάζομαι..

    EDIT: Όπως έγραψα και στο προηγούμενο post μου πάντως, φαίνεται οτι το σηκώνει άνετα το 7590.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mortaki : 25-06-20 στις 22:09.

  3. #33
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Σε αυτό το κόστος, γιατί δεν σκέφτεσαι ένα απλό UPS;

  4. #34
    έχεις κάποιο link για το μαγαζί;

  5. #35
    Εγγραφή
    26-05-2012
    Περιοχή
    ΧΟΛΑΡΓΟΣ
    Μηνύματα
    41
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220000/22000
    ISP
    COSMOTE FTTH
    Router
    FRITZ!Box7590/NOKIAG010GQ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το κόστος, γιατί δεν σκέφτεσαι ένα απλό UPS;
    Δυστυχώς αποκλείται κάτι τέτοιο λόγω του σημείου που βρίσκεται το modem. Αλλιώς θα το είχα συνδέσει κατευθείαν σε αυτό εδώ, που βρίσκεται ήδη σε άλλο σημείο του σπιτιού.


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από unemployed_ghost Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχεις κάποιο link για το μαγαζί;
    Εγώ το πήρα μέσω amazon Ιταλίας από εδώ, επιλέγοντας το κατ/μα 'Electronic_System' γιατί ο '3gweb' δεν στέλνει Ελλάδα.

    Πρώτα όμως είχα στείλει μνμ στον Electronic_System (μετά την αποτυχία με τον 3gweb), και όταν μου απάντησε οτι στέλνει Ελλάδα, παρατήρησα οτι είχε αυξήσει την τιμή στο amazon, παρήγγειλα στην αυξημένη τιμή (βασικά τα shipping ήταν περισσότερα) και αμέσως μετά που παρήγγειλα εγώ, ξανα-επανέφερε την τιμή σε αυτή που έχει τώρα.

    Άρα ίσως θα πρέπει να επαναληφθεί η παραπάνω διαδικασία.. (και από ebay πάντως που είχα ψάξει το συγκεκριμένο ups, μου είχε απαντήσει κάποιος πωλητής οτι τα shipping ήταν πολλά για Ελλάδα και δεν το έστελνε και εκείνος)

  6. #36
    Εγγραφή
    17-12-2005
    Μηνύματα
    151
    Downloads
    22
    Uploads
    0
    Γνωρίζει κανείς, για fritzbox 7360 είναι αρκετό το mini UPS της LAMTEC (15W) απο το Γερμανό, ή αυτό της Conceptum που γράφει 24W είναι πιο 'ασφαλής' επιλογή;

    Το τροφοδοτικό πάντως του fritzbox γράφει έξοδο 1.4A.

  7. #37
    Εγγραφή
    22-01-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    Πληροφοριακά, για όποιον ενδιαφέρεται για ένα μικρό και σχετικά φτηνό UPS για το fritzbox 7590 πήρα πρόσφατα το Back-UPS Connect CP12044LI της APC (τα specs του εδώ)

    Το πέτυχα σε αναζήτηση στο γερμανικό amazon για mini ups και είδα αρκετές θετικές κριτικές από χρήστες fritz box. Επειδή δεν στέλνανε Ελλάδα όμως το πήρα από εδώ στα 39€ (το έχουν 2-3 μαγαζιά).

    Προφανώς σηκώνει άνετα το 7590 και τα jack In-Out είναι ίδια με του 7590 (5.5x2.5mm). Το power supply του fritz (το UPS δεν περιλαμβάνει δικό του power supply) κουμπώνει στο UPS και υπάρχει ένα fixed καλώδιο που κουμπώνει πάνω στη συσκευή που θέλουμε. Σε test που του έκανα αμέσως μετά την πρώτη πλήρη φόρτιση κράτησε το fritz (με 2 mesh repeaters, 15 συσκευές συνδεδεμένες οι 5 ασύρματα, dect station με 3 συσκευές και ένα εκτυπωτή) για 4 ώρες και 10 λεπτά πριν αρχίσει να αναβοσβήνει το λαμπάκι που σε ενημερώνει ότι απομένει 10% μπαταρία. Συνεπώς, μέχρι να κλείσει εντελώς, είναι περίπου στις 4.5+ ώρες (τα ενδεικτικά LED παρατήρησα ότι έχουν μεγάλη ακρίβεια)

    Στα θετικά του για εμένα
    -Όμορφο (υποκειμενικό) και μικρό
    -Αρκετά καλή αυτονομία για το μέγεθός του
    -Σχετικά καλή τιμή για επώνυμο προϊόν
    -Οπτικές/Ηχητικές ειδοποιήσεις. Επίσης τα 4 ενημερωτικά LED (1 ανα 25%) ανταποκρίνονται με ακρίβεια στην πραγματική φόρτιση
    -Μπορεί να τοποθετηθεί στον τοίχο

    Τα αρνητικά του
    -Το καλώδιο που πάει στο router (out) είναι fixed και πολύ μικρό (20cm περίπου). Υπάρχουν βέβαια στο εμπόριο προεκτάσεις αν κάποιος θέλει να το τοποθετήσει αρκετά πιο μακρυά (δεν περιλαμβάνονται) αλλά και adaptors για το jack αν θέλουμε να το βάλουμε σε διαφορετική συσκευή από το fritz (στη συσκευασία μάλιστα περιλαμβάνονται 2).
    -Υποστηρίζει μόνο μια συσκευή (εκτός αν κάποιος χρησιμοποιήσει κάποιο splitter στο out)
    -Δεν έχει LAN port support (αδιάφορο για μένα) ή άλλα έξτρα (πχ USB, POE κλπ)
    -Δεν το έχω ψάξει αλλά δεν νομίζω ότι οι μπαταρίες αλλάζουν από τον χρήστη. Στα επίσημα τεχνικά χαρακτηριστικά του πάντως αναφέρει ότι μετά τα 5 χρόνια η αυτονομία του πέφτει περίπου στο 50%. Με τους χρόνους που έχει τώρα πάλι αρκετά καλή θα είναι για τις δικές μου ανάγκες.

    Και εδώ μαζί με το 7590
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Fritz-UPS.jpg 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  414,9 KB 
ID: 224771

  8. #38
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    πολύ ενδιαφέρον, δεν το είχα πάρει χαμπάρι και ψάχνω.

    Μπορείς να δεις αν απενεργοποιείτε το ηχητικό? είχα παλιά APC που σφύριζε συνέχεια και ήταν εκνευριστικό.

  9. #39
    Εγγραφή
    22-01-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Ναι απενεργοποιείται αν και δεν έχει καμία σχέση (ενοχλητικός) με τον ήχο που κάνουν τα "μεγάλα" APC. Έχω 2 APC μεγάλα (tower) και ξέρω ακριβώς τι εννοείς

    Από το manual:

    Mute Low Battery Alarm
    To change the setting make sure the UPS is on. Press and hold the POWER button. Releasing the
    POWER button after hearing the 3rd short beep will toggle the low battery alarm mute function.
    The UPS will emit a short double beep to confirm that the low battery alarm has been disabled. If
    the UPS emits a 1- second beep it indicates that the low battery alarm is audible.
    Note: The default setting of the low battery alarm is audible.

  10. #40
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    αυτό είναι για το low battery alarm .
    Εγώ δεν θέλω να βαράει όταν πέσει το ρεύμα. Εκτός αν είναι το ίδιο.

  11. #41
    Εγγραφή
    22-01-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Σε μια τέτοια περίπτωση (διακοπή ρεύματος και μετάβαση στην μπαταρία) είναι ακόμα καλύτερα τα πράγματα για σένα και δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα.
    Κάνει ένα απλό σύντομο beep και τέλος. Το led του power απλώς αρχίζει να αναβοσβήνει και συνεχίζει έτσι (χωρίς κάποιο ηχητικό εκτός από το αρχικό σύντομο beep) για όσο χρόνο είναι στην μπαταρία.

    Γενικά μόνιμο επαναλαμβανόμενο ηχητικό έχει μόνο όταν είναι στην μπαταρία στις 2 παρακάτω καταστάσεις
    1) Low battery <10% --> "The UPS emits 2 short beeps every 30 seconds"
    2) Overload --> "Constant tone"

    Και από ότι καταλαβαίνω από το manual αν απενεργοποιήσεις την ηχητική ένδειξη, αυτή απενεργοποιείται και για την δεύτερη περίπτωση.

    Δες αν θες και εσύ το manual εδώ.

  12. #42
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    489
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    FritzBox 7590
    SNR / Attn
    27(dB) / 6(dB)
    Τέλεια.
    Ευχαριστώ.

  13. #43
    Εγγραφή
    01-09-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    84
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MadKetch Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    Πληροφοριακά, για όποιον ενδιαφέρεται για ένα μικρό και σχετικά φτηνό UPS για το fritzbox 7590 πήρα πρόσφατα το Back-UPS Connect CP12044LI της APC (τα specs του εδώ)

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Fritz-UPS.jpg 
Εμφανίσεις:  70 
Μέγεθος:  414,9 KB 
ID: 224771

    απο πλευρά θερμότητας όταν ειναι στο ρεύμα η όταν λειτουργεί με τις μπαταρίες πως το βλέπεις ζεσταίνεται ?

  14. #44
    Εγγραφή
    22-01-2021
    Μηνύματα
    14
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Όταν είναι απλώς στο ρεύμα και stand by, έχει την θερμοκρασία του δωματίου.
    Όταν λειτουργεί (η μπαταρία του δηλαδή παρέχει το ρεύμα στο router), στις 4+ συνεχόμενες ώρες που κράτησε στη δοκιμή μου, ούτε καν χλιαρό το έλεγες.
    Οπότε δεν θα με απασχολούσε καν ο παράγοντας θερμότητα.

  15. #45
    Εγγραφή
    11-11-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Ηλικία
    66
    Μηνύματα
    164
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    9016/12288
    ISP
    COSMOΤΕ VoIP
    Router
    FRITZ! BOX 7530
    SNR / Attn
    8(dB) / 27(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από midkin Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ή να πάω σε κάτι τέτοιο; https://www.kotsovolos.gr/computing/...huko-bv650i-gr
    Και εγω σκεφτομαι το παραπανω APC BV650iGR για να καλυψει το 7530 . Στις προδιαγραφες του γραφει για χρονο μεταγωγης τα 6 (τυπικο) εως 10 ms max
    Αυτός ο χρονος μεταγωγης 6-10 ms θα κρατησει το 7530 η θα το σβησει και θα κανει restart ...?
    Γνωριζει κανεις το θεμα ...? Γιατι κανει και 84 ευρω...

Σελ. 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 123458 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Ασύρματα τηλέφωνα για fritzbox
    Από yoda73 στο φόρουμ AVM ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-17, 18:33
  2. Σύνδεση Fritzbox με asterisk (capi over tcp)
    Από puntomania στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-02-17, 19:20

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας