Εμφάνιση 1-8 από 8
  1. #1
    Εγγραφή
    05-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Χάλι Μαύρο...
    ISP
    Vodafone
    Router
    Έχω σπάσει 3
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα παιδιά,

    Έχω σεττάρει από τις ρυθμίσεις του ρούτερ τις κατάλληλες ρυθμίσεις για να παίζουν και τα 2, αλλά δεν θέλουν να συνεργαστούν. Μια δεν δείχνει τίποτα, μία παίζει για 10-15 δευτερόλεπτα και βγάζει ότι το σήμα χάθηκε.

    - Έχω ανοίξει Dynamic IP WAN Connection για να πάρει IP για την τηλεόραση. Κανένα αποτέλεσμα.
    - Είτε με την λειτουργία IPTV του router, τίποτα.
    - Είτε με χειροκίνητο bridge, τίποτα.
    - Αλλαγή μεγέθους MTU. Τίποτα με καμία ρύθμιση.

    Πολλές ώρες χαμένες, πολλοί συνδυασμοί άκυροι. Δεν θέλει να δουλέψει σταθερά ο αποκωδικοποιητής.

    Υπάρχει κάτι άλλο που ή κάποιος που να έχει καταφέρει να τα συνδυάσει; Όχι απαραίτητα με αυτό το ρουτεράκι, αλλά γενικά με 3rd party router.
    Και που σου λέω να πούμε, έλα που είσαι εδώ πέρα μιλάμε... Άσε να πούμε εδώ πέραααααχχχχχχ....

  2. #2
    Εγγραφή
    10-01-2011
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλησπέρα.

    Έχω καταφέρει να κάνω το TD-W8980 να παίζει HOL TV αλλά σε συνεργασία με το HOL Router.

    Οι ρυθμίσεις που έχω κάνει στο TD-W8980 είναι αυτές: http://www.tp-link.com/ca/faq-445.html με VPI/VCI: 8/37.

    Στην LAN4 (που έχω ρυθμίσει όπως παραπάνω) του TD-W8980 έχω συνδέσει το Alcatel HOL router (με τις default ρυθμίσεις) στη LAN1, και σε μία από τις άλλες LAN του Alcatel
    τον αποκωδικοποιητή CISCO.

    Έτσι έχω το TP-LINK σε ρόλο Modem-router και το Alcatel μόνο για δουλεύει το HOL TV. Δυστυχώς απ' ότι έχω καταλάβει από όσο το έχω ψάξει (και εξακολουθώ να το ψάχνω) HOL TV χωρίς τον router της HOL δεν παίζει.

    Δοκίμασα ότι κι εσύ, (Dynamic IP, Static IP, Bridge). Με bridge και όπως στον παραπάνω οδηγό χωρίς το Alcatel ενώ παίζει το Video Club, στα κανάλια ρίχνει μαύρο μετά από 15" και μέχρι να αλλάξεις κανάλι...

    Πιθανόν εσύ απλά να πρέπει να κάνεις "Enable IPTV" από την αντίστοιχη καρτέλα με VPI/VCI: 8/37 και να συνδέσεις και το HOL/Vodafone router. Αν δεν δουλέψει ακολούθησε και τον παραπάνω οδηγό να ρυθμίσεις το D20 και πιστεύω θα σου δουλέψει σίγουρα. Απ' ότι έχω δει από τον emulator του D2, οι ρυθμίσεις είναι αντίστοιχες. Αν χρειαστείς περαιτέρω βοήθεια πες μου.

    Επίσης να μην ξεχάσω, μία στο τόσο μπορεί να τρώει σκάλωμα. Αυτό που κάνω είναι να κλείνω τον αποκωδικοποιητή τελείως (από τον διακόπτη πίσω), να κάνω reboot (καμιά φορά και reset) το Alcatel, και μετά ανοίγω πάλι τον αποκωδικοποιητή. Αυτό πρέπει να το κάνεις και την 1η φορά που θα ρυθμίσεις το D20.

    Καλή επιτυχία.

  3. #3
    Εγγραφή
    05-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Χάλι Μαύρο...
    ISP
    Vodafone
    Router
    Έχω σπάσει 3
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ για την απάντηση gnick.

    Ξέχασα να αναφέρω ότι δοκίμασα και το κόλπο με τα 2 ρούτερ, αλλά αυτό είχε ως αποτέλεσμα τραγικά ip conflict.
    Οι υπολογιστές και τα κινητά στο σπίτι κάποιες φορές βλέπαν default gateway 192.168.2.1 (του ρούτερ της VF - μάρκα ΖΤΕ) ενώ του δικτύου μου είναι 192.168.1.1 παρ'ότι είχα κλειστό το WiFi του ΖΤΕ.

    Η τηλεόραση και το ίντερνετ δουλεύαν θαύμα , όμως όλοι οι υπολογιστές θέλανε χειροκίνητη ρύθμιση local ΙΡ. Για τα δικά μου δεν είχα πρόβλημα γιατί τα είχα όλα ρυθμισμένα, αλλά τις περισσότερες φορές που είχα επισκέψεις στο σπίτι καθόμουν κι έβαζα χειροκίνητα IP... Και λέω δεν γίνεται δουλειά έτσι.

    Όπως και να χει εγώ θα τσεκάρω τον οδηγό που πόσταρες, γιατί όλο το παραπάνω το έκανα με δικές μου επινοήσεις, ίσως ο οδηγός με βοηθήσει να το σετάρω σωστά! Θα ενημερώσω κι αν όλα παίξουν σωστά θα γράψω και αναλυτικό οδηγό με φωτογραφιές κλπ!
    Και που σου λέω να πούμε, έλα που είσαι εδώ πέρα μιλάμε... Άσε να πούμε εδώ πέραααααχχχχχχ....

  4. #4
    Εγγραφή
    10-01-2011
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΜΠΕΛΩΝΑΣ
    Router
    ASUS DSL-AC88U
    SNR / Attn
    6(dB) / 12.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το παθαίνω κι εγώ αυτό. Στα ασύρματα έχω διαγράψει το SSID του Alcatel για να μην συνδέονται σε αυτό, ενώ για τον σταθερό, κλείνω το Alcatel, τον κάνω επανεκκίνηση ώστε να πάρει IP από το TP-link, και ξανανοίγω το Alcatel.

    Προφανώς αν κλείσεις το WLAN και το DHCP στο ZTE να λύσεις το ζήτημα. Στην περίπτωση μου κάνω reset το Alcatel συχνά-πυκνά και βαριέμαι να το κάνω κάθε φορά. (Μεγάλη μούφα το Alcatel Cellpipe!)

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Χάλι Μαύρο...
    ISP
    Vodafone
    Router
    Έχω σπάσει 3
    Path Level
    Interleaved
    Λοιπόν καμία απολύτως εξέλιξη με το θέμα μου.

    Αυτό το πράμα δεν δουλεύει με το ρούτερ που αγόρασα για κάποιον λόγο (σήμα WiFi).
    Μέχρι και με bridge με το ρουτερ της VF δεν παίζει.
    Στο live TV στα 8 δευτερόλεπτα λέει ότι χάθηκε το σήμα.
    Το Video Club δεν παίζει καθόλου.

    Στην τηλεφωνική επικοινωνία που είχα με αυτήν που με πίεσε να το βάλω μου υποσχέθηκε καλύτερο adsl σημα (κάποτε είχα 16mbps και είπα μακάρι τουλάχιστον να επανέρθει. Τίποτα, κολλημένο για πάντα στα 10mbps)

    Πλην από όλα αυτά, το περιεχόμενο της Vodafone TV είναι απαράδεκτο.
    Θα προτιμούσα να μην το έβαζα ποτέ.
    Και που σου λέω να πούμε, έλα που είσαι εδώ πέρα μιλάμε... Άσε να πούμε εδώ πέραααααχχχχχχ....

  6. #6
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Kostas2419 Εμφάνιση μηνυμάτων

    Πλην από όλα αυτά, το περιεχόμενο της Vodafone TV είναι απαράδεκτο.
    Θα προτιμούσα να μην το έβαζα ποτέ.
    Πριν βαλεις το vodafone tv δεν ψαχτηκες να δεις τι περιεχομενο εχει??
    Τι ακριβως δεν σου αρεσε?

  7. #7
    Εγγραφή
    05-09-2007
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    37
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    Χάλι Μαύρο...
    ISP
    Vodafone
    Router
    Έχω σπάσει 3
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πριν βαλεις το vodafone tv δεν ψαχτηκες να δεις τι περιεχομενο εχει??
    Τι ακριβως δεν σου αρεσε?
    Από το λίγο που μπόρεσα να δω, ήταν έλλειψη υπότιτλων κυρίως , κάτι το οποίο δεν διευκρινήστηκε.
    Οι σειρές του Video Club έχουν ελλείψεις σε επισόδεια, κάτι το οποίο επίσης δεν διευκρινήστηκε.

    Αλλά δε με νοιάζουν και πολύ αυτά.

    Η ταχύτητα ADSL με καιει. Θα έπρεπε να ανέβει όπως δήλωσε κατά την επιβεβαίωση η κοπέλα που έκλεισε το πρόγραμμα. Ήταν τυράκι για να κλείσει την συμφωνία και το έφαγα. Αντιθέτως αντί να ανέβει, έπεσε για να είναι "πιο σταθερή" η τηλεόραση (έτσι μου είπαν). Αν τους πάρω και πω ότι αυτή η "υπόσχεση" δεν ισχύει, μιας και η κλήση ηχογραφήθηκε, και είτε θα έχω καλύτερο ADSL είτε θα το διακόψω θα είμαι κακός; Και τα λέω αυτά γιατί κάποτε έπιανα 16 με αυτούς, και τώρα πιάνω 10mbps.
    Και που σου λέω να πούμε, έλα που είσαι εδώ πέρα μιλάμε... Άσε να πούμε εδώ πέραααααχχχχχχ....

  8. #8
    Εγγραφή
    06-09-2015
    Μηνύματα
    23
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    17300 Kbps/2047Kbps
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΡΗΣ
    Router
    Tp-link archer d2 ac750
    SNR / Attn
    6(dB) / 15.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Kostas2419, αν έχεις κρατήσει ακόμα το tv και συνεχιζει να χανει το σημα στα 7-8'' με το D20, μπορεις να δοκιμασεις το εξης:
    Advanced->Network->Lan Settings (ή κάπως ετσι θα είναι το path αναλογα το gui του ρουτερ σου), θα δεις το Address Lease Time, αν το βαλεις 180 και κανεις τα reboot στο ρουτερ και τον αποκωδ., παίζει κανονικα ή παραμένει το πρόβλημα;

Παρόμοια Θέματα

  1. [TP-Link] TP-Link Archer VR600 VDSL Router
    Από gacp στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 669
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-04-21, 02:17
  2. TP-LINK ARCHER VR900 AC1900
    Από kopromax στο φόρουμ TP-Link ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 187
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-08-20, 22:22
  3. Σύνδεση VDSL Entry2 --> TP link Archer D7
    Από JTB στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-08-17, 13:15
  4. TP LINK ARCHER VR 900 AC 1600 ΣΥΝΔΕΣΗ ΜΕ SPEEDPORT ENTRY 2
    Από stavros1981 στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 32
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-16, 21:48
  5. Tp link Archer d2
    Από Theodosis231 στο φόρουμ Nova
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-09-16, 23:39

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας