Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 50
  1. #31
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Δες το συνημμένο.

    Πάει 9,11,15. Μπορεί να έχει και ενδιάμεσα.
    Στο Shield δυστυχώς δεν δείχνει το bitrate του stream αλλά το speed test εκεί έβγαλε 77mbit (έχω 50+hybrid)

    Οπότε κάθε τηλεόραση / συσκευή θα το χειρίζεται διαφορετικά.

    Δεν νομίζω ότι έχεις πάντως θέμα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 20170904_234030.jpg  


  2. #32
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δες το συνημμένο.

    Πάει 9,11,15. Μπορεί να έχει και ενδιάμεσα.
    Στο Shield δυστυχώς δεν δείχνει το bitrate του stream αλλά το speed test εκεί έβγαλε 77mbit (έχω 50+hybrid)

    Οπότε κάθε τηλεόραση / συσκευή θα το χειρίζεται διαφορετικά.

    Δεν νομίζω ότι έχεις πάντως θέμα.


    Εκανα hard reset στο router, εβαλα τα 212.205.212.205/195.170.0.1 στα DNS και βλέπω τα ίδια με πριν (αυτό είναι από Jessica Jones (4K)):

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UNADJUSTEDNONRAW_thumb_67d.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  137,1 KB 
ID: 185767

    Μου φαίνεται θα σταματήσω να το ψάχνω άλλο αν και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζεται.

  3. #33
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objectref Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκανα hard reset στο router, εβαλα τα 212.205.212.205/195.170.0.1 στα DNS και βλέπω τα ίδια με πριν (αυτό είναι από Jessica Jones (4K)):

    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  UNADJUSTEDNONRAW_thumb_67d.jpg 
Εμφανίσεις:  3 
Μέγεθος:  137,1 KB 
ID: 185767

    Μου φαίνεται θα σταματήσω να το ψάχνω άλλο αν και πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι παίζεται.
    Μπορεί απλά το netflix να είναι κλειδωμένο να σου στέλνει αυτή την ταχύτητα για την τηλεόρασή σου.
    Εαν άλλος έχει Samsung ίσως μπορεί να το ελέγξει και να μας πει μοντέλο και τι ταχύτητα βλέπει.

    - - - Updated - - -

    Και άλλοι έχουν σε Samsung όριο τα 11Mbit με ένα google search.
    Το θέμα ίσως να μην είναι η Samsung αλλά να ορίζουν μικρότερο bitrate για μικρότερες ίντσες τηλεόραση (με τη λογική ότι δεν θα δεις την διαφορά). Πρέπει το netflix να κερδίζει έτσι πολύ bandwidth.
    Η απορία μας θα λυθεί μόνο εαν άλλοι χρήστες μας ενημερώσουν τι ταχύτητα παίρνουν και μοντέλο τηλεόρασης (ώστε να δούμε τις ίντσες)

  4. #34
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί απλά το netflix να είναι κλειδωμένο να σου στέλνει αυτή την ταχύτητα για την τηλεόρασή σου.
    Εαν άλλος έχει Samsung ίσως μπορεί να το ελέγξει και να μας πει μοντέλο και τι ταχύτητα βλέπει.

    - - - Updated - - -

    Και άλλοι έχουν σε Samsung όριο τα 11Mbit με ένα google search.
    Το θέμα ίσως να μην είναι η Samsung αλλά να ορίζουν μικρότερο bitrate για μικρότερες ίντσες τηλεόραση (με τη λογική ότι δεν θα δεις την διαφορά). Πρέπει το netflix να κερδίζει έτσι πολύ bandwidth.
    Η απορία μας θα λυθεί μόνο εαν άλλοι χρήστες μας ενημερώσουν τι ταχύτητα παίρνουν και μοντέλο τηλεόρασης (ώστε να δούμε τις ίντσες)
    Τι να πω...48" είναι η τηλεόραση, πόσο πια πρέπει να έχεις για να μη συμβάινει αυτό??

    Χθες, έβαλα το playback settings (στο Netflix account μου) στο High (ήταν στο Auto). Αυτό σημαίνει βέβαια, οτι αν προσπαθούσα να παίξω 4Κ content χωρίς η γραμμή να το υποστηρίζει, θα είχα συνέχεια buffering. Αλλά πριν λίγο που το δοκίμασα, έπαιζε κανονικότατα χωρίς καμμία διακοπή. Τα νούμερα βέβαια, ακριβώς όπως και πριν, μη ξεχνιόμαστε...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος objectref : 05-09-17 στις 12:32.

  5. #35
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Εάν ψάξεις στο internet θα δεις απόσταση και ιντσες για να καταλάβεις διάφορα μεταξυ 1080 και 4Κ.
    Ουσιαστικά σε μια normal απόσταση θα δεις εάν έχεις καλό μάτι στις 55" ενώ στις 65" φαίνεται για όλους.
    Άρα ίσως είναι μια θεωρία που να ισχύει αυτό που λέω. Δεν απαντάει και κανένας άλλος λες και δεν έχει κανείς άλλος Netflix

  6. #36
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν ψάξεις στο internet θα δεις απόσταση και ιντσες για να καταλάβεις διάφορα μεταξυ 1080 και 4Κ.
    Ουσιαστικά σε μια normal απόσταση θα δεις εάν έχεις καλό μάτι στις 55" ενώ στις 65" φαίνεται για όλους.
    Άρα ίσως είναι μια θεωρία που να ισχύει αυτό που λέω. Δεν απαντάει και κανένας άλλος λες και δεν έχει κανείς άλλος Netflix
    Να σου πω την αλήθεια, δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο με το Netflix (τουλάχιστον όχι μέχρι πριν λίγο). Θέλω να πω, στην 48" φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά του Full HD με το 4Κ. Γιατί λοιπόν να "κόβει" την ποιότητα? Στην τελική, όποιος πληρώνει για 4Κ θα πρέπει και να το έχει ακόμα και σε 5" οθόνη αν αυτή το υποστηρίζει.

    Κάτι άλλο συμβαίνει...

  7. #37
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Ο λόγος που σου ζήτησα να κάνεις τεστ προς το fast.com είναι επειδή βρίσκεται πιθανότατα στους ίδιους server με το περιεχόμενο (χωρίς να είμαι σίγουρος).
    Αυτό που κάνει και πετυχαίνει το Netflix είναι εντυπωσιακό αλλά ψάχνεις το top of the top. Θα μπορούσε να είναι η συσκευή σου, θα μπορούσε να είναι ο δρόμος ανάμεσα σας, θα μπορούσε να είναι ο server που μοιράζει το περιεχόμενο.
    Καλό θα είναι κάποια στιγμή να αποκτήσεις και ένα δεύτερο player ώστε να μπορείς να κάνεις δοκιμές. Ο δρόμος ανάμεσα σας είναι το internet με best effort χαρακτηριστικά. Server από όσο ξέρω δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Άρα το περιεχόμενο έρχεται πχ από την Ολλανδία σήμερα, από την Γερμανία αύριο κλπ. Όσο οι server είναι μακρυά μας τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα για προβλήματα. Και οι ίδιοι οι server μπαίνουν για να εξυπηρετήσουν την κίνηση που προβλέπει η εταιρεία και στην πορεία κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις.
    Φαντάσου ότι ακόμα και οι ISP που μπορούν να έχουν ελεγχόμενο δίκτυο για την παροχή των πακέτων IPTV στους πελάτες τους, με server μέσα στην χώρα τους, έχουν μείνει πίσω στην παροχή 4K περιεχομένου.

  8. #38
    Εγγραφή
    10-03-2010
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    399
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100 Mbits
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΛΛΗΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από objectref Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω την αλήθεια, δε νομίζω να ισχύει κάτι τέτοιο με το Netflix (τουλάχιστον όχι μέχρι πριν λίγο). Θέλω να πω, στην 48" φαίνεται ξεκάθαρα η διαφορά του Full HD με το 4Κ. Γιατί λοιπόν να "κόβει" την ποιότητα? Στην τελική, όποιος πληρώνει για 4Κ θα πρέπει και να το έχει ακόμα και σε 5" οθόνη αν αυτή το υποστηρίζει.

    Κάτι άλλο συμβαίνει...
    Κάνε ping 198.38.116.167

    Εγώ έχω 45ms με fastpath. Αυτός είναι ένας netflix server - μπορείς να βρεις από το resource monitor εαν παίζεις από windows και άλλες IPs.

    Έχεις δοκιμάσει με καλώδιο δικτύου στην τηλεόραση ή παίζεις μέσω WiFi; Μήπως το περιορίζει το netflix λόγω WiFi; (το λέω για να μην πεις η τηλεόραση είναι δίπλα στον router)

  9. #39
    Εγγραφή
    18-08-2003
    Περιοχή
    3491
    Μηνύματα
    5.142
    Downloads
    19
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16000/800
    ISP
    Conn-x OTE/Otenet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΡΗΣ
    Router
    C876
    SNR / Attn
    9(dB) / 8(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Σωστά τα λέει ο emeliss. Από κει και πέρα, ακόμα και από view σε view αλλάζει ο server του περιεχομένου, ανάλογα με το τι θεωρεί το ίδιο το netflix ότι είναι καλύτερο. Σε δυο δοκιμές που έκανα με το pc μου και γραμμή ΟΤΕ, την πρώτη φορά μου έστειλε από Βιέννη και τη δεύτερη από Φρανκφούρτη.

    Επίσης, αρκετοί πάροχοι ( έχει πάρει το μάτι μου και έναν ελληνικό ) έχουν cache boxes της netflix εγκατεστημένα στο δίκτυό τους. Υποθέτω ότι όσο η κίνηση του netflix αυξάνεται στην Ελλάδα, σιγά σιγά θα τα δούμε σε όλους τους μεγάλους παρόχους.
    In theory, practice is the same as theory.
    In practice, it isn't.

  10. #40
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από emeliss Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο λόγος που σου ζήτησα να κάνεις τεστ προς το fast.com είναι επειδή βρίσκεται πιθανότατα στους ίδιους server με το περιεχόμενο (χωρίς να είμαι σίγουρος).
    Αυτό που κάνει και πετυχαίνει το Netflix είναι εντυπωσιακό αλλά ψάχνεις το top of the top. Θα μπορούσε να είναι η συσκευή σου, θα μπορούσε να είναι ο δρόμος ανάμεσα σας, θα μπορούσε να είναι ο server που μοιράζει το περιεχόμενο.
    Καλό θα είναι κάποια στιγμή να αποκτήσεις και ένα δεύτερο player ώστε να μπορείς να κάνεις δοκιμές. Ο δρόμος ανάμεσα σας είναι το internet με best effort χαρακτηριστικά. Server από όσο ξέρω δεν υπάρχει στην Ελλάδα. Άρα το περιεχόμενο έρχεται πχ από την Ολλανδία σήμερα, από την Γερμανία αύριο κλπ. Όσο οι server είναι μακρυά μας τόσο μεγαλώνει η πιθανότητα για προβλήματα. Και οι ίδιοι οι server μπαίνουν για να εξυπηρετήσουν την κίνηση που προβλέπει η εταιρεία και στην πορεία κάνει τις απαραίτητες αναβαθμίσεις.
    Φαντάσου ότι ακόμα και οι ISP που μπορούν να έχουν ελεγχόμενο δίκτυο για την παροχή των πακέτων IPTV στους πελάτες τους, με server μέσα στην χώρα τους, έχουν μείνει πίσω στην παροχή 4K περιεχομένου.
    Κατανοητό. Απλά παρατήρησα οτι τώρα τελευταία κάτι συνέβη...Μέχρι πριν λίγο καιρό δεν υπήρχε κανένα θέμα. Σίγουρα κάτι έχει αλλάξει, κάτι ανάμεσα σε όλα αυτα που αναφέρεις.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariusbb Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κάνε ping 198.38.116.167

    Εγώ έχω 45ms με fastpath. Αυτός είναι ένας netflix server - μπορείς να βρεις από το resource monitor εαν παίζεις από windows και άλλες IPs.

    Έχεις δοκιμάσει με καλώδιο δικτύου στην τηλεόραση ή παίζεις μέσω WiFi; Μήπως το περιορίζει το netflix λόγω WiFi; (το λέω για να μην πεις η τηλεόραση είναι δίπλα στον router)

    57ms λέει σε εμένα από το λάπτοπ σε άλλο δωμάτιο από το router. Εχω δοκιμάσει και με καλώδιο (στην TV) και είναι ακριβώς το ίδιο πράγμα οπότε το άφησα στο WiFi όπως δηλαδή και το έιχα 18 μήνες τώρα.

    Edit: Η γραμμή πάντως δε φταίει. Μόλις συνέδεσα το λάπτοπ με καλώδιο στο ρούτερ και μου έδωσε 45+ mbps download και σχεδόν 5 στο upload, δε νομίζω δηλαδή ότι έχω κάποιο λόγο να ζητήσω έλεγχο η κάτι άλλο από τον πάροχο. Ξεκάθαρα κάτι συμβαίνει (και ξαφνικά) με το Netflix.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος objectref : 06-09-17 στις 14:23.

  11. #41
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Δεν νομίζω να έχει θέμα με το Netflix . Για δοκίμασε να κατεβάσεις ένα μόνο αρχείο,από εδώ http://speedtest.ftp.otenet.gr.
    Χωρίς download manager , μόνο με τον browser. Τι ταχυτητα σου δίνει?

  12. #42
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν νομίζω να έχει θέμα με το Netflix . Για δοκίμασε να κατεβάσεις ένα μόνο αρχείο,από εδώ http://speedtest.ftp.otenet.gr.
    Χωρίς download manager , μόνο με τον browser. Τι ταχυτητα σου δίνει?
    Εφτασε μέχρι 4.8mb/sec. Βεβαια, "έπαιζε" από 2.9 μέχρι 4.8, δεν ήταν σταθερό. Την περισσότερη ώρα ήταν μεταξύ 3.χ και 4.8

  13. #43
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Πολύ καλά είσαι!
    Γιατί δεν βάζεις στο λάπτοπ το Netflix , Σύνδεσε το με την tv και δες εκεί τι γίνεται!
    Αλλιώς βρες ένα ps4 που υποστηρίζει σίγουρα 4Κ , αν έχει κάποιος φίλος σου , για να το δοκιμάσεις.
    Απ ότι βλέπω , στη δίνει την ανάλυση 4Κ, αλλά για κάποιο λόγο κρατάει χαμηλό το bitrate.
    Γίνεται από το Netflix. Πχ.εγω έβλεπα μια σειρά το Limitless. Κάποιο επεισόδιο το είχε με bitrate 3000 ή και 5000, ενώ κάποια άλλα επεισοδια της ίδιας σειρας τα είχε με 7000.
    Είναι "τρικ" του Νetflix ανάλογα το επεισόδιο. Καποια επεισόδια "δεν χρειάζονται" μεγαλύτερο bitrate.
    Οπότε δες κάποιο επεισόδιο παλιό που είσαι σίγουρος ότι είχε καλύτερο bitrate. Η ανάλυση σου πάντως είναι 4Κ.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος pankostas : 07-09-17 στις 13:56.

  14. #44
    Εγγραφή
    26-03-2008
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    134
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από pankostas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολύ καλά είσαι!
    Γιατί δεν βάζεις στο λάπτοπ το Netflix , Σύνδεσε το με την tv και δες εκεί τι γίνεται!
    Αλλιώς βρες ένα ps4 που υποστηρίζει σίγουρα 4Κ , αν έχει κάποιος φίλος σου , για να το δοκιμάσεις.
    Και κανά μήνα πρίν είχα δει 5.5 mb/sec, οπότε ναι, καλά μάλλον είμαι! Να το κάνω αυτό με το λάπτοπ αλλά νομίζω οτι στο λάπτοπ δεν έρχεται 4Κ content. Η λέω κουταμάρες?

  15. #45
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Για 4Κ σε pc χρειάζονται κάποιες προϋποθέσεις :
    http://www.techradar.com/how-to/how-...k-videos-on-pc

    - - - Updated - - -

    Φίλε κάπου πρέπει να μπερδεύτηκες!
    Το 2160 που σου δείχνει Ή τηλεόραση είναι 4Κ! Μια χαρά είσαι .
    Το bitrate είναι διαφορετικό σε κάθε σειρά σε κάθε επεισόδιο.


    https://el.m.wikipedia.org/wiki/Ανάλυση_4K

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-07-17, 15:14
  2. VDSL30 fast/fast -> VDSL50 fast/interleaved?
    Από TonyMontana στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 11
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-03-17, 20:46
  3. Νέος χρήστης vdsl50 και απορίες
    Από fits79 στο φόρουμ Nova VDSL
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-03-17, 04:58
  4. VDSL50 σε γραμμή ISDN - δεν είναι συμβατά?
    Από MessengerOfGood στο φόρουμ VDSL
    Μηνύματα: 14
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-01-17, 13:51

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας