Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 16
  1. #1
    Εγγραφή
    18-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα σε όλους σας.
    Θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα laptop που ψαχνω .
    Θέλω ένα laptop για την δουλειά μου . Στο laptop δουλεύω πολλές ώρες και με αρκετά προγράμματα οπότε θέλω κάτι δυνατό (i5 - i7)και ανθεκτικό στο χρόνο , καλη ποιότητα κατασκευής . το λεώ αυτό γιατί ένα acer που είχα αποδείχτηκε παιχνίδι ...... τώρα ακόμα δουλεύω με ένα sony vaio που είναι στα όρια του για αυτό και ψάχνω έναν άλλον υπολογιστή κατα προτίμηση refurbished με εγγύηση .
    Απο ότι μου είπαν το καλύτερο σε ποιότητα κατασκευής είναι τα Lenovo Thinkpad αλλά τα περισσότερα που βρίσκω είναι 14" ενώ εγώ θέλω 15 και άνω ,αλλά και να μην ξεφύγω σε τιμή και επίσης να έχει HDMI . Μέχρι τώρα ψάχνω για refurnished με εγγυηση αλλά στα thinkpad βρήκα αυτά τα 2

    1. Lenovo ThinkPad V310-15ISK https://www.mgmanager.gr/notebooks/6...os-black-.html
    2.Lenovo ThinkPad Τ530 https://www.stockpc.gr/shop-products...-core-i5-3320m

    Γενικά απο hardware δεν έχω ιδέα ποιοί υπολογιστές είναι καλοί και ποιοί όχι κ επειδή θέλω να αποφύγω τον καινούργιο .
    Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε απο την εμπειρία σας κάποιο laptop refurbished , σε οποιαδήποτε μάρκα , που το θεωρείτε καλό για business λαπτοπ με καλη ποιότητα κατασκευής .

    Ευχαριστώ πολύ

    Πάνος

  2. #2
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Το πρώτο από αυτά που λες δεν είναι ThinkPad, αλλά IdeaPad.

    Πρόσφατα έψαξα καλό refurbished για έναν φίλο μου και δεν βρήκα κάτι μεγαλύτερο από 14".

    Τα μόνα αξιόλογα ήταν κάποια Dell Precision, με sandy bridge και nVidia Quadro. Αν θυμάμαι καλά, όμως, η τιμή τους προσέγγιζε ένα mid-range καινούργιο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 04-09-17 στις 06:54.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  3. #3
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.622
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Για refubrished ψάξε lenovo thinkpad/ dell latitude
    Μεγάλες οθόνες δεν παίζουν, από 12,5 έως 15 το πολύ

    Θέλει υπομονή
    Αλλα έχουν 4 άλλα 8 μνήμη, άλλα έχουν μεγάλη μπαταρία, λίγα ssd 120/250, τα περισσότερα hd στις 7200 στροφές μικρής χωρητικότητας
    Συνήθως με αγγλικό πληκτρολόγιο

    Θα χρειαστεί να τσεκάρεις την χωρητικότητα της μπαταρίας, μήπως είναι ψόφια

    Επίσης αν έχουν bluetooth/webcam/usb3/dvd

    Από Ελλάδα κοιτάς cosmodata/insomnia αγγελίες και κάποια περιφεριακά μαγαζιά
    Η τιμή τους στα καλά πλησιάζει ένα mid-range καινούργιο, εγώ θα προτιμούσα το refubrished

    Ενα 12,5 latitude με 8 μνήμη και μεγάλη μπαταρία, με usb3 χωρίς dvd kai webcam στα 280 € (του έβαλα 500άρη ssd) μούχει βγεί αστέρι (κι είναι και ελαφρύ) latitude E6230
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  4. #4
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δες το παρακάτω.

    https://www.mgmanager.gr/ανακατασκευ...10-pro-gr.html

    - - - Updated - - -

    Αν μπορείς να το πληρώσεις, νομίζω αξίζει αρκετά.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  5. #5
    Εγγραφή
    18-08-2014
    Περιοχή
    Θεσσαλονικη
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    ISP
    Cyta Hellas
    Καλησπέρα! Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την συμβουλή!

    - - - Updated - - -

    mike δυστηχώς για κάποιο ΄λόγο που έκανα λάθος δεν μου ήρθε mail με τις απαντήσεις σας κ τώρα είδα τις απαντήσεις .... μήπως θυμάσαι πιο μοντέλο ήταν γιατί δεν υπάρχει πλέον ??
    όπως και να έχει σε ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου

  6. #6
    Εγγραφή
    30-01-2012
    Μηνύματα
    90
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos4679 Εμφάνιση μηνυμάτων
    .... μήπως θυμάσαι πιο μοντέλο ήταν γιατί δεν υπάρχει πλέον ??
    Dell Precision M2800, i7-4810MQ/15.6 FHD/16GB/256GB SSD/Intel
    Δεύτερο το βγάζει από το mgmanager.gr

  7. #7
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από panos4679 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλους σας.
    Θα ήθελα την συμβουλή σας για ένα laptop που ψαχνω .
    Θέλω ένα laptop για την δουλειά μου . Στο laptop δουλεύω πολλές ώρες και με αρκετά προγράμματα οπότε θέλω κάτι δυνατό (i5 - i7)και ανθεκτικό στο χρόνο , καλη ποιότητα κατασκευής . το λεώ αυτό γιατί ένα acer που είχα αποδείχτηκε παιχνίδι ...... τώρα ακόμα δουλεύω με ένα sony vaio που είναι στα όρια του για αυτό και ψάχνω έναν άλλον υπολογιστή κατα προτίμηση refurbished με εγγύηση .
    Απο ότι μου είπαν το καλύτερο σε ποιότητα κατασκευής είναι τα Lenovo Thinkpad αλλά τα περισσότερα που βρίσκω είναι 14" ενώ εγώ θέλω 15 και άνω ,αλλά και να μην ξεφύγω σε τιμή και επίσης να έχει HDMI . Μέχρι τώρα ψάχνω για refurnished με εγγυηση αλλά στα thinkpad βρήκα αυτά τα 2

    1. Lenovo ThinkPad V310-15ISK https://www.mgmanager.gr/notebooks/6...os-black-.html
    2.Lenovo ThinkPad Τ530 https://www.stockpc.gr/shop-products...-core-i5-3320m

    Γενικά απο hardware δεν έχω ιδέα ποιοί υπολογιστές είναι καλοί και ποιοί όχι κ επειδή θέλω να αποφύγω τον καινούργιο .
    Μήπως μπορείτε να μου προτείνετε απο την εμπειρία σας κάποιο laptop refurbished , σε οποιαδήποτε μάρκα , που το θεωρείτε καλό για business λαπτοπ με καλη ποιότητα κατασκευής .

    Ευχαριστώ πολύ

    Πάνος
    Καλησπέρα,
    θα σου πω 10 πράγματα συνοπτικά.
    1)Από τη στιγμή που χρειάζεσαι λάπτοπ για τη δουλειά σου, θα επενδύσεις σε αυτό για να αντέξει στο χρόνο
    2)Θα αγοράσεις κάτι το οποίο θα έχει και μεταπωλητική αξία.
    3)Θα πρέπει να θέσεις κάποια στανταρτς. Το ότι το χρησιμοποιείς για προγραμματισμό δε λέει κάτι. Θες ισχύ, θες μνήμη ή θες και τα 2;
    4)Αξιόλογα λάπτοπ για τη δουλειά που θες είναι HP Probook, Dell XPS, Lenovo Thinkpad T/E Series, MacBook Pro. Από αυτά εσύ οικονομικά αντέχεις για καινούειο μόνο το probook με βάση το μπάτζετ που είδα από τα λινκς.
    5) Σε γενικές γραμμές αν σε ενδιαφέρει το portability θα παίξεις με i5 6200u/7200u ή i7 7500u, minimum 8GB ram επεκτάσιμα όμως στα 16, οπωσδήποτε 256gb SSD, και οθόνη full HD IPS.
    6) Αποφεύγεις τα ανακατασκευασμένα, όπως ο διάολος το λιβάνι.
    7) Αν είσαι επαγγελματίας με ΑΦΜ, αγοράζεις είτε από Ελλάδα με τιμολόγιο, άρα γλυτώνεις ΦΠΑ, είτε από έξω, χρησιμοποιώντας το ελληνικό σου ΑΦΜ, αφού πρώτα κάνεις μια αίτηση στην ΔΟΥ σου ώστε να το ενεργοποιήσεις για ενδοκοινωτικές συναλλαγές. Έτσι θα κερδίσεις σε οποιαδήποτε συναλλαγή σου ένα 19% επί της τιμής.
    8) Σελίδες όπως το computeruniverse.de , amazon.de .fr .co.uk, βγάζουμ συχνά προσφορές κάποια καλά λάπτοπ σε πολύ χαμηλές τιμές (πχ Dell XPS 13 με τα χαρακτηριστικά που έγραψα επάνω, στα 850 ευρώ. Το μόνο που αλλάζει είναι το keyboard layout που συνηθίζεται άμεσα.
    9) Περίμενε ένα μήνα να βγουν οι Coffee Lake. 4cores low consumption cpus για λάπτοπς. Αξίζει αν χρειάζεσαι multi-threading.
    10) Αν δουλεύεις και μέσα και εκτός γραφείου πάρε 13.3 ή 14 και στο γραφείο συνέδεσέ το με ένα μόνιτορ.

    ΥΓ. κοίτα acer swift, Asus για VFM επιλογές, αλλά πάντα να θυμάσαι πως γι αυτό που θες να κάνεις το Probook είναι η καλύτερη λύση.

  8. #8
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Να κανω κι εγω μια ερωτηση βρε παιδια εκ μερους του αδελφου μου που θελει κι εκεινος ενα business laptop.Εχει βρει απο amazon το Dell i5568-7477GRY 15.6-Inches FHD 2-in-1 Laptop (Intel Core i7-6500U 2.5GHz Processor, 16 GB RAM, 256 GB SDD, Windows 10) στα 780$.Η ερωτηση ειναι αν αξιζει και αν θα το σταματησουν στο τελωνειο.Δεν εχει κανει ποτε αγορες απο εξωτερικο γενικοτερα,αλλα πιστευω οτι ειναι καλη η τιμη του συγκεκριμενου.

  9. #9
    Εγγραφή
    31-10-2003
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    13.322
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MITSOSCHIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να κανω κι εγω μια ερωτηση βρε παιδια εκ μερους του αδελφου μου που θελει κι εκεινος ενα business laptop.Εχει βρει απο amazon το Dell i5568-7477GRY 15.6-Inches FHD 2-in-1 Laptop (Intel Core i7-6500U 2.5GHz Processor, 16 GB RAM, 256 GB SDD, Windows 10) στα 780$.Η ερωτηση ειναι αν αξιζει και αν θα το σταματησουν στο τελωνειο.Δεν εχει κανει ποτε αγορες απο εξωτερικο γενικοτερα,αλλα πιστευω οτι ειναι καλη η τιμη του συγκεκριμενου.
    Εννοείται ότι κάτι τόσο ακριβό από χώρα εκτός ΕΕ θα περάσει τελωνείο, και αφού δεν έχει κάνει και ποτέ αγορές από εξωτερικό, ας το αφήσει καλύτερα.
    Υποθέτω δεν έχει καν επιβεβαιώσει ότι στέλνουν Ελλάδα, δεν γνωρίζει ότι δεν θα έχει εγγύηση στην Ελλάδα, και πολλά άλλα.
    Επίσης η σειρά Inspiron δεν είναι business...

  10. #10
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ariadgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοείται ότι κάτι τόσο ακριβό από χώρα εκτός ΕΕ θα περάσει τελωνείο, και αφού δεν έχει κάνει και ποτέ αγορές από εξωτερικό, ας το αφήσει καλύτερα.
    Υποθέτω δεν έχει καν επιβεβαιώσει ότι στέλνουν Ελλάδα, δεν γνωρίζει ότι δεν θα έχει εγγύηση στην Ελλάδα, και πολλά άλλα.
    Επίσης η σειρά Inspiron δεν είναι business...
    Ωχ, οπότε θα του πω να δει από εδώ! Αν έχουμε καμία πρόταση εκεί στα 750€,είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση φίλε ariadgr

  11. #11
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MITSOSCHIOS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έχουμε καμία πρόταση εκεί στα 750€,είναι καλοδεχούμενη.
    Κάτι τέτοιο;

    http://www.skroutz.gr/s/11438776/Len...500GB-W10.html
    http://www.skroutz.gr/s/5895583/Sams...Evo-250GB.html
    1 (για αρχή) ή 2x http://www.skroutz.gr/s/7768339/Cruc...G4SFD8213.html (check)

    - - - Updated - - -

    Η μνήμη που έχει μέσα ενδέχεται να είναι PC4-19200 (2400MHz) αλλά λόγω της Skylake CPU θα λειτουργεί στα 2133MHz.

    Μπορείς εναλλακτικά να δεις και αυτές.

    http://www.skroutz.gr/s/8423338/Cruc...G4SFS824A.html (check)

    - - - Updated - - -

    Στο ίδιο στυλ είναι και το Dell Latitude 3580.

    http://www.skroutz.gr/s/11819030/Del...500GB-W10.html

    - - - Updated - - -

    Το κακό και με τα δύο είναι το ότι είναι (παρά)εισαγωγής - Αγγλικές εκδόσεις με περιορισμένη εγγύηση.

    Πάντως business μηχανάκι με SSD και αναβαθμίσιμο δεν μπορείς να βρεις με 750€, διαφορετικά.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  12. #12
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Δεν υπάρχει παραεισαγωγή όταν είναι από Ε.Ε. και δεν είναι περιορισμένη η εγγύηση.
    Μην αγχώνεσται για αυτά.

    ΥΓ. το μηχανάκι καλό είναι να έχει πάνω από i5-6200. Είναι αδύναμη η cpu αυτή για να το κρατήσει για χρόνια.

  13. #13
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν υπάρχει παραεισαγωγή όταν είναι από Ε.Ε. και δεν είναι περιορισμένη η εγγύηση.
    Μην αγχώνεσται για αυτά.
    Δεν είμαι και πολύ σίγουρος γι' αυτό.

    Εφόσον η "χ" αντιπροσωπεία δεν έχει πάρει την προμήθειά της, δεν θα αναπροσαρμόσει την πολιτική της απέναντι σε αυτά τα προϊόντα;

    Μπορεί να υπάρχει θεσμικό πλαίσιο που θα σε καλύψει εν τέλει, αλλά δεν θα έχει ταλαιπωρία η όλη υπόθεση;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΥΓ. το μηχανάκι καλό είναι να έχει πάνω από i5-6200. Είναι αδύναμη η cpu αυτή για να το κρατήσει για χρόνια.
    Δεν έχουν ουσιώδεις διαφορές οι i3/i5/i7 ULV (15W), παρά μόνο στη συχνότητα (όλοι είναι 2/4).
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος mike_ : 19-09-17 στις 11:48.
    HP EliteDesk 800 G1 Tower || i7-4790 || 32GB RAM DDR3-1600MHz || nVidia GTX1050 (powerless) || 860EVO 1TB || WD 4TB || 2 x HP 27mq QHD 2560x1440

  14. #14
    Εγγραφή
    12-11-2009
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    521
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά για το ενδιαφέρον! Επανέρχομαι μιας και τον πιεασα να μου πει τι ακριβώς θέλει έτσι ώστε να μη σας κουράζω κι εσάς με πράγματα στο περίπου ( και βέβαια του είπα ότι θα πρέπει να υπολογίζει μάλλον στα 1000€ ...). Το λοιπον
    Θέλει να σηκώνει σέρβερ (jboss, tomcat) κτλ, db tools (sql developer, microsoft sql server management studio κτλ), κάποιο ide (eclipse η intellij idea) και καμία φορά ίσως photoshop,camtasia..αυτά..

  15. #15
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μνήμη Laptop 4GB sodimm DDR3-1600MHz
    Από NikoLakis στο φόρουμ Προσφορά - Ανενεργές Αγγελίες
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-10-17, 19:05
  2. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-05-17, 10:33
  3. Μηνύματα: 17
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-01-17, 23:51
  4. Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-09-16, 19:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας