Εμφάνιση 1-14 από 14
  1. #1
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Γεια σε όλους.
    Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά ενός λάπτοπ. Έχω καταλήξει σε αυτόν (μετά από αρκετή έρευνα και για τα λεφτά που διαθέτω)
    http://www.e-lenovo.gr/lenovo-g50-45...5-2gb-w10.html.
    Η ερώτησή μου είναι συγκεκριμένη. Γνωρίζει κανείς αν λειτουργεί χωρίς μπαταρία; Ή γενικά, αν τα lenovo λειτουργούν χωρίς μπαταρία; Γιατί απ' όσο ξέρω τα dell (ή τουλάχιστον ένα μοντέλο που έχει ένας φίλος μου) δεν λειτουργεί όταν είναι στο ρεύμα αλλά δεν έχει τη μπαταρία πάνω.(Και απ' ό,τι έχω καταλάβει η μπαταρία του συγκεκριμένου lenovo είναι αποσπώμενη.) Αυτό το χρειάζομαι γιατί ουσιαστικά τον υπολογιστή τον έχω σαν σταθερό, εκτός από μερικές μέρες το χρόνο που τον μετακινώ όταν πηγαίνω διακοπές ή αλλού. Οπότε την μπαταρία θα την έχω βγαλμένη για να μη χαλάσει.
    Ευχαριστώ.

  2. #2
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Δεν είμαι σίγουρος ότι θα διασωθεί έτσι η μπαταρία σου.

    Διότι θα αποφορτιστεί μια φορά, και μετά θα μείνει για μήνες/χρόνια αποφορτισμένη.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #3
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αν την αφήσω γεμάτη είναι καλύτερα; Και θα είναι ανά λίγους μήνες, 2-3 το πολύ, που θα την δουλεύω.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-10-2005
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    7.280
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΝΙΚΑΙΑ
    Router
    Technicolor TG789vac v2
    Path Level
    Fastpath
    Έχει utility η lenovo (Lenovo Energy Management) όταν έχεις τοποθετημένη τη μπαταρία και συνδεδεμένο το laptop στο ρεύμα να μην τη φορτίζει κάργα αλλά στο 60%, για να της παρατείνει λέει τη διάρκεια ζωής.

    Παιδαριώδες βέβαια (γιατί το επιλέγεις με το χέρι), αφού η Dell π.χ. ανιχνεύει αυτόματα τι κάνεις με τη μπαταρία και κάθε τόσο κάνει για τον ίδιο λόγο, εφόσον το laptop είναι μόνιμα μπριζωμένο, μια εκφόρτιση μέχρι το 75%, και πάλι με τον ίδιο σκοπό.

    Καλύτερο από το βάλε-βγάλε, ο Wantilles έχει δίκιο.

    Εγώ από την άλλη αυτή τη λογική δεν την καταλαβαίνω. Αν χρησιμοποιώ το laptop πάντα μπριζωμένο, τι με ενδιαφέρει,να είναι σε καλή κατάσταση η μπαταρία; (Και γιατί να έχω laptop βέβαια, αλλά εγώ τουλάχιστον έτσι το δουλεύω, για πολλούς λόγους.)
    hnesne

  5. #5
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Να σας πω λίγα λόγια για την κατάστασή μου για να με συμβουλεύσετε καλύτερα. Μετακινούμαι αρκετά συχνά μέσα στο χρόνο, σχεδόν ανά 1-2 μήνες, αλλάζοντας πόλεις. Οπότε το λάπτοπ είναι μονόδρομος. Δεν γίνεται να πάρω desktop. Όπου πάω βέβαια συνδέω το λάπτοπ στην πρίζα και παραμένει συνδεδεμένο μέχρι να ξαναφύγω πάλι. Τώρα έχω ένα λάπτοπ acer (από το 2009 με vista) και η μπαταρία του χάλασε σε δυο χρόνια από το βάλε-βγάλε στην πρίζα. Μετά αφού είδα ότι είχε χαλάσει την άφησα πάνω μόνιμα και τουλάχιστον δεν σβήνει το λάπτοπ στις διακοπές ρεύματος. Αλλά θα ήθελα να είχα και μια δεύτερη μπαταρία για ώρα ανάγκης γιατί πού και πού τη χρειάζομαι. Νομίζω πως θα κάνω το ίδιο αν αγοράσω τελικά το lenovo. Θα πάρω και μια δεύτερη όταν χαλάσει η δική του. Γι' αυτό θέλω οπωσδήποτε να έχει αποσπώμενη μπαταρία. Έχω αποκλείσει αρκετούς καλούς υπολογιστές (και της acer για την οποία είμαι πολύ περήφανος!) επειδή δεν έχουν αποσπώμενη μπαταρία. Το θέμα είναι ότι αν μένει ο υπολογιστής στην πρίζα χωρίς μπαταρία και φορτίζω την μπαταρία πού και πού, πιστεύω ότι θα αντέξει περισσότερο. Αλλά και πάλι δεν το γνωρίσω με σιγουριά.

  6. #6
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jap Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει utility η lenovo (Lenovo Energy Management) όταν έχεις τοποθετημένη τη μπαταρία και συνδεδεμένο το laptop στο ρεύμα να μην τη φορτίζει κάργα αλλά στο 60%, για να της παρατείνει λέει τη διάρκεια ζωής.

    Παιδαριώδες βέβαια (γιατί το επιλέγεις με το χέρι), αφού η Dell π.χ. ανιχνεύει αυτόματα τι κάνεις με τη μπαταρία και κάθε τόσο κάνει για τον ίδιο λόγο, εφόσον το laptop είναι μόνιμα μπριζωμένο, μια εκφόρτιση μέχρι το 75%, και πάλι με τον ίδιο σκοπό.

    Καλύτερο από το βάλε-βγάλε, ο Wantilles έχει δίκιο.

    Εγώ από την άλλη αυτή τη λογική δεν την καταλαβαίνω. Αν χρησιμοποιώ το laptop πάντα μπριζωμένο, τι με ενδιαφέρει,να είναι σε καλή κατάσταση η μπαταρία; (Και γιατί να έχω laptop βέβαια, αλλά εγώ τουλάχιστον έτσι το δουλεύω, για πολλούς λόγους.)
    Ακριβώς. Άσε που με την μπαταρία μέσα έχεις και μια μορφή ups.

  7. #7
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos108 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σας πω λίγα λόγια για την κατάστασή μου για να με συμβουλεύσετε καλύτερα. Μετακινούμαι αρκετά συχνά μέσα στο χρόνο, σχεδόν ανά 1-2 μήνες, αλλάζοντας πόλεις. Οπότε το λάπτοπ είναι μονόδρομος. Δεν γίνεται να πάρω desktop. Όπου πάω βέβαια συνδέω το λάπτοπ στην πρίζα και παραμένει συνδεδεμένο μέχρι να ξαναφύγω πάλι. Τώρα έχω ένα λάπτοπ acer (από το 2009 με vista) και η μπαταρία του χάλασε σε δυο χρόνια από το βάλε-βγάλε στην πρίζα. Μετά αφού είδα ότι είχε χαλάσει την άφησα πάνω μόνιμα και τουλάχιστον δεν σβήνει το λάπτοπ στις διακοπές ρεύματος. Αλλά θα ήθελα να είχα και μια δεύτερη μπαταρία για ώρα ανάγκης γιατί πού και πού τη χρειάζομαι. Νομίζω πως θα κάνω το ίδιο αν αγοράσω τελικά το lenovo. Θα πάρω και μια δεύτερη όταν χαλάσει η δική του. Γι' αυτό θέλω οπωσδήποτε να έχει αποσπώμενη μπαταρία. Έχω αποκλείσει αρκετούς καλούς υπολογιστές (και της acer για την οποία είμαι πολύ περήφανος!) επειδή δεν έχουν αποσπώμενη μπαταρία. Το θέμα είναι ότι αν μένει ο υπολογιστής στην πρίζα χωρίς μπαταρία και φορτίζω την μπαταρία πού και πού, πιστεύω ότι θα αντέξει περισσότερο. Αλλά και πάλι δεν το γνωρίσω με σιγουριά.
    Μπαταρίες για λάπτοπς βρίσκεις στο Δήσιο http://www.batteries.gr/
    Αγοράζεις όταν την χρειάζεσαι

    ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Προστατεύει από υπερτάσεις της ΔΕΗ και γλυτώνεις καμμένη μητρική
    Ποτέ μεταχειρισμένη μπαταρία (εκτός αν μπορείς να την τσεκάρεις) Μπορεί να είναι στα τελευταία της και να δείχνει πλήρη φόρτιση στο 40% της αρχικής χωρητικότητας.
    google it αν θες να την τσεκάρεις
    πχ
    https://snapguide.com/guides/check-l...attery-health/
    http://www.helpwithwindows.com/Windo...Windows-7.html

    Και σε win και σε linux μπορείς να ρυθμίσεις το ανώτατο όριο φόρτισης πχ 60% για να παρατείνεις την ζωή της μπαταρίας. google it
    Αν θες να παρατείνεις ακόμα περισσότερο την ζωή της βγάζε που και που την πρίζα για να χρησιμοποιείται.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος dimitri_ns : 05-09-17 στις 08:01.
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  8. #8
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimitri_ns Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπαταρίες για λάπτοπς βρίσκεις στο Δήσιο http://www.batteries.gr/
    Αγοράζεις όταν την χρειάζεσαι

    ΜΗΝ ΒΓΑΖΕΙΣ ΤΗΝ ΜΠΑΤΑΡΙΑ. Προστατεύει από υπερτάσεις της ΔΕΗ και γλυτώνεις καμμένη μητρική
    Ποτέ μεταχειρισμένη μπαταρία (εκτός αν μπορείς να την τσεκάρεις) Μπορεί να είναι στα τελευταία της και να δείχνει πλήρη φόρτιση στο 40% της αρχικής χωρητικότητας.
    google it αν θες να την τσεκάρεις
    πχ
    https://snapguide.com/guides/check-l...attery-health/
    http://www.helpwithwindows.com/Windo...Windows-7.html

    Και σε win και σε linux μπορείς να ρυθμίσεις το ανώτατο όριο φόρτισης πχ 60% για να παρατείνεις την ζωή της μπαταρίας. google it
    Αν θες να παρατείνεις ακόμα περισσότερο την ζωή της βγάζε που και που την πρίζα για να χρησιμοποιείται.

    Δεν προστατεύει σε κάτι η μπαταρία απο υπέρταση απο την στιγμή που είναι συνδεμένο στο ρεύμα το φορητό, μόνο σε υπόταση θα βοηθήσει

  9. #9
    Εγγραφή
    05-05-2009
    Περιοχή
    Παλαιό Φάληρο
    Μηνύματα
    12.617
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    FTTH Φως το αληθ
    ISP
    OTE
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν προστατεύει σε κάτι η μπαταρία απο υπέρταση απο την στιγμή που είναι συνδεμένο στο ρεύμα το φορητό, μόνο σε υπόταση θα βοηθήσει
    Προστατεύει εν μέρει
    Προφανώς δεν προστατεύει από κεραυνούς το mac του φαρμακοποιού στις Ράχες Χριστού Ικαρίας που έλιωσε μαζί με τις συνταγές των ασφαλισμένων. Ευτυχώς υπάρχει και το χαρτί
    " Ούτε λαχανικά δεν θα φόρτωνα. "

    ----
    No fm radio ?
    No headphone jack ?

    Sorry no phone.

  10. #10
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Δηλαδή να μη με απασχολεί αν η μπαταρία είναι ενσωματωμένη; Έχω βρει καλύτερους λάπτοπ που θα τους προτιμούσα αλλά τους είχα απορρίψει γι' αυτό το λόγο. Θα ήθελα πραγματικά τη γνώμη σας πάνω σ' αυτό. Και μήπως παίζει ρόλο και η εταιρεία; Π.χ. τα lenovo μπορεί να προφυλάσσουν καλύτερα τις ενσωματωμένες μπαταρίες τους από ό,τι τα acer (με τα λογισμικά που διαθέτουν ήδη). Μπορεί να ισχύει κάτι τέτοιο;

  11. #11
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Oι σύγχρονες μπαταρίες των Laptops έχουν ενσωματωμένο λογισμικό ώστε να προστατεύονται από υπερφόρτιση, κ.λ.π.

    Η μπαταρία παίζει τον ρόλο εφεδρικής τροφοδοσίας, όπως έγραψε και συμφορουμίτης πιο πάνω, οπότε δεν πρέπει να αφαιρείται από το μηχάνημα.

    Ο κυριότερος εχθρός της μπαταρίας είναι η θερμοκρασία γι' αυτό θα πρέπει να φροντίζεις για τον σωστό αερισμό και ψύξη του μηχανήματος.

    Περισσότερες πληροφορίες.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  12. #12
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    @sweet dreams

    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Διάβασα και το λινκ και άνοιξα και ένα άλλο άρθρο που έλεγε ότι η μπαταρία πρέπει να βγαίνει γιατί αλλιώς ζεσταίνεται και όπως είπες η θερμότητα χαλάει τη μπαταρία. Γενικά πολύ μπέρδεμα το όλο θέμα. Δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο. Και σε διαφορετικά άρθρα θα διαβάσεις διαφορετικά πράγματα. Μπορεί κάποια να συγκλίνουν, αλλά τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο και απόλυτο.
    Νομίζω τελικά πως είναι καλό να βγαίνει η μπαταρία. Όπως και να το κάνουμε, είναι ένα πλεονέκτημα. Το μόνο μειονέκτημα στις αποσπώμενες (απ' ό,τι κατάλαβα) είναι ότι συνήθως είναι πιο ογκώδεις και βαριές. Αλλά το πλεονέκτημα ότι τις αλλάζεις όποτε θες με 30 ευρώ περίπου, μετράει πολύ.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikos108 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sweet dreams

    Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες. Διάβασα και το λινκ και άνοιξα και ένα άλλο άρθρο που έλεγε ότι η μπαταρία πρέπει να βγαίνει γιατί αλλιώς ζεσταίνεται και όπως είπες η θερμότητα χαλάει τη μπαταρία. Γενικά πολύ μπέρδεμα το όλο θέμα. Δεν υπάρχει κάτι ξεκάθαρο. Και σε διαφορετικά άρθρα θα διαβάσεις διαφορετικά πράγματα. Μπορεί κάποια να συγκλίνουν, αλλά τίποτα δεν είναι ξεκάθαρο και απόλυτο.
    Νομίζω τελικά πως είναι καλό να βγαίνει η μπαταρία. Όπως και να το κάνουμε, είναι ένα πλεονέκτημα. Το μόνο μειονέκτημα στις αποσπώμενες (απ' ό,τι κατάλαβα) είναι ότι συνήθως είναι πιο ογκώδεις και βαριές. Αλλά το πλεονέκτημα ότι τις αλλάζεις όποτε θες με 30 ευρώ περίπου, μετράει πολύ.
    To βασικό που θα πρέπει να σε ενδιαφέρει είναι αυτό
    Η μπαταρία παίζει τον ρόλο εφεδρικής τροφοδοσίας, όπως έγραψε και συμφορουμίτης πιο πάνω, οπότε δεν πρέπει να αφαιρείται από το μηχάνημα.
    αν αφαιρέσεις την μπαταρία, το σωστό είναι να συνδέσεις το Laptop σε UPS.

    Αυτά όλα όμως που λέμε, έχουν να κάνουν με την νοοτροπία αλλά και τον τρόπο που σκέφτεται ο καθένας μας, άλλοι δεν χρησιμοποιούν καθόλου UPS γιατί "σιγά μωρέ μην κοπεί το ρεύμα" ή "σιγά μωρέ τι προστασία θα έχω" και διάφορα άλλα ευτράπελα. Το ίδιο γίνεται και με τα αντικεραυνικά και γενικά με ότι έχει να κάνει με θέματα ασφάλειας.

    Προσέχεις το θέμα της θερμοκρασίας και η μπαταρία πάνω στο μηχάνημα για εφεδρική τροφοδοσία, ελπίζω να μην χρειαστεί να το καταλάβεις αν μετά από διακοπή σου γυρίσει κανένας δίσκος σε RAW ή χάσεις καμιά σημαντική δουλειά ωρών από μια απλή διακοπή και αυτά φυσικά είναι τα πιο ανώδυνα.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  14. #14
    Εγγραφή
    10-11-2013
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    68
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    HOL
    Αγόρασα άλλον τελικά σήμερα. Έναν asus με ενσωματωμένη μπαταρία. Αλλά έχει άλλο πρόβλημα αυτός με την κάρτα ήχου. Θα ανοίξω άλλο θέμα στο κατάλληλη κατηγορία!

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 2057
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-03-24, 22:07
  2. Πρόβλημα με ρεύμα
    Από stratus στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-03-17, 20:45
  3. λαπτοπ που δεν φορτίζει - εκτός εγγύησης
    Από partblah1990 στο φόρουμ Laptop, tablet και mobile computing
    Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-16, 09:01
  4. usb portδεν σταματησε να δουλευει
    Από giorgiosb στο φόρουμ Apple Hardware και Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-10-16, 01:50
  5. [Gennet] Oxygen HDV24201 - Συνδεσμολογία με ή χωρίς splitter
    Από ipred στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 11-09-16, 11:04

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας