Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234
Εμφάνιση 46-56 από 56
  1. #46
    Εγγραφή
    01-11-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    680
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Siemens CL-110
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο...

    Συνημμένο Αρχείο 185914
    εμ... τώρα κατάλαβες τι λέω και είναι μπόλικα μα μπόλικα άτομα που γράφουν ετσι............ όσο αστειο και αν ακούγεται και δεν μιλάω για μερικά ορθογραφικά (που και για αυτά μερικοί πέφτουν σαν κυνηγητικά σκυλιά να τους φάνε) μιλάω για τερμα χάλι.... αυτό το χάλι ανετα θα λυθεί με αυτή την εφαρμογη

  2. #47
    Εγγραφή
    06-01-2010
    Μηνύματα
    240
    Downloads
    47
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    88375/10999
    ISP
    Nova (ex Wind) Fiber 100
    DSLAM
    Wind - ΚΟΛΥΜΠΑΡΙ
    Router
    ΖΤΕ H288A
    SNR / Attn
    9.8(dB) / 5.4(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο...

    Συνημμένο Αρχείο 185914
    Και να ήταν μόνο τα ορθογραφικά λάθη.... Δείτε άλλη περίπτωση που είναι και πολύ συχνή τελευταία π.χ. στο messenger:

    Μιλάω με φίλο και θέλει να πεί: "έλα να πιούμε καφέ"... και γράφει "ela n pioume kafe"... το "n" είναι το "να" στην συγκεκριμένη περίπτωση... Άλλες φορές το άτομο γράφει πάλι "n" ή "nn" που το έχει για "ναι"...
    Και άλλα παραδείγματα "γρήγορων greeklish" όπως: "gt" (γιατί), "lg" (λίγο), "kl" (καλά ή καλό ανάλογα την περίπτωση), και πολλά άλλα!!! Σε αυτές τις περιπτώσεις να δω ποιό prediction θα βοηθήσει....
    "ela n araksoume lg n pioume kana kafe k n doume kamia tenia gt vrm" (έλα να αράξουμε λίγο να πιούμε κανά καφέ και να δούμε ταινία γιατί βαριέμαι)....

  3. #48
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Συγγνώμη, αλλά εγώ δεν θα έμπαινα καν στη διαδικασία να διαβάσω/αποκωδικοποιήσω τέτοιο πράγμα....

  4. #49
    Εγγραφή
    23-03-2006
    Μηνύματα
    332
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Και μετά προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν το κάνουν από τεμπελιά και επειδή τους βολεύει, χωρίς να ενδιαφέρονται για το αν γίνονται εύκολα κατανοητοί στο συνομιλητή τους, ή επειδή θεωρείται cool και μοντέρνο να γράφεις με greeklish. Τα greeklish είναι η νέα "γλώσσα" κι όποιος αρνείται να την αποδεχθεί είναι οπισθοδρομικός και κολλημένος στα, όχι και τόσο σπουδαία(κατ' αυτούς), ελληνικά.
    Που ακόμη κι έτσι να είναι, με βάση το πως λειτουργεί ο κόσμος, είναι ντροπή και βλακεία, ο Έλληνας να υποτιμά δημόσια τη γλώσσα του, τη στιγμή που άλλοι λαοί(Γάλλοι, Ιταλοί πχ) δεν καταδέχονται καν να μιλήσουν άλλη γλώσσα(ακόμη κι αν τη γνωρίζουν) έστω και αν ο συνομιλητής τους δε γνωρίζει τη μητρική τους γλώσσα.

  5. #50
    Το avatar του μέλους tzelen
    tzelen Guest
    Δεν το βλέπω σε σχέση με πατριωτισμούς, κτλ. Ο βιασμός της γλώσσας με ενοχλεί, είτε στα ελληνικά, είτε στα αγγλικά. Είναι θέμα σεβασμού προς αυτόν που συνομιλείς, όπως και να το κάνουμε.

    Πάντως, αν θεωρούμε εαυτούς ανορθόγραφους κτλ, μη νομίζετε ότι αυτοί που έχουν τα αγγλικά ως μητρική πάνε πίσω. Κάτι you're/your, χρήση απόστροφου, να δείτε να τραβάτε τα μαλιά σας.

  6. #51
    Εγγραφή
    15-03-2007
    Περιοχή
    Μαρκόπουλο Μεσογαίας
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    9.104
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49000/4998
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ
    Router
    I don't remember
    SNR / Attn
    (dB) / 10(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από neon2k8 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και να ήταν μόνο τα ορθογραφικά λάθη.... Δείτε άλλη περίπτωση που είναι και πολύ συχνή τελευταία π.χ. στο messenger:

    Μιλάω με φίλο και θέλει να πεί: "έλα να πιούμε καφέ"... και γράφει "ela n pioume kafe"... το "n" είναι το "να" στην συγκεκριμένη περίπτωση... Άλλες φορές το άτομο γράφει πάλι "n" ή "nn" που το έχει για "ναι"...
    Και άλλα παραδείγματα "γρήγορων greeklish" όπως: "gt" (γιατί), "lg" (λίγο), "kl" (καλά ή καλό ανάλογα την περίπτωση), και πολλά άλλα!!! Σε αυτές τις περιπτώσεις να δω ποιό prediction θα βοηθήσει....
    "ela n araksoume lg n pioume kana kafe k n doume kamia tenia gt vrm" (έλα να αράξουμε λίγο να πιούμε κανά καφέ και να δούμε ταινία γιατί βαριέμαι)....
    Αν το 'nn' είναι 'ναι' ο nnn τι είναι;
    Ούτε σε όλους έχει αφαιρεθεί με βάναυσο-γκεμπελικό χειρουργείο, το μέρος του εγκεφάλου που συμπαθεί τον Επίτιμο.



  7. #52
    Εγγραφή
    08-01-2004
    Περιοχή
    Espoo, FI
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    20.918
    Downloads
    41
    Uploads
    0
    Άρθρα
    4
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/400
    ISP
    Elisa
    Router
    pfsense
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από A_gamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν το 'nn' είναι 'ναι' ο nnn τι είναι;
    ...ναι!...Ναι!...ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙ
    Ανυπόγραφος

  8. #53
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από zaxus Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μετά προσπαθούν να μας πείσουν ότι δεν το κάνουν από τεμπελιά και επειδή τους βολεύει, χωρίς να ενδιαφέρονται για το αν γίνονται εύκολα κατανοητοί στο συνομιλητή τους, ή επειδή θεωρείται cool και μοντέρνο να γράφεις με greeklish. Τα greeklish είναι η νέα "γλώσσα" κι όποιος αρνείται να την αποδεχθεί είναι οπισθοδρομικός και κολλημένος στα, όχι και τόσο σπουδαία(κατ' αυτούς), ελληνικά.
    Που ακόμη κι έτσι να είναι, με βάση το πως λειτουργεί ο κόσμος, είναι ντροπή και βλακεία, ο Έλληνας να υποτιμά δημόσια τη γλώσσα του, τη στιγμή που άλλοι λαοί(Γάλλοι, Ιταλοί πχ) δεν καταδέχονται καν να μιλήσουν άλλη γλώσσα(ακόμη κι αν τη γνωρίζουν) έστω και αν ο συνομιλητής τους δε γνωρίζει τη μητρική τους γλώσσα.
    Καλά αυτοί που αναφέρεις στο τέλος είναι οι γνωστοί μ**ες καρακομπλεξικοί τύποι. Οι Ιταλοί δεν νομίζω ότι έχουν τέτοιο θέμα. Αν δεν σου μιλάνε είναι επειδή όντως δεν ξέρουν Αγγλικά (πράγμα όχι τραγικά σπάνιο για Ιταλό). Για Γάλλους έχω ακούσει αρκετές φορές αλλά δεν έχω προσωπική γνώμη...

  9. #54
    Εγγραφή
    04-05-2007
    Περιοχή
    ΚΥΠΡΟ
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    14.314
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    CYTA CYPRUS
    Router
    Technicolor TG799vn v2
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jimger Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλά αυτοί που αναφέρεις στο τέλος είναι οι γνωστοί μ**ες καρακομπλεξικοί τύποι. Οι Ιταλοί δεν νομίζω ότι έχουν τέτοιο θέμα. Αν δεν σου μιλάνε είναι επειδή όντως δεν ξέρουν Αγγλικά (πράγμα όχι τραγικά σπάνιο για Ιταλό). Για Γάλλους έχω ακούσει αρκετές φορές αλλά δεν έχω προσωπική γνώμη...
    Σωστό.
    Επειδή συναναστρέφομαι πολύ με Ιταλούς εδώ που είμαι, οι Ιταλοί που δεν μιλάνε Αγγλικά είναι αυτοί που δεν ξέρουν. Και είναι πολλοί.

    Οι Γάλλοι είναι άλλη ιστορία.
    Ryzen PC:3600x@4.550Ghz, Gigabyte Aorus x570 mobo, MSI 6700xt, G.Skill Trident Z 3733 15-14-14-1T
    Oneplus 9 Pro 8/128gb: Rooted, OOS Android 13
    FOSSIL GEN6 SMARTWATCH : WEAR OS 3
    Blackview Tab 11 Tablet 8/128gb: Android 11
    Amazon Firestick: 4k max

  10. #55
    Εγγραφή
    31-08-2017
    Μηνύματα
    152
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosDaBest13 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε τέτοιες περιπτώσεις, δεν ξέρω τι είναι προτιμότερο...

    Συνημμένο Αρχείο 185914

  11. #56
    Εγγραφή
    07-01-2008
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    1.075
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    16214/1023
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΚΑ ΝΕΡΑ
    Router
    Fritz!Box 7330
    SNR / Attn
    9(dB) / 3(dB)
    Μπα για troll είναι αυτά. Ούτε ο ουγκ χρυσαυγίτης δεν πιστεύω ότι γράφει έτσι χωρίς trollάρισμα...

    https://www.youtube.com/watch?v=fYGNYaILE8I

Σελ. 4 από 4 ΠρώτηΠρώτη ... 234

Παρόμοια Θέματα

  1. ADSLgr Mobile App για Android
    Από NeK στο φόρουμ Η Γνώμη σας
    Μηνύματα: 115
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-19, 16:41
  2. Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 20:31
  3. Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 28-02-17, 12:28
  4. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-01-17, 11:27
  5. Ξέρεις κανείς να μου πει που θα βρω μαθήματα για android προγραμματισμό?
    Από stathopon στο φόρουμ Προγραμματισμός και γλώσσες προγραμματισμού
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-12-16, 13:19

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας