Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-27 από 27
  1. #16
    Εγγραφή
    13-02-2004
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    17.124
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200 Mbps
    ISP
    Inalan FTTH
    Router
    CRS109-8G-1S-2HnD+HapAC2
    καλο ειναι οταν ζηταμε τετοιες συμβουλες να λεμε και περι τεινος προκειτε, δεν ειναι ντροπη να πουμε πχ ειναι καφετερια, ιντερνετ καφε ή δεν ξερω και εγω τι αλλο.
    Εχουν ολα σημασια, δεν γινεται εμεις πισω απο εναν υπολογιστη να βγαλουμε συμπερασματα για το τι φταιει χωρις να ξερουμε καν περι τεινος προκειτε!

  2. #17
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Nikiforos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλο ειναι οταν ζηταμε τετοιες συμβουλες να λεμε και περι τεινος προκειτε, δεν ειναι ντροπη να πουμε πχ ειναι καφετερια, ιντερνετ καφε ή δεν ξερω και εγω τι αλλο.
    Εχουν ολα σημασια, δεν γινεται εμεις πισω απο εναν υπολογιστη να βγαλουμε συμπερασματα για το τι φταιει χωρις να ξερουμε καν περι τεινος προκειτε!
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  3. #18
    Εγγραφή
    28-01-2011
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Λοιπόν το μαγαζί είναι μπαράκι.

    Έχουμε ένα modem του ΟΤΕ το οποίο είχε επάνω ένα Airouter και σ αυτό ήταν είχαμε σύνδεση της 2 κεραίες Unifi AP-Long Range.

    Τώρα από τι διαπίστωσα εχτές το Airouter απλά έκανε την δουλειά του Switch μιας και όλες η συσκευές περνάνε την ip από το Router του ΟΤΕ. Μετά έψαξα στο ΟΤΕ και είδα ότι κρατούσε τους χρήστες μέσα ότι ήταν 505ωρες, και πιστεύω ότι το πρόβλημα ήταν το μπουκομα στο MODEM του ΟΤΕ.
    Έπαιξα εχτές με το Airouter και έκανα κάποιες αλλαγές.

    Το Air router έχει 3 επιλογές, Bridge, Routing, Soho routing.

    Επέλεξα το Routing στης επιλογές, έβαλα Static Ip π.χ 192.168.1.250 μάσκες, dns, και Gateway 192.168.1.1 του ΟΤΕ, και από κάτω έκανα με την δυνατότητα που μου δίνει σαν άλλο δίκτυο, πάλι με static ip που ξεκινάει 192.168.88.250 reng star 1 έως 249.

    Οπότε μετά και της 2 κεραίες Unifi AP-Long της έκανα με static ip 192.168.88.251 - 252.

    Και από τη είδα μετά στο Controller Unifi όλοι περνάνε Ip του τύπου 192.168.88.10 και όχι από το ΟΤΕ που έδινε παράδειγμα 192.168.1.103. Τέλος έκανα επανακηνηση του ΟΤΕ ώστε να σβήσει το DHCP που είχε κρατήσει.

    Ελπίζω να έλυσα όλες τις απορίες..
    Και από εχτές δουλεύει μια χαρά, σήμερα που είναι Παρασκευή που θα φουλάρι να δούμε πώς θα πάει.

    Αν σε κάτι δεν έχω απαντήσει η δεν είμαι κατανοητός ρωτήστε με για να σας απαντήσω. Ευχαριστώ για την βοήθεια σας μέχρι τώρα.

    Γραμμή ΟΤΕ Vdsl 21200/ 1980 dow/up

    - - - Updated - - -

    Το πρόβλημα παραμένει. Με το που γέμισε το μαγαζί κόλλησε. Υπάρχει κάποιος που ασχολείται από Θεσσαλονίκη.

    - - - Updated - - -

    Το πρόβλημα παραμένει. Με το που γέμισε το μαγαζί κόλλησε. Υπάρχει κάποιος που ασχολείται από Θεσσαλονίκη.

  4. #19
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gloster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το ίντερνετ είναι VDSL αυτήν την στιγμή.
    Ειχες αναφερει οτι εχεις VDSL και υποθεσαμε ολοι οτι εχεις 5Mbit UP-load.

    Τωρα αναφερεις 1980 UP.

    Δεν ειναι θεμα εξοπλισμου λοιπον αλλα γραμμης. Δεν αντεχει τοσους χρηστες.

    Οποτε εχεις 2 επιλογες απο οτι βλεπω.

    1) θα μικρυνεις το dhcp pool οποτε να μπαινουν λιγοι και να ειναι ενταξει.

    2) θα βαλεις περισσοτερες γραμμες σε συνδιασμο με καταλληλη συσκευη για να μπορεις να εξυπηρετησεις τοσο κοσμο.

  5. #20
    Εγγραφή
    28-01-2011
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Οπότε πάμε σε μια ακόμα vdsl, και πρέπει να μπει ένα Load Balance Broadband Router σωστά?
    Οπότε σε πρώτη φάση θα κατεβάσω το dhcp pool και αν είναι οκ ζητάμε 2 γραμμή.

    Σας ευχαριστώ

  6. #21
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gloster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε πάμε σε μια ακόμα vdsl, και πρέπει να μπει ένα Load Balance Broadband Router σωστά?
    Οπότε σε πρώτη φάση θα κατεβάσω το dhcp pool και αν είναι οκ ζητάμε 2 γραμμή.

    Σας ευχαριστώ
    Ανάλογα με τον dhcp πρόσεχε μην δώσεις όλες τι ip , φύγουν οι πελάτες και οι ip μείνουν δεσμευμένες ...
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  7. #22
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490
    Μπορείς να ρυθμίσεις το dhcp ώστε να απελευθερώνονται οι διευθύνσεις ip μετά από 5 λεπτά αναμονής.

  8. #23
    Εγγραφή
    20-07-2008
    Περιοχή
    Πετρούπολη
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    5.755
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    220/22
    ISP
    NOVA
    Σε ποια περιοχη ειναι το μαγαζι?

    Μπορει να καλυπτεσαι απο την Ιναλαν οποτε να σου βγει πιο φτηνα απο οτι να βαλεις πολλες γραμμες.

  9. #24
    Εγγραφή
    20-01-2006
    Περιοχή
    Χολαργός
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    194
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM 7490
    Δες και αυτό

  10. #25
    Εγγραφή
    28-01-2011
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε ποια περιοχη ειναι το μαγαζι?

    Μπορει να καλυπτεσαι απο την Ιναλαν οποτε να σου βγει πιο φτηνα απο οτι να βαλεις πολλες γραμμες.
    Πως μπορώ να έρθω σε επαφή με το Ιναλα?

    Έχω ρυθμίσει να μπαίνουν ποιο λίγα άτομα και να τους διαγραφή την ip αλλά πάλι έχουμε πρόβλημα. Βασικά η γραμμή δεν είναι σταθερή, έχει 4 μέρες την κοιτάω και όλο την βλέπω να κλειδώνει σε διαφορετικά νούμερα. Και με επανακηνηση του router του ΟΤΕ. 1340/14230, 1450/17689, 1370/20189 up/down.

    Άλλαξα και καλώδιο καινούργιο αλλά πάλι τα ίδια.
    Με μια τέτοια γραμμή τι θα κάνατε εσείς?

    Με ένα QoS θα λυνόταν το πρόβλημα? Μπορεί κάποιος να μου γράψει των κώδικα.
    Ευχαριστώ για την βοήθεια.

    - - - Updated - - -

    Να πω ακόμα ότι το ΜΚ το έχω πάρει, απλά δεν το προγραμματησα ακόμα γιατί δεν το ξέρω ιδιετερα.
    Αυτήν την στιγμή τα Unifi AP παίζουν με το Airouter.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος gloster : 16-09-17 στις 15:51.

  11. #26
    Εγγραφή
    25-10-2011
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    515
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    Mikrotik RB951G-2HnD
    SNR / Attn
    3.5(dB) / 31.3(dB)
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από gloster Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πως μπορώ να έρθω σε επαφή με το Ιναλα?
    Δες Εδώ

  12. #27
    Εγγραφή
    31-03-2016
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    35
    Μηνύματα
    15
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    50000/4000
    ISP
    Corfu Wireless
    Router
    Mikrotik RB2011UiAS-2HnD
    Καλησπερα,
    Καλο θα ηταν να μικρυνεις το lease time πχ 1 ωρα ωστε να καθαριζει ο ρουτερ απο τις IP. Μετα δεδομενου της γραμμης και τον κοσμο που θελεις να εξυπηρετησεις καλο θα ηταν να εβαζες οριο σε καθε DHCP Lease πχ. το κινητο μου ειχει την 192.168.88.150 ip να βαζει μονο ενα queue με οριο 2Μ down / 386k up. Ετσι θα γλυτωσεις πολυ upload ταχυτητα που οι περισσοτεροι μας ανεβαζουμε καθε φωτο που τραβαμε ή δουλεουν τα cloud οταν η συσκευη βρισκεται σε calm κατασταση. Συνηθως τετοια προβληματα εμφανιζονται οταν δεν υπαρχει upload ταχυτητα αφου φυσικα εχουμε λυσει το hardware κομματι δλδ το ασυρματο δικτυο Και εχει καθαρα σχεση με το managment.
    Οποτε η γνωμη μου ειναι αφου εχεις ηδη το Mikrotik στα χερια σου βαλε το να παρει Ip (DHCP Client) απο το μοντεμ του οτε, κανεις ΝΑΤ, φτιαχνεις ενα bridge που θα πανε οι κεραιες κοβεις ενα δικτυο σε αυτο (πχ. 192.168.88.1/24) φτιαχνεις χειροκινητα ενα pool απο 192.168.88.10 - 192.168.88.254, δινεις static ip στις κεραιες απο 192.168.88.2 μεχρι 10 οποια θελεις εσυ και μετα βαζεις ενα script στον DHCP Server σε καθε lease (δλδ σε καθε ip που θα δινει) να βαζει αυτοματα ενα queue με τα ορια που θελεις εσυ να δωσεις..

    Καλο τα ελευθερο ιντερνετ αλλα πρεπει να υπαρχουν ορια.
    Σε εγκατασταση εχω δει ο ιδιος ο ιδιοκτητης του μαγαζιου να χρησιμοποιουσε ολο το upload της γραμμης του και μου εκανε παραπονα οτι δεν ανοιγαν καποιες σελιδες. Και ολο αυτο γτ το προφιλ του στο Hotspot δεν του ειχα βαλει ορια στη ταχυτητα του. Μετα απο καταλληλες ρυθμισεις φτιαξανε ολα τα προβληματα.

    Οτι βοηθεια θελεις λες.

Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. Mikrotik SSTP server
    Από Nikiforos στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 31
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-12-20, 21:37
  2. Αναβάθμιση δικτύου με χρήση του RB750Gr3
    Από puntomania στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-07-17, 21:08
  3. Mikrotik x86 vs RB3011UiAS-RM
    Από dimangelid στο φόρουμ MikroTik ADSL modems, routers & routerBOARDs
    Μηνύματα: 9
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-07-17, 17:55
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 18:09

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας