Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 49
  1. #31
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτοκίνητα με υπολογιστή ταξιδιού που δείχνουν και στιγμιαία κατανάλωση, έχω δει ότι όποτε οι στροφές λόγω κατωφέρειας είναι πάνω από τις κανονικές του ρελαντί, η κατανάλωση αναφέρεται μηδενική. Δεν μιλάμε για μείωση, αλλά για μηδενισμό. Και για να προλάβω κάποιους, ναι, δεν είναι απόλυτα ακριβείς οι ενδείξεις του trip computer, έως είναι και λίγο αισιόδοξες ενίοτε, αλλά το μηδέν άντε να είναι μηδέν κόμα κάτι λίγο, δεν είναι κανονική κατανάλωση.
    Ενδεικτικα να αναφερω 2 παραδειγματα απο ενα αυτοκινητο 1300cc και ενα αλλο 1900cc στο πρωτο δειχνει 0,0 σε κατηφορα στο αλλο δειχνει παντα 2,5 ποτε μηδεν.Ισως δεν ισχυει σε ολα τα αυτοκινητα αυτο η ειναι 0.000001.

  2. #32
    Εγγραφή
    29-03-2006
    Ηλικία
    70
    Μηνύματα
    172
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    8192/384
    ISP
    Vodafone
    Router
    ΖΤΕ
    Έχοντας διαβάσει το νήμα διαγωνίως θα σας μεταφέρω κάτι που γνωρίζω (που ίσως έχετε ήδη αναφέρει)
    Στα παλιά αυτοκίνητα με καρμυρατέρ αν βάλεις νεκρά σε κατηφόρα μειώνεται η κατανάλωση του καυσίμου
    Στα σύγχρονα με ιντζέξιον συμβαίνει το αντίθετο ακριβώς και αυτό επειδή έχουν ένα ηλεκτρονικό εγκέφαλο ο οποίος όταν διαπιστώσει ότι στην κατηφόρα το όχημα κινείται με ταχύτητα μεγαλύτερη από εκείνη που του δίνει η παροχή καυσίμου προσαρμόζει αυτόματα την παροχή σε χαμηλότερα μεγέθη
    Αν τώρα βάλεις νεκρά ο εγκέφαλος δεν ξέρει που βρίσκεται και συνεχίζει να τροφοδοτεί τον κινητήρα όπως πριν να βγάλουμε ταχύτητα
    Ελπίζω να βοήθησα

  3. #33
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λογικά όταν κατέβεις κάτω από τις κανονικές στροφές του ρελαντί... 800; 1000; όσες είναι τέλος πάτνων για κάθε αυτοκίνητο.

    - - - Updated - - -

    Σε αυτοκίνητα με υπολογιστή ταξιδιού που δείχνουν και στιγμιαία κατανάλωση, έχω δει ότι όποτε οι στροφές λόγω κατωφέρειας είναι πάνω από τις κανονικές του ρελαντί, η κατανάλωση αναφέρεται μηδενική. Δεν μιλάμε για μείωση, αλλά για μηδενισμό. Και για να προλάβω κάποιους, ναι, δεν είναι απόλυτα ακριβείς οι ενδείξεις του trip computer, έως είναι και λίγο αισιόδοξες ενίοτε, αλλά το μηδέν άντε να είναι μηδέν κόμα κάτι λίγο, δεν είναι κανονική κατανάλωση.
    εμενα παλι δειχνει καταναλωση η οποια.οταν εχει 0 χλμ/ωρα την δειχνει σαν lt/h και οταν κινειται,εστω και λογω βαρυτητας /ταχυτητας δειχνει km/lt

  4. #34
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jmk5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Εκεινα τα 10 χμ να τα κατηφοριζω με νεκρα?
    Πολύ απλά, με νεκρά το αυτοκίνητο είναι ακυβέρνητο.

  5. #35
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Πολυ ωραιο νημα!

    Θα ηθελα να σας πω το συλλογισμο μου, να μου πειτε αν υπολογιζω την καταναλωση σωστα.
    Με ενδιαφερει λοιπον να υπολογισω, ποσο μου κοστιζει καθημερινα, μια διαδρομη με το αυτοκινητο, από το σπίτι μου ως την περιοχη που θελω.
    Παμε λοιπον:

    (κατα προσεγγιση)

    Κόστος βενζινης: 1,5€/λιτρο
    Διαδρομή: 40χιλιομετρα (x2 για την επιστροφη φυσικα)
    Το trip computer, με μηδενισμο πριν ξεκινησω να κανω τη διαδρομη, εδειξε: Average/μεση καταναλωση: 5,2l /100km.

    Απλη μεθοδος των τριων:
    Στα 100 χλμ —> 5,2 λιτρα
    Στα 40 χλμ ___> πόσο ?
    ——————————————
    40/100 x 5,2 = 2,08 λιτρα (τα 40 χλμ)
    Αρα 2,08 λιτρα x 1,5€ το λιτρο = 3,12 €
    Και αλλα τοσα η επιστροφη.
    Δηλαδη θελω 3€ να παω, και 3€.

    Επειδη δεν εχω ξαναυπολογισει, και ισως αλλα trip computer να λενε ακριβως ποσα λιτρα εκαψες ενω εμενα λεει μονο average,
    καλα τα υπολογισα παιδια; Ετσι ειναι ή μου ξεφεύγει κάτι;

  6. #36
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    \ ετσι οπως τα λες ειναι.

  7. #37
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Λοιπόν έχω το κείμενο στα ελληνικά για corsa 2003

    Κώδικας:
    Διακοπή παροχής καυσίμου
    Η παροχή καυσίμου διακόπτεται αυτόματα σε περιπτώσεις όπως, όταν π.χ. το αυτοκίνητο κατεβαίνει μια μεγάλη κατηφόρα ή κατά το φρενάρισμα. Για να είναι δυνατή η διακοπή παροχής καυσίμου, μην πατάτε γκάζι ή συμπλέκτη (αυτοκίνητα με μηχανικό κιβώτιο) όταν ο κινητήρας λειτουργεί με υπερβολικές στροφές.
    Κώδικας:
    Διακοπή παροχής καυσίμου
    * Αυτή η λειτουργία διακόπτει την παροχή καυσίμου σε περιπτώσεις όπως, όταν το αυτοκίνητο κατεβαίνει μια μεγάλη κατηφόρα ή κατά τη διάρκεια του φρεναρίσματος
    * Για να είναι δυνατή η διακοπή τροφοδοσίας καυσίμου και για να εξοικονομήσετε καύσιμα, μην πατάτε γκάζι ή συμπλέκτη (αυτοκίνητα με μηχανικό κιβώτιο) όταν ο κινητήρας λειτουργεί με υπερβολικές στροφές.
    Εϊναι σε 2 κεφάλαια, το ένα για εξοικονόμηση καυσίμου και το άλλο για οικονομική οδήγηση και προστασία του περιβάλλοντος.


    Αν έκοβε το καύσιμο επειδή πλησιάζεις τον κόφτη θα ήταν χαζό να ξαναρίχνει καύσιμο αν πατήσεις γκάζι ενώ είσαι στον κόφτη. Βέβαια η λέξη "υπερβολικές" δεν με κάνει και τόσο σίγουρο τι ισχύει τελικά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενδεικτικα να αναφερω 2 παραδειγματα απο ενα αυτοκινητο 1300cc και ενα αλλο 1900cc στο πρωτο δειχνει 0,0 σε κατηφορα στο αλλο δειχνει παντα 2,5 ποτε μηδεν.Ισως δεν ισχυει σε ολα τα αυτοκινητα αυτο η ειναι 0.000001.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    εμενα παλι δειχνει καταναλωση η οποια.οταν εχει 0 χλμ/ωρα την δειχνει σαν lt/h και οταν κινειται,εστω και λογω βαρυτητας /ταχυτητας δειχνει km/lt
    Μήπως τελικά παίζουν ρόλο και τα κυβικά; Ενδεχομένως μετά από Χ κυβικά και άνω το φυσικό φρένο της μηχανής να είναι αρκετά πιο έντονο για κανονική και ασφαλή* οδήγηση, οπότε επίτηδες κάνουν μια μικρότερη ισχύος καύση για να το ομαλοποιήσουν.

    *θυμηθείτε ότι σε αυτού του είδους το φρενάρισμα δεν ανάβουν τα φώτα πίσω
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  8. #38
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    οχι τα κυβικα δεν 'νομιζω' να παιζουν ρολο.Μεγαλυτερο ρολο παιζει η συμπιεση σε ενα κινητηρα στην διαδικασια φρεναρισματος λογω συμπιεσης.
    Αυτα που παραθετεις ειναι μια κακη μεταφραση των αγγλικων απο την προηγουμενη παραθεση.Τι να πω.ενω στην πρωτη παραγραφο αφηνει ξεκαθαρα να εννοηθει οτι διακοπτει τελειως το καυσιμο,μετα αρχιζει τις βλακειες της μεταφρασης του στυλ 'μην πατατε γκαζι οταν λειτουργει με υπερβολικες στροφες"που εκει σιγουρα κοβει την παροχη μην σπασει ο κινητηρας.
    Στην πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω να κλεισω κινητηρα σε μια κατηφορα (με απολυτως δικη μου ευθυνη,και ολες τις γνωσεις αποφυγης επικινδυνων καταστασεων) να δω διαφορα,

  9. #39
    Εγγραφή
    27-09-2008
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.550
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    4096/512
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΧΑΡΝΩΝ
    SNR / Attn
    15(dB) / 41(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Εάν υποθέσουμε οτι όντως τα μπεκ δεν ψεκάζουν καθόλου σε κατηφόρα ,τότε σε έναν κινητήρα βενζίνης πώς συνεχίζεται η λειτουργία αφού είναι απαραίτητο να υπάρχει σωστή αναλογία αέρα-καυσίμου (βενζίνης) και για την ανάφλεξη είναι απαραίτητο και το μπουζι.Αν το μείγμα δεν είναι σωστό υπάρχει περίπτωση ζημιάς του καταλύτη γι'αυτό εγώ επιμένω ότι έστω λίγο πρέπει να ψεκάζει.

    Αυτά από εμένα δεν περιγράφω άλλο δέν είμαι μηχανικός

  10. #40
    Εγγραφή
    09-11-2007
    Μηνύματα
    1.574
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    Cyta Hellas
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΤΡΙΠΟΛΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    οχι τα κυβικα δεν 'νομιζω' να παιζουν ρολο.Μεγαλυτερο ρολο παιζει η συμπιεση σε ενα κινητηρα στην διαδικασια φρεναρισματος λογω συμπιεσης.
    Αυτα που παραθετεις ειναι μια κακη μεταφραση των αγγλικων απο την προηγουμενη παραθεση.Τι να πω.ενω στην πρωτη παραγραφο αφηνει ξεκαθαρα να εννοηθει οτι διακοπτει τελειως το καυσιμο,μετα αρχιζει τις βλακειες της μεταφρασης του στυλ 'μην πατατε γκαζι οταν λειτουργει με υπερβολικες στροφες"που εκει σιγουρα κοβει την παροχη μην σπασει ο κινητηρας.
    Στην πρωτη ευκαιρια θα δοκιμασω να κλεισω κινητηρα σε μια κατηφορα (με απολυτως δικη μου ευθυνη,και ολες τις γνωσεις αποφυγης επικινδυνων καταστασεων) να δω διαφορα,
    Από περιέργεια για τι αμάξι μιλάμε;

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν υποθέσουμε οτι όντως τα μπεκ δεν ψεκάζουν καθόλου σε κατηφόρα ,τότε σε έναν κινητήρα βενζίνης πώς συνεχίζεται η λειτουργία αφού είναι απαραίτητο να υπάρχει σωστή αναλογία αέρα-καυσίμου (βενζίνης) και για την ανάφλεξη είναι απαραίτητο και το μπουζι.Αν το μείγμα δεν είναι σωστό υπάρχει περίπτωση ζημιάς του καταλύτη γι'αυτό εγώ επιμένω ότι έστω λίγο πρέπει να ψεκάζει.

    Αυτά από εμένα δεν περιγράφω άλλο δέν είμαι μηχανικός
    Ούτε εγώ είμαι μηχανικός.
    Αλλά άμα ρολάρει ο κινητήρας από τους τροχούς γιατί να θέλει σωστή αναλογία αέρα-καυσίμου; Αφού δεν γίνεται καύση.
    Αν μιλάς για όταν πατήσεις γκάζι: Μήπως είναι εφικτό να αντιδράσει σε κλάσματα και να 1)αφήσει αέρα από το γκάζι που ανοίγει 2)μετρώντας τον αέρα που μπήκε να ψεκάσει κατάλληλη ποσότητα καυσίμου στον σωστό κύλινδρο και 3)ρεύμα στο μπουζί όταν πρέπει; Θεωρητικά ο υπολογιστής θα μπορεί να αντιδράσει ακαριαία.
    Κάνω προσπάθεια να βάζω ; αντι για ?


  11. #41
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cool11 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πολυ ωραιο νημα!

    Θα ηθελα να σας πω το συλλογισμο μου, να μου πειτε αν υπολογιζω την καταναλωση σωστα.
    Με ενδιαφερει λοιπον να υπολογισω, ποσο μου κοστιζει καθημερινα, μια διαδρομη με το αυτοκινητο, από το σπίτι μου ως την περιοχη που θελω.
    Παμε λοιπον:

    (κατα προσεγγιση)

    Κόστος βενζινης: 1,5€/λιτρο
    Διαδρομή: 40χιλιομετρα (x2 για την επιστροφη φυσικα)
    Το trip computer, με μηδενισμο πριν ξεκινησω να κανω τη διαδρομη, εδειξε: Average/μεση καταναλωση: 5,2l /100km.

    Απλη μεθοδος των τριων:
    Στα 100 χλμ —> 5,2 λιτρα
    Στα 40 χλμ ___> πόσο ?
    ——————————————
    40/100 x 5,2 = 2,08 λιτρα (τα 40 χλμ)
    Αρα 2,08 λιτρα x 1,5€ το λιτρο = 3,12 €
    Και αλλα τοσα η επιστροφη.
    Δηλαδη θελω 3€ να παω, και 3€.

    Επειδη δεν εχω ξαναυπολογισει, και ισως αλλα trip computer να λενε ακριβως ποσα λιτρα εκαψες ενω εμενα λεει μονο average,
    καλα τα υπολογισα παιδια; Ετσι ειναι ή μου ξεφεύγει κάτι;
    OK, αλλά με την υποσημείωση ότι θα πρέπει να ελέγξεις τί σου δείχνει το trip computer. Σε όσα αυτοκίνητα το έχω ελέγξει, ήταν πάντα λίγο "αισιόδοξο". Για να το ελέγξεις, γεμίζεις εντελώς το ρεζερβουάρ, μηδενίζεις το trip computer και όταν ξαναγεμίσεις υπολογίζεις την πραγματική κατανάλωση σε lt/100km με βάση τα χιλιόμετρα που διένυσες (τα οδόμετρα είναι αρκετά ακριβή συνήθως) και τα λίτρα που έβαλες (άρα και που έκαψες για αυτά τα χιλιόμετρα) και συγκρίνεις με τη μέση κατανάλωση που σου δείχνει το trip computer. Μην εκπλαγείς αν δεις και 10% παραπάνω.

  12. #42
    Εγγραφή
    20-02-2007
    Μηνύματα
    4.433
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nyannaco Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK, αλλά με την υποσημείωση ότι θα πρέπει να ελέγξεις τί σου δείχνει το trip computer. Σε όσα αυτοκίνητα το έχω ελέγξει, ήταν πάντα λίγο "αισιόδοξο". Για να το ελέγξεις, γεμίζεις εντελώς το ρεζερβουάρ, μηδενίζεις το trip computer και όταν ξαναγεμίσεις υπολογίζεις την πραγματική κατανάλωση σε lt/100km με βάση τα χιλιόμετρα που διένυσες (τα οδόμετρα είναι αρκετά ακριβή συνήθως) και τα λίτρα που έβαλες (άρα και που έκαψες για αυτά τα χιλιόμετρα) και συγκρίνεις με τη μέση κατανάλωση που σου δείχνει το trip computer. Μην εκπλαγείς αν δεις και 10% παραπάνω.
    A, μαλιστα....
    Κι εγω που νομιζα οτι επειδη ειναι αρκετα 'ηλεκτρονικα', οτι θα ηταν εντελως ακριβη....
    Βεβαια ισως να παιζει ρολο και το trip computer. Ισως αλλη (αν)ακριβεια να ειχαν πριν 15 χρονια και αλλη τωρα.
    Αν με ρωτουσε καποιος τι θα ηθελα, θα προτιμουσα να μου λεει ακριβως τα λιτρα που εκαψε, απο τοτε που μηδενισα. Μη σου πω να βαζω και τιμη βενζινης και να μου δινει τα χρηματα που ξοδεψα κατευθειαν!(just kidding).
    Αλλα εστω και με average καταναλωση, νομιζω βγαινει ακρη.

    Αυτο που λες για απολυτη ακριβεια βεβαια, δεν ειμαι σιγουρος οτι μπορει οντως να μετρηθει απο εμας τους απλους οδηγους/χρηστες. Βεβαια, δεν ειμαι ειδικος, αλλα αυτη την αποψη εχω.
    Γενικα δεν μπορεις να μετρησεις με ακριβεια.
    Γιατι καθε φορα, ειναι κι αλλιως οι οδηγικες συνθηκες στο δρομο. Τη μια μερα μπορει να ειναι αδειος ο δρομος, την αλλη μπορει να πηγαινεις καραβανι με νταλικες. Αρα; Αλλη η καταναλωση τη μια μερα, αλλη την αλλη.
    Ποσο μαλλον να αφησω να αδειασω το ρεζερβουαρ, να το γεμισω, και να αφησω να αδειασει, για να δω τι πληρωσα και ποσα λιτρα εκαψε, απο το τελευταιο φουλ γεμισμα.
    Και τι να λεει;
    Αφου την αλλη ωρα μπορει να πας να οδηγησεις και να πρεπει να οδηγησεις με αλλο τροπο, και να παιξουν διαφορετικες καταναλωσεις.
    Αρα;
    Θεωρω οτι η αποκλιση, δεν μπορει να αποφευχθει, για εμας τους απλους οδηγους/ερασιτεχνες των μετρησεων.
    Ας αρκεστουμε μαλλον στην ακριβεια του trip computer.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από vasilimertzani Εμφάνιση μηνυμάτων
    \ ετσι οπως τα λες ειναι.
    Ευχαριστω!

  13. #43
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    59
    Μηνύματα
    1.880
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    95/11 Mbps
    ISP
    Vodafone
    SNR / Attn
    10.3(dB) / 16.7(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Δεν έχουν σημασία οι οδηγικές συνθήκες, ούτε η αλλαγή τους από γέμισμα σε γέμισμα, κάθε μέτρηση είναι ανεξάρτητη. Δεν σε ενδιαφέρει το απόλυτο νούμερο σε κάθε μέτρηση, αλλά το ποσοστό της απόκλισης από την ένδειξη τιου trip computer.
    Διαδικαστικα, τιγκάρεις το ρεζερβουάρ και μηδενίζεις το trip computer, και όταν ξαναγεμίσεις (τίγκα πάλι) ξέρεις πόσα λίτρα έβαλες (βασικό: εμπιστεύεσαι το βενζινάδικο) και πόσα χιλιόμετρα έκανες, και συγκρίνεις με το τί σου δείχνει το trip computer σαν μέση κατανάλωση.
    Την επόμενη φορά που θα το κάνεις μπορεί να έχεις άλλο νούμερο γιατί άλλαξαν οι οδηγικές συνθήκες, αλλά αυτό ισχύει και για το trip computer και για τον υπολογισμό σου. Απλά πάντα θα βλέπεις πόσο παραπάνω ενδεχομένως είναι το πραγματικό από την ένδειξη του trip computer, σαν ποσοστό.
    Επίσης, δεν χρειάζεται να αφήσεις το ρεζερβουάρ να αδειάσει, αν κατέβεις μέχρι το 1/4 για παράδειγμα ο υπολογισμός σου θα είναι αρκετά ακριβής.
    Αν κάνεις τη διαδικασία 4-5 φορές θα δεις ότι το ποσοστό που "κλέβει" το trip computer τείνει να είναι σταθερό.

  14. #44
    Εγγραφή
    11-10-2012
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    328
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    On Telecoms
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Nightfall Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εάν υποθέσουμε οτι όντως τα μπεκ δεν ψεκάζουν καθόλου σε κατηφόρα ,τότε σε έναν κινητήρα βενζίνης πώς συνεχίζεται η λειτουργία αφού είναι απαραίτητο να υπάρχει σωστή αναλογία αέρα-καυσίμου (βενζίνης) και για την ανάφλεξη είναι απαραίτητο και το μπουζι.Αν το μείγμα δεν είναι σωστό υπάρχει περίπτωση ζημιάς του καταλύτη γι'αυτό εγώ επιμένω ότι έστω λίγο πρέπει να ψεκάζει.

    Αυτά από εμένα δεν περιγράφω άλλο δέν είμαι μηχανικός
    αυτο ελεγα και εγω οτι εξακολουθει και ψεκαζει.για την λειτουργια δεν χρειαζεται καυσιμο καθοτι η ορμη και η βαρυτητα σε μια κατηφορα περιστρεφουν τον κινητηρα.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hammered Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από περιέργεια για τι αμάξι μιλάμε;



    Ούτε εγώ είμαι μηχανικός.
    Αλλά άμα ρολάρει ο κινητήρας από τους τροχούς γιατί να θέλει σωστή αναλογία αέρα-καυσίμου; Αφού δεν γίνεται καύση.
    Αν μιλάς για όταν πατήσεις γκάζι: Μήπως είναι εφικτό να αντιδράσει σε κλάσματα και να 1)αφήσει αέρα από το γκάζι που ανοίγει 2)μετρώντας τον αέρα που μπήκε να ψεκάσει κατάλληλη ποσότητα καυσίμου στον σωστό κύλινδρο και 3)ρεύμα στο μπουζί όταν πρέπει; Θεωρητικά ο υπολογιστής θα μπορεί να αντιδράσει ακαριαία.
    εχω golf v tsi 2006 (1,4 140HP)
    μηχανικος αυτοκινητων δεν ειμαι,κατι παρεμφερη παντως.

  15. #45
    Εγγραφή
    23-12-2004
    Ηλικία
    61
    Μηνύματα
    912
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    DrayTek
    Παντως το trip computer στο δικο μου αυτοκινητο εχει ποικιλια.Απο 10% μεχρι και 0% λιγοτερο μου δειχνει αναλογα με τα κεφια.Σε αντιθεση με της συζυγου μου που πεφτει 1%-2% μονο εξω
    Μετεωρολογικός σταθμός Αμαρουσίου
    http://users.otenet.gr/~oyxbc3/myweather/index.html

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. ΔΙΑΦΟΡΑ PARTS ΓΙΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ..
    Από Dark_Nightfall στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-09-17, 19:05
  2. Κατανάλωση ρευματος και elastix
    Από seatakias στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 17-01-17, 18:29
  3. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-12-16, 02:25
  4. Γνώμη για αυτοκίνητο
    Από MustGK στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 03-11-16, 17:02
  5. BeSafe Pregnant izifix (ζώνη εγκυμοσύνης για αυτοκίνητο)
    Από fantasma_tis_nixtas στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 09:03

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας