Εμφάνιση 1-12 από 12

Θέμα: πιστωτικη

  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    σε καρτα πιστωτικη της alpha bank που εγινε αναληψη μετρητων 1000 ευρω,τελευταιος λογαριασμος λεει
    υπολοιπο 508,48 ευρω,
    ελαχιστη καταβολη 10 ευρω
    συμβατικοι τοκοι περιοδου 7,79 ευρω
    συνολικο ποσο 506,27
    μπορει καποιος να μου πει πιο ειναι το τελικο επιτοκιο,πιο ειναι το ποσοστο της ελαχιστη καταβολης και αν ξερει αν η ελαχιστη καταβολη μπορει να αλλαξει σε μεγαλυτερο ποσο και ακομα καλυτερα να καταργηθει;

  2. #2
    Εγγραφή
    23-03-2005
    Μηνύματα
    549
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΛΥΦΑΔΑ
    Router
    ΖΤΕ
    Το επιτόκιο το γράφει στο statement που σου έστειλε η Τράπεζα. Για τα υπόλοιπα μιλά με την τράπεζα σου.

  3. #3
    Εγγραφή
    29-11-2005
    Μηνύματα
    421
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΚΟΖΑΝΗ
    Βασικά εκτός από το να πας στην τράπεζα σου, για να βάλεις περισσότερα χρήματα από την ελάχιστη καταβολή και να μην πληρώνεις τόκο, μπορείς ακόμα και από το ΑΤΜ να βάλεις την κάρτα και να κανείς πληρωμή με μετρητά. Αν έχεις internet banking μπορείς να κάνεις πληρωμή της κάρτας και από εκεί μέσω λογαριασμού σου. Μπορείς και στο γκισέ (με μετρητά ή λογαριασμό). Μπορείς επίσης να ζητήσεις να εξοφλείται αυτόματα όχι η ελάχιστη δόση αλλά όλη η οφειλή. Το επιτόκιο όπως σου είπε ο παραπάνω το γράφει στο statement που σου στέλνουν.

  4. #4
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    ευχαριστω για το χρονο σας

  5. #5
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Προσοχή γιατί αν βάλεις οποιοδήποτε ποσό αντί του ολόκληρου ποσού που έκανες ανάληψη, θα πληρώσεις τόκο για όλο το ποσό που έκανες ανάληψη.
    Δηλαδή, έστω ότι βγάζεις 1000 ευρώ με επιτόκιο 19%.
    Αν δεν βάλεις τον επόμενο μήνα, στις πρώτες 10-15 μέρες που είναι συνήθως, όλο το ποσό τότε ισχύει:
    1) Έστω ότι βάλεις 200 ευρώ.
    Ο τόκος για τα 1000 ευρώ είναι 19 ευρώ.
    Άρα από τη στιγμή που δεν έβαλες όλο το ποσό, θα έχεις αποπληρώσει 181 ευρώ κεφάλαιο και 19 ευρώ τόκους.
    Οπότε τον επόμενο μήνα το κεφάλαιο που θα τοκιστεί είναι 819 ευρώ.

    2) Αν πληρωθεί όλο το ποσό εμπρόθεσμα, δεν πληρώνεις καθόλου τόκους.

    3) Αν ποτέ αγοράσεις με δόσεις και η δόση είναι 100 ευρώ και εσύ βάλεις 50, θα πληρώσεις επιτόκιο πάνω στα 100 ευρώ και όχι στα 50 που έμειναν.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προσοχή γιατί αν βάλεις οποιοδήποτε ποσό αντί του ολόκληρου ποσού που έκανες ανάληψη, θα πληρώσεις τόκο για όλο το ποσό που έκανες ανάληψη.
    Δηλαδή, έστω ότι βγάζεις 1000 ευρώ με επιτόκιο 19%.
    Αν δεν βάλεις τον επόμενο μήνα, στις πρώτες 10-15 μέρες που είναι συνήθως, όλο το ποσό τότε ισχύει:
    1) Έστω ότι βάλεις 200 ευρώ.
    Ο τόκος για τα 1000 ευρώ είναι 19 ευρώ.
    Άρα από τη στιγμή που δεν έβαλες όλο το ποσό, θα έχεις αποπληρώσει 181 ευρώ κεφάλαιο και 19 ευρώ τόκους.
    Οπότε τον επόμενο μήνα το κεφάλαιο που θα τοκιστεί είναι 819 ευρώ.

    2) Αν πληρωθεί όλο το ποσό εμπρόθεσμα, δεν πληρώνεις καθόλου τόκους.

    3) Αν ποτέ αγοράσεις με δόσεις και η δόση είναι 100 ευρώ και εσύ βάλεις 50, θα πληρώσεις επιτόκιο πάνω στα 100 ευρώ και όχι στα 50 που έμειναν.

    σε ευχαριστω για τις πληροφοριες

  7. #7
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    σε ευχαριστω για τις πληροφοριες
    Ωστόσο για τα επιτόκια, να δεις τη σύμβαση που υπέγραψες. Γράφει αναλυτικά το επιτόκιο για αγορές ή για υπερανάληψη,

  8. #8
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ωστόσο για τα επιτόκια, να δεις τη σύμβαση που υπέγραψες. Γράφει αναλυτικά το επιτόκιο για αγορές ή για υπερανάληψη,

    αυτο ψαχνω αλλα δεν τη βρισκω.....παντως πιο πολυ απο περιεργεια το ψαχνω και εβαλα ερωτηση γιατι πραγματικα εχθες με τρελανανε στην αναμονη και δεν ξαναπηρα...ευχαριστω και παλι

  9. #9
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Prometheus Εμφάνιση μηνυμάτων
    αυτο ψαχνω αλλα δεν τη βρισκω.....παντως πιο πολυ απο περιεργεια το ψαχνω και εβαλα ερωτηση γιατι πραγματικα εχθες με τρελανανε στην αναμονη και δεν ξαναπηρα...ευχαριστω και παλι
    Εγώ πάντως επειδή δεν έχω το χρόνο να ασχολούμαι με αυτά και επειδή δεν αγοράζω όταν δεν έχω χρήματα ή κάνω υπερανάληψη έχω κάνει το εξής, αν σε ενδιαφέρει.
    Έχω δημιουργήσει μια πάγια εντολή (την έκανα στο κατάστημα που έκδοσα την πιστωτική μου), όπου λέω, όταν είναι να πληρωθεί δόση, θα πας και θα τα τραβάς από τον Χ λογαριασμό. Έτσι για παράδειγμα, τώρα έχω για 4 χρόνια μικρές δόσεις για μια αγορά. Πάει κάθε μήνα και τραβάει 16 ευρώ και έχω το κεφάλι μου ήσυχο, να μην ξεχάσω να πληρώσω. Το μόνο που κάνω είναι να ελέγχω τις χρεώσεις, ότι τα τράβηξε και όλα εντάξει.

  10. #10
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ πάντως επειδή δεν έχω το χρόνο να ασχολούμαι με αυτά και επειδή δεν αγοράζω όταν δεν έχω χρήματα ή κάνω υπερανάληψη έχω κάνει το εξής, αν σε ενδιαφέρει.
    Έχω δημιουργήσει μια πάγια εντολή (την έκανα στο κατάστημα που έκδοσα την πιστωτική μου), όπου λέω, όταν είναι να πληρωθεί δόση, θα πας και θα τα τραβάς από τον Χ λογαριασμό. Έτσι για παράδειγμα, τώρα έχω για 4 χρόνια μικρές δόσεις για μια αγορά. Πάει κάθε μήνα και τραβάει 16 ευρώ και έχω το κεφάλι μου ήσυχο, να μην ξεχάσω να πληρώσω. Το μόνο που κάνω είναι να ελέγχω τις χρεώσεις, ότι τα τράβηξε και όλα εντάξει.

    υπεραναληψη τι ειναι?δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις...κοιταξε τα λεφτα ειχαν τραβηχτει πριν χρονια απλα πληρωνοντας με ελαχιστη καταβολη-κατα καιρους βαζω μεγαλυτερα ποσα,μετα απο παροτρυνση φιλου που μου ειπε οτι με ελαχιστη καταβολη τους πληρωνω τσαμπα τοκους,αρχισα να την ψαχνω...και ελπιζω σε κανα τριμηνο να τελειωσω μαζι τους..και ολα αυτα γιατι δεν ασχοληθηκα και ιδιαιτερα με το θεμα σαν κλασικος ελληνας

  11. #11
    Εγγραφή
    04-01-2015
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    279
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    -
    Βασικά λάθος όρος. Υπερανάληψη είναι η δυνατότητα να τραβάς παραπάνω χρήματα από το λογαριασμό σου.
    Δεν έχει να κάνει όμως με την πιστωτική. Στην πιστωτική απλά τραβάς τα χρήματα και σε χρεώνει με ένα επιτόκιο σε περίπτωση που βγάλεις ρευστό (συνήθως είναι διαφορετικό και μεγαλύτερο από το να κάνεις αγορά με την πιστωτική).

    Ναι, όταν αποπληρώνεις με ελάχιστη δόση, ουσιαστικά πληρώνεις κάθε μήνα ένα πολύ μικρό ποσό μιας και μέρος αυτού είναι οι τόκοι όλου του κεφαλαίου που χρωστάς. Αν κάτσεις να δεις τι έχεις πληρώσει μέχρι τώρα μπορεί και να δακρύσεις(μεταφορικά).

  12. #12
    Εγγραφή
    29-06-2009
    Μηνύματα
    453
    Downloads
    17
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από automatix Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασικά λάθος όρος. Υπερανάληψη είναι η δυνατότητα να τραβάς παραπάνω χρήματα από το λογαριασμό σου.
    Δεν έχει να κάνει όμως με την πιστωτική. Στην πιστωτική απλά τραβάς τα χρήματα και σε χρεώνει με ένα επιτόκιο σε περίπτωση που βγάλεις ρευστό (συνήθως είναι διαφορετικό και μεγαλύτερο από το να κάνεις αγορά με την πιστωτική).

    Ναι, όταν αποπληρώνεις με ελάχιστη δόση, ουσιαστικά πληρώνεις κάθε μήνα ένα πολύ μικρό ποσό μιας και μέρος αυτού είναι οι τόκοι όλου του κεφαλαίου που χρωστάς. Αν κάτσεις να δεις τι έχεις πληρώσει μέχρι τώρα μπορεί και να δακρύσεις(μεταφορικά).
    καποια στιγμη θα τους παρω τηλ και θα το ζητησω αναλυτικα...παντως ευχαριστω και παλι για το χρονο σου

Παρόμοια Θέματα

  1. Δοσεις χωρις πιστωτικη
    Από alive στο φόρουμ Εκτός θέματος
    Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-11-16, 19:45

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας