Σελ. 13 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 3811121314151823 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 181-195 από 397
  1. #181
    Εγγραφή
    26-01-2008
    Μηνύματα
    676
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    ΖΤΕ Η1600
    Το Mi box έχει λειτουργικό android tv. Το app της cosmote υπάρχει μόνο για android. Μόνη λύση είναι να βρεις το apk και να το εγκαταστήσεις χειροκίνητα και παίξει έπαιξε.

  2. #182
    Εγγραφή
    09-07-2018
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Καλησπέρα, μ´ ενδιαφέρει να βλέπω κανάλια από Αγγλία, SKY TV, channel Four κλπ πως μπορεί να γίνει αυτό; Εχω smart τηλεόραση με ενσωματωμένο netflix. Χρειάζεται να πάρω TV box;
    Ευχαριστώ

  3. #183
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Καλησπέρα, λέω να αναβαθμίσω το TV Box μου, έχω ένα MXQ Pro+ που βγήκε ψιλομάπα, κάτι restarts, κάτι σκαλώματα, κάτι θέματα με αναβαθμίσεις, μου'χει βγάλει την ψυχή. Πέραν αυτού ήθελα κάτι πιο δυνατό, είχα βάλει το Bello 6 στο Kodi και ψιλοσκάλωνε.

    Χρήση 95% Kodi, κυρίως για την τοπική βιβλιοθήκη, αλλά ήθελα να παίζει και 4K γιατί σκέφτομαι σοβαρά μια αναβάθμιση και στην τηλεόραση κατά τα Χριστούγεννα. Είδα το Mi Box αλλά δεν μου φάνηκε τόσο τούμπανο από θέμα specs.

    Σε κάθε περίπτωση ήθελα κάτι δοκιμασμένο.

  4. #184
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Meecool M8S pro

    Υπάρχει μια εκδοχή με Android και μια με Android TV, συνεπώς πρέπει να προσέξεις. Εγώ πήρα αυτή με τον Android TV

    Προσωπικά δεν μου αρέσει το Android TV. Εγγυάται όμως YouTube 4k και Netflix fhd. Το χειριστήριο είναι μια χαρά για τα βασικά με Android TV.

    Όμως για μένα το Android TV είναι λίγο για αναπήρους και δεν μου αρέσει. Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αν η μη Android tv παραλλαγη υποστηρίζει τα codec. Δεν το θυμάμαι. Πάντως η συσκευή για τα λεφτά της είναι εξαιρετική.

  5. #185
    Εγγραφή
    28-04-2005
    Μηνύματα
    2.640
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    22000/2500
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Router
    RB4011iGS+5HacQ2HnD
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα, λέω να αναβαθμίσω το TV Box μου, έχω ένα MXQ Pro+ που βγήκε ψιλομάπα, κάτι restarts, κάτι σκαλώματα, κάτι θέματα με αναβαθμίσεις, μου'χει βγάλει την ψυχή. Πέραν αυτού ήθελα κάτι πιο δυνατό, είχα βάλει το Bello 6 στο Kodi και ψιλοσκάλωνε.

    Χρήση 95% Kodi, κυρίως για την τοπική βιβλιοθήκη, αλλά ήθελα να παίζει και 4K γιατί σκέφτομαι σοβαρά μια αναβάθμιση και στην τηλεόραση κατά τα Χριστούγεννα. Είδα το Mi Box αλλά δεν μου φάνηκε τόσο τούμπανο από θέμα specs.

    Σε κάθε περίπτωση ήθελα κάτι δοκιμασμένο.
    Φίλε μου κάνεις λάθος για το Mi Box το έχω 6 μήνες και πετάει. Παίζει και dobly και 4κ.
    CPU: Intel Core I7 920@2,66Ghz,GPU: nVidia Asus ENGTS 250/DI/CUBA 512MD3 ,RAM:3x1GΒ Corsair TR3G1333 PC3@1333Mhz, PSU: Thermaltake 650W,Μοtherboard: Asus P6TD DELUXE, CASE: CoolerMaster ENTURION

  6. #186
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Meecool M8S pro

    Υπάρχει μια εκδοχή με Android και μια με Android TV, συνεπώς πρέπει να προσέξεις. Εγώ πήρα αυτή με τον Android TV

    Προσωπικά δεν μου αρέσει το Android TV. Εγγυάται όμως YouTube 4k και Netflix fhd. Το χειριστήριο είναι μια χαρά για τα βασικά με Android TV.

    Όμως για μένα το Android TV είναι λίγο για αναπήρους και δεν μου αρέσει. Δεν μπορώ να σου πω σίγουρα αν η μη Android tv παραλλαγη υποστηρίζει τα codec. Δεν το θυμάμαι. Πάντως η συσκευή για τα λεφτά της είναι εξαιρετική.
    Μιλάς για αυτό;
    https://www.banggood.com/M8S-PRO-Aml...r_warehouse=CN

    Η αλήθεια είναι πως κατά τα Χριστούγεννα είχα πάρει για δώρο το Mecool M8S PRO PLUS με τον S905X και όσο το δούλεψα πριν το δώσω μου είχε φανεί μια χαρά. Απλά δεν το είχα τεντώσει και πολύ.

    Τι εννοείς για τα codec;

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkarabas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε μου κάνεις λάθος για το Mi Box το έχω 6 μήνες και πετάει. Παίζει και dobly και 4κ.
    Δεν θα διαφωνήσω. Απλά από ό,τι βλέπω, αν μιλάμε για αυτό:
    https://www.banggood.com/Xiaomi-Mi-B...r_warehouse=HK
    και δεν έχει βγει κάποια άλλη νεότερη έκδοση έχει τον S905X. Τώρα θα μου πεις αν παίζει αυτά που θέλω τι με νοιάζει; Θα το δω κι αυτό, απλά βλέπω άλλα Boxes με νεότερους επεξεργαστές και με βάζουν σε σκέψεις.

  7. #187
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    @sadaco ναι. Κάποια ποστ παραπάνω είχα γράψει σχετικά γιατί και εγώ πρόσφατα αποκτήσα το δικό μου. Δεν θά χρειαστεί πολύ να ανατρέξεις. Θα βρεις όλες τις εντυπώσεις μου.

    Όπως σου είπα, πρέπει να αποφασίσεις για το Android TV . Σχετικά με τα codec αναφέρομαι σε Netflix hd και YouTube 4k. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή είναι η ορολογία.

  8. #188
    Εγγραφή
    29-06-2005
    Μηνύματα
    7.517
    Downloads
    56
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Router
    Speedport Plus
    SNR / Attn
    11.7(dB) / 34.0(dB)
    Path Level
    Fastpath
    To M8S pro δεν είναι google certified συσκευή. Πρόσφατα κλείδωσε η αναπαραγωγή για HD Netflix και ξεκίνησαν οι πατέντες. Ακόμη κι έτσι, σήμερα μπορεί να παίζει, αύριο όχι. Πρόβλημα έχει και το HD youtube αν αναβαθμίσεις το app. Η μόνη σίγουρη λύση κάτω των 100€ είναι το Mi Box. Ακόμη και αυτό βέβαια με την αναβάθμιση σε OREO έχει τα θεματάκια του και αναμένεται fix από την Xiaomi.

  9. #189
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    @sadaco ναι. Κάποια ποστ παραπάνω είχα γράψει σχετικά γιατί και εγώ πρόσφατα αποκτήσα το δικό μου. Δεν θά χρειαστεί πολύ να ανατρέξεις. Θα βρεις όλες τις εντυπώσεις μου.

    Όπως σου είπα, πρέπει να αποφασίσεις για το Android TV . Σχετικά με τα codec αναφέρομαι σε Netflix hd και YouTube 4k. Δεν είμαι σίγουρος αν αυτή είναι η ορολογία.
    Μπερδεύτηκα με τα thread. Σχετικά με το meecool έχω γράψει στο άλλο νήμα


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά παρήγγειλα το MECOOL M8S PRO L Android TV OS 3GB/32GB YouTube 4K TV Box with Voice Remote Amlogic S912 KODI 17.3 802.11ac WiFi Bluetooth LAN HDMI από Πολωνία στα 66ευρώ.

    Διάβασα και είδα αρκετάκαι με S912 φαίνεται από τα καλύτερα και με καλή τιμή. Κάπου πήρε το μάτι μου παράπονα για Mecool όσον αφορά ποιότητα αλλά ελπίζω να είναι τα κλασσικά περίεργα. Αυτή η εκδοση είναι με android tv και έχει netflix hd και youtube 4k υποστήριξη όχι ότι με ενδιαφέρει. Απλά είπα να πάρω κάτι που να είναι πιο καλό για το μέλλον. Το μόνο ελάτωμα του είναι το 100Mbit lan που καθιστά το wifi πιο γρήγορο. Όσον αφορά το ανεμιστηράκι που με προβληματίζει, δεν είδα κάτι αλλά δεν είδα κάτι πουθενά. Διάβασα γενικά ότι αν στον S912 του βάλεις δύσκολα, τότε βράζει το τσιπ στους 80 βαθμούς και κάποιοι απέδωσαν τα μηχανάκια που χάλασαν σε αυτό.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το έστησα χθες και έχω πολύ καλές εντυπώσεις.

    Έχει android tv λειτουργικό και όλες οι εφαρμογές είναι γενικά πιο πρακτικές για χρήση μόνο με βελάκια. Το χειριστήριο έχει μικρόφωνο και γενικά με κατάλαβε όταν έψαχνα για κάποια apps. Είμαι με το wifi προς το παρών και όλα είναι καλα. Έστησα και το kodi, παρότι το ίδιο έρχεται με το δικό του που λέγεται TVCenter. Όλα παίζουν μια χαρά αλλά δεν μπορώ να σας πω για 4κ ή ήχο καθώς από hdmi σε μια τηλεόραση FHD δεκαετίας πάει το καλώδιο. Επίσης η συσκευή είναι πολύ μικρή. Πιο μικρή κατά 30% θα έλεγα από το minix x80h που είχα πάρει πριν 2 χρόνια.

    Όπως και να έχει μερικές παρατηρήσεις ερωτήσεις:

    • Νομίζω το χειριστήριο είναι bluetooth
    • Χωρίς χειριστήριο με πληκτρολόγιο δύσκολα τα πράγματα. Ακόμα και το android tv remote control δεν μπορεί να εισάγει κείμενο στο kodi. αλλιώς με το κινητό και το χειριστήριο θα ήταν οκ. Έστησα ουσιαστικά kodi remote control για το κείμενο για να μπορέσω να κάνω την δουλειά μου.
    • Στο android tv δεν υπάρχει η λίστα με τις εφαρμογές που είναι ανοιχτές; Δεν το βρίσκω να πάρει. Εϊχα το kodi ανοιχτό, πήγα στο κεντρικό και δεν μπόρεσα να γυρίσω στο σημείο που το είχα αφήσει. Δεν άνοιξα άλλη εφαρμογή. Επίσης δεν μπορούσα να κλείσω κάποια (swype left/right ή up/down).
    • Ποια η λειτουργικότητα του stand by; από που και ως που είναι χρήσιμο αυτό για android;
    • όπως και να έχει το πράγμα, το air mouse χρειάζεται και αυτό λίγο. Προς το παρών είναι στην παλιά συσκευή.
    • Προσωπικά δεν βλέπω προς τι οι ενημερώσεις του kodi. Με χρήση covenant και youtube addons και τα λοιπά βασικά του kodi, εγώ δεν βλέπω διαφορά. Μόνο το out of the box skin είναι πολύ καλό.
    • Γενικά σκοπεύω να είμαι μόνιμα σε kodi ακόμα και για screen saver αλλά απορώ λίγο για κάποιες πτυχές του android tv λειτουργικού. Γενικά πάντως έχω καταλάβει ότι αν έχει android tv, τότε θα είναι οκ για νέτφλιξ και 4κ youtube.
    • Με χρήση streaming video χωρίς τοπική βιβλιοθήκη, το migration ήταν εξαιρετικά απλό. Μόνο να βρεις το repo του covenant και να περάσεις τα authentication για traktτω, youtube, debrid, opensubtitles είναι το θέμα λόγω κειμένου βασικά. Αυτός ο συνδυασμός streaming με trakttv είναι τελικά πολύ βολικός.


    Το μόνο κακό; Το miracast δεν μου δούλεψε και πάλι. Στο κινητό έχω xiaomi mia1 stock, και δεν μου έχει δουλέψει ποτέ. Πιστεύω ότι κάνω κάτι λάθος πραγματικά όσο και αν έχω διαβάσει. υπάρχει κάποιος που μπορεί να με βοηθήσει γιατί είμαι σίγουρος ότι μάλλον είναι θέμα προσωπικής βλακείας.

    - - - Updated - - -

    Από ότι αντιλαμβάνομαι, σε android tv δεν υπάρχει το multi tasking και για αυτό δεν δείχνει ποτέ την λίστα με τις τρέχουσες εφαρμογές. Αυτό όμως είναι λίγο θέμα καθώς ψάχνω να στήσω ftp server και δεν μπορώ. Κανονικά έχω το Solid Explorer FTP αλλά ενώ ο solid explorer είναι συμβατός με android tv, το plugin για ftp δεν είναι.
    Δεν έχω καταλάβει ποιος ο σκοπός των δύο νημάτων αλλά αυτό φαίνεται πιο σύγχρονο. ΓΙαυτό και ουσιαστικά παραθέτω τα ποστ εδώ ξανά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από manicx Εμφάνιση μηνυμάτων
    To M8S pro δεν είναι google certified συσκευή. Πρόσφατα κλείδωσε η αναπαραγωγή για HD Netflix και ξεκίνησαν οι πατέντες. Ακόμη κι έτσι, σήμερα μπορεί να παίζει, αύριο όχι. Πρόβλημα έχει και το HD youtube αν αναβαθμίσεις το app. Η μόνη σίγουρη λύση κάτω των 100€ είναι το Mi Box. Ακόμη και αυτό βέβαια με την αναβάθμιση σε OREO έχει τα θεματάκια του και αναμένεται fix από την Xiaomi.
    Αν είναι android tv, νομίζω αυτό το εγγυάται από μόνο του. Εγώ έτσι είχα καταλάβει και γιαυτό πήρα την android tv εκδοχή ( MECOOL M8S PRO L). Και το xiaomi έχει android tv, γιαυτό νομίζω έχει την υποστήριξη. Δεν είμαι σίγουρος όμως για αυτά καθώς υπάρχει πολύ ραδιο αρβύλα και πολύ λίγη αξιοπιστη πληροφορία. Σαν να αγοράζεις κινέζικο κινητό πριν 8 χρόνια.

  10. #190
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων


    Αν είναι android tv, νομίζω αυτό το εγγυάται από μόνο του. Εγώ έτσι είχα καταλάβει και γιαυτό πήρα την android tv εκδοχή ( MECOOL M8S PRO L). Και το xiaomi έχει android tv, γιαυτό νομίζω έχει την υποστήριξη. Δεν είμαι σίγουρος όμως για αυτά καθώς υπάρχει πολύ ραδιο αρβύλα και πολύ λίγη αξιοπιστη πληροφορία. Σαν να αγοράζεις κινέζικο κινητό πριν 8 χρόνια.
    Αυτό που παίζει ρόλο για το full HD είναι η σωστή έκδοση του drm .

  11. #191
    Εγγραφή
    19-08-2005
    Μηνύματα
    2.262
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Επιστρέφω μετά από κάποιο ψάξιμο.

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το NetflixHD, δεν έχω δει καθόλου Netflix και δεν ξέρω ΑΝ και πόσο σύντομα μπορεί να αποφασίσω να στραφώ εκεί, θεωρώ πάντως λάθος το να κάνω αγορά με βάση αυτήν την προοπτική. Όπως ανέφερα κατά 95% (για να μην βάλω και παραπάνω) η χρήση αφορά Kodi. Έχω αρκετό multimedia υλικό που το έχω οργανωμένο και το βλέπω εκεί, μέσω USB ή μέσω του NAS και χρήση του τοπικού δικτύου, μαζί με κάποια (λίγα τώρα πια) πρόσθετα που χρησιμοποιώ. Επίσης, στο MiBox με χάλασε η απουσία Ethernet (το TV Box το δουλεύω αποκλειστικά ενσύρματα με χρήση powerline) όπως και η παρουσία μόνο μιας θύρας USB, μιας και έχω μόνιμα κουμπωμένο ενα Logitech Wireless Touch K400 Plus και θέλω μια ακόμα τουλάχιστον ελεύθερη για να μπορώ να κουμπώσω USB flash drive. Το ξέρω ότι θεωρητικά αυτό λύνεται με την χρήση ενός hub κι ενός USB->Ethernet adapter, αλλά έχω δει σε σχόλια να υπάρχουν θέματα σε κάποιες περιπτώσεις με τον παραπάνω adapter συν του ότι το θεωρώ περιττό clutter.

    Νομίζω ότι πιο χρήσιμος θα μου φανεί ένας S912 για να είναι (υποθέτω) πιο smooth η εμπειρία στο Kodi πχ με ένα βαρύ skin όπως το Bello 6 που τώρα με τον S905 στο MXQ Pro+ τρώει σκαλώματα. Οκ τα 3GB RAM δεν ξέρω αν θα μου χρησιμεύσουν με την χρήση που κάνω, αλλά αφού μπορώ να τα έχω γιατί να μην το κάνω;

    Με αυτά στο μυαλό και μετά από κάποια reviews που είδα έχω ξεχωρίσει τα εξής 3 κουτάκια:
    1. MeCool M8S Pro (όχι απαραίτητα το L, το Android TV δεν νομίζω ότι το χρειάζομαι εφόσον δεν με ενδιαφέρει Netflix)
    2. Beellink GT1 Ultimate
    3. Alfawise H96 Pro+

    Από ό,τι έχω καταλάβει είναι σχεδόν πανομοιότυπα, με μικρές διαφορές, όπως ότι το H96 Pro+ έχει DDR3 μνήμη και όχι DDR4, η έκδοση του Android (άλλα έχουν 6 άλλα έχουν 7 αλλά και αυτά με 6 μπορεί να πάρουν αναβάθμιση), όπως και ότι το MeCool -αν δεν κατάλαβα λάθος- ΔΕΝ έχει gigabit ethernet σε αντίθεση με τα άλλα 2. Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω κάποιο έναντι των άλλων 2; Ή χτυπάω αυτό που θα βρω σε χαμηλότερη τιμή;

    ΥΓ. Τώρα αυτό για το YoutubeHD δεν ξέρω αν παίρνει η μπάλα και το αντίστοιχο Kodi addon, γιατί και το Youtube από εκεί το χειρίζομαι κυρίως.

  12. #192
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    το 3 υπάρχει και με ddr4. το έχω και εγώ,
    Δεν έχω κάποιο σοβαρό πρόβλημα μαζί του, μου κάνει μερικές φορές κάποια κολλήματα, όχι κάτι το αποτρεπτικό.
    Δυστυχώς απο ενημερώσεις κλπ υπάρχει πρόβλημα, δεν υπάρχουν

    Χρήση για netflix (χωρίς HD), youtube και Kodi streaming μέσω wifi 5Ghz

    Σήμερα αν ήταν να πάρω θα κοιτούσα επιλογές 1 και 2, το 1 γιατί λέει πως παίζει HD στο netflix και το 2 γιατί παλιότερο box beelink που είχα είχε αναβαθμίσεις συχνά.

  13. #193
    Εγγραφή
    29-10-2007
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    1.844
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από chat1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν είναι android tv, νομίζω αυτό το εγγυάται από μόνο του.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που παίζει ρόλο για το full HD είναι η σωστή έκδοση του drm .
    Και τα 2 αυτά απαιτούνται, αλλά αν δεν θέλει το netflix, τίποτα δεν εγγυάται ότι θα παίζει καλά και για πάντα.
    Όπως δλδ έγινε πρόσφατα, που με μια αναβάθμιση του netflix app βγήκαν εκτός μηχανάκια που πληρούσαν τις παραπάνω προδιαγραφές.

  14. #194
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από host505 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και τα 2 αυτά απαιτούνται, αλλά αν δεν θέλει το netflix, τίποτα δεν εγγυάται ότι θα παίζει καλά και για πάντα.
    Όπως δλδ έγινε πρόσφατα, που με μια αναβάθμιση του netflix app βγήκαν εκτός μηχανάκια που πληρούσαν τις παραπάνω προδιαγραφές.
    Για να παίξει Full HD σε android θέλει η συσκευή να υποστηρίζει το level 1, δεν παίζει ρόλο αν έχεις android tv, ή κανονικό android, άλλωστε παίζει HD και σε τηλέφωνα και tablet, φτάνει να υποστηρίζουν το Widevine L1

  15. #195
    Εγγραφή
    17-11-2003
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    8.068
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    ISP
    Εξωτερικό
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sadako Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιστρέφω μετά από κάποιο ψάξιμο.

    Προσωπικά δεν με ενδιαφέρει το NetflixHD, δεν έχω δει καθόλου Netflix και δεν ξέρω ΑΝ και πόσο σύντομα μπορεί να αποφασίσω να στραφώ εκεί, θεωρώ πάντως λάθος το να κάνω αγορά με βάση αυτήν την προοπτική. Όπως ανέφερα κατά 95% (για να μην βάλω και παραπάνω) η χρήση αφορά Kodi. Έχω αρκετό multimedia υλικό που το έχω οργανωμένο και το βλέπω εκεί, μέσω USB ή μέσω του NAS και χρήση του τοπικού δικτύου, μαζί με κάποια (λίγα τώρα πια) πρόσθετα που χρησιμοποιώ. Επίσης, στο MiBox με χάλασε η απουσία Ethernet (το TV Box το δουλεύω αποκλειστικά ενσύρματα με χρήση powerline) όπως και η παρουσία μόνο μιας θύρας USB, μιας και έχω μόνιμα κουμπωμένο ενα Logitech Wireless Touch K400 Plus και θέλω μια ακόμα τουλάχιστον ελεύθερη για να μπορώ να κουμπώσω USB flash drive. Το ξέρω ότι θεωρητικά αυτό λύνεται με την χρήση ενός hub κι ενός USB->Ethernet adapter, αλλά έχω δει σε σχόλια να υπάρχουν θέματα σε κάποιες περιπτώσεις με τον παραπάνω adapter συν του ότι το θεωρώ περιττό clutter.

    Νομίζω ότι πιο χρήσιμος θα μου φανεί ένας S912 για να είναι (υποθέτω) πιο smooth η εμπειρία στο Kodi πχ με ένα βαρύ skin όπως το Bello 6 που τώρα με τον S905 στο MXQ Pro+ τρώει σκαλώματα. Οκ τα 3GB RAM δεν ξέρω αν θα μου χρησιμεύσουν με την χρήση που κάνω, αλλά αφού μπορώ να τα έχω γιατί να μην το κάνω;

    Με αυτά στο μυαλό και μετά από κάποια reviews που είδα έχω ξεχωρίσει τα εξής 3 κουτάκια:
    1. MeCool M8S Pro (όχι απαραίτητα το L, το Android TV δεν νομίζω ότι το χρειάζομαι εφόσον δεν με ενδιαφέρει Netflix)
    2. Beellink GT1 Ultimate
    3. Alfawise H96 Pro+

    Από ό,τι έχω καταλάβει είναι σχεδόν πανομοιότυπα, με μικρές διαφορές, όπως ότι το H96 Pro+ έχει DDR3 μνήμη και όχι DDR4, η έκδοση του Android (άλλα έχουν 6 άλλα έχουν 7 αλλά και αυτά με 6 μπορεί να πάρουν αναβάθμιση), όπως και ότι το MeCool -αν δεν κατάλαβα λάθος- ΔΕΝ έχει gigabit ethernet σε αντίθεση με τα άλλα 2. Υπάρχει κάποιος λόγος να προτιμήσω κάποιο έναντι των άλλων 2; Ή χτυπάω αυτό που θα βρω σε χαμηλότερη τιμή;

    ΥΓ. Τώρα αυτό για το YoutubeHD δεν ξέρω αν παίρνει η μπάλα και το αντίστοιχο Kodi addon, γιατί και το Youtube από εκεί το χειρίζομαι κυρίως.
    Εγώ θα σου έλεγα το mecool γιαυτό αυτό έχω και γιατί και εγώ σκασίλα μου για το netflix. Kodi και youtube. Το καλό με το android tv, είναι ότι οι εφαρμογές τρέχουν με ui layout πολύ φιλικό για χειριστήρια με βελάκια μόνο. Αλλά αν έχεις airmouse, όπως έβαλα και εγώ γιατί θέλω το πληκτρολόγιο από πίσω, σκασίλα σου και αυτό. Άσε που κάποια πράγματα δεν γίνονται σε android tv, και αυτό για μένα μου έχει βγει μειονέκτημα.

    Πάντως εγώ με το minix x8-h plus, που φωράει S812, δεν είχα κανένα πρόβλημα με kodi. Θα έλεγα μάλιστα ότι το mecool είναι ίσως πιο αργό αν και το minix καθόταν σε ethernet και το mecool κάθεται σε 5ghz δίπλα σχεδόν στο ρούτερ. Το φάουλ το mecool είναι το 100Mbit lan. Έλεος. Πάντως εγώ θεωρούσα την έκδοση android από τα πιο σημαντικά. Με το minix, είχα σκάσει 100+ευρώ για κάτι που να αντέξει καιρό και ουσιαστικά ακόμα είναι σε android 4.4.2 και ως εκ τούτου πάπαλα το kodi από την επίσημη διανομή. Φθηνά και με έτοιμο το λειτουργικό λέω εγώ. Σε όλα τα υπόλοιπα, ράδιο αρβύλα του κερατά. Πρέπει να κοιτάξεις βίντεο κτλ και για μένα οι περισσότεροι απλά είναι πωλητές και λίγο λένε ψέματα όπως είναι και τα site. Το καλύτερο πάντως που είχα βρει για το mecool ήταν ένα ελληνικό review.

Σελ. 13 από 27 ΠρώτηΠρώτη ... 3811121314151823 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πωλούνται WD TV live media player, LG DVD - RECORDER, Samsung Galaxy S2
    Από yiankap στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-19, 21:31
  2. Android tv box ή raspberry υλοποίση;
    Από AMD64 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-17, 23:37
  3. Πωλείται WD TV HD Media Player
    Από svizi στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 17:19
  4. M9S-PRO 4K 3GB 32GB Smart Android 5.1 TV Box
    Από simoskav στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 19:28
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 21:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας