Σελ. 3 από 27 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 397
  1. #31
    Εγγραφή
    24-04-2006
    Περιοχή
    Χανιά
    Ηλικία
    56
    Μηνύματα
    1.624
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    ISP
    None
    Το Mecool M8S Pro φαίνεται αρκετά δυνατό με όλα τα καλούδια: H265 4Κ@60fps, VP9 P2, HDR10, Android 7 κλπ.

    Δεν έχω προσωπική εμπειρία για την ποιότητα της φίρμας και αν τα αξίζει τα λεφτά του (περίπου €65), το Priority Direct Mail πάντως για το συγκεκριμένο προϊόν είναι πολύ φτηνό (€1,52)!

  2. #32
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για τα λεφτά του φαίνεται αρκετά καλό. Ένα μικρό μειονέκτημα του S905W είναι ότι πάει μέχρι 4K/30 αντί 4K/60 του S905X.
    Έχεις δοκιμάσει να παίξεις HDR? Ακόμη πιο ενδιαφέρον: Έχεις δοκιμάσει να παίξεις HDR σε non-HDR TV?
    Διαβάζω ότι σε LibreElec ο S905[X, ίσως W] παίζει να μπορεί να κάνει μετατροπή HDR->SDR για να μην φαίνονται "ξεπλυμένα" τα χρώματα.
    Δεν είναι κάτι που να έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω πως να το δοκιμάσω, αν έχει κάπου οδηγίες να το δω

  3. #33
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν είναι κάτι που να έχω δοκιμάσει, δεν ξέρω πως να το δοκιμάσω, αν έχει κάπου οδηγίες να το δω
    Μία επιλογή είναι να στρημάρεις από κάποια υπηρεσία που υποστηρίζει HDR (πχ Youtube ή Netflix). Απλά χρειάζεται λίγο ψάξιμο, γιατί είναι ακόμη πολύ λίγα τα HDR βίντεο.
    Η άλλη είναι να κατεβάσεις κάποιο HDR demo και να το παίξεις τοπικά. Υπάρχουν αρκετές σελίδες που φιλοξενούν 4K HDR demos όλων των εταιρειών, αλλά δεν έχω να προτείνω κάποια συγκεκριμένη.

    Ο λόγος που ρωτάω είναι ο εξής:
    Εάν παίξεις SDR βίντεο σε SDR αλυσίδα αναπαραγωγής, όλα καλά. (Λέω αλυσίδα, γιατί πρέπει player και monitor να το υποστηρίζουν, και σε κάποιες περιπτώσεις και ο ενισχυτής, εφόσον μεσολαβεί). Αν παίξεις HDR σε HDR, επίσης κανένα πρόβλημα.

    Το πρόβλημα εμφανίζεται όταν παίξεις HDR περιεχόμενο σε οθόνη που δεν το υποστηρίζει. Κανονικά θα έπρεπε να μην υπάρχει πρόβλημα αφού τα HDR metadata απλά αγνοούνται. Το θέμα είναι ότι οι ρυθμίσεις χρώματος των HDR βίντεο είναι τέτοιες, που σε αυτή την περίπτωση φαίνονται υπερβολικά φωτισμένες, με κακή αντίθεση.
    Η λύση είναι να γίνει κάποιου είδους post-processing για μετατροπή HDR σε SDR, πχ σε PC ένας τρόπος είναι με Media Player Classic και MadVR (γίνεται σε software, κάτι που στους "μικρούς" media players δεν είναι εφικτό λόγω επεξεργαστή).
    Μέχρι πρότινος, σε LibreElec με AMLogic δεν γινόταν, αλλά πρόσφατα διάβαζα ότι με πρόσφατο LibreElec σε S905X και S912 πρέπει να δουλεύει.

    Με τη λογική ότι όλοι θα πάρουμε HDR TVs αργά ή γρήγορα, δεν είναι σημαντικό. Αλλά μέχρι τότε, είναι χρήσιμο να μπορούμε να βλέπουμε ακόμη και τα 4Κ HDR περίπου όπως προορίζονται...

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ckoul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το Mecool M8S Pro φαίνεται αρκετά δυνατό με όλα τα καλούδια: H265 4Κ@60fps, VP9 P2, HDR10, Android 7 κλπ.

    Δεν έχω προσωπική εμπειρία για την ποιότητα της φίρμας και αν τα αξίζει τα λεφτά του (περίπου €65), το Priority Direct Mail πάντως για το συγκεκριμένο προϊόν είναι πολύ φτηνό (€1,52)!
    Το MeCool είναι από τα έντονα προτεινόμενα. Γίνεται και dual boot με LibreElec από την SD χωρίς να σβήσεις το λειτουργικό του (έστω με generic image, σε αντίθεση πχ με τα Wetek που συνήθως έχουν δικό τους).
    Αυτή είναι μία πολύ καλή περίληψη:
    https://forum.libreelec.tv/thread/97...uide/?pageNo=1
    Είναι σχετικά επίκαιρη, από τον Σεπτέμβριο, αλλά υπάρχουν ήδη μικρές αλλαγές.

  4. #34
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    να ρωτησω,πιο καλος ποιος ειναι ο
    s905w η s905x?

  5. #35
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από bill27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    να ρωτησω,πιο καλος ποιος ειναι ο
    s905w η s905x?
    O X παίζει 4K/60, ο W μέχρι 4K/30, το αναφέραμε πριν λίγα μηνύματα.

  6. #36
    Εγγραφή
    05-05-2003
    Περιοχή
    Λάρισα
    Μηνύματα
    8.868
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    CosmOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΚΑΔΗΜΙΑ
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    Το πρόβλημα με το s905x ειναι ότι δεν έχει gigabit ethernet.

  7. #37
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει webcam στη usb του Android box σας? Θέλω να εγκαταστήσω Skype για να μιλάω χρησιμοποιώντας την τηλεόραση και όχι τον υπολογιστή αλλά από όσο έχω ψάξει δεν φαίνεται να υπάρχει μια σαφή απάντηση. Το box μου είναι αυτό https://www.amazon.com/dp/B01JRZZ8LO . Κάμερα δεν έχω ακόμα. Θα πρέπει να υποστηρίζει Android λογικά για να δουλέψει σωστά;

  8. #38
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχει δοκιμάσει κανείς να συνδέσει webcam στη usb του Android box σας? Θέλω να εγκαταστήσω Skype για να μιλάω χρησιμοποιώντας την τηλεόραση και όχι τον υπολογιστή αλλά από όσο έχω ψάξει δεν φαίνεται να υπάρχει μια σαφή απάντηση. Το box μου είναι αυτό https://www.amazon.com/dp/B01JRZZ8LO . Κάμερα δεν έχω ακόμα. Θα πρέπει να υποστηρίζει Android λογικά για να δουλέψει σωστά;
    Εχώ βάλει μια της ms hd 3000 αν θυμάμαι καλά και την δουλεύει κανονικά, και σε 4,4 και σε 5.0, μια παλιότερη logitech που έχω πάλι δεν την δέχτηκε.

    Αν σε ενδιαφέρει να κοιτάξω αργότερα μοντέλο και αν δουλεύει και σε android 7.1

  9. #39
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχώ βάλει μια της ms hd 3000 αν θυμάμαι καλά και την δουλεύει κανονικά, και σε 4,4 και σε 5.0, μια παλιότερη logitech που έχω πάλι δεν την δέχτηκε.

    Αν σε ενδιαφέρει να κοιτάξω αργότερα μοντέλο και αν δουλεύει και σε android 7.1
    Ναι για κοίτα αν μπορείς. Τουλάχιστον να πάω σε μια δοκιμασμένη λύση

  10. #40
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι για κοίτα αν μπορείς. Τουλάχιστον να πάω σε μια δοκιμασμένη λύση
    Μολις το δοκίμασα, για λίγο με τρόμαξε, αλλά θέλει απλά ενα restart το box, ms lifecam hd 3000, p/n X822025-004, σε android 7.1 δουλεύει με skype μια χαρα.

  11. #41
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    καμμια πρόταση για έτοιμο android kodi box απο τον τσιγγούνη; (δεν θελω να μπλέξω με κινέζο) Βλέπω πολλά, απλά επειδή δεν ξερω, θαθελα τα φώτα σας για μια καλή επιλογή, να μπορεί να παίξει τα πάντα, και επιπλέον δυνατότητα τηλεδιάσκεψης (σκάιπ; ή τι άλλο υπάρχει)...

  12. #42
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    καμμια πρόταση για έτοιμο android kodi box απο τον τσιγγούνη; (δεν θελω να μπλέξω με κινέζο) Βλέπω πολλά, απλά επειδή δεν ξερω, θαθελα τα φώτα σας για μια καλή επιλογή, να μπορεί να παίξει τα πάντα, και επιπλέον δυνατότητα τηλεδιάσκεψης (σκάιπ; ή τι άλλο υπάρχει)...
    Όταν λες τα πάντα? Blu-ray rips, netflix, youtube, άλλο? 4Κ/HDR σε νοιάζει ή όχι?

  13. #43
    Εγγραφή
    11-07-2005
    Περιοχή
    Λουξεμβούργο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.570
    Downloads
    6
    Uploads
    1
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500Μ Download/260M Uploa
    ISP
    Διάφοροι. Ολο
    Router
    Fritzbox!7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Όταν λες τα πάντα? Blu-ray rips, netflix, youtube, άλλο? 4Κ/HDR σε νοιάζει ή όχι?
    ναι θαλεγα.. δεν ξέρω ακόμα, αλλά τρώγοντας ανοίγει η όρεξη.
    επίσης με την τηλεδιάσκεψη θα με ενδιέφερε πολύ. δηλαδή να παίρνει καμμιά USB camera, και σε συνδιασμό με άλλο kodi (έστω ίδιο), μεσω skype ή δεν ξέρω τι άλλο, να κάνει βιντεοκληση.

  14. #44
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.731
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από anon Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι θαλεγα.. δεν ξέρω ακόμα, αλλά τρώγοντας ανοίγει η όρεξη.
    επίσης με την τηλεδιάσκεψη θα με ενδιέφερε πολύ. δηλαδή να παίρνει καμμιά USB camera, και σε συνδιασμό με άλλο kodi (έστω ίδιο), μεσω skype ή δεν ξέρω τι άλλο, να κάνει βιντεοκληση.
    Δυστυχώς camera/Skype δεν έχω δοκιμάσει, οπότε δεν έχω έτοιμη απάντηση.

    Εγώ παραδοσιακά προτιμώ συσκευές όπως της Wetek, που έχουν καλή υποστήριξη firmware και μπορείς να έχεις dual boot εσωτερικό δίσκο / SD card για android και libreelec, ανάλογα με το τί θέλεις να κάνεις. Η σύντομη λίστα με τις συσκευές που θα κοίταζα εγώ, έχει παραμείνει ίδια:
    Wetek Hub / Play2
    MINIX U9
    NVIDIA Shield
    Όμως μπορείς να κοιτάξεις και κάτι φτηνότερο, στο κλασικό επικαιροποιημένο θέμα:
    https://forum.kodi.tv/showthread.php?tid=252916
    όπου έχει προτάσεις ανάλογα με τις προτεραιότητές σου. Το ξέρω ότι όταν βρίσκεις συσκευές με το ίδιο σχεδόν hardware με < 50€, είναι δύσκολη επιλογή να πάρεις ακριβό "επώνυμο" player, αλλά νομίζω ότι σε βάθος χρόνου τα βγάζει τα λεφτά του.

  15. #45
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μολις το δοκίμασα, για λίγο με τρόμαξε, αλλά θέλει απλά ενα restart το box, ms lifecam hd 3000, p/n X822025-004, σε android 7.1 δουλεύει με skype μια χαρα.
    Σ'ευχαριστώ για τη δοκιμή. Οπότε παραγγέλνω αυτήν.

Σελ. 3 από 27 ΠρώτηΠρώτη 1234581323 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Πωλούνται WD TV live media player, LG DVD - RECORDER, Samsung Galaxy S2
    Από yiankap στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 26-03-19, 21:31
  2. Android tv box ή raspberry υλοποίση;
    Από AMD64 στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-11-17, 23:37
  3. Πωλείται WD TV HD Media Player
    Από svizi στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 16
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-03-17, 17:19
  4. M9S-PRO 4K 3GB 32GB Smart Android 5.1 TV Box
    Από simoskav στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-02-17, 19:28
  5. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 15-02-17, 21:05

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας