Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση 16-22 από 22
  1. #16
    Εγγραφή
    04-01-2008
    Μηνύματα
    280
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100Mbps/10Mbps
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΓ. ΓΕΩΡΓΙΟΣ
    Router
    H300S
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Al3xand3r Εμφάνιση μηνυμάτων

    Να πω ομως και οτι ειμαι (προσωπικα, μπορει και να ειχα λαθος expectations) λιγακι απογοητευμενος που δεν ειναι η υπερτατη καρτα σε επιδοσεις που περιμενα, εμενα μου μοιαζει για mid-range καρτα παρα την high end τιμη αφου αρκετα βαρια παιχνιδια δεν μπορει να τα παιξει σε ultra ποιοτητα


    Πολύ περίεργο αυτό. Επειδή σκεφτόμουν να πάρω την ίδια για ανάλυση 1080p και ονειρευόμουνα ultra settings...

    Πως γίνεται να πέφτει κάτω από 60fps?
    ''When you don't fear a god, what else is there to fear?"

  2. #17
    Εγγραφή
    05-12-2010
    Μηνύματα
    300
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    Νομιζω το εξηγησα λιγο παρακατω στο σημειο που εκοψες το quote. Βασικα εξαρταται για τι settings μιλαμε, σε καποια παιχνιδια ειναι ολα σε λογικα πλαισια και τα βαζεις στο υψηλοτερο χωρις θεμα, σε αλλα ειναι future-proofing επιλογες που ειναι τρελες για σημερινο hardware (θυμαται κανεις το Ultra στο Witcher 2 που εκανε downsampling πριν γινει καν δημοφιλες και χωρις να το εξηγει?). Καποια παιχνιδια παλι ειναι CPU-limited σαν το ARMA 3, ενω αλλα ειναι unoptimized σαν το Arkham Knight και το Dishonored 2 (για παραδειγμα δεν εχω προβλημα στο Prey απο τους ιδιους developers) ή τα δεκαδες early access παιχνιδια survival τυπου Ark (που και καλα βγηκε απο EA αλλα ειναι το ιδιο) και PUBG. Yπαρχουν λογοι, απλα σε καποια παιχνιδια περιμενα λιγο καλυτερα αποτελεσματα (κι οπως ειπα οταν μιλαω για max settings δεν συμπεριλαμβανω τρελες τιμες 16xMSAA ή κατι τετοιο που ειναι επισης ανεφικτο χωρις frame drops σε βαρια παιχνιδια) εφοσον ειμαι σε περιπτωση 1080p κι οχι 1440p ή και 4K που καποιοι λεγανε πως αυτη η καρτα ειναι αρκετη και πως για 1080p φτανει μια 1070. Aπλα τελικα σε αρκετα παιχνιδια θα πρεπει να ψαξεις να βρεις ποιες ειναι οι overkill επιλογες που δεν προσφερουν εμφανη βελτιωση οταν παιζεις ενω εχουν μεγαλο αντικτυπο στο frame rate και σε αλλα να αποδεχτεις οτι πολυ απλα δεν ειναι τοσο καλοφτιαγμενα και θα εχουν προβληματακια σχεδον ασχετα απο το hardware και τα settings που επιλεγεις. Παντως το Dishonored 2 που κακολογω πηγε απο σχεδον unplayable με την προηγουμενη καρτα μου σε μια πολυ καλη εμπειρια που μπορω να απολαυσω οπως το πρωτο παιχνιδι της σειρας πια (που ετρεχε αψογα στην 7970) με λιγο κατεβασμενες επιλογες. Και για οποιον το τεσταρει, η πρωτη αποστολη ηταν μια χαρα αφου ειναι ολη σχεδον σε περιορισμενο περιβαλλον, στη (νομιζω) δευτερη που φτανεις με βαρκα στην αποβαθρα μιας πολης, απο το intro cut scene κιολας αρχισαν τα σοβαρα frame drops με Ultra settings και εμφανιζοντουσαν παλι, σε πολυ μικροτερο βαθμο, οποτε βρισκομουν σε μερος με πολυ γεματη θεα. Δεν πιστευω χωρις βιντεο που να το δειχνει οτι καποιος με απλη 1080 καρτα δεν τα ειχε αυτα ή παιζει το παιχνιδι σε Ultra settings ή με υψηλοτερη απο 1080p αναλυση χωρις θεμα καθως στο intro κατεβηκε μεχρι και στα 40fps περιπου, κατι που κανενα overclock δε θα φτιαξει, κι ας πιστεψω εστω οτι τα υπολοιπα frame drops καθως παιζεις δεν τα προσεξαν γιατι ειναι μικροτερα, διαρκουν λιγοτερο αναλογα το τι κανεις και ειχαν συγκεντρωθει στο παιξιμο κι οχι τις επιδοσεις της καρτας, αν και επομενες αποστολες ισως ειναι χειροτερες ή καλυτερες σε αυτον τον τομεα, δεν το γνωριζω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Al3xand3r : 14-09-17 στις 16:13.

  3. #18
    Εγγραφή
    25-09-2012
    Μηνύματα
    626
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1Gbit/100Mbit
    ISP
    ΟΤΕ
    Router
    Fritz!Box 5530 AX
    Σε 1080 και μικροτερες αναλυσεις παιζει σημαντικο ρολο ο επεξεργαστης.

    Αποψη μου βελτιωσε το συστημα ψυξης στον 3770k και χτυπα του ενα καλο o/c.

    Γενικα αυτο που σε ενδιαφερει σε 1080 ειναι να μην πεφτει κατω απο τα 60fps, καθως παραπανω δεν εχει νοημα.
    I'm getting low on beans and marmalade..

  4. #19
    Εγγραφή
    16-10-2006
    Περιοχή
    Καλλιθέα, Αθήνα
    Μηνύματα
    6.625
    Downloads
    46
    Uploads
    0
    Άρθρα
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    212751/21998
    ISP
    Vodafone
    Router
    Vodafone H 300s
    SNR / Attn
    17.6(dB) / 0.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    ..και ο δικός μου επεξεργαστής είναι ο 3770 στα 3.4 GHz. Γενικά έχω μείνει απολύτως ευχαριστημένος.

  5. #20
    Εγγραφή
    02-07-2008
    Περιοχή
    Θεσσαλονίκη, 40 Εκκλησιές
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.202
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11834/1022
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΠ. ΠΑΥΛΟΣ
    Router
    NetFasteR WLAN3
    SNR / Attn
    10.2(dB) / 24.9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από hellenicsun Εμφάνιση μηνυμάτων
    ..και ο δικός μου επεξεργαστής είναι ο 3770 στα 3.4 GHz. Γενικά έχω μείνει απολύτως ευχαριστημένος.
    Πως να μην μείνεις.

    Ακόμα και σήμερα είναι θηριάκι (μέσα στο 10% των ταχύτερων).

  6. #21
    Εγγραφή
    23-10-2005
    Περιοχή
    Αμπέλια
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    6.814
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    26mbps+LTE
    ISP
    Home Speed Booster
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΑΣΙΛΙΚΟ
    Router
    DN9245X6-10
    https://www.amazon.de/Gainward-GeFor...s=gtx+1080+glh

    προτείνω αυτή ως τη πιο γρήγορη (ίσως) 1080.

    Antec P280 | beQuiet S9-700 | Arctic Liquid Freezer II 240 | MSI X470 Gaming Pro Max | R9 5900X | 3600CL16 32GB | RTX3070 | XPG8200Pro | ROG PG258Q

  7. #22
    Εγγραφή
    04-10-2003
    Περιοχή
    Μοσχάτο
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    1.716
    Downloads
    32
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΑΛΗΡΟ
    Router
    Speedport Plus 2
    Θα συμφωνήσω με την πρόταση της MSI 1080 Gaming X. Αθόρυβη, καθόλου coil whine, οι επιδόσεις ήταν τρελές (εξαρτάται τι σημείο αναφοράς έχεις πάντα και σε τι αναλύσεις παίζεις) τα ανεμιστήρια παίρνουν μπρος πάνω από τους 60 βαθμούς και γενικά κάπου εκεί κυμαινόταν η θερμοκρασία όσο έπαιζα. Την προτείνω ανεπιφύλακτα αφού έχει και ωραίο design (φωτισμό led) και ήταν σχετικά οικονομική. Την αγόρασα τον Μάρτη στα 550€ από Ελλάδα.
    There is a difference between dumb and stupid. The word Dumb implies that a person has no choice in their behavior and cannot help it. Stupidity implies that the person knows better, but is simply choosing to make a bad choice. So which one are you? Unfortunately dumb or just breathtakingly stupid?



Σελ. 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Παρόμοια Θέματα

  1. EVGA GeForce GTX970 4GB FTW ACX 2.0 (04G-P4-2978-KR)
    Από lghikas στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-04-17, 14:16
  2. Linux mint 18.1 Cinnamon driver για Nvidia Geforce PCX5300 που θα βρω ??
    Από ypersyntelykos στο φόρουμ Unix - Linux
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 05-01-17, 12:05
  3. Gigabyte Geforce gt 710
    Από gravis στο φόρουμ Προσφορά
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-12-16, 23:13

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας