Εμφάνιση 1-13 από 13
  1. #1
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Στις 29/8 αποφασίζω να φύγω απο την Voda kai να πάω στη Cyta, παίρνω τηλ προσφορά.
    Στις 30/8, λαμβάνω μαιλ, το τυπώνω, υπογράφω και το στείλω πίσω.
    Μαζί με τα υπόλοιπα έγγραφα υπάρχει έγγραφο υπαναχώρησης που καταλήγει:

    "Το δικαίωμα μου αυτό ασκώ σύμφωνα με τον Ν. 2251/1994 ( όπως εκάστοτε ισχύει ) και εντός της προθεσμίας των 14 ημερολογιακων ημερων από την υπογραφή της σύμβασης"

    Στις 6/9 καλώ τηλ για ενημέρωση της πορείας του αιτήματος και ενημερώνομαι ότι δεν έχω σημειώσει τον βρόγχο, το κάνω τηλ, και ξεκινάει η διαδικασια
    Στις 7/9 με τηλ από την Voda και μου δίνουν και αντιπροσφορα. Αμεσα στελνω το αιτημα ακυρωσης μαζι με την ταυτοτητα στο μαιλ.
    Στις 8/9 με καλούν από το τμήμα ακυρώσεων της CYTA και με ενημερώνουν ότι η ακύρωση δεν μπορεί να γίνει με μαιλ, αλλά με ΦΑΞ
    Στις 8/9 τα στελνω με ΦΑΞ. ( Υπάρχουν όλα τα απαραίτητα αποδεικτικά )

    Κάπου στο ενδιάμεσο βλέπω μια κλήση στο σταθερό, το σηκώνω στο πρώτο χτύπημα και ... κλείνει η γραμμή ( Το αμελώ, λάθος μου πρώτο )

    Σήμερα 12/9 μου έρχεται με currier το modem, δεν παραλαμβάνω, και αμέσως καλώ το 13877

    1 τηλ Με βάζουν σε αναμονή 30-40 λεπτά, μετα απο την πρωτη επικοινωνια.
    2 τηλ Μου το κλείνουν θυμωμένοι για τους ενημέρωσα ότι θα καταγράψω
    3 τηλ Στον βρόντο
    4 τηλ Πείθω τον πρώτο, να μην με παραπέμψει αλλού, αλλά αφού του εξηγώ όλα τα παραπάνω με παραπέμπει στην ... αναμονή
    5 τηλ Επιτελούς καταφέρνω να συνενωθώ, αφού πλέον αντιλαμβανομαι ότι κρατάνε κάποιο ιστορισμό κλήσεων και γνωρίζουν όλα τα προηγούμενα. ( Η καταγραφή είναι παράνομη και ΕΝΟΧΛΗΣΕ )

    Η ενημέρωση έχει ως εξής

    Δεν μπορώ να αναστρέψω τη διαδικασια και ότι ΕΝΗΜΕΡΩΘΗΚΑ ΑΠΟ ΤΟ ΤΜΗΜΑ ΑΚΥΡΩΣΕΩΝ ότι παρέλαβαν την ταυτόσημα μου αλλοιωμένη στις 8/9 !!! ΨΕΥΔΕΣ
    Εμμένω δυο τρεις και τέσσερις φορές στην ερώτηση και μου απαντάει με "ασφαλώς"
    Ούτε σε κατάστημα, ούτε τηλ, ούτε και να αφήσω κάποιο τηλ για να με καλέσουν! Η μόνη λυση να τελειώσει η μπαταρία του σταθερού από την μουσική στα γνωστά νούμερα


    Τελικό τηλ, στο οποίο συνδέθηκα σχεδον αμέσως. Εννοείται στα ίδια ακριβώς νούμερα.

    1 - Η διαδικασια μπορεί να ανακοπεί αλλά θα έχω πέναλτι αποσύνδεσης .
    2 - Δεν υπήρξε ΤΕΛΙΚΑ ενημέρωση μου αλλά αποτυχημένη προσπάθεια ενημέρωσης γιατί δεν με έβρισκαν, στο κινητό έχουν διακιο αλλά στο σταθερό υπήρχαν μέρες που ήμουν 14 εργάσιμες ώρες από πάνω του 9-9
    3- Η σύμβαση που υπογράφεις αναφέρει ότι από την στιγμή που -κάτι με σύνδεση με τον βρόγχο- δεν ισχύουν οι 14 ημερολογιακές μέρες !


    Ενημέρωσα για καταγγελία στην ΕΕΤΤ και ανάλογα θα αποφασίσω για την καταβολή του πέναλτι ή όχι, και ότι θα αναφέρω τα γεγονότα ως έχουν, κατά την δικιά μου αλήθεια βέβαια.
    Τα ποσά είναι ασήμαντα, περισσοτερο με απασχολούσε τα πιθανά προβλήματα μεταφοράς του αριθμού + την πληρωμή του νέου modem αλλά ... απλά παραθέτω την διαδικασια για να κρίνουν και οι υπόλοιποι.
    Κάθε βοήθεια για περαιτέρω ενέργειες θα είναι χρήσιμη.



    Αν το παραπάνω μήνυμα δημιουργεί έστω και το παραμικρό πρόβλημα στο site, δεν έχω κανένα πρόβλημα να διαγράφει.

  2. #2
    Το avatar του μέλους MitsosLarissa
    MitsosLarissa Guest
    Μάλιστα...

    Πάνω κάτω τα ίδια έκανε και η wind στον πατέρα μου... Την ίδια δικαιολογία έδωσε στην πρώτη καταγγελία που κάναμε στην ΕΕΤΤ. Ότι (και καλά) δεν έφτασε εμφανώς το fax...

    Τώρα που του ζητάνε το πενάλτι τους έχω κάνει 2η καταγγελία (φυσικά ΔΕΝ θα πληρωθεί το πέναλτι) και αν τον ενοχλήσουν θα γίνει και καταγγελία στον συνήγορο του πολίτη...

    Από ότι φαίνεται οι εταιρίες τώρα στα αιτήματα υποαναχώρησης θα λένε "καινούργιο" ποίημα ότι δεν λάβαμε σωστά το fax... Καλά στις καταγγελίες που έχω κάνει σε Wind, Vodafone & Cosmote ότι με καλούσαν στο δικό μου το σταθερό για προσφορά, ενώ είμαι στο άρθρο 11, απαντούσαν ΟΛΕΣ, συστημικό λάθος ή εκ παραδρομής κλήσεις, και από ότι φαίνεται την ΕΕΤΤ την έχουν γραμμένη... (Σκέφτομαι να στείλω αυτές τις απαντήσεις και σε Αρχή Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα αλλά και στον Συνηγόρο)

    Για μένα κάντους ΑΠΟ ΤΩΡΑ μια καταγγελία στον συνήγορο του καταναλωτή, να βρίσκεται....
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος MitsosLarissa : 12-09-17 στις 15:18.

  3. #3
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Αυτό που υπάρχει είναι το ότι αν πάρεις ημερομηνία ενεργοποίησης τότε πρέπει η αίτηση διακοπής να γίνει 3 εργάσιμες πριν απο αυτή την ημερομηνία. πέρα απο αυτό έχεις φυσικά τις 14 μέρες λόγο εξ αποστάσεως, ακόμα δηλαδή και να σε ενεργοποιήσουν μπορείς να φύγεις μέσα σε 14 μέρες

  4. #4
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Μέχρι σήμερα οι πελάτες έχουν:
    α. Δικαίωμα ακύρωσης φορητότητας, έως το πολύ 3 εργάσιμες πριν την κατασκευή του βρόχου.
    β. Δικαίωμα υπαναχώρησης* έως 14 ημερολογιακές μέρες από την υπογραφή της σύμβασης.

    * Σε Cyta και Vodafone, αναφέρεται στα συμβόλαια που υπογράφουμε ότι "η ενεργοποίηση της υπηρεσίας μπορεί να πραγματοποιηθεί πριν την παρέλευση της προθεσμίας άσκησης του δικαιώματος υπαναχώρησης και ότι στην περίπτωση αυτή δέχεται να απωλέσει το δικαίωμα υπαναχώρησης με την ενεργοποίηση, το αίτημα ακύρωσης της αίτησης φορητότητας γίνεται αποδεκτό εφόσον υποβληθεί πριν την ενεργοποίηση". Στους άλλους 3, ισχύει κανονικά το 14ήμερο άσχετα αν έχει ή όχι ενεργοποιηθεί η σύνδεση.
    Ο παραπάνω όρος, έχει κριθεί καταχρηστικός από τον Συνήγορο του Καταναλωτή, αλλά οι 2 εταιρείες εξακολουθούν να τον μνημονεύουν.

    Σε κάθε περίπτωση εφόσον δεν έχει ενεργοποιηθεί η σύνδεση, έχεις δικαίωμα υπαναχώρησης.

  5. #5
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

    Επικοινώνησα με την Vodafhone και προς τιμή τους με ενημέρωσαν ότι θα απαιτηθούν 6-7 επτά μέρες χωρίς τηλέφωνο. Οπότε, άκυρη οποιαδήποτε προσπάθεια υπαναχώρησης.
    Το θλιβερό είναι ότι λειτουργούν, εν έτει 2017, ως κράχτες και μικροπωλητές της τελευταίας υπαίθριας αγοράς όχι μόνο μη σεβόμενοι τον καταναλωτή αλλά κοροιδεύοντας τον!

    Και για γνώση και συμμόρφωση, όλα ξεκίνησαν από την Voda και δικιά μου αμέλεια. Έληξε το συμβόλαιο μου και ήρθαν ένα,δυο λογαριασμοί χωρίς την έκπτωση. Σχεδόν τα διπλά. Λιγο ο Αυγουτος λιγο η ελλειψη χρόνου, τους πήρα τηλ για νέα προσφορά και όχι μόνο δεν είχαν παρόμοια προσφορά με αυτή που είχα αλλά δεν μου αφαιρούσαν και τιποτα από τα προηγούμενα.
    Τελικά συμφωνήσαν για έναν μήνα αλλά μέχρι να με ξαναπάρουν τηλ είχε εκδοθεί και ο τρίτος λογαριασμός Οπότε ...

    Εκεί εκνευριστικά και πήγα στην Cyta, την επόμενη μέρα με πήραν τηλ και μου έκαναν προσφορά 16,90 και δώρο εντελώς ένας μήνας + πάγια! 10 - 12 ευρώ κάτω από την αρχική τους προσφορά!

    Εννοείτε ότι η προσεγγίσει μου ήταν ελαφρώς χαλαρή ( τόσα και τόσα έχω διαβάσει στο φορουμ ) και δεν το κυνήγησα όσο επρεπε αλλά ήμαρτον!
    Άλλη τιμή σε παλιό πελάτη, άλλη τιμή όταν πας από άλλη εταιρεία, άλλη τιμή για νέο αριθμό, άλλη τιμή για επιστροφή ... και όλα αυτά σε τηλ κέντρα που αναμονή είναι μεγάλη!

    Πληρώσαμε και μάθαμε, ας ελπίσω ότι δεν θα έχω και προβλήματα με την γραμμή!

  6. #6
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από MitsosLarissa Εμφάνιση μηνυμάτων
    ... Από ότι φαίνεται οι εταιρίες τώρα στα αιτήματα υποαναχώρησης θα λένε "καινούργιο" ποίημα ότι δεν λάβαμε σωστά το fax...
    Αυτό λένε χρόνια τώρα.

  7. #7
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    Νέα Σμύρνη
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    1.038
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Interleaved
    Η καταγραφή ιστορικού κλήσεων ενός πελάτη δεν είναι παράνομη και είναι η βάση όλων των CRM συστημάτων.
    Πόσες φορές επικοινώνησε και ποιές μέρες/ώρες, τί πρόβλημα υπήρχε, ποιά προσφορά δόθηκε κλπ.
    Τώρα αν εννοείς την καταγραφή του περιεχομένου της συνομιλίας λογικά υπάρχει μήνυμα ενημερωτικό όταν παίρνεις το κέντρο τους και φυσικά είναι διαφορετικό θέμα συζήτησης
    ASUS ROG Crosshair VI Hero, AMD R7 3700X, CM MasterLiquid Pro 240, 32GB(4x8) G.Skill FlareX 3200. Dell/LSI 9260-8i, 2TB WD SN850,
    ASUS TUF RX 6800XT, EVGA Supernova 850 G2, CM Cosmos II, Sound Blaster Zx, DTT 3500 5.1, Dell G3223D + Samsung L27D850

    Earth & Beyond Emulator Project Now LIVE!

  8. #8
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cosmonaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταγραφή ιστορικού κλήσεων ενός πελάτη δεν είναι παράνομη και είναι η βάση όλων των CRM συστημάτων.
    Πόσες φορές επικοινώνησε και ποιές μέρες/ώρες, τί πρόβλημα υπήρχε, ποιά προσφορά δόθηκε κλπ.
    Τώρα αν εννοείς την καταγραφή του περιεχομένου της συνομιλίας λογικά υπάρχει μήνυμα ενημερωτικό όταν παίρνεις το κέντρο τους και φυσικά είναι διαφορετικό θέμα συζήτησης
    Καλα, να΄χαμε να λέγαμε!
    Ήξεραν ότι έλεγαν ψέμματα, ήξεραν ότι στην ένταση της στιγμής υπερβάλω. Από τη στιγμή της κατασκευής του βρόγχου, πόσοι θα αντιδράσουν;
    Άλλωστε στο τελευταίο τηλ, -δεν γνωρίζω αν ήταν τυχαίο ή αν έχουν και προσωπικό με ανάλογη εκπαίδευση, αν είναι αρκετά τα χρήματα ώστε να παραμένουν στη θέση τους για μεγάλο διαστημα- ήταν ξεκάθαρο ότι συνομίλησα με υπάλληλο που ήταν άριστη στην αντιμετώπιση δύσκολων και εκνευρισμένων πελατών.

    Το σβήσε αρκετά καλά, δεν υπήρχε περιπτωση να μη μείνω χωρίς τηλ 6-7 όπως με διαβεβαίωσε και η Voda ...

    Cyta Λοιπον, ευτυχώς όλα είναι άψογα μέχρι στιγμής!

  9. #9
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Το email έχει ακριβώς και ακόμα μεγαλύτερη εγκυρότητα από fax πλέον . Είναι δεκτό σε όλα τα δικαστήρια σαν τεκμήριο εδώ και χρόνια . Μην σας παραμυθιάζουν πια με fax . Εγώ πριν 4 μέρες έκανα μεταφορά από ΟΤΕ σε nova ΜΟΝΟ με email (ενεργοποίηση την 21 με ενημέρωσαν) . Περιμένω αντιπροσφορά από ΟΤΕ και αν στείλει καλύτερη θα κάνω την ακύρωση ακριβώς όπως έκανα και την αρχική σύμβαση με email .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  10. #10
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Cosmonaut Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η καταγραφή ιστορικού κλήσεων ενός πελάτη δεν είναι παράνομη και είναι η βάση όλων των CRM συστημάτων.
    Πόσες φορές επικοινώνησε και ποιές μέρες/ώρες, τί πρόβλημα υπήρχε, ποιά προσφορά δόθηκε κλπ.
    Τώρα αν εννοείς την καταγραφή του περιεχομένου της συνομιλίας λογικά υπάρχει μήνυμα ενημερωτικό όταν παίρνεις το κέντρο τους και φυσικά είναι διαφορετικό θέμα συζήτησης
    Συμφωνώ, αλλά ο πελάτης δεν έχει πρακτικά πρόσβαση στο περιεχόμενο της καταγραφής, το οποίο παρουσιάζουν όπως και όσο θέλουν.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το email έχει ακριβώς και ακόμα μεγαλύτερη εγκυρότητα από fax πλέον . Είναι δεκτό σε όλα τα δικαστήρια σαν τεκμήριο εδώ και χρόνια . Μην σας παραμυθιάζουν πια με fax . Εγώ πριν 4 μέρες έκανα μεταφορά από ΟΤΕ σε nova ΜΟΝΟ με email (ενεργοποίηση την 21 με ενημέρωσαν) . Περιμένω αντιπροσφορά από ΟΤΕ και αν στείλει καλύτερη θα κάνω την ακύρωση ακριβώς όπως έκανα και την αρχική σύμβαση με email .
    Έχω στείλει email και δεν έχουν απαντήσει.

  11. #11
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συμφωνώ, αλλά ο πελάτης δεν έχει πρακτικά πρόσβαση στο περιεχόμενο της καταγραφής, το οποίο παρουσιάζουν όπως και όσο θέλουν.

    - - - Updated - - -


    Έχω στείλει email και δεν έχουν απαντήσει.
    Τελικά με πήρε ο ΟΤΕ για αντιπρόταση , τη δέχτηκα και έστειλα άιτηση υπαναχώρησης μεσω email . Την επόμενη μου ήρθε sms από την nova ότι η αίτηση φορητότητας έχει ακυρωθεί .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  12. #12
    Εγγραφή
    12-02-2007
    Ηλικία
    71
    Μηνύματα
    1.506
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Πιστεύω ότι είσαι τυχερός!

    - - - Updated - - -

    Πιστεύω ότι είσαι τυχερός! Επίσης πιστεύω ότι ο ΟΤΕ είναι από τις περισσότερο συνεπείς εταιρείες.

  13. #13
    Εγγραφή
    16-06-2008
    Μηνύματα
    545
    Downloads
    38
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    5000/50000
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΛΑΜΑΚΙ
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Manolis_karas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πιστεύω ότι είσαι τυχερός!

    - - - Updated - - -

    Πιστεύω ότι είσαι τυχερός! Επίσης πιστεύω ότι ο ΟΤΕ είναι από τις περισσότερο συνεπείς εταιρείες.
    Από την εμπειρία μου σε άλλη γραμμή συμφωνώ απόλυτα.
    Ειδικά σε προβληματικες συνδέσεις ο ΟΤΕ είναι μονόδρομος.

Παρόμοια Θέματα

  1. Νέα υπηρεσία Cyta 4U από την Cyta
    Από athenaum στο φόρουμ Ειδήσεις
    Μηνύματα: 165
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-18, 11:19
  2. Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-17, 17:25
  3. Τα "Like" στο Facebook
    Από researcher στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 7
    Τελευταίο Μήνυμα: 06-04-17, 22:08
  4. Μηνύματα: 21
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-04-17, 01:10
  5. Μηνύματα: 1
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 19:16

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας