Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1-15 από 18
  1. #1
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Καλησπέρα στο forum.

    Θα ήθελα τη γνώμη σας για την παρακάτω υπόθεση.

    Πήρα προσφορά από μια μεταφορική εταιρεία στη Θεσσαλονίκη για την μεταφορά επίπλων και κιβωτίων από Κοζάνη για Βρυξέλλες. Αφού τους περιέγραψα αναλυτικά και με τις διαστάσεις τους το κάθε αντικείμενο που θέλω να μεταφερθεί, μου έκαναν μια πολύ καλή πρόταση την οποία αποδέχτηκα με την κατάθεση προκαταβολής. Η προσφορά και η όλη συνομιλία μας έγιναν μέσω email στο οποίο μου δήλωσαν ότι από πεζοδρόμιο σπιτιού Κοζάνης μέχρι πεζοδρόμιο σπιτιού Βρυξελλών το κόστος ήταν 650 ευρώ. Όταν τα πράγματα έφυγαν από Κοζάνη για Θεσσαλονίκη με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν ότι τα κυβικά μέτρα των αντικειμένων μου είναι πολύ περισσότερα από όσα είχαν υπολογίσει με αποτέλεσμα να πρέπει να πληρώσω +300 ευρώ. Το δικαιολόγησαν ως λάθος στον υπολογισμό που έκαναν. Σαν να μην έφθανε αυτό ενώ περίμενα εγώ τα πράγματά μου στις 06/09 όπως είχαμε συμφωνήσει, με παίρνουν τηλέφωνο την προηγούμενη μέρα της παράδοσης να μου πούν ότι η νταλίκα σταμάτησε για έλεγχο στην Ιταλία γιατί βρήκαν παράνομα προϊόντα και δεν ξέρουν πότε θα φύγει. Εγώ εν τω μεταξύ στις 08/09 έπρεπε να φύγω από το σπίτι που νοίκιαζα γιατί μετακομίζω και είχα συμφωνήσει με τον παλιό μου σπιτονοικοκύρη ότι θα φύγω τότε, οπότε και το νοίκιασε από 08/09 σε κάποιον άλλον. Οπότε φεύγω και πάω στο καινούριο μου σπίτι χωρίς καθόλου έπιπλα μιας και το προηγούμενο ήταν επιπλωμένο. Η μεταφορική μου είπε ότι έστειλαν άλλη νταλίκα να παραλάβει από Ιταλία και θα έφθανε Βρυξέλλες στις 13/09. Και φθάνει τελικά χθες το βράδυ και μου βγάζουν ένα υπόλοιπο άλλα +80 ευρώ από αυτά που υπολόγιζα. Όταν τους ρώτησα τι είναι αυτά μου είπαν ότι είναι το κόστος μεταφοράς από Κοζάνη στην αποθήκη της Θεσσαλονίκης, το οποίο φυσικά και δεν συμπεριλαμβανόταν στην αρχική προσφορά των 650. Αυτό το δικαιολόγησαν ότι στέλνουν τόσα πολλά emails κάθε μέρα που μπορεί να το ξέχασαν.
    Για το τέλος άφησα το καλύτερο: Τους είπα ότι αρνούμαι να πληρώσω αυτά τα λεφτά αφού δεν ήταν στην αρχική μας συμφωνία και άρχισαν να με εκβιάζουν ότι θα γυρίσουν τη νταλίκα πίσω και θα με χρεώσουν κι άλλα για να τα πάρω μετά από την αποθήκη τους και ότι θα μου κάνουν και μήνυση!! . Μετά από αμέτρητα μπινελίκια στο τηλέφωνο και αφού με ξανααπείλησαν ότι αν το πρωί δεν έχει εξοφληθεί το σύνολο η νταλίκα θα γυρίσει πίσω, φοβούμενος ότι θα χάσω τα πράγματά μου, αναγκάστηκα να τους ξεπληρώσω για να τα κατεβάσουν.
    Όπως καταλαβαίνεται με έχει εξοργίσει πολύ το θέμα, όχι τόσο για τα λεφτά, όσο για τον εμπαιγμό και τον εκβιασμό που υπέστησα. Το θέμα τώρα είναι αν αξίζει να κινηθώ νομικά ή όχι; Υπάρχει περίπτωση να δικαιωθώ αν το κυνηγήσω ή θα πληρώνω τσάμπα δικηγόρους και παράβολα για μηνύσεις;

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    έχω ακούσει και άλλες τέτοιες περιπτώσεις, εταιρίες μεταφορών να βαράνε κάτι τρέλες τιμές για να πάρουν την προσφορά και μετά να βγάζουν εξτράς.

    Δεν ξέρω αν το πας δικαστικά αν θα βγει κάτι, μάλλον όταν θα είναι να γίνει το δικαστήριο να μην υπάρχει η εταιρία.
    Θα έλεγα να δοκιμάσεις με Συνήγορο του Καταναλωτή για αρχή.

    Θα μπορούσες να αναφέρεις το όνομα της εταιρίας, αλλά θέλει προσοχή να μην βρεθείς εσύ μετά κατηγορούμενος

  3. #3
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    έχω ακούσει και άλλες τέτοιες περιπτώσεις, εταιρίες μεταφορών να βαράνε κάτι τρέλες τιμές για να πάρουν την προσφορά και μετά να βγάζουν εξτράς.

    Δεν ξέρω αν το πας δικαστικά αν θα βγει κάτι, μάλλον όταν θα είναι να γίνει το δικαστήριο να μην υπάρχει η εταιρία.
    Θα έλεγα να δοκιμάσεις με Συνήγορο του Καταναλωτή για αρχή.

    Θα μπορούσες να αναφέρεις το όνομα της εταιρίας, αλλά θέλει προσοχή να μην βρεθείς εσύ μετά κατηγορούμενος
    Για ποιό απ΄όλα θα μπορούσα να τους καταγγείλω; Για την παραπλανητική προσφορά ή για τον εκβιασμό;
    Ας μην αναφέρω καλύτερα το όνομα της εταιρείας να μην μπλέξω χειρότερα.

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για ποιό απ΄όλα θα μπορούσα να τους καταγγείλω; Για την παραπλανητική προσφορά ή για τον εκβιασμό;
    Ας μην αναφέρω καλύτερα το όνομα της εταιρείας να μην μπλέξω χειρότερα.
    Και για τα δυο, οταν γίνεται μια προσφορά θα πρέπει να είναι και δεσμευτική. Αν υπολογίσανε αυτοί λάθος τα κυβικά δεν είναι δικό σου πρόβλημα, αν σταματήσανε το φορτηγό πάλι δεν είναι δικό σου πρόβλημα.
    Για τον εκβιασμό ακόμα χειρότερα, τους κάνεις και μήνυση για αυτό

  5. #5
    Εγγραφή
    06-12-2011
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    1.731
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL
    Ταχύτητα
    10240/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΑΤΗΣΙΑ
    Router
    Οτι του ΟΤΕ
    SNR / Attn
    6.9(dB) / 28(dB)
    Εαν υπάρχουν όλα αυτα σε emails,ενημέρωσέ τους ότι θα κινηθείς νομικά.Εάν αυτοί έναναν λάθος είναι δικό τους προβλημα.Οπότε αφου έχουν χεσ@#@#νη την φωλιά τους θα επιβαρυθνουν επιπλέον και με τα (περισσότερα) έξοδα της δίκης.Εγώ,για το γαμώτο,θα έστελνα ένα εξωδικάκι...
    Asus P5Q3-Intel Core2Quad Q9550 @ 3792 MHz- L2-12MB - Patriot 2x4096 - ASUS 9800GT@690/1Gb-SSD Samsung EVO 850 250GB-WD katram 640GB - Seagate 320gb-WD 1.5TB - WD 2.0TB
    The truth is out there.

  6. #6
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Για να μην αναφέρω και το γεγονός ότι για την ημέρα που ήταν προγραμματισμένη η παράδοση (06/09), έπρεπε να πάρω άδεια από την αστυνομία για να κλείσω το δρόμο που είναι 110 ευρώ χαμένα.

    Το ξέρω ότι έχω το ίδιο με το μέρος μου και έχω και τις αποδείξεις με τα emails, αλλά πολύ φοβάμαι ότι θα κάνω μια τρύπα στο νερό και θα χρεωθώ και παραπάνω γαμ@#@#κα από αυτά που πλήρωσα ήδη. Η καταγγελία στο συνήγορο του καταναλωτή έχει καθόλου βαρύτητα ή μόλις τη δουν θα την πετάξουν στα σκουπίδια;

  7. #7
    Εγγραφή
    05-01-2007
    Μηνύματα
    538
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    μιλα με ΔΙΚΗΓΟΡΟ και πας καρφι για εξωδικο.

    Επιπλεον δωσε και το ονομα τους - αφου οσα λες ειναι αληθεια - τι ακριβως μπορουν να σου κανουν

    Στ

  8. #8
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από kstefanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    μιλα με ΔΙΚΗΓΟΡΟ και πας καρφι για εξωδικο.

    Επιπλεον δωσε και το ονομα τους - αφου οσα λες ειναι αληθεια - τι ακριβως μπορουν να σου κανουν

    Στ
    Με το εξώδικο δεν θα καταφέρει τίποτα , ας στείλει το εξώδικο να υπάρχει ότι έλαβαν γνώση και μετά καρφί για μήνυση .
    Αν υπάρχουν όλα γραπτά ΚΑΙ του έκοψαν και απόδειξη για όλο το ποσό τότε είναι σίγουρη υπόθεση .
    Επιπλέον τα έξοδα που θα κάνει σε δικηγόρους και λοιπά , θα αναγκαστούν να τα πληρώσουν οι άλλοι αν χάσουν την υπόθεση .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  9. #9
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με το εξώδικο δεν θα καταφέρει τίποτα , ας στείλει το εξώδικο να υπάρχει ότι έλαβαν γνώση και μετά καρφί για μήνυση .
    Αν υπάρχουν όλα γραπτά ΚΑΙ του έκοψαν και απόδειξη για όλο το ποσό τότε είναι σίγουρη υπόθεση .
    Επιπλέον τα έξοδα που θα κάνει σε δικηγόρους και λοιπά , θα αναγκαστούν να τα πληρώσουν οι άλλοι αν χάσουν την υπόθεση .
    Απόδειξη δεν μου έδωσαν. Τις καταθέσεις τις έκανα μέσω τράπεζας. Πρέπει να υπάρχει και η απόδειξη; Αν τους ζητήσω τώρα να μου την κόψουν θα το κάνουν;

  10. #10
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Ας τους τρέξεις επειδή είναι @@.

    Πέρα από το γαμώτο της υπόθεσης:
    Δεν ξέρω πόσα έπιπλα μετέφερες αλλά 600 ευρώ αλλά και 1000 για μεταφορά επίπλων σπιτιού & οικοσκευής (για π.χ. 2άρι) από μια χώρα σε άλλη είναι ψίχουλα.

    Ειδικά αν μιλάμε και για μη γειτονικές χώρες όπως Ελλάδα-Βέλγιο
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  11. #11
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απόδειξη δεν μου έδωσαν. Τις καταθέσεις τις έκανα μέσω τράπεζας. Πρέπει να υπάρχει και η απόδειξη; Αν τους ζητήσω τώρα να μου την κόψουν θα το κάνουν;
    Αν έγιναν μέσω τραπέζης είσαι οκ, αν δεν έχουν κόψει Κ απόδειξη είναι χειρότερο γι αυτούς
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

  12. #12
    Εγγραφή
    30-10-2007
    Μηνύματα
    213
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    ISP
    Proximus
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας τους τρέξεις επειδή είναι @@.

    Πέρα από το γαμώτο της υπόθεσης:
    Δεν ξέρω πόσα έπιπλα μετέφερες αλλά 600 ευρώ αλλά και 1000 για μεταφορά επίπλων σπιτιού & οικοσκευής (για π.χ. 2άρι) από μια χώρα σε άλλη είναι ψίχουλα.

    Ειδικά αν μιλάμε και για μη γειτονικές χώρες όπως Ελλάδα-Βέλγιο
    Εκεί την πάτησα. Γιατί οι άλλες εταιρίες που ζήτησα προσφορά μου είπαν από 1500 και πάνω. Τελικά πλήρωσα πολύ περισσότερα και από αυτά.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από akis1009 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν έγιναν μέσω τραπέζης είσαι οκ, αν δεν έχουν κόψει Κ απόδειξη είναι χειρότερο γι αυτούς
    Θα μιλήσω με δικηγόρο να δούμε τι θα μου πει

  13. #13
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί την πάτησα. Γιατί οι άλλες εταιρίες που ζήτησα προσφορά μου είπαν από 1500 και πάνω. Τελικά πλήρωσα πολύ περισσότερα και από αυτά.
    ΟΚ, επειδή από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι αρχίσατε από τα 600+ και με τις προσαυξήσεις φτάσατε στα 1000+.
    Οπότε εννοούσα ότι αν πλήρωσες κάτω από 1500 τότε είσαι μια χαρά (δλδ δεν σε υπερχρέωσαν για μια τέτοια δουλειά - βγάζοντας έξω την ξεφτίλα της εξαπάτησης και το πόσο θα τους τρέξεις για αυτό).
    Ακόμα και με 2000 είσαι ΟΚ για πλήρες 2άρι για τέτοιες μεταφορές.

    Αν πλήρωσες πάνω από 2Κ μάλλον αρχίζει να είναι ακριβά.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  14. #14
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Xlapatsas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εκεί την πάτησα. Γιατί οι άλλες εταιρίες που ζήτησα προσφορά μου είπαν από 1500 και πάνω. Τελικά πλήρωσα πολύ περισσότερα και από αυτά.
    Η φτήνια τρώει τον παρά.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  15. #15
    Εγγραφή
    10-01-2008
    Μηνύματα
    1.372
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    24576/1024
    ISP
    OTEnet
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΟΚ, επειδή από τα λεγόμενά σου κατάλαβα ότι αρχίσατε από τα 600+ και με τις προσαυξήσεις φτάσατε στα 1000+.
    Οπότε εννοούσα ότι αν πλήρωσες κάτω από 1500 τότε είσαι μια χαρά (δλδ δεν σε υπερχρέωσαν για μια τέτοια δουλειά - βγάζοντας έξω την ξεφτίλα της εξαπάτησης και το πόσο θα τους τρέξεις για αυτό).
    Ακόμα και με 2000 είσαι ΟΚ για πλήρες 2άρι για τέτοιες μεταφορές.

    Αν πλήρωσες πάνω από 2Κ μάλλον αρχίζει να είναι ακριβά.
    Το πόσο κοστίζει μια μετάφορα δεν θα έπρεπε να το ξέρει ούτε να τον ενδιαφέρει , από τη στιγμή που πήρε προσφορά ισχύει η προσφορά , αν τώρα οι άλλοι εφευρίσκουν τρόπους και μάλιστα εκβιαστικούς (δεν σου παραδίδουμε αν δεν πληρώσεις ότι σου ζητάμε τώρα στο πεζοδρόμιο ) είναι καθαρά εξαπάτηση και εκβιασμός .
    The 3 most dangerous things in the world are a computer technician with a software patch, a programmer with a screwdriver and a customer with an idea....
    Εγκατάσταση Ubuntu και Joomla

Σελ. 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. "Γραφικό" το να ζητηθούν οι πολεμικές αποζημιώσεις από τη Γερμανία
    Από ciaoant1 στο φόρουμ Πολιτική, Κοινωνικά Θέματα, Επιστήμες και Aθλητισμός
    Μηνύματα: 475
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-05-23, 10:41
  2. Έσοδα από το Ιντερνετ
    Από chat1978 στο φόρουμ Internet, web surfing και online υπηρεσίες
    Μηνύματα: 268
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-10-20, 20:52
  3. Μηνύματα: 493
    Τελευταίο Μήνυμα: 18-05-19, 17:35
  4. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 09:45
  5. Μηνύματα: 4
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-11-16, 16:10

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας