Εμφάνιση 1-5 από 5
  1. #1
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    καλησπερα. σε κανα διβδομαδο μετακομιζω με την κοπελα μου σε μια μεζονετα. ο ενας τοιχος ενωνεται με τη διπλανη μεζονετα της ιδιοκτητριας.ενας τοιχος μας χωριζει.
    κανονικα θα ρωταγα για το τι συνδεση να βαλω για ιντερνετ. ομως η ιδιοκτητρια μου ειπε αν θελω να μου δωσει κωδικο wifi. θα λειπει και συνεχεια αυτη, μονη μενει, μεγαλη ειναι (καλα οχι και τοοοσο).
    και σκεφτομουν μηπως δεν αξιζει να βαλω σταθερο. και απλα να μπαινω απο κινητα υπολογιστες κτλ με wifi. γιατι με τα καρτοκινητα που εχω και τα τοσα λεπτα δωρεαν το μηνα, δεν μου πολυχρειαζεται το σταθερο.
    προφανως αμα παρω και κωδικους του ρουτερ κτλ (ειναι καλη γυναικα δεν την νοιαζει στανταρ θα τους δωσει) μπορω να μπαινω ασυρματα στο ρουτερ να ανοιγω πορτες. καλο αυτο.
    ομως δεν ξερω τι γινεται με την εμβελεια. αν ειναι να γλυτωνω κανα τριανταρι το μηνα δε θα με πειραζε ακομα και να αλλαξω το ρουτερ της με δικα μου εξοδα (δε νομιζω να εχει θεμα) για να πιανω καλα.
    υπαρχει καποια αλλη λυση που θα μπορουσα να κανω?αντι να αγορασω το ρουτερ της? πχ να επαιρνα κανα μαραφετι που να το χα κολητα στον τοιχο μου που κοιτα στο σπιτι της, και αυτο μετα να μοιραζε το ιντερνετ σπιτι μου?
    εχετε να προτεινετε τιποτα? (οι συσκευες μου που θαθελα να μπαινουν στο wifi θαναι 8-9. 8-9 διαφορετικες ip δηλαδη. τις οποιες κατα προτιμησα θα ηθελα να τις κανω να παιρνουν ιδια ip καθε φορα.
    υγ. λετε να χα κανα θεμα με δικτυο που θαθελα να στησω? για να μην εχω θεματα με δικτυα μηπως θα πρεπε να εχω ενα ρουτερ που θα συνδεεται ασυρματα στο ρουτερ της, και το δικο μου ρουτερ να κανει το δικτυο? μπελας μπερδευτηκα...

    αν ειναι βλακεια η σκεψη μου, ε θα παω να κανω συνδεση.
    δε θελω Vdsl δε μου χρειαζεται τσαμπα τα λεφτα. κοσμοτε ξερει κανεις αν παιζει καμια προσφορα?
    ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    16-09-2013
    Μηνύματα
    28.146
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    55.000/5.500
    ISP
    COSMOTE
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    25(dB) / 9(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Πάρε ένα αξιοπρεπές AP για να στήσεις το δικό σου δίκτυο και όχι να αγοράσεις ρούτερ στην ιδιοκτήτρια, απλά τσεκάρισε αν έχεις ισχυρό σήμα εκεί που θα το βάλεις.
    Imagination is more important than knowledge.
    Knowledge is limited

    IMAGINATION ENCIRCLES THE WORLD

    Albert Einstein

  3. #3
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sweet dreams Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πάρε ένα αξιοπρεπές AP για να στήσεις το δικό σου δίκτυο και όχι να αγοράσεις ρούτερ στην ιδιοκτήτρια, απλά τσεκάρισε αν έχεις ισχυρό σήμα εκεί που θα το βάλεις.
    φιλε σε ευχαριστω. επειδη δηλωνω ασχετος, ουσιαστικα αυτο θα συνδεεται με το ρουτερ της ιδιοκτητριας, και μετα θα μου κατανεμει το σημα στις συσκευες, σωστα? με εσωσες. να εισαι καλα φιλε

  4. #4
    Εγγραφή
    17-02-2012
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    11.813
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    11-14 / 1 Mbps
    ISP
    COSMOTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΑΡΔΕΛΑΔΕΣ
    Router
    Διαφορα
    SNR / Attn
    8(dB) / 35(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Συγνωμη που επεμβαινω ... Nαι σωστα ... Αφου προσφερεται να δωσει το wifi key, απλα πες ναι ενταξει ... και βαλε το καπου ωστε να πιανει το πιο δυνατο σημα (απο το διπλα δωματιο) και με την σειρα του θα δωσει στο χωρο σου καινουριο πιο ισχυρο σημα (οδηγιες θα εχει μεσα στο κουτι) αλλα υποψην, ολα αυτα τα Access Point θελουν να πιασουν καλο σημα (πανω απο 50%) για να αποδωσουν καλα (το AP εχει μεσα μετρητη που δειχνει τι σημα φερνουν τα γειτονικα)
    Στο AP αν δεν ξερεις τι DHCP να βαλεις επειδη δεν βλεπεις τι παιζεται στο αλλο, κανε disable το dhcp στο tp link που θα παρεις, λογικα δεν θα εχεις θεμα και αργοτερα οταν το μαθεις παιζεις παραπανω με τις ρυθμισεις

  5. #5
    Εγγραφή
    22-05-2006
    Μηνύματα
    141
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    να εισαι καλα φιλε σε ευχαριστω και εσενα για τις συμβουλες σου

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 229
    Τελευταίο Μήνυμα: 29-03-19, 16:46
  2. Με εχει ξεσκίσει το WIFI του γειτονα
    Από antipages στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-17, 08:59
  3. Προσφορά από WIND για αναβάθμιση καρτοκινητού σε καρτοσύνδεση
    Από wjun στο φόρουμ Σταθερή & Κινητή Τηλεφωνία
    Μηνύματα: 24
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-04-17, 10:09
  4. δυο wifi απο ενα router
    Από kamiyaa στο φόρουμ ADSL
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 25-10-16, 23:14
  5. [Other] Speedport entry2i ως (ασύρματα) repeater/wifi extender, γίνεται και πως;
    Από caprilr2003 στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-10-16, 19:59

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας