Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 31-45 από 49
  1. #31
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    προφανως geopro64 και μου κάνει εντύπωση οτι αλλοι δεν έχουν προβλημα με technicolor router. Λες και ειναι η technicolor καμια σοβαρη μάρκα δηλαδή...
    αρκετα καλη.

    Speedtouch 585v6
    SpeedTouch is the brand name of a line of networking equipment produced by Alcatel and Technicolor SA. Before 27 January 2010 Technicolor was known as Thomson SA.
    τωρα για το συγκεκριμενο δεν εχω αποψη. δεν χανεις τιποτα παντως να ζητησεις 1 για δοκιμη. αλλιως ζητα ακυρωση για τεχνικο προβλημα

  2. #32
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Ρε συ nikgr, πως γίνεται να πιστεύεις ότι είναι κεντρικό το πρόβλημα, από τη στιγμή που συμβαίνει μεμονωμένα; Γενικό δεν είναι σε καμία περίπτωση το θέμα. Όσον αφορά τα technicolor, εξαιρετικά ρουτεράκια για οικιακή χρήση. Είπαμε, στην περίπτωσή σου έχεις 100% δίκιο, εφόσον δε σε αντιμετωπίζουν σοβαρά, αλλά δεν είναι γενικό το θέμα με την τηλεφωνία.

  3. #33
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε επικοινωνία με το τεχνικό τμήμα μου είπαν λίγο πολύ ότι αυτο ειναι λογικό αυτο όποτε τελικιάζει η γραμμή. Και πράγματι το πρόβλημα δεν ειναι μονιμο αλλα μόνο όταν κατεβάζω ή ανεβάζω
    Αν όντως σου το είπανε αυτό , που λογικά θα στο είπανε, τότε από μόνοι τους δηλώνουν ότι το πρόβλημα δεν είναι και τόσο μεμονωμένο.
    Κάτι το ΖΤΕ , κάτι οι περιορισμοί της voip τεχνολογίας που εδώ που τα λέμε δεν κάνουν και πρωταθλητισμό αξιοπιστίας μας έφτασαν σε αυτό που άλλωστε και εγώ αντελήφθην ως "ρομποτική ομιλία" .
    Πάντως για να είμαι ακριβοδίκαιος διαπιστώνω ότι η cyta έχει λύσει προβλήματα που ο ΟΤΕ ούτε τα έχει ακουμπήσει ακόμα.
    Η αναγνώριση κλήσης δουλεύει άψογα , η αναμονή κλήσης επίσης, η εμφάνιση και των δυο εξερχομένων τηλεφωνικών αριθμών γίνεται απρόσκοπτα (οι κάτοχοι οτε isdn με κεφαλικό και msn νούμερο καταλαβαίνουν τι εννοώ)

  4. #34
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.236
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Πως γινεται να το πιστεύω?
    Πως γινεται να ΜΗΝ το πιστεύω οταν απ' την τεχνικη υποστήριξη μου λένε οτι δε φταινε σίγουρα το zte και μου αποκλείουν να έχω πέσει σε 2 προβληματικά κομμάτια.
    Αλλωστε τοσο καιρο κεντρικα προσπαθούν να το λύσουν το προβλημα με ρυθμίσεις.
    Μακάρι να λυθεί το προβλημα με technicolor γιατι κατα τα αλλα δεν εχω καποιο προβλημα με το internet

  5. #35
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    νταξει παντως και συ παιζει να σαι κομματι υπερβολικος. οκ ο εξοπλισμος η το qos τους μπορει να ναι μπαζο.
    αμα βαλεις το up kai to down 50 KB πιο κατω, παιζει να σαι κομπλε. νταξ οκ σπαζεσαι αλλα στην πραγματικοτητα δεν τρεχει και κατι ουτε χανεις και κατι ουσιαστικο, για να ενοχλεισαι και να ασχολεισαι τοσο πολυ

    κι αμα φυγεις και πας αλλου το 10αρι up χαιρετα το btw, πλεον και απο ΑΚ 5αρι μοιραζουν.

  6. #36
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.236
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    puffy αν ηταν για 50 δε θα γινονταν θεμα.
    Αν πρεπει να κόψεις το bandwidth στο 30% και παραπάνω να το βράσω το vdsl. Κάθομαι και με adsl.
    Αν η τηλεφωνια τους θέλει 4 απ' τα 10mbps upload περιθώριο για να δουλέψει υποτυπωδως και να μπορεί να σε ακούσει ο ο αλλος κάτι σίγουρα δεν πάει καλά με το qos τους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος nikgr : 07-01-18 στις 17:15.

  7. #37
    Εγγραφή
    26-11-2006
    Περιοχή
    Περιστερι
    Ηλικία
    54
    Μηνύματα
    1.483
    Downloads
    5
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Nova
    Router
    Zyxel VMG8623-T50B
    nikgr Φίλε, Πρίν βάλω vdsl από καμπίνα, Με όποιoν πάροχο ήμουν, (HOL,netone,Cyta) σε όλους είχα voip, σε περιοχή πολύ απομακρυσμένη από το κέντρο του οτε. 4+ χιλ απόσταση.
    Με κανέναν δεν είχα ξεπεράσει τα 3.6mbps. Με τον μόνο πάροχο που μου έκανε κόλπα η τηλεφωνία που και που ήταν η HOL.
    Εδώ και 8 χρόνια περίπου δεν έχω κανένα πρόβλημα με την τηλεφωνία.
    Μήπως είναι κάτι που διαφεύγει;
    Aργησα να ασχοληθώ με την τεχνολογία.

  8. #38
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Nikgr, δεν προσπαθώ να σε βγάλω τρελό, απλά σου λέω ότι έχεις γενικεύσει κάτι που ΔΕΝ είναι γενικό. Αν ήταν γενικό, θα είχαν ΠΟΛΛΟΙ το ίδιο πρόβλημα. Το να το έχουν 2-3-5-10 δε λέει κάτι. Εγώ πχ σε adsl που με το ζόρι έπιανα 6mbps, και με το ZTE κιόλας, δεν είχα κανένα θέμα τηλεφωνίας. Τώρα με VDSL 50άρι επίσης δεν έχω. Σε 5 συνδέσεις φίλων και συγγενών, επίσης δεν υπάρχει θέμα, σε ότι γραμμή να ναι. Στο φόρουμ δε φαίνεται να είναι γενικό το θέμα. Άρα κατά τη γνώμη μου, έχεις πέσει σε προβληματική γραμμή ή σε γκασμάδες τεχνικούς. Στη θέση σου θα είχα τον ίδιο θυμό με εσένα, όμως το πρόβλημα που περιγράφεις, 100000% δεν αφορά εν γένει την υλοποίηση της τηλεφωνίας. Φιλικότατα πάντα.

  9. #39
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    puffy αν ηταν για 50 δε θα γινονταν θεμα.
    Αν πρεπει να κόψεις το bandwidth στο 30% και παραπάνω να το βράσω το vdsl. Κάθομαι και με adsl.
    Αν η τηλεφωνια τους θέλει 4 απ' τα 10mbps upload περιθώριο για να δουλέψει υποτυπωδως και να μπορεί να σε ακούσει ο ο αλλος κάτι σίγουρα δεν πάει καλά με το qos τους.

    τυπικα το upload το βαζω 880 γιατι παραπανω βλεπω διαφορα θεματα στο multitasking της γραμμης.
    με ενα αλλο καλο router (που δεν το εχουμε) ισως να μπορουσα να δωσω ~950 χωρις προβλημα. αλλα εκει, παραπανω σιγουρα θα χανω σε down σε καποιες περιπτωσεις. αυτα ειναι τα 50 kb που λεω οτι θα χασεις.
    ενα 20% up το θελεις reserved σε καθε περιπτωση αν θες να κανεις long term upload και να εχεις σωστη ανταλλαγη πακετων και αξιοπρεπες multitasking στη συνδεση.
    και αν ειχα 50αρι με το θεμα σου θα δοκιμαζα cap στο down στα 5 - 5.3.
    αυτα τα ορια τα θεωρω αρκετα ασφαλη για να εισαι ανετος, οσο χαλια κι αν ειναι ο εξοπλισμος η το qos. αν δεν εισαι οντως υπαρχει θεμα.


    αλλα ζητα και το αλλο modem για δοκιμη
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 08-01-18 στις 06:01.

  10. #40
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.236
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ειμαι πλέον με technicolor απο σήμερα. Φαινεται και στην οψη και στο βάρος καλύτερο απ' το ZTE που ήταν "φτερό".

    Ελπίζω να αποδειχθει καλύτερο και στη σταθερότητα .
    Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!

  11. #41
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ειμαι πλέον με technicolor απο σήμερα. Φαινεται και στην οψη και στο βάρος καλύτερο απ' το ZTE που ήταν "φτερό".

    Ελπίζω να αποδειχθει καλύτερο και στη σταθερότητα .
    Ευχαριστω ολους για τη βοηθεια!
    Από τηλεφωνία πως είσαι; έστρωσε καθόλου;

  12. #42
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.236
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    ναι τα πρώτα δειγματα ειναι πολύ καλά!
    Φαινεται να μην έχει καθολου προβλημα το QOS ακόμα και χωρίς manual κόφτες.

    H τηλεφωνια αλλα ακομα και η IPTV που ειχε προβλημα με το παλιο ακομα και με κοφτη δουλευουν πλέον εξαιρετικα μ' αυτο!
    Αν δεν μου το προτείνατε εσεις το technicolor πραγματικά δε εβρισκα λύση αφου η τεχνικη υπηρεσία δε θα μου πρότεινε αντικατάσταση με το συγκεκριμενο αν δεν το ζητούσα.
    Ευχαριστω και παλι!

  13. #43
    Εγγραφή
    30-03-2015
    Μηνύματα
    1.055
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    Router
    AVM Fritz!Box 7490
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από nikgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι τα πρώτα δειγματα ειναι πολύ καλά!
    Φαινεται να μην έχει καθολου προβλημα το QOS ακόμα και χωρίς manual κόφτες.

    H τηλεφωνια αλλα ακομα και η IPTV που ειχε προβλημα με το παλιο ακομα και με κοφτη δουλευουν πλέον εξαιρετικα μ' αυτο!
    Αν δεν μου το προτείνατε εσεις το technicolor πραγματικά δε εβρισκα λύση αφου η τεχνικη υπηρεσία δε θα μου πρότεινε αντικατάσταση με το συγκεκριμενο αν δεν το ζητούσα.
    Ευχαριστω και παλι!
    Ξέρεις τι μλκια παίζει; Για πολύ καιρό η Cyta στην τεχνική υποστήριξη είχε μόνο τεχνικούς. Τελευταία έχει βάλει κ αυτή απλούς τηλεφωνητές με ένα χαρτί μπροστά τους, και λύσεις-κονσέρβα. Ή απλά οι τεχνικοί με τους οποίους μίλησες να μην ήταν κ τα πρώτα τσακμάκια..Τέλος καλό, όλα καλά λοιπόν!

  14. #44
    Εγγραφή
    09-03-2008
    Μηνύματα
    586
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Cyta
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
    Router
    ZTE
    SNR / Attn
    26(dB) / 6(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Εδώ πρέπει να δοθεί ένα μπράβο στα μέλη του φόρουμ τα οποία όχι μόνο ανέδειξαν το πρόβλημα αλλά πρότειναν και (σωστή) λύση.
    Το οποίο πρόβλημα όχι μόνο όφειλε να το εντοπίσει η cyta πριν καν το αντιληφθεί ο πελάτης αλλά και να μην παρεμποδίσει την επίλυσή του με άστοχες ενέργειες .

  15. #45
    Εγγραφή
    31-07-2004
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Μηνύματα
    5.236
    Downloads
    13
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30 mbps
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΜΕΤΑΜΟΡΦΩΣΗ
    Router
    ASUS RT68U
    Το μονο αρνητικο του technicolor ειναι οτι ολες οι lan του ειναι 100αρες.
    Αυτο σημαίνει οτι αν η cyta υποστηρίξει συνδέσεις πάνω απο 100mbps απο καμπίνα θα πρέπει να αλλαχθει εκ νέου το router για να τις υποστηριξει?
    Ti vdsl profiles υποστηριζει το technicolor γιατι δεν το βρισκω στα menu του.

    Product Name: TG788vn v2
    Software Release: 10.5.2.S
    Boot Loader Version: 2.0.16

    Το σκουπιδο ZTE ειχε μια 1000αρα

Σελ. 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Προβληματική αγορά εσωτερικού HDD 4T από eshop
    Από africa στο φόρουμ Σκληροί δίσκοι, αποθηκευτικά μέσα και λοιπά περιφερειακά
    Μηνύματα: 15
    Τελευταίο Μήνυμα: 21-08-17, 17:04
  2. Μηνύματα: 10
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-06-17, 23:39
  3. Μηνύματα: 33
    Τελευταίο Μήνυμα: 27-04-17, 11:23
  4. Προβληματική γραμμή VDSL 30;
    Από 2048dsl στο φόρουμ COSMOTE VDSL
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 10-12-16, 10:02
  5. προβληματική αναγνώριση κλήσης
    Από kesos1 στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Sip/Iax Hardware
    Μηνύματα: 0
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-09-16, 00:21

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας