Εμφάνιση 1-6 από 6
  1. #1
    Εγγραφή
    07-04-2003
    Περιοχή
    Κερκυρα
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    629
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    Ταχύτητα
    20480/1024
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΕΡΚΥΡΑ
    Router
    TP LINK W8970
    SNR / Attn
    6/9(dB) / 0.4(dB)
    καλησπερα.
    Τα σατιστηκα της γραμμης μου ειναι τα παρακατω...


    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1111.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  48,1 KB 
ID: 186244
    Στο λαπτοπ ομως με wifi με το ρουτερ του ΟΤΕ με speedtest πιανω το μεγιστο download: 21mbps και upload: 3.87mbps


    To σημα του wifi ειναι φουλ και ειναι σχεδον στο ιδιο δωματιο με το laptop.


    Tι μπορει να παιζει?

    Με την τεχνικη υποστηριξη που μιλησα απο χθες αλλαξαμε και ρουτερ μηπως αυτο ειναι ελατωματικο αλλα και το καινουριο κανει τα ιδια , αλλαξαμε και τα καναλια του wifi στο router αλλα παλι τιποτα. Στον χωρο δεν υπαρχει καποια αλλη συσκευη παρα μονο ενα ασυρματο τηλεφωνο που και αυτο το εβγαλα απο την πριζα αλλα δεν αλλαξε κατι. Με καλωδιο πιανω 46Mbps /4.7mbps . Αυτη η τοσο μεγαλη η διαφορα με το wifi δεν μου φαινεται φυσιολογικη....

    ΥΓ: και κατι τελευταιο με βαση τα σατιστηκα της γραμμης μπορει να σηκωσει περισσοτερο απο 50mbps μελοντικα?

  2. #2
    Εγγραφή
    05-07-2009
    Περιοχή
    Πετρουπολη
    Μηνύματα
    930
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    105000/10996
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport plus
    SNR / Attn
    9.5(dB) / 6.5(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ababapanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    [FONT="]καλησπερα.[/FONT]
    [FONT="]Τα σατιστηκα της γραμμης μου ειναι τα παρακατω...[/FONT]
    [FONT="]
    [/FONT]

    [FONT="]Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  1111.jpg 
Εμφανίσεις:  30 
Μέγεθος:  48,1 KB 
ID: 186244[/FONT]
    [FONT="]Στο λαπτοπ ομως με wifi με το ρουτερ του ΟΤΕ με speedtest πιανω το μεγιστο download: 21mbps και upload: 3.87mbps[/FONT]
    [FONT="]
    [/FONT]

    [FONT="]To σημα του wifi ειναι φουλ και ειναι σχεδον στο ιδιο δωματιο με το laptop.[/FONT]
    [FONT="]
    [/FONT]

    [FONT="]Tι μπορει να παιζει?
    [/FONT]

    Με την τεχνικη υποστηριξη που μιλησα απο χθες αλλαξαμε και ρουτερ μηπως αυτο ειναι ελατωματικο αλλα και το καινουριο κανει τα ιδια , αλλαξαμε και τα καναλια του wifi στο router αλλα παλι τιποτα. Στον χωρο δεν υπαρχει καποια αλλη συσκευη παρα μονο ενα ασυρματο τηλεφωνο που και αυτο το εβγαλα απο την πριζα αλλα δεν αλλαξε κατι. Με καλωδιο πιανω 46Mbps /4.7mbps . Αυτη η τοσο μεγαλη η διαφορα με το wifi δεν μου φαινεται φυσιολογικη....

    ΥΓ: και κατι τελευταιο με βαση τα σατιστηκα της γραμμης μπορει να σηκωσει περισσοτερο απο 50mbps μελοντικα?
    Μόνο με καλώδιο θα δεις φουλ ταχύτητες...με wifi και γω μέχρι 30 mbps στην καλύτερη βλέπω. Φυσικά και σηκώνει παραπάνω η γραμμή. Με το vectoring που ερχεται θα χεις ανετα το 100αρι.

  3. #3
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παίζει ρόλο και το router / access point και ο υπολογιστής και η ασύρματη κάρτα δικτύου που φοράει ο υπολογιστής και οι drivers της.

    Στο σπίτι μου πχ σε σημείο όπου έχω καλό σήμα, για μεταφορές αρχείων μέσα στο lan μου φτάνω για πλάκα πάνω από 5mb/s και συνήθως παίζω πάνω από 8 mb/s. Αυτά στο κανονικό μου laptop με κάρτα WiFi Intel Wireless N 7260 Single Band.

    Στο δεύτερο laptop που έχω κάρτα WiFi της Killer (Atheros chipset) πιάνει εύκολα τα 12mb/s .

    Η 30άρα VDSL τερματίζει και το upload και το download και στα laptop και στα κινητά.

    Με τέτοια νούμερα λοιπόν αν βάλω 50άρα θα τερματίζει και αυτή

    Εννοείται πως με καλώδιο είναι πάντα πιο σταθερή η σύνδεση και οι ταχύτητες πολύ ανώτερες από οποιοδήποτε ασύρματο δίκτυο, αλλά και με το WiFi αν έχεις καλό σήμα , καλά access point και καλή wireless κάρτα στον υπολογιστή θα έχεις πολύ καλές επιδόσεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    04-04-2005
    Περιοχή
    ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Μηνύματα
    1.747
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    500/50
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΚΑΤΕΡΙΝΗ
    Router
    Asus Rt-ax92
    Παίζει μεγάλο ρόλο τι παρεμβολές έχεις από γειτονες. Μου φαίνεται περίεργο πάντως που δέχθηκαν να σε αλλάξουν ρούτερ γι'αυτό το λόγο.
    Αν θες να πιάνεις το μέγιστο με wifi είναι μονόδρομος η αγορά μοντεμ ή σκέτο ρούτερ από το εμπόριο , που να είναι dual band. Εγώ με του ΟΤΕ είχα στο κινητό 30+, και πήρα ένα ρούτερ tp link, και τώρα με 5GHZ στο κινητό πιάνω 45+.

  5. #5
    Εγγραφή
    05-09-2014
    Μηνύματα
    426
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    1000/100
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΔΑΦΝΗ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παίζει ρόλο και το router / access point και ο υπολογιστής και η ασύρματη κάρτα δικτύου που φοράει ο υπολογιστής και οι drivers της.

    Στο σπίτι μου πχ σε σημείο όπου έχω καλό σήμα, για μεταφορές αρχείων μέσα στο lan μου φτάνω για πλάκα πάνω από 5mb/s και συνήθως παίζω πάνω από 8 mb/s. Αυτά στο κανονικό μου laptop με κάρτα WiFi Intel Wireless N 7260 Single Band.

    Στο δεύτερο laptop που έχω κάρτα WiFi της Killer (Atheros chipset) πιάνει εύκολα τα 12mb/s .

    Η 30άρα VDSL τερματίζει και το upload και το download και στα laptop και στα κινητά.

    Με τέτοια νούμερα λοιπόν αν βάλω 50άρα θα τερματίζει και αυτή

    Εννοείται πως με καλώδιο είναι πάντα πιο σταθερή η σύνδεση και οι ταχύτητες πολύ ανώτερες από οποιοδήποτε ασύρματο δίκτυο, αλλά και με το WiFi αν έχεις καλό σήμα , καλά access point και καλή wireless κάρτα στον υπολογιστή θα έχεις πολύ καλές επιδόσεις.
    20 MHz ή 40 MHz Channel Width; Με 20 MHz μεταβίας περνάω τα 35 Mbps σε downloads (και είναι απόλυτα λογικό).
    Με 40ρι νομίζω φτάνεις και ταχύτητες "Fast Ethernet".

  6. #6
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από NinjaMiltos Εμφάνιση μηνυμάτων
    20 MHz ή 40 MHz Channel Width; Με 20 MHz μεταβίας περνάω τα 35 Mbps σε downloads (και είναι απόλυτα λογικό).
    Με 40ρι νομίζω φτάνεις και ταχύτητες "Fast Ethernet".
    Με 40mhz στα 2.4ghz. Έχω δυο access point για να καλύπτεται όλο το σπίτι. Είναι διαφορετικά μοντέλα , 5ghz υποστηρίζει μόνο το ένα και δεν το έχω ενεργοποιήσει ποτέ.

    Με τα 40mhz όταν έχω καλό σήμα πιάνω εύκολα τις ταχύτητες του fast ethernet, ειδικά με το laptop που έχει την κάρτα WiFi της Killer !

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 22
    Τελευταίο Μήνυμα: 31-05-18, 19:44
  2. Με εχει ξεσκίσει το WIFI του γειτονα
    Από antipages στο φόρουμ Wireless Networking
    Μηνύματα: 8
    Τελευταίο Μήνυμα: 02-09-17, 08:59
  3. πρόβλημα με vdsl
    Από gamsgr στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 30
    Τελευταίο Μήνυμα: 01-03-17, 20:38
  4. [Asus] Πρόβλημα με VDSL Modem/Router + Asus RT-AC1200G+. Νεύρα σπασμένα.
    Από CreationP στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 6
    Τελευταίο Μήνυμα: 12-02-17, 17:48
  5. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-11-16, 02:58

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας