Σελ. 19 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 271-285 από 2159
  1. #271
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    - απο το port που βγαινει το bridge της τηλεφωνιας απο το ZTE, το πας απ'ευθειας επανω στον αστερισκο σου ?
    το ρωταω γιατι εμενα ο αστερισκος εχει μια ethernet οπου ειναι επανω στο τοπικο δικτυο!
    εαν ριξω το bridge που θα υπαρχει απο το ZTE επανω στο Local Lan οπου επανω σε αυτο ειναι συνδεδεμενος ο αστερισκος μου, θα δει την τηλεφωνια ?
    Σε αυτό το Port λειτουργεί ο DHCP Server της Vodafone. Άρα αν το βάλεις κατευθείαν πάνω σε switch στο δίκτυό σου θα έχεις πρόβλημα γιατί οι υπολογιστές σου θα παίρνουν IP από το internal δίκτυο της Vodafone που είναι μόνο για VoIP και δεν θα λειτουργεί το internet (όπως επίσης θα έχεις και DHCP Conflicts με τον δικό σου DHCP Server). Έχεις 2 επιλογές:

    1. Το βάζεις στο router σου (με το εσωτερικό σου δίκτυο να είναι σε άλλο subnet, π.χ. 192.168.1.0) και βάζεις Rule να κάνει route το 10.x.x.x σε αυτό το Port
    2. Βάζεις στον Asterisk μία 2η κάρτα δικτύου και τον συνδέεις κατευθείαν με το ΖΤΕ. Στη μία κάρτα δικτύου θα έχει static IP 192.168.1.x για να μιλάει με το τοπικό δίκτυο (και το internet) και στην 2η κάρτα θα έχει DHCP IP 10.x.x.x.x για να μιλάει μόνο με τον SIP Server της Vodafone.

  2. #272
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cb_papi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε αυτό το Port λειτουργεί ο DHCP Server της Vodafone. Άρα αν το βάλεις κατευθείαν πάνω σε switch στο δίκτυό σου θα έχεις πρόβλημα γιατί οι υπολογιστές σου θα παίρνουν IP από το internal δίκτυο της Vodafone που είναι μόνο για VoIP και δεν θα λειτουργεί το internet (όπως επίσης θα έχεις και DHCP Conflicts με τον δικό σου DHCP Server).
    Απολυτως κατανοητο και ξεκαθαρο για το πως λειτουργει και για το τι πρεπει να κανω!

    Δυστυχως δυνατοτητα δευτερης καρτας δικτυου δεν εχω μιας και το pbx τρεχει σε raspberry pi.
    Οποτε επειδη το υπολοιπο μου δικτυο ειναι πισω απο mikrotik νομιζω οτι η μονη επιλογη ειναι να κανω αυτο που λες με τον κανονα. Το προβλημα ειναι οτι το εσωτερικο μου δικτυο ειναι και εμενα σε 10.x.x.x και δεν ξερω πως ακριβως θα πρεπει να το φτιαξω...

  3. #273
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    Απολυτως κατανοητο και ξεκαθαρο για το πως λειτουργει και για το τι πρεπει να κανω!

    Δυστυχως δυνατοτητα δευτερης καρτας δικτυου δεν εχω μιας και το pbx τρεχει σε raspberry pi.
    Οποτε επειδη το υπολοιπο μου δικτυο ειναι πισω απο mikrotik νομιζω οτι η μονη επιλογη ειναι να κανω αυτο που λες με τον κανονα. Το προβλημα ειναι οτι το εσωτερικο μου δικτυο ειναι και εμενα σε 10.x.x.x και δεν ξερω πως ακριβως θα πρεπει να το φτιαξω...
    Από αυτά που βλέπω η Vodafone δεν χρειάζεται όλο το 10.χ.χ.χ αλλά μόνο τα 10.120.χ.χ και 10.223.32.χ. Με τα κατάλληλα subnet masks θα μπορούσες να διαχωρίσεις το τοπικό δίκτυο απ'της Vodafone, αλλά δεν ξέρω να σε βοηθήσω περισσότερο.

  4. #274
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cb_papi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτά που βλέπω η Vodafone δεν χρειάζεται όλο το 10.χ.χ.χ αλλά μόνο τα 10.120.χ.χ και 10.223.32.χ. Με τα κατάλληλα subnet masks θα μπορούσες να διαχωρίσεις το τοπικό δίκτυο απ'της Vodafone, αλλά δεν ξέρω να σε βοηθήσω περισσότερο.
    Ναι και εμενα δεν μου ειναι ξεκαθαρη η υλοποιηση! Σκεφτομαι οτι και με καποιο vlan θα μπορουσε να γινει ειτε με το ενα ακρο τον παροχο ειτε με ολο το vlan στο τοπικο δικτυο.
    Θελει σκεψη και δοκιμες...

  5. #275
    Εγγραφή
    13-02-2008
    Μηνύματα
    53
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Cosmote
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Καλησπέρα σας, μετά από πολλά "κολλήματα" στο wifi και στην τηλεφωνία με το netfaster iad II, επικοινώνησα στέλνοντας email στην vodafone και μετά από 3 ημέρες μου τηλεφώνησαν απο την εταιρεία. Στην αρχή η υπάλληλος ήταν αρνητική στην αλλαγή modem router που είχα ζητήσει. Ο τεχνικός που με παρέπεμψε μετά από λίγο ήταν και αυτός στην αρχή αρνητικός έκανε κάποια tests και με ενημέρωσε ότι δεν βλέπει κάτι επιλήψιμο που να δικαιολογεί την αλλαγή. Στο τέλος όμως όταν διαπίστωσε την ύπαρξη 2 γραμμών voip άλλαξε γνώμη και εδώ και δύο ημέρες έχω το συγκεκριμένο Modem router σε γραμμή adsl προς το παρόν.Bλέπω βελτίωση στην ταχύτητα μεταξύ 20% και 25% σε σχέση με το netfaster iad II. Διάβασα τις απόψεις σας για το συγκεκριμένο modem router,δεν σκοπεύω όμως να κάνω κάτι πέραν του συνηθισμένου.Δεν έχω βρεί ακόμα ένα πλήρη οδηγό ρυθμίσεων.Γνωρίζετε που μπορώ να βρώ;

  6. #276
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.757
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από oempclt Εμφάνιση μηνυμάτων
    Bλέπω βελτίωση στην ταχύτητα μεταξύ 20% και 25% σε σχέση με το netfaster iad II.
    Συνηθως με το συγκεριμενο ρουτερ εχεις μειωση στον συνχρονισμο σε σχεση με το νετφαστερ,εγω συνχρονιζα στα 14-15 και τωρα 12-13,αλλα οφειλω να ομολογισω πως κραταει την γραμμη μου σταθερη χωρις αποσυνδεσεις.Μονο και μονο γι'αυτο αναμεσα σε αυτα τα 2 ρουτερ επιλεγω ως το ZTE ως προς το καλυτερο.

  7. #277
    Εγγραφή
    21-10-2006
    Περιοχή
    Χαλάνδρι
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    297
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49998 /4997
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΧΑΛΑΝΔΡΙ
    Router
    ZTE ZXHN H168N
    Path Level
    Interleaved
    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cb_papi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Από αυτά που βλέπω η Vodafone δεν χρειάζεται όλο το 10.χ.χ.χ αλλά μόνο τα 10.120.χ.χ και 10.223.32.χ. Με τα κατάλληλα subnet masks θα μπορούσες να διαχωρίσεις το τοπικό δίκτυο απ'της Vodafone, αλλά δεν ξέρω να σε βοηθήσω περισσότερο.
    Νομίζω οτι με mikrotik θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά χωρίς να χρειαστείς δεύτερη κάρτα δικτύου.

  8. #278
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από seatakias Εμφάνιση μηνυμάτων
    - - - Updated - - -



    Νομίζω οτι με mikrotik θα μπορέσεις να κάνεις δουλειά χωρίς να χρειαστείς δεύτερη κάρτα δικτύου.
    Σωστά. Εγώ έτσι το έχω.

  9. #279
    Εγγραφή
    08-08-2018
    Μηνύματα
    3
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΠΡΕΒΕΖΗΣ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΡΕΒΕΖΑ
    Καλησπέρα. Μήπως γνωρίζει κάποιος πως στο H267A κάνουμε λειτουργική σύνδεση voip μιας άλλη εταιρεία πχ yuboto,viva, ephone,,,,

  10. #280
    Εγγραφή
    16-11-2007
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JpegXguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Screw it θα τον γραψω εδώ.

    Κώδικας:
    user: root
    pass: JEV4dHJhLE9EUDBwdGlPbnMkOTg3JQ==
    Το pass είναι σε base64, ψάξε base64 decode και καντε το decode για να τον πάρετε. Μπας και βοηθήσει με κανα bot ξερωγω.

    Κρατήστε backup to config.bin σας το ξαναλεω
    Φίλε, σε ευχαριστώ και εγώ θερμά. Με τη βοήθεια σου έκανα και πάλι ένα νορμαλ setup (H267A bridge + VoiP, Netgear R7000 router).

    Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα διαφορά σε απόδοση, αλλά δεν άντεχα την ιδέα να κάνει routing το H267A...

  11. #281
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από markeld Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φίλε, σε ευχαριστώ και εγώ θερμά. Με τη βοήθεια σου έκανα και πάλι ένα νορμαλ setup (H267A bridge + VoiP, Netgear R7000 router).

    Η αλήθεια είναι ότι δεν είδα διαφορά σε απόδοση, αλλά δεν άντεχα την ιδέα να κάνει routing το H267A...
    Δηλαδή δουλεύει τοh267a bridge και VoIP;

  12. #282
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αν έχει VoIP, κανονικά πρέπει να παίζει σε Bridge mode αφού στη Vodafone η τηλεφωνία βγαίνει από άλλο VC κι όχι όπως στον ΟΤΕ από την μοναδική σύνδεση που δημιουργείται.
    Ανέκαθεν ήταν έτσι, επί εποχής HOL που εξαρχής έδινε αποκλειστικά VoIP τηλεφωνία (στην πορεία άλλαξε πολιτική δίνοντας και TDM).

  13. #283
    Εγγραφή
    05-05-2005
    Περιοχή
    Ν. Σμύρνη
    Μηνύματα
    308
    Downloads
    27
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    204800/20480
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - Ν. ΣΜΥΡΝΗ
    Router
    pFsense / fritz 7530
    SNR / Attn
    9,0(dB) / 29(dB)
    Δουλεύει κανονικά το VOIP με bridge, απλα μη σβησεις το profile για το VOIP.
    You wanna hear something really nutty? I heard of a couple guys who wanna build something called an "airplane," you know you get people to go in, and fly around like birds, it's ridiculous, right? And what about breaking the sound barrier, or rockets to the moon, or atomic energy, or a mission to Mars? Science fiction, right?
    --Visit [+=] on #bloodygreeks @ quakenet--

  14. #284
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από SpiritCrusher Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δουλεύει κανονικά το VOIP με bridge, απλα μη σβησεις το profile για το VOIP.
    Έχουμε σβήσει μόνο τα profile ATM και PTM , λογικά θα παιξει αφού το λέτε, αλλά έχει σημασία με την καμπίνα που είναι του ΟΤΕ; Γιατί το λέω αυτό; Γιατί στην αρχή μου έδωσαν user Kai pass otenet για να συνδεθώ, και μετά μου έδωσαν τους δικούς τους.

  15. #285
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Δεν έχει σημασία για το VoIP αν παίρνεις από αστικό κέντρο η από καμπίνα.
    Τα στοιχεία που σου άλλαξαν ήταν για την σύνδεση του Internet, κάτι λογικό αφού παίρνεις από καμπίνα του ΟΤΕ μέσω χοντρικής.
    Η τηλεφωνία βγαίνει από άλλο VC που είναι bridged και σε ΑΤΜ έχει VPI/VCI 8/37, ενώ σε PTM έχει VLAN ID 837.

Σελ. 19 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 9141718192021242939 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ξεκλείδωμα ZTE ZXHN H108L - How to unlock ZTE ZXHN H108L - Telnet
    Από Spanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 15:40
  2. Bridge Mode για ZXHN H267A V1.0 ??
    Από asfyra στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-18, 15:06
  3. Zyxel VMG1312-B10D & ZTE ZXHN H168N 3.1
    Από mathios στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 18:13
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 22:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας