Σελ. 2 από 144 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 2148
  1. #16
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 16.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    έχει 2,4 και 5 wifi και gigabit ethernet είναι σχετικά καλύτερο αλλα το μόνο κακό είναι ότι δεν σε αφήνει να πειράξεις το modulation όπως του οτε

  2. #17
    Εγγραφή
    06-07-2006
    Περιοχή
    Θρακομακεδόνες
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    41743/5494
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΘΡΑΚΟΜΑΚΕΔΟΝΕΣ
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    9(dB) / 22(dB)
    Path Level
    Fastpath
    παιδια εχω ενα περιεργο προβλημα, το παλιο ρουτερ που μου ειχε δώσει η vodafone (zte h367n) τα εφτυσε και ετσι μου εδωσε το 267α. Το θεμα εινα οτι αυτο στα powerline δινει ταχυτητα 5 mbps και στο pc μου 38mbps, εκανα ολες τις δοκιμες και βλεπω οτι δεν μπορει να συνεργαστει με τα powerlines που εχω, εχει αντιμετωπισει κανεις κατι τετοιο με το εν λογω ρουτερ???

  3. #18
    Εγγραφή
    10-02-2005
    Μηνύματα
    204
    Downloads
    16
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109023/11255
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΑΓ. ΑΡΤΕΜΙΟΣ
    Path Level
    Fastpath
    ναι εγω ειμαι σε fastpath

  4. #19
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Μου έστειλε η Voda το ρούτερ του τίτλου εν όψει της επικείμενης μετάβασής μου σε vdsl (δεν έχει γίνει ακόμα). Δοκίμασα να το συνδέσω στην γραμμή μου προχθές και ενώ είμαι ακόμα σε adsl2+. Προσπαθώντας να μπω στο interface των ρυθμίσεων χτυπώντας την ΙΡ του στον firefox και 3-4 φορές συνεχόμενα μου έκανε reboot και δεν κατάφερνα να μπω. Με την 5η δοκιμή κατάφερα και μπήκα. Παρατήρησα ότι συγχρόνιζε σε adsl2+ με 2-3Mbps χαμηλότερο συγχρονισμό (κάπου 12-13 αντί 16-17 που έχω με άλλα ρούτερ) και πολύ υψηλότερο attenuation 32dB αντί για 22dB που έχω με άλλα ρούτερ! Κάποιες σελίδες όπως το "whatismyip.com" δεν άνοιγαν καθόλου και κάποιες άλλες καθυστερούσαν περισσότερο. Είναι προβληματικό λέτε ή έχει κάποια ασυμβατότητα με το adsl ακόμα και της ίδιας της Voda;

  5. #20
    Εγγραφή
    06-01-2008
    Περιοχή
    Πειραιάς
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    15
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Cosmote
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΦΡΕΑΤΤΥΔΑ
    Και μενα με συγκεκριμένο μοντεμ εχω τρομερή καθυστέρηση στις σελίδες, αργούν παρα πολυ να φορτώσουν. Δεν εχει να κανει με adsl η vdsl. Οταν βάζω ενα αλλο μοντεμ που εχω tp-link οι σελιδες τρεχουν μια χαρα.

  6. #21
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giannis_t Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και μενα με συγκεκριμένο μοντεμ εχω τρομερή καθυστέρηση στις σελίδες, αργούν παρα πολυ να φορτώσουν. Δεν εχει να κανει με adsl η vdsl. Οταν βάζω ενα αλλο μοντεμ που εχω tp-link οι σελιδες τρεχουν μια χαρα.
    Μιλάω για τόσο μεγάλο πρόβλημα που το καθιστά πρακτικά μη λειτουργικό. Όχι απλά για καθυστέρηση σε κάποιες σελίδες. Πρέπει να το επιστρέψω αν είναι έτσι και μετά τη μετάβαση σε vdsl. Για αυτό ρωτάω μήπως είναι απλά ασύμβατο με το προφίλ που είναι ενεργό αυτή τη στιγμή στη γραμμή μου και μόλις ενεργοποιηθεί η vdsl δουλέψει. Το είχε δοκιμάσει κανείς άλλος ενώ περίμενε την αλλαγή σε vdsl να μου πει πως πήγαινε;
    Επίσης τελικά voip τηλεφωνία θα πάρω με την 50άρα ή POTS; (Για σύνδεση σε καμπίνα με 50/5 μιλάω εννοείται).

  7. #22
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 16.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    λογικά pots
    αλλά δες πως θα πει αφου γυρίσει σε vdsl και πράτεις αναλογα

  8. #23
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.242
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μου έστειλε η Voda το ρούτερ του τίτλου εν όψει της επικείμενης μετάβασής μου σε vdsl (δεν έχει γίνει ακόμα). Δοκίμασα να το συνδέσω στην γραμμή μου προχθές και ενώ είμαι ακόμα σε adsl2+. Προσπαθώντας να μπω στο interface των ρυθμίσεων χτυπώντας την ΙΡ του στον firefox και 3-4 φορές συνεχόμενα μου έκανε reboot και δεν κατάφερνα να μπω. Με την 5η δοκιμή κατάφερα και μπήκα. Παρατήρησα ότι συγχρόνιζε σε adsl2+ με 2-3Mbps χαμηλότερο συγχρονισμό (κάπου 12-13 αντί 16-17 που έχω με άλλα ρούτερ) και πολύ υψηλότερο attenuation 32dB αντί για 22dB που έχω με άλλα ρούτερ! Κάποιες σελίδες όπως το "whatismyip.com" δεν άνοιγαν καθόλου και κάποιες άλλες καθυστερούσαν περισσότερο. Είναι προβληματικό λέτε ή έχει κάποια ασυμβατότητα με το adsl ακόμα και της ίδιας της Voda;
    Επιβεβαιώνω την πτώση κατά 3-4 Mbps του συγχρονισμού και αύξηση της εξασθένισης από 21 σε 31 dB. Τα παραπάνω με σύνδεση ADSL2+ αναμένοντας ενεργοποίηση VDSL2. Στα υπόλοιπα που αναφέρεις δεν έχω κάποιο πρόβλημα.

    Σε ό,τι αφορά στην τηλεφωνία μπορείς να κάνεις μία ερώτηση στο τεχνικό τμήμα της vodafone για να σου πουν. Πριν κάνω το αίτημα τους ρώτησα αν η τηλεφωνία μου θα γίνει voip ή θα παραμείνει pots και μου είπε πως στην δική μου περίπτωση θα ισχύσει το δεύτερο.

  9. #24
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Τελικά σήμερα ενεργοποιήθηκε η vdsl. Έμεινα αρκετές ώρες χωρίς ίντερνετ περιέργως (από τις 10 που αποσυγχρόνισε το παλιό μου ρούτερ περίπου ως τις 4 το μεσημέρι). Ενδιάμεσα και αφού σύνδεσα το ΖΤΕ κάποια στιγμή συγχρόνισε αυτό σε adsl2+ με 10Mbps/256Kbps μόλις (και attenuation κάπου 37-38dB) χωρίς να έχω ίντερνετ. Το απόγευμα και αφου με είχαν ενημερώσει ότι η ενεργοποίηση είναι σε εξέλιξη τους κάλεσα όπως μου είπαν για να δημιουργήσουμε username. Έβαλα τους κωδικούς στο ρούτερ, άναψε το λαμπάκι internet πράσινο και συνδέθηκα με συγχρονισμό 49999/4996 και attenuation 9,4dB στο down. Γενικά δεν φαίνεται να έχει θέμα το ρούτερ και η σύνδεση πάει πολύ καλά (46-48Mbps στο fast.com). Απλά πριν λίγο μου έκανε ένα περίεργο: τράβηξα το καλώδιο του dsl πάνω από το ρούτερ για να τακτοποιήσω τις καλωδιώσεις και μετά δεν συγχρόνιζε με τίποτα. Έκλεισα, ξανάναψα, το πήγα στην κεντρική πρίζα χωρίς σπλίτερ, τίποτα... Πήρα την Τ.Υ. ξαναδοκιμάσαμε τα ίδια και μου είπε ότι πρέπει να το δηλώσει βλάβη στον ΟΤΕ (φέξε μου και γλύστρισα παραμονή αργιών...) καθώς το κύκλωμα δεν είναι δικό τους. Μετά από 1 λεπτό με ξανακάλεσε όμως ο ίδιος και μου είπε ότι έκανε μια παραμετροποίηση να δούμε μήπως συγχρονίσει. Πράγματι και ευτυχώς συγχρόνισε. Φοβάμαι να το αποσυνδέσω ξανά όμως τώρα!

  10. #25
    Εγγραφή
    13-07-2006
    Περιοχή
    ΒΟΥΛΑ
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    80
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4996
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΒΟΥΛΑ
    Router
    ZTE H267A v1.0
    Path Level
    Interleaved
    Έχει αντιμετωπίσει κάποιος με το συγκεκριμένο ρούτερ πρόβλημα σε συνδυασμό με VodafoteTV ?

    Αναγκάστηκα να αφήσω την εργοστασιακή διεύθυνση 192.168.2.1, μιας και με το πώς ήταν το προηγούμενο ρούτερ και όλες οι συσκευές μου καρφωτές, είχα αποσυγχρονισμό στο VodafoneTV.

    Από πλευράς ίντερνετ είμαι κλειδωμένος σταθερά 50/5 από την πρώτη μέρα χωρίς κανένα πρόβλημα.

    Tηλέφωνο είναι ακόμα unregistered.

  11. #26
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    Γεια σας παιδιά, περιμένω και εγώ vdsl με αυτό το modem από vodefone, η ερώτηση είναι, 1)παίζουν οι κωδικοί quest@hol.gr και quest που είχα στο adsl και για το vdsl, 2) έχω κωδικούς για vodefone home, κάνουν τη σύνδεση ή πρέπει να δημιουργήσω νέους και με ποια μορφή θα τους περάσω στο modem.

  12. #27
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimkonst Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γεια σας παιδιά, περιμένω και εγώ vdsl με αυτό το modem από vodefone, η ερώτηση είναι, 1)παίζουν οι κωδικοί quest@hol.gr και quest που είχα στο adsl και για το vdsl, 2) έχω κωδικούς για vodefone home, κάνουν τη σύνδεση ή πρέπει να δημιουργήσω νέους και με ποια μορφή θα τους περάσω στο modem.
    Μόλις ενεργοποιηθεί η vdsl και συγχρονίσει το ρούτερ θα πάρεις τηλέφωνο στη vodafone για να σου δημιουργήσουν username και password και να σου δώσουν οδηγίες να τα περάσεις στο ρούτερ. Αυτό εφόσον πάρεις POTS τηλεφωνία (όπως συνέβη με εμένα). Αν η τηλεφωνία που σου δώσουν είναι voip δεν χρειάζεται και θα συνδεθεί αυτόματα από όσο λένε οι οδηγίες.
    Πάντως εγώ σήμερα δοκίμασα από περιέργεια (ενώ έχω ήδη φτιάξεις κωδικούς vodafone και δουλεύει κανονικά με αυτούς εδώ και κάποιες μέρες) και τους κωδικούς otenet@otenet.gr/otenet και διαπίστωσα ότι συνδέομαι κανονικά και παίρνω ΙΡ από Cosmote μάλιστα! Ρωτάω σε άλλο θέμα γιατί συμβαίνει αυτό και αν έχει παρενέργειες αλλά απάντηση δεν πήρα ακόμα.

  13. #28
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54999/5495
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    SNR / Attn
    8.8(dB) / 16.1(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Συμβαίνει γιατί είσαι ιντερνετ πάιρνεις απο καφάο οτε και εγω που το δοκίμασα έγινε έτσι

  14. #29
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Ότι συμβαίνει είναι γεγονός αναμφισβήτητο. Η απορία μου είναι γιατί το επιτρέπει ο ΟΤΕ και τι επιπτώσεις μπορεί να έχει. Δηλαδή μπορούμε όλοι οι πελάτες των άλλων παρόχων να εκμεταλλευόμαστε το δίκτυο του ΟΤΕ και να περνάμε την κίνηση που κάνουμε και από αυτό αν θέλουμε; Αν δούμε π.χ. ότι έχει καλύτερη διασύνδεση με το εξωτερικό, χαμηλότερο latency ή πιο γρήγορους dns. Έτσι ζημιώνει ο ΟΤΕ. Μου φαίνεται περίεργο.

  15. #30
    Εγγραφή
    24-04-2007
    Μηνύματα
    13
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    ADSL2+
    ISP
    Forthnet
    DSLAM
    Forthnet - ΑΓ. ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ
    theopan Ευχαριστώ για την απάντηση,
    Μου ενεργοποιήθηκε το vdsl μετά από 5 μέρες, εντυπώσεις άριστες με καλώδιο down 46 up 4.7 και καλές με wifi περίπου 35 down 4,6 up στην 2,4 ΜHz και λίγο καλύτερα στην 5 MHz για όσες συσκευές μπορούν να συνδεθούν, η 5MHz δεν πιάνει πολύ μακριά σε σχέση με την μπάντα 2.4 που είναι γεμάτη στη γειτονιά μου. Κωδικούς με τη vodadone που μίλησα μου είπαν να αφήσω αυτούς που ειχε το modem ( με voip τηλεφωνία)

Σελ. 2 από 144 ΠρώτηΠρώτη 123471222 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ξεκλείδωμα ZTE ZXHN H108L - How to unlock ZTE ZXHN H108L - Telnet
    Από Spanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 15:40
  2. Bridge Mode για ZXHN H267A V1.0 ??
    Από asfyra στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-18, 15:06
  3. Zyxel VMG1312-B10D & ZTE ZXHN H168N 3.1
    Από mathios στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 18:13
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 22:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας