Σελ. 33 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 481-495 από 2158
  1. #481
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Δοκίμασε απ' ευθείας το FreePBX στην LAN2 του ZTE.
    β. Επιβεβαίωσε αν ο κωδικός είναι σωστός. Λογικά πρέπει να φαίνεται στο αρχείο ρυθμίσεων του ΖΤΕ.
    εχεις δικιο. ειναι σωστο να το ριξω απευθειας για να δω αν παιζει. δεν ξερω αν θα τα καταφερω βεβαια γιατι το freepbx ειναι raspberry, οπου δεν εχει δευτερη LAN, πραγμα που σημαινει οτι θα του βαλω ενα USB to LAN, οπου θα πρεπει μεσα απο κονσολα να του ορισω να παρει IP απο DHCP την στιγμη που η eth0 εχει static.
    θα το προσπαθησω ομως και θα επανελθω...
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 12-05-19 στις 17:11.

  2. #482
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Εγώ τα πεδία που έχεις ως sip:210XXXXXXX@ngn.hol.net στο configuration τα έχω 210XXXXXXX
    Δοκίμασε και αυτό.

  3. #483
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    λοιπον.
    ο DHCP CLIENT στο MK εχει παρει IP απο το VoIP subnet της Vodafone. Εαν κανω διπλο κλικ επανω στην εγγραφη του DHCP CLIENT και παω στην τριτη καρτελα STATUS, εκει μας εχει σε ενα πεδιο "DHCP Server" οπου μας εχει μια IP οπου ειναι ο DHCH SERVER του VoIP της Vodafone. δεν ξερω εαν σε αυτη την IP ειναι και ο SIP SERVER, αλλα ααυτη την IP την κανω ping και απο το PC (command line) και απο το MK και απο το freePBX. Ως εκ τουτου καταλαβαινω οτι τουλαχιστον η δρομολογιση ειναι ενταξει με την εννοια οτι δεν μενει μεσα στο τοπικο μου δικτυο και πηγαινει προς Vodafone μερια. Βεβαια δεν ξερω την IP του ngn.hol.net πραγμα που δεν μπορω να πω με βεβαιωτητα οτι φτανω σε αυτον.

    cb_papi, εκανα την αλλαγη που ειπες μιας και ετσι ειχες αναφερει πριν απο μηνες στο θρεντ και ειπα να το κανω. Δεν αλλαξε κατι. Απο το freePBX παίρνω "ngn.hol.net:5060 Y 210ΧΧΧΧΧΧΧ 120 Request Sent"

    Δεν μπορω να ξερω τι φταιει!
    το μονο που φοβαμαι ειναι μηπως λογο του οτι οπως ειπα παραπανω, μολις πηγα εχτες να μπω στο ZTE με root access διαπίστωσα οτι τον root password τον ειχαν αλλαξει. Ειχαν μπει δηλαδη μεσα με το ειχαν αλλαξει μεσω remote managment. Φοβαμαι λοιπον μηπως επειδη ειδαν οτι εχω γυρισει σε bridge mode to internet, μαζι με την αλλαγη κωδικου, εκαναν και αλλαγη των password της τηλεφωνιας. Δυστυχως εριξα μεσα αμεσως το παλιο config και το επανεφερα, αλλα δεν πηρα backup το νεο config για να μπορεσω να εχω την επιλογη του να δω τις οποιες πιθανες αλλαγες.

    Δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω. για την ωρα δεν μου ερχεται κατι.
    εχει κανείς να προτείνει η να σκεφτει κατι ?
    να πω επίσης οτι η IP που παιρνω απο την Vodafone ειναι 10.209.ΧΧ.ΧΧΧ/20
    ξερουμε μηπως την IP του ngn.hol.net για να μπορεσω να δω εαν όντως την φτανω ? γιατι κανοντας ping το ngn.hol.net δεν βγανει πουθενα κατι το οποιο ειναι λογικο μιας και δεν υπαρχουν οι αναλογοι DNS.
    Οσοι το εχετε υλοποιησει πως φτανεται εκει ?

    Υ.Γ. Βεβαια τωρα που το ξανα σκεφτομαι, εαν ειχαν αλλαξει κωδικους της τηλεφωνιας δεν θα μπορουσε να λειτουγισει και να κανει register το ΖΤΗ και να δωσει τηλεφωνια απο το Phone1!!
    Σωστα δεν τα λεω!!

    Εαν ειναι ετσι τοτε κατι δεν παει καλα η με την επικοινωνια με τον SIP SERVER η με το condig του freePBX!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 13-05-19 στις 14:09.

  4. #484
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    τις δυο προηγουμενες ημερες εκανα οτι μπορουσα να μεταφερω την τηλεφωνια σπο το μοντεμ στο freepbx, αλλα τελικα δεν τα καταφερα.
    εκανα ολη την υλοποιηση που ειχαν περιγραψει αλλα μελη αλλα χωρις επιτυχια.
    Έστησα απο την αρχη το freepbx οπου με στατικες ρουτες εστελνα την δρομολογιση σε Mikrotik. απο το MK η δρομολογιση προς την Vodafone γινοταν σωστα. εκανα ping το dhcp της Vodafone και για μεγαλητερη ασφαλεια το ΜΚ δεν εβγαινε στο ιντερνετ για να ειμαι σιγουρος οτι δεν θα μπορουν να φυγουν προς αλλου πακετα.
    Δυστυχως register δεν εκανε ποτε! απογοητευτικα μιας και τελικα δεν ξερω που ειναι το προβλημα!
    Οποιος εχει κανει την υλοποιηση και μπορει να βοηθησει θα ημουν ευγνώμον! ποστερετε εδω, πμ, να μιλησουμε μπας και βγαζω καμια ακρη!!!!(((((

  5. #485
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Υπάρχει περίπτωση να έχουν βάλει και κλείδωμα μέσω mac address για το registration

  6. #486
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να έχουν βάλει και κλείδωμα μέσω mac address για το registration
    αμα εχουν κανει τετοιο πραγμα!!!!
    θα βρω ενα αλλο μοντεμ να βαλω στην θεση για να δω εαν θα κανει register η τηλεφωνια.

    Υ.Γ. και με το x-lite δοκιμασα αλλα τιποτα.
    Μου κανει εντυπωση και απορια παντως, οσοι εχετε κανει την υλοποιηση, τον ngn.hol.net sip server της vodafone, πως τον φτανετε χωρις DNS ?

  7. #487
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Υπάρχει περίπτωση να έχουν βάλει και κλείδωμα μέσω mac address για το registration
    βρηκα και εβαλα αλλο μοντεμ της Vodafone επανω στην γραμμη και η τηλεφωνια συγχρωνισε κει λειτουργισε κανονικα.
    Οπως καταλαβαινω επιτρεπει το σηστημα να κανει register η τηλεφωνια και σε αλλη MAC address.
    δεν μπορω να καταλαβω λοιπον που ειναι το προβλημα και δεν μου παιζει με τον αστερισκο.

    Που ειστε ρε παιδια οσοι το εχετε υλοποιησει να δωσετε καμια συμβουλη !!!!

  8. #488
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    βρηκα και εβαλα αλλο μοντεμ της Vodafone επανω στην γραμμη και η τηλεφωνια συγχρωνισε κει λειτουργισε κανονικα.
    Οπως καταλαβαινω επιτρεπει το σηστημα να κανει register η τηλεφωνια και σε αλλη MAC address.
    δεν μπορω να καταλαβω λοιπον που ειναι το προβλημα και δεν μου παιζει με τον αστερισκο.

    Που ειστε ρε παιδια οσοι το εχετε υλοποιησει να δωσετε καμια συμβουλη !!!!
    Σε άλλη mac address συσκευής της vodafone όμως

  9. #489
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σε άλλη mac address συσκευής της vodafone όμως
    ενταξει, εαν εχουν βαλει φιλτρο να φιλτραρουν ΜΟΝΟ MAC addresses της Vodafone, ok. τι να πω!
    αλλα απο την αλλη, μονο σε εμενα!!

    δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω για να δω εαν ειναι θεμα Vodafone το οτι δεν αφηνει το registration η ειναι θεμα δικης μου υλοποιησης!!
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 16-05-19 στις 13:00.

  10. #490
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.651
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από geioannou Εμφάνιση μηνυμάτων
    ενταξει, εαν εχουν βαλει φιλτρο να φιλτραρουν ΜΟΝΟ MAC addresses της Vodafone, ok. τι να πω!
    αλλα απο την αλλη, μονο σε εμενα!!

    δεν ξερω τι αλλο μπορω να κανω για να δω εαν ειναι θεμα Vodafone το οτι δεν αφηνει το registration η ειναι θεμα δικης μου υλοποιησης!!
    Δοκίμασε όπως είπε ο jkoukos να βάλεις το FreePBX κατευθείαν στο lan2 του modem/router της Vodafone.

  11. #491
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dimangelid Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε όπως είπε ο jkoukos να βάλεις το FreePBX κατευθείαν στο lan2 του modem/router της Vodafone.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    α. Δοκίμασε απ' ευθείας το FreePBX στην LAN2 του ZTE.
    β. Επιβεβαίωσε αν ο κωδικός είναι σωστός. Λογικά πρέπει να φαίνεται στο αρχείο ρυθμίσεων του ΖΤΕ.
    το εχω κανει και αυτο, αλλα δυστυχως δεν κανει register με τιποτα. Κανω ping στο 10αρι του VoIP της Vodafone, αλλα τιποτε αλλο. Μου βγαζει reguest sent. Η μονη διαφορα που εχω με την υλοποιηση του cb_papi ειναι οτι εγω δεν εχω διαγραψει τα αρχεια για το ινετ γιατι το ιντερνετ δεν το εχω σε Bridge αλλα το εχω σε Passthrough. Μιας και το ιντερνετ δεν εχει καμια σχεση με την τηλεφωνια λογικα δεν εχει αυτο καμια σχεση. Απλος το αναφερω!!!
    Η θα πρεπει να μιλησω με καποιον που εχει κανει την υλοποιηση για να το κοιταξουμε ξανα μαζι εντελως βημα βημα, αλλα δεν εχει εμφανιστει κανεις αυτες τις ημερες η θα πρεπει να δοκιμαστει ο εξοπλισμός μου (freePBX + Mikrotik) σε καποια αλλη γραμμη με VDSL Vodafone με VoIP για να ελεγχθει η περιπτωση του να ειναι κλειδωμενο προφιλ ισως μεσω της MAC.
    εγω πρόθυμος ειμαι να ερθει και καποιος στο χωρο μου για να τσεκαρουμε και τον δικο του εξοπλισμο. κερναω και καφεδακι!!!!

  12. #492
    Εγγραφή
    10-12-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα σε όλους,

    μόλις συνδέθηκα στο VDSL δίκτυο της WIND (50 down/5 up) και θέλω να χρησιμοποιήσω το συγκεκριμένο cpe.
    Το έδινε - δεν ξέρω αν συνεχίζει να το δίνει - η VF και μου το έδωσε ένας φίλος που το είχε όταν είχε συνδεθεί εκείνος στη VF.

    Ξέρει κάποιος φίλος τι ρυθμίσεις πρέπει να κάνω?
    Έχω κάνει factory defaults

    Θα παίξει στο δίκτυο της WIND?


    Επίσης, επειδή έχω το TP-LINK TD-W8970 με του οποίου την εμβέλεια είμαι πολύ ικανοποιημένος. Όμως είναι ADSL2+ και η γραμμή πλέον είναι VDSL.
    MΠορώ να εκμεταλευτώ το Wifi από το TP-LINK και όχι από το 267 αν και είναι ADSL? Αν ναι πως ? ποιο από τα δύο θα πρέπει να κάνω bridge ?

    Ευχαριστώ και συγγνώμη αλλά είμαι άσχετος,
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος christostz03 : 20-05-19 στις 13:53.

  13. #493
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.751
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Περιοχη?
    Ποιος εχει την καμπινα?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  14. #494
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Αυτόματα κάθε συσκευή δουλεύει μόνο με το δίκτυο του παρόχου που την έχει δώσει. Σε άλλον είναι φυσικό να χρειάζεται χειροκίνητες ρυθμίσεις.
    Αν όμως έχεις και VoIP τηλεφωνία, δεν θα δουλέψει, παρά μόνο το DSL.
    Μπορείς να βάλεις το 8970 πίσω από το ΖΤΕ, είτε ως router είτε ως απλό switch και ΑΡ. Ανάλογα τι θέλεις να κάνεις.

  15. #495
    Εγγραφή
    10-12-2018
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    2
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Wind
    Καλημέρα,

    μένω αρτέμιδα, όρια με δήμο ραφήνας, κοντά στην αρίωνος, αν γνωρίζει κάποιος.

    Σήμερα έμαθα από τεχνικό του οτε, ότι η καμπίνα από την οποία παίρνω vdsl είναι μακριά (η καμπίνα είναι του οτε και τηλεφωνία παίρνω από wind), και σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να μου προσφέρει 50 παραμόνο το πολύ 11 !!!!
    Οι κερατάδες στην WIND όταν ενημερώνουν για μια προσφορά δεν γνωρίζουν τεχνικά αν μπορούν να υποστηρίξουν αυτό που προσφέρουν ; Ρητορικό προφανώς το ερώτημα ...
    Αναμένω τώρα να μου τηλ από WIND να με ενημερώσουν, ώστε να λάβουν ένα "χεστήριο" περιποιημένο !!!!
    Εν τω μεταξύ, με ADSL2+ έπαιζα στα 2,5ΜΒ θα τους πω να βρούν τρόπο να παίζω στα 11 και φυσικά με τιμή ADSL αφού VDSL ουσιαστικά δεν παίζω ...

    Τηλεφωνία έχω POTS όχι VoIP

    1) Αν θέλω να βάλω μόνο ZTE σετάρω (για VDSL) ptm, 835 vlan, 1492 mtu σωστά και φυσικά username/password για το pppoe, σωστά ?
    2) Αν θέλω να βάλω το TP-LINK πίσω από το technicolor που μου δίνουν ή πίσω από το zte , για να εκμεταλευτώ το wifi του TP-LINK, αρκεί στο TP-LINK να απενεργοποιήσω το DHCP server ή χρειάζεται και κάτι περαιτέρω, τόσο στο cpe που θα βάλω στην τηλ πρίζα όσο και σε αυτό που θα κουμπώσει πίσω από αυτό (δηλ το TP-LINK)

    Ευχαριστώ παιδιά για την βοήθεια, αλλά δεν έχω σχετική εμπειρία, και πολλές φορές με μπερδεύουν οι ορολογίες.

Σελ. 33 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 1323283132333435384353 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ξεκλείδωμα ZTE ZXHN H108L - How to unlock ZTE ZXHN H108L - Telnet
    Από Spanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 15:40
  2. Bridge Mode για ZXHN H267A V1.0 ??
    Από asfyra στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-18, 15:06
  3. Zyxel VMG1312-B10D & ZTE ZXHN H168N 3.1
    Από mathios στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 18:13
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 22:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας