Σελ. 59 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 871-885 από 2158
  1. #871
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά γεια σας.

    Θα ήθελα να ρωτήσω, όταν πρωτοσυνδέεις το ρούτερ στην γραμμή (ADSL VODAFONE πρώην CYTA) δεν πρέπει κανονικά να δίνει ίντερνετ όταν συνδέεσαι ενσύρματα χωρίς να κάνεις οποιαδήποτε ενέργεια;

    Η γραμμή είναι του αδερφού μου σε άλλη περιοχή. Το ρούτερ είναι καινούργιο, του το έστειλε η VODAFONE έτσι ξεκάρφωτα, δεν ξέρω αν έχει περάσει από το πρώην δίκτυο της CYTA στο δίκτυο της VODAFONE.

    Οταν το ενεργοποιεί ανάβει το led του Broadband αλλά του Internet παραμένει κόκκινο.

    Ευχαριστώ.
    Κανονικά θα πρέπει να είναι ρυθμισμένο για να συνδεθεί αυτόματα. Αν μας αναφέρεις και τις ρυθμίσεις του ADSL μπορούμε να επιβεβαιώσουμε εάν είναι όλα εντάξει.
    Αν βαριέσαι να ψάχνεις ρυθμίσεις, μπορείς να του κάνεις και ένα reset, αλλά είναι απίθανο να αλλάξει κάτι.

  2. #872
    Εγγραφή
    21-06-2018
    Ηλικία
    28
    Μηνύματα
    1.975
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Interleaved
    Αν ο εξοπλισμός είναι vodafone, θα παίξει μόνο σε vodafone, εκτός αν περάσεις τα στοιχεία).
    Αν είναι cyta, θα παίξει και στα 2 δίκτυα. Αυτο γίνεται γιατί η cyta θέλει στοιχεία σύνδεσης, ενώ η vodafone παίζει με οποιαδήποτε (αρκεί να μην είναι κενά).

  3. #873
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.750
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μέχρι να έχεις πιάσει την διαφορά χρημάτων ανάμεσα στο Fritz και σε ένα σκέτο router λόγω της παραπάνω κατανάλωσης, θα το έχεις αλλάξει ήδη...
    Ενα Fritz? με τι?
    Πληροφοριακα τοσα χρονια με ADSL-VDSL ειχα ενα Netgear (ADSL), μετα ενα TP Link (χωρις vectoring), και τωρα το ZTE
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  4. #874
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.764
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ενα Fritz? με τι?
    Πληροφοριακα τοσα χρονια με ADSL-VDSL ειχα ενα Netgear (ADSL), μετα ενα TP Link (χωρις vectoring), και τωρα το ZTE
    Με ένα που είναι σκέτο router με WiFi χωρίς να έχει VoIP και modem capabilities, το οποίο θα μπορείς να χρησιμοποιείς ακόμα κι αν αλλάξεις σε FTTH, χωρίς να πηγαίνουν στράφι τα extra χρήματα που κοστίζει για να είναι και modem.

  5. #875
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ευχαριστώ πολύ που κάνατε τον κόπο να απαντήσετε και δυό σας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανονικά θα πρέπει να είναι ρυθμισμένο για να συνδεθεί αυτόματα. Αν μας αναφέρεις και τις ρυθμίσεις του ADSL μπορούμε να επιβεβαιώσουμε εάν είναι όλα εντάξει.
    Αν βαριέσαι να ψάχνεις ρυθμίσεις, μπορείς να του κάνεις και ένα reset, αλλά είναι απίθανο να αλλάξει κάτι.
    Φίλε μου δυστυχώς όπως λέω και στο πρώτο μου ποστ, η γραμμή είναι του αδερφού μου σε άλλη περιοχή οπότε δεν έχω πρόσβαση στο router.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από paanos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ο εξοπλισμός είναι vodafone, θα παίξει μόνο σε vodafone, εκτός αν περάσεις τα στοιχεία).
    Αν είναι cyta, θα παίξει και στα 2 δίκτυα. Αυτο γίνεται γιατί η cyta θέλει στοιχεία σύνδεσης, ενώ η vodafone παίζει με οποιαδήποτε (αρκεί να μην είναι κενά).
    Ναι το router γράφει πάνω vodafone, οπότε τι κάνει; είναι και τελείως άσχετος, αν πάρει τις βλάβες της vodafone τι λες θα του το φτιάξουν ή τουλάχιστον θα του δώσουν οδηγίες;
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  6. #876
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Μηνύματα
    2.752
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    WiFi
    Ταχύτητα
    8192/1024
    ISP
    free-wifi
    Λογικα θα του ερθει μυνημα και θα του λεει ποτε να συνδεσει τον εξοπλισμο,μαλλον ειναι μεταβαση απο συτα σε βοντα,ας παρει και τηλ.να τον ενημερωσουν

  7. #877
    Εγγραφή
    08-03-2009
    Μηνύματα
    1.169
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Αυτό του είπα και εγώ, να τους πάρει τηλέφωνο να τους ρωτήσει και να τους πει τι γίνεται και γιατί δεν συνδέεται, αφού πρώτα δοκιμάσει μια τελευταία προσπάθεια κάνοντας reset το router όπως είπε και ο φίλος από πάνω, αυτός ως άσχετος και ολίγον ξεροκέφαλος λέει θα πάει σε κατάστημα VODAFONE. Σε μένα πάντως στην Αθήνα τον Ιούνιο που έγινε η αλλαγή από δίκτυο πρώην CYTA σε VODAFONE, συνδέθηκε με το που το έβαλα επάνω κανονικά, βέβαια δεν ήταν το ίδιο router, ZTE μεν αλλά διαφορετικό.

    Οπως να έχει φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ και εσένα.
    ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ
    ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ
    ΑΣ ΠΡΟΣΕΧΕΣ

  8. #878
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από terko Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό του είπα και εγώ, να τους πάρει τηλέφωνο να τους ρωτήσει και να τους πει τι γίνεται και γιατί δεν συνδέεται, αφού πρώτα δοκιμάσει μια τελευταία προσπάθεια κάνοντας reset το router όπως είπε και ο φίλος από πάνω, αυτός ως άσχετος και ολίγον ξεροκέφαλος λέει θα πάει σε κατάστημα VODAFONE. Σε μένα πάντως στην Αθήνα τον Ιούνιο που έγινε η αλλαγή από δίκτυο πρώην CYTA σε VODAFONE, συνδέθηκε με το που το έβαλα επάνω κανονικά, βέβαια δεν ήταν το ίδιο router, ZTE μεν αλλά διαφορετικό.

    Οπως να έχει φίλε μου σε ευχαριστώ πολύ και εσένα.
    Εσύ το χρέος σου το έκανες
    Πάντως η δουλειά της τεχνικής υποστήριξης είναι ακριβώς για να επιλύει τέτοια θέματα, και είναι και δωρεάν η κλήση, εφόσον καλέσεις στον σωστό αριθμό. Δεν έχει λόγο να την αποφεύγει, και είναι και πιο ξεκούραστο από το να τρέχει σε κατάστημα. Και στο κατάστημα το πιθανότερο είναι να καλέσουν την τεχνική υποστήριξη.

  9. #879
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.327
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    Πηγα σημερα να δω απο κοντα το h267a που ελεγα την προηγουμενη βδομαδα. Διαπιστωσα οτι δεν μπαινει πλεον με admin/admin αλλα με τα στοιχεια για τον root που ειχε αναφερει ο Thresh εδω.
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο ZTE H267A, αντί για admin/admin κάνεις login με root/$Extra,ON0ptiOns987%! και έχεις σημαντικά περισσότερες επιλογές και features.
    Μιλησα με τον τεχνικο της vodafone που πηγε και εκανε το port forward και μου πε οτι ισως να αλλαξαν τα default στοιχεια στο ρουτερ απο "τα κεντρικα"! Γινεται κατι τετοιο?

    Αυτο ειναι το ενα περιεργο. Το αλλο περιεργο ειναι πως δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ πορτα ανοιχτη στο μενου για το port forwarding, το οποιο btw ειναι στο internet > nat > port forwarding (εικονα), οποτε τι στην ευχη εκανε? Δεν εκατσα να ψαξω απο το canyouseeme αν ειναι ανοιχτη η πορτα, αλλα οι καμερες φαινονται απ' εξω κανονικα.
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails 123.jpg  

    ديميتريس

  10. #880
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.725
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jim_p Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πηγα σημερα να δω απο κοντα το h267a που ελεγα την προηγουμενη βδομαδα. Διαπιστωσα οτι δεν μπαινει πλεον με admin/admin αλλα με τα στοιχεια για τον root που ειχε αναφερει ο Thresh εδω.

    Μιλησα με τον τεχνικο της vodafone που πηγε και εκανε το port forward και μου πε οτι ισως να αλλαξαν τα default στοιχεια στο ρουτερ απο "τα κεντρικα"! Γινεται κατι τετοιο?

    Αυτο ειναι το ενα περιεργο. Το αλλο περιεργο ειναι πως δεν υπαρχει ΚΑΜΙΑ πορτα ανοιχτη στο μενου για το port forwarding, το οποιο btw ειναι στο internet > nat > port forwarding (εικονα), οποτε τι στην ευχη εκανε? Δεν εκατσα να ψαξω απο το canyouseeme αν ειναι ανοιχτη η πορτα, αλλα οι καμερες φαινονται απ' εξω κανονικα.
    Δεν κοιτάς και στο DMZ για να είσαι ήσυχος;

  11. #881
    Εγγραφή
    08-03-2007
    Μηνύματα
    23.327
    Downloads
    25
    Uploads
    0
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    No idea. Δεν μπορω να το δω τωρα. Επισης, πρεπει να αλλαξε την ip του σε 192.168.1.1. Η default του δεν ειναι 192.168.2.1?
    ديميتريس

  12. #882
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα παιδες.
    Εχω ενα θεματακι τελευταια που υποθετω οφειλεται στο router αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος.
    Εχω ενα TP-LINK TL-WA860RE το οποιο ηταν συνδεδεμενο στο 2.4 του ρουτερ και λειτουργουσε αρκετους μηνες κανονικα χωρις το παραμικρο προβλημα.
    Τις τελευταιες 3 μερες καθε πρωι ενω ειμαι συνδεδεμενος στο ρουτερ μεσω του tp-link (εχω δωσει το ιδιο ονομα και στο tp-link),δεν εχω Internet. Αν συνδεθω απο το κινητο στο 5Gh εχει κανονικα ιντερνετ αλλα στο 2.4 δεν εχει. Εκατσα λοιπον κι ενεργοποιησα και 2ο 2.4 στο router και του εδωσα διαφορετικο ονομα και συνεδεσα το tp-link εκει (παλι με το αντιστοιχα ιδιο ονομα) . Καθε πρωι ομως παλι δεν εχει ιντερνετ. Μονο αυτο στο οποιο ειναι συνδεδεμενο το tp-link ομως. Τα αλλα 2 κανονικα εχουν απλα το σημα στα αλλα δωματια ειναι πολυ χαμηλο οποτε χρειαζομαι το tp-link να λειτουργει.
    Αν παω μεσα στο router στο WLAN SSID Configuration και παω στο 2ο ssid στα 2.4 που ειναι ενεργοποιημενο και πανω στο οποιο ειναι συνδεδεμενο το tp-link και το βαλω στο off και μετα ξανα στο on, ολα λειτουργουν κανονικοτατα μετα.
    Ειναι προβλημα του ρουτερ ή του tp-link?

  13. #883
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλύτερα να μην έχεις ίδιο SSID σε 2 διαφορετικά ρούτερ, εκτός και αν παίζει καθαρά σαν AP. Δοκίμασε με νέα ονομασία, σε διαφορετικό κανάλι για να δείς αν θα αλλάξει τίποτα.

  14. #884
    Εγγραφή
    29-03-2007
    Περιοχή
    ΑΡΓΥΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    552
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    307200/30720
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7530
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Man Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλύτερα να μην έχεις ίδιο SSID σε 2 διαφορετικά ρούτερ, εκτός και αν παίζει καθαρά σαν AP. Δοκίμασε με νέα ονομασία, σε διαφορετικό κανάλι για να δείς αν θα αλλάξει τίποτα.
    Καλησπερα φιλε.
    Αν απαντας σε μενα, δεν εχω 2 routers αλλα ενα στο οποιο εχω 3 ενεργα ssid, 1 στα 5 και 2 στα 2.4.

  15. #885
    Εγγραφή
    06-06-2020
    Μηνύματα
    11
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παιδιά μια γρήγορη ερώτηση και συγνώμη αν έχει ήδη απαντηθεί: Υπάρχει ρύθμιση που να μετατρέπει το wan port σε lan port?
    Ή ακόμη κι αν δεν υπάρχει τέτοια ρύθμιση, μήπως μπορώ να χρησιμοποιήσω το wan port για να μετατρέψω το router σε απλό access point αντί για τη lan ώστε να μη πάει χαμένη;

Σελ. 59 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 3949545758596061646979 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ξεκλείδωμα ZTE ZXHN H108L - How to unlock ZTE ZXHN H108L - Telnet
    Από Spanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 15:40
  2. Bridge Mode για ZXHN H267A V1.0 ??
    Από asfyra στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-18, 15:06
  3. Zyxel VMG1312-B10D & ZTE ZXHN H168N 3.1
    Από mathios στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 18:13
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 22:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας