Σελ. 6 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 76-90 από 2159
  1. #76
    Εγγραφή
    24-06-2006
    Μηνύματα
    1.705
    Downloads
    7
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    OTE
    Router
    Speedport Plus & R7000
    παντως αυτο που περιγραφεται μπορει ανετα να ειναι προβλημα γραμμης και οχι του μοντεμ.
    μπορει να ανεβαζεις και πολλα errors και την επομενη μερα η γραμμη τα φτυνει και θελει φρεσκο συγχρονισμο

    - - - Updated - - -

    σ αυτη τη περιπτωση ενα αλλο μοντεμ μπορει να πηγαινει και καλυτερα. αλλα αυτο θα ειναι λογω καλυτερης συμπεριφορας σε προβληματικη γραμμη, και οχι οτι θα λυσει το προβλημα
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος puffy : 13-04-18 στις 03:33.

  2. #77
    Εγγραφή
    02-05-2009
    Περιοχή
    στο αυτοκίκητο
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Άλλο "απέχθεια" άλλο ..."ασέβεια" (πλάκα θα είχε όταν μιλάμε για ένα ρούτερ). Το "κάτι να γράφουμε" δε μου αρέσει επίσης σαν σχόλιο. Και ναι σε "αμφισβητώ" υπό την έννοια ότι ενδέχεται να έχεις λανθασμένες προσδοκίες από μια συσκευή τη στιγμή που τα προβλήματα που αντιμετωπίζεις ίσως οφείλονται αλλού και όχι στο ρούτερ. Δεν είναι η πρώτη φορά που το συναντώ (κι εσύ πιθανότατα και όλοι μας) να γίνεται τσάμπα σαματάς για κάτι και τελικά να αποδεικνύεται ότι αλλού ήταν το πρόβλημα.

    Υ.Γ. Για να το ξεκαθαρίσω δεν έχω 150 συσκευές συνδεδεμένες πάνω. Ένα PC με καλώδιο ethernet, 1 TV BOX ασύρματα ή ενσύρματα (κάποιες φορές), άλλο ένα παλιό Media player, μια τηλεόραση ασύρματα, ένα πολυμηχάνημα επίσης και 1-3 κινητά περιστασιακά. Καμιά φορά συνδέεται και laptop ασύρματα. Με καρφωτές ΙΡ όλα πλην των κινητών αλλά και μέχρι πριν λίγο καιρό που δεν είχα σετάρει καρφωτές αλλά άφηνα το DHCP να δίνει τυχαίες, δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα ποτέ ως τώρα εδώ και 3,5 μήνες. Γενικά σερφάρω μια χαρά και με τερματισμένο downloading ακόμα και σε torrent. Ίσως να έχετε περισσότερες απαιτήσεις λόγω διαμόρφωσης του δικτύου σας όσοι διαμαρτύρεστε τι να πω...
    τελικά μ επιβεβαιώνεις....δεν μαζεύονται διαφορετικά 3.500 μηνύματα!!!
    άλλη μια απάντηση μ επίδειξη μιας απρόσκοπτης λειτουργίας χωρίς ουσία,η βοήθεια ως προς το πρόβλημά μου,παρά μόνο εικασίες για λάθος εκτιμήσεις.
    ....και μπόλικη φαντασία ότι έχω παράξενες απαιτήσεις,ενώ οι απαιτήσεις μου,να είσαι σίγουρος,δεν ξεπερνούν τις δικές σου.
    έκανα μια σύνδεση,μου υποσχέθηκαν πάνω από 45 και θα ήμουν ευχαριστημένος και με 40,αρκεί να δούλευε ομαλά.

    επαναλαμβάνω και το τελειώνω εδώ.

    ταχύτητα με καλή λειτουργία πάνω από 45....
    ταχύτητα μπουκωμένο μέγιστο 0.5,μετρημένο με lg g6,ipad κι ενσύρματα με λάπτοπ,όλες τις φορές,για σιγουριά.να ανοίγει σελίδα λες κι έχω dial up σύνδεση του 1980 και χωρίς επανεκκίνηση καμία αύξηση ταχύτητας,ούτε τυχαία.
    σε κατάσταση μπουκώματος,ταχύτητα με rerfresh στο μενού,49,999!!!!...
    σε κατάσταση μπουκώματος,επικοινωνία με vodafone κι επιβεβαίωση ταχύτητας 49,999 μέχρι το ρούτερ,γι αυτό και η αντικατάστασή του....
    δηλαδή,εσύ, με τέτοιες συνθήκες δεν θα ψαχνόσουν????????...τι να πω!!!
    ....χθες,άλλαξα το φίλτρο της τηλεφωνικής συσκευής,στην οποία είχα το adsl φίλτρο βάζοντας το vdsl που είχε η συσκευασία. ψάχτηκα λίγο στο νετ και οι απόψεις περί φίλτρων διίστανται.κάποιοι λένε ότι επηρεάζει την ομαλή λειτουργία και κάποιοι όχι.
    λάθος μου που δεν το άλλαξα με την πρώτη εγκατάσταση? σαφώς και ναι.
    από χθες,ακόμα δεν έχω πάρει πτώση ταχύτητας,άρα δεν έκανα καμία επανεκκίνηση....τυχαίο?....θα διαπιστωθεί σύντομα.πάντως είναι πρώτη φορά που έβγαλα 2η μέρα χωρίς επανεκκίνηση.
    ....αυτή είναι η απαίτησή μου και μακάρι το πρόβλημα να ήταν το φίλτρο.
    κι εννοείται,αν αυτό είναι το πρόβλημα,παίρνω πίσω τον χαρακτηρισμό,μπάζα,που έγραψα για το ρούτερ...δεν έχω κολλήματα με πράγματα που δουλεύουν σωστά.
    ...κι αυτό δεν συνεπάγεται ότι βοήθησες σε κάτι!!!

  3. #78
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarif16nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    τελικά μ επιβεβαιώνεις....δεν μαζεύονται διαφορετικά 3.500 μηνύματα!!!
    ..............................
    ...κι αυτό δεν συνεπάγεται ότι βοήθησες σε κάτι!!!

    Ούτε κι είχα καμιά υποχρέωση άλλωστε. Ειδικά προς κάποιον με ...87 -όλα κι όλα- μηνύματα σε 9 χρόνια εγγραφής στο φόρουμ. Ο οποίος μάλιστα βγάζει και "συμπεράσματα" και κάνει και χαρακτηρισμούς.
    Όσο για τα 3500 μηνύματά μου τα οποία προφανώς είναι αρκετές 10άδες ή ακόμα και 100άδες χιλιάδες στα 20-22 χρόνια που ασχολούμαι με forae (από εποχής usenet και newsgroups) με έμαθαν ένα πράγμα: το τι γκάουμπες κυκλοφορούν εκεί έξω. Και το ότι συνήθως όποιος διαμαρτύρεται έντονα και εμμένει με απόλυτη σιγουριά στην αποψάρα για το πρόβλημα που αντιμετωπίζει, συνήθως έχει άδικο. Μπορεί να γίνομαι λίγο πιο "κακός" κάπποιες φορές αλλά πες το και σοφία...

  4. #79
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarif16nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    ....χθες,άλλαξα το φίλτρο της τηλεφωνικής συσκευής,στην οποία είχα το adsl φίλτρο βάζοντας το vdsl που είχε η συσκευασία. ψάχτηκα λίγο στο νετ και οι απόψεις περί φίλτρων διίστανται.κάποιοι λένε ότι επηρεάζει την ομαλή λειτουργία και κάποιοι όχι.
    λάθος μου που δεν το άλλαξα με την πρώτη εγκατάσταση? σαφώς και ναι.
    από χθες,ακόμα δεν έχω πάρει πτώση ταχύτητας,άρα δεν έκανα καμία επανεκκίνηση....τυχαίο?....θα διαπιστωθεί σύντομα.πάντως είναι πρώτη φορά που έβγαλα 2η μέρα χωρίς επανεκκίνηση.
    ....αυτή είναι η απαίτησή μου και μακάρι το πρόβλημα να ήταν το φίλτρο.
    Φυσικά μπορεί το αίτιο να είναι το splitter ή κάποιο άλλο φίλτρο (αν έχεις τέτοιο) ή το Modem/router ή η καλωδίωση (εσωτερική ή εξωτερική) ή άλλος παράγοντας. Γι' αυτό λέγονται βλάβες και πολλές φορές εμφανίζονται ξαφνικά.

    Το σίγουρο είναι ότι τα splitter (ή τα φίλτρα) δεν έχουν καμία διαφορά και είναι ακριβώς τα ίδια. Η δουλειά τους είναι να επιτρέπουν να περάσουν οι χαμηλές συχνότητες (έως 4kHz) της τηλεφωνίας, αποκόπτοντας τις αντίστοιχες υψηλές του xDSL. Και ως γνωστόν είτε έχεις ADSL είτε VDSL, η τηλεφωνία παραμένει η ίδια. Μόνο τα ISDN splitter είναι διαφορετικά, καθώς εκεί η τηλεφωνία χρησιμοποιεί συχνότητες έως 130kHz.

  5. #80
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από tarif16nikos Εμφάνιση μηνυμάτων
    καλησπέρα και χρόνια πολλά.
    εδώ και κάνα μήνα,πέρασα σε 50άρι vdsl vodafone με το συγκεκριμένο ρούτερ.
    άρχισαν τα όργανα από την αρχή.συχνό φαινόμενο,ενώ βλέπω στο μενού ταχύτητα 49999 down,να μου βγάζει έξω 0,5-0,3 down.
    μιλάμε να σέρνεται,είτε ασύρματα,είτε ενσύρματα.
    κάνοντας επανεκκίνηση στρώνει έως την επόμενη φορά,μπορεί και στην ίδια μέρα.
    επικοινώνησα με βόντα,καλή ανταπόκριση μπορώ να πω.
    όταν μου το έκανε το πρόβλημα,έκαναν μετρήσεις και καταλήξαμε ότι η γραμμή μέχρι το ρούτερ είναι εντάξει και μου έστειλαν άλλο.
    είπα,εντάξει,αυτό θα είναι....τζίφος,ήρθε το άλλο ρούτερ και πάλι τα ίδια.
    μάλιστα δεν μου ζήτησαν καν το άλλο πίσω και κατέληξα με 2 ρούτερ,που μάλλον δεν κάνουν ούτε για φρίσμπι.
    ρωτώ λοιπόν.
    μπορώ να κάνω κάτι με τον παρόν εξοπλισμό?
    να αγοράσω ρούτερ? κι αν αγοράσω και γίνει η τηλεφωνία voip πάλι θα τρέχω?
    αν αγοράσω ρούτερ και φταίει κάτι άλλο?
    .....μπέρδεμα.

    Είχα ακριβώς το ίδιο πρόβλημα. Η μόνη λύση είναι να πάρεις άλλο router. Εγώ έβαλα ένα speedport entry 2i του ΟΤΕ και δουλεύει τέλεια.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος tasoskaf : 18-04-18 στις 17:09.

  6. #81
    Εγγραφή
    02-05-2009
    Περιοχή
    στο αυτοκίκητο
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    103
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    ASUS DSL-AC52U
    Path Level
    Interleaved
    ένα ένα θα λυθούν τα θεματάκια.....υπήρχε λαγκ στο άνοιγμα σελίδων κι έβαλα dns της google.
    δοκιμάστε....
    local network-lan....primary dns 8-8-8-8....secontary dns 8-8-4-4 apply
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ashampoo_Snap_2018.04.18_23h52m25s_004_.jpg 
Εμφανίσεις:  249 
Μέγεθος:  93,6 KB 
ID: 193025

    μετά
    local network-dns....ανοίγεις τέρμα κάτω dns.....IPv4 DNS Server1 8-8-8-8.....IPv4 DNS Server2 8-8-4-4 apply .....επανεκκίνηση ρούτερ
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Ashampoo_Snap_2018.04.18_23h58m53s_005_.jpg 
Εμφανίσεις:  172 
Μέγεθος:  85,9 KB 
ID: 193026




  7. #82
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    εχω και εγω στα χερια μου το συγκεκριμενο modem και στην αναμονη για την αναμονη της vdsl του αδελφου μου. για την ωρα χαζευω το μενου του μοντεμ και προβληματιζομαι λιγο για το τι μπορω να κανω. τωρα στην adsl το μοντεμ του παροχου το εχω γυρισει σε bridge mode και εχω ριξει την γραμμη σε ενα mikrotik οπου παιζει μια χαρα (παραβλεποντας τα προβληματα της adsl γραμμης).
    τωρα ισως θα πρεπει να κνω το ιδιο, αλλα δυστυχως δεν θα εχω την δυνατοτητα να βλεπω τα χαρακτηριστικα της γραμμης που τον πρωτο καιρο θα το ηθελα για να τα βλεπω για να ξερω την συμπεριφορα.
    βεβαια δεν ξερω ακομα εαν θα συνδεθει σε POTS η VoiP....
    θα δουμε .....

  8. #83
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    εγω πάντως κάλεσα στην τεχνική υποστήριξη πίεσα μίπως μου δώσει τον κωδικό root και μου είπε ότι δεν τον έχουν

  9. #84
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    ενταξει. να τους εχουμε στα υπ'οψιν μας αμα τον μαθουμε να τους καλεσουμε να τον πουμε και σε αυτους !
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος geioannou : 21-04-18 στις 12:45.

  10. #85
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    ειδα οτι δινει την δυνατοτητα να παρει secondary IP (ειναι στο dhcp settings).
    αυτο ξερει κανεις πως λειτουργει ?
    απλα παιρνει και μια δευτερη IP το μοντεμ για να μπορει να ειναι ορατό κια σε ενα αλλο δικτυο ?

  11. #86
    Εγγραφή
    22-09-2009
    Περιοχή
    Νέος Κόσμος, Αθήνα
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    442
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    Other / Άλλο
    Ταχύτητα
    90/50
    ISP
    Vodafone
    Router
    Mu 5001 5G
    Μπορώ και γω να αναφέρω με τη σειρά μου το πρόβλημα με το "μπούκωμα", παρολο που ο συγχρονισμός του είναι σταθερός στα 100/10. Παλιότερα που είχα πάρει τηλέφωνο την τεχνική υποστήριξη, μου είχανε πει ότι αυτό οφείλεται στα "σκουπιδάκια" (τα CRC errors) που μαζεύει το modem κατά καιρούς και ότι μόνο με reset (και όχι reboot?) διορθώνεται. Αφήστε που η γραμμή είναι σε fastpath και ίσως να το επηρεάζει. Το έκανα reset που λέτε αλλά μετά από λίγο καιρό και πάλι τα ίδια. Εντωμεταξύ, με ένα απλό reboot , και όχι reset ή να το κλείσω απο το power/βγάλω από πρίζα είναι όλα κομπλέ μετά ίσως γιατί μηδενίζουν τα crc. Αναγκάστηκα στην τελική να γράψω scriptaki autoit που τρέχει από τοπικό headless server του lan μου και συνδέεται στο interface του modem κάθε 3 το πρωί (είναι ακριβώς η διαδικασία που ανοίγετε browser, συνδέεστε στο modem από το http://192.168.2.1 και το κάνετε reboot από κει, εγώ έχω αυτοματοποιήσει την διαδικασία)για να το κάνει reboot για να λύσω το πρόβλημα, μιας και telnet/ssh δεν έχει για να γίνει η διαδικασία μόνο με terminal.


    H συνημμένη φωτογραφιά δείχνει τα τρέχοντα στατιστικά modem:
    Attached Thumbnails Attached Thumbnails tmp_25773-Screenshot_20180501-0209052089011513.jpg  

    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bobis : 01-05-18 στις 02:15.

  12. #87
    Εγγραφή
    17-04-2005
    Περιοχή
    ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    75
    Downloads
    11
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    COSMOTE
    Router
    Fritz 7950
    Path Level
    Fastpath
    Μια από τα ίδια και εδώ όπως έχω ξαναγράψει.. το μπούκωμα σε εμένα γίνεται μόνο στο wifi.. και λύνετε μόνο με restart του modem όπως είπες bobis.
    Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  333.JPG 
Εμφανίσεις:  41 
Μέγεθος:  49,4 KB 
ID: 193382

    έχω μιλήσει αρκετες φορές με την voda μπας και μου δώσουνε κωδικούς για να πάω να αγοράσω ένα καλό router και να το κρατήσω σαν modem το zte(γιατί φαίνεται ο΄ότι για modem είναι καλό) αλλά δεν τους δίνουν.
    Δεν θέλω να πάω σε αγορά modem-router διότι δεν ξέρω τι θα γίνει με το voip

  13. #88
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Λένενότι δεν έχουν κάπιο άλλο κωδικό εκτός απο admin/admin

  14. #89
    Εγγραφή
    21-02-2006
    Περιοχή
    Ηλιουπολη
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    835
    Downloads
    12
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    το Port Forwarding σας δουλευει ???

  15. #90
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Σε εμένα δεν το δέχεται
    όσο και αν έψαξα κωδικό δεν βρήκα

Σελ. 6 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 45678111626 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ξεκλείδωμα ZTE ZXHN H108L - How to unlock ZTE ZXHN H108L - Telnet
    Από Spanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 15:40
  2. Bridge Mode για ZXHN H267A V1.0 ??
    Από asfyra στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-18, 15:06
  3. Zyxel VMG1312-B10D & ZTE ZXHN H168N 3.1
    Από mathios στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 18:13
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 22:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας