Σελ. 65 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 4555606364656667707585 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 961-975 από 2159
  1. #961
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Με αυτό το Τσέχικο fw μπορώ να περάσω στοιχεία voip τηλεφωνίας (modulus π.χ.) και να δουλεύει και σαν voip ata;

  2. #962
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Με αυτό το Τσέχικο fw μπορώ να περάσω στοιχεία voip τηλεφωνίας (modulus π.χ.) και να δουλεύει και σαν voip ata;
    Δοκιμασε και πες μας!

  3. #963
    Εγγραφή
    21-07-2005
    Περιοχή
    Αθήνα
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    4.316
    Downloads
    9
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    100/100 Mbps
    ISP
    INALAN
    Router
    FRITZ!Box 7530
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Man Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκιμασε και πες μας!
    Σχώρα με που θα το πω έτσι, αλλά δεν είναι απάντηση αυτή! Αν δεν ξέρεις να απαντήσεις, δεν απαντάς και απαντάει κάποιος που το έχει δοκιμάσει. Ρώτησα -προφανώς- αν το έχει κάνει κανείς ώστε να δω αν αξίζει να πάω να το πάρω από το εξοχικό που το έχω βάλει.
    Ένας ακόμα πολύ σοβαρός λόγος είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση που δεν υπάρχει γυρισμός στο fw της Vodafone, εννοείται ότι πρέπει πρώτα να σιγουρευτώ ότι θα δουλέψει αυτό που θέλω να κάνω αλλιώς δεν το πειράζω.

  4. #964
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από theopan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σχώρα με που θα το πω έτσι, αλλά δεν είναι απάντηση αυτή! Αν δεν ξέρεις να απαντήσεις, δεν απαντάς και απαντάει κάποιος που το έχει δοκιμάσει. Ρώτησα -προφανώς- αν το έχει κάνει κανείς ώστε να δω αν αξίζει να πάω να το πάρω από το εξοχικό που το έχω βάλει.
    Ένας ακόμα πολύ σοβαρός λόγος είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση που δεν υπάρχει γυρισμός στο fw της Vodafone, εννοείται ότι πρέπει πρώτα να σιγουρευτώ ότι θα δουλέψει αυτό που θέλω να κάνω αλλιώς δεν το πειράζω.
    Ειμαι αυτος που βρηκε το τσεχικο firmware, το περασε στο πρωτο μοντεμ και το ανακοινωσε στους αλλους. Επομενως, για να σου λεω "δοκιμασε το και πες μας" μαλλον σημαινει κατι.

    Τελος παντων, το Vf fw δεν παιρνει πλεον updates ενω το τσεχικο παιρνει κανονικα και ειναι πολλες φορες καλυτερο απο το vf σε πολλα σημεια, αν οχι ολα.

  5. #965
    Εγγραφή
    18-12-2018
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    H-300s
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 9.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα,
    Να μοιραστω κι εγω την εμπειρια μου με την αναβαθμιση του ΖΤΕ 267 στο τσεχικο firmware.
    Αφου εκανα backup το user configuration, εβαλα το τσεχικο firmware και εκανα reset με το κουμπακι. Συνδεθηκα στο web ui με τον κωδικο του wifi 2,4Ghz και φορτωσα το user configuration απο το backup. Το ΖΤΕ ξεκιναει και εχει ολες τις ρυθμισεις δικτυου απο το δικο μου config. Παω να συνδεθω στο web ui και αφου δεχεται τον κωδικο μου για τον user admin μου ζηταει να τον αλλαξω καθως θεωρει οτι ειναι ο default. Σ αυτη την οθονη κολλαει καθως δεν δεχεται το cancel αλλα ουτε και καποιον νεο κωδικο για τον χρηστη admin.
    Ξαναεκανα reset αλλα δεν αλλαζει κατι, εχει το configuration απο το backup μου αλλα δεν μπορω να συνδεθω γιατι δεν δεχεται κανενα κωδικο ουτε να παραμεινει με τον παλιο.
    Δεν το εβαλα στη γραμμη να δω αν συνδεθει στο ιντερνετ και αν παρει ρυθμισεις voda, παραμενω συνδεδεμενος με το Η300 (ευτυχως που αυτο δουλευει).
    Θα το κανω αλλη στιγμη μηπως αλλαξει κατι και θα ενημερωσω.
    Ειχε καποιος παρομοιο προβλημα ή καποια συμβουλη πως να το ξεπερασω?

    Ευχαριστω

  6. #966
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Ούτε εγώ κατάφερα να περάσω το παλιό config του H267A, λογικά επειδή ήταν OneNet firmware κι όχι οικιακό. Οπότε έκανα όλες τις ρυθμίσεις manually.

  7. #967
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.807
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Δεδομένου ότι δεν έχω ακόμα VoIP, μάλλον το καλύτερο είναι να μην βάλω ακόμα το τσέχικο, μέχρι να έχω ρυθμίσεις VoIP για να τις πάρω backup, σωστά;
    Το αρχείο του τσέχικου είναι σε κάποιο εμφανές σημείο; το έψαξα στις τελευταίες σελίδες, αλλά μάλλον μου διέφυγε...

  8. #968
    Εγγραφή
    18-12-2018
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    H-300s
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 9.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ThReSh Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ούτε εγώ κατάφερα να περάσω το παλιό config του H267A, λογικά επειδή ήταν OneNet firmware κι όχι οικιακό. Οπότε έκανα όλες τις ρυθμίσεις manually.
    Εμενα ομως ηταν config που δουλευε και απο τη Vodafone. Και φαινεται οτι το εχει παρει γιατι με αφηνει να κανω login. Για την ιστορια δοκιμασα και με αλλους browsers και σε http και σε https. Εννοειται οτι εβαλα κωδικο συμφωνα με τις προδιαγραφες που ζηταει (caps, numbers, special chars).
    Επομενο βημα να μπει online και να βαλω χειροκινητες ρυθμισεις σε οτι δεν παρει απο τη Vodafone.

    Ενημερωση: Το βημα απετυχε. Το ΖΤΕ με το τσεχικο fw συγχρονισε πολυ καλυτερα (109Mbps/10Mbps) απο το ελληνικο (85-90Mbps/10Mbps) αλλα δεν καταφερε ποτε να συνδεθει στο ιντερνετ και κατα συνεπεια να παρει τηλεφωνια. Περασα τις ρυθμισεις χειροκινητα, τπτ.
    Η προσπαθεια θα συνεχιστει.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεδομένου ότι δεν έχω ακόμα VoIP, μάλλον το καλύτερο είναι να μην βάλω ακόμα το τσέχικο, μέχρι να έχω ρυθμίσεις VoIP για να τις πάρω backup, σωστά;
    Το αρχείο του τσέχικου είναι σε κάποιο εμφανές σημείο; το έψαξα στις τελευταίες σελίδες, αλλά μάλλον μου διέφυγε...
    θα το βρεις στο
    https://www.o2.cz/osobni/techzona-mo...xhn-h267a.html
    με google translate θα βρεις οτι χρειαζεσαι
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος giorgosnik : 10-01-21 στις 15:06.

  9. #969
    Εγγραφή
    18-12-2018
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    H-300s
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 9.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Καλημερα σε ολους, να ενημερωσω οτι τελικα το ΖΤΕ με το τσεχικο fw καταφερε να συνδεθει. Χρειαστηκε να περασω χειροκινητα τις ρυθμισεις στο Internet > WAN > DSL αφου δεν καταφερε να τις παρει αυτοματα. Ενω μετα απ αυτο, η τηλεφωνια συνδεθηκε αμεσως, με ταλαιπωρησε γιατι δεν μου εδινε ιντερνετ στους η/υ ενω ηταν συνδεδεμενο. Τελικα, χρειαστηκε να περασω ενα static routing στο local network> routing.

    Τωρα θα το αφησω να δουλευει να δω τη συμπεριφορα του σε βαθος χρονου.
    Ευχαριστω ολα τα μελη που βοηθησαν με τις ιδεες, τις αποψεις και τις ανακαλυψεις τους!

  10. #970
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Τι extra εχει εκτος απο αυτα που βλεπουμε ως root?
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  11. #971
    Εγγραφή
    29-09-2020
    Μηνύματα
    160
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από giorgosnik Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημερα σε ολους, να ενημερωσω οτι τελικα το ΖΤΕ με το τσεχικο fw καταφερε να συνδεθει. Χρειαστηκε να περασω χειροκινητα τις ρυθμισεις στο Internet > WAN > DSL αφου δεν καταφερε να τις παρει αυτοματα. Ενω μετα απ αυτο, η τηλεφωνια συνδεθηκε αμεσως, με ταλαιπωρησε γιατι δεν μου εδινε ιντερνετ στους η/υ ενω ηταν συνδεδεμενο. Τελικα, χρειαστηκε να περασω ενα static routing στο local network> routing.

    Τωρα θα το αφησω να δουλευει να δω τη συμπεριφορα του σε βαθος χρονου.
    Ευχαριστω ολα τα μελη που βοηθησαν με τις ιδεες, τις αποψεις και τις ανακαλυψεις τους!
    Στις προηγουμενες σελιδες που ειπαμε οτι πρεπει να περαστουν χειροκινητα οι ρυθμισεις, εννοουσαμε ολες τις ρυθμισεις, και τα WAN profiles. Το τσεχικο εχει ρυθμισεις για την O2 της τσεχιας, για αυτο το σετταρουμε απο την αρχη (το οποιο ειναι πανευκολο). Οσο για το static routing, δεν ξερω τι εχεις κανει ακριβως, αλλα κανενας αλλος δεν χρειαστηκε να κανει κατι τετοιο, μεχρι και εγω που οταν ανακαλυψα το fw, επαιξα πολλες φορες reset για να δω διαφορες σε διαφορα setups. Αλλα αφου δουλευει, αστο ετσι. Το DHCP να τσεκαρεις οτι ειναι ανοιχτο απλα.

    - - - Updated - - -

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι extra εχει εκτος απο αυτα που βλεπουμε ως root?
    Εχει ανοιχτα οτι εχει το root το Ελληνικο, με διαφορα οτι παιρνει αναβαθμισεις, εχει διαφορετικο tweak στο firmware (συμπεριφερεται διαφορετικα, προς το θετικο παντα, με διαφορες αλλες λειτουργιες και δυνατοτητες λογω των συνεχομενων αναβαθμισεων)

    Απο οτι βλεπω, η O2 εχει ως βασικο modem το H267A απο την ημερα που βρηκα το firmware του (2019/2020), επομενως ευελπιστω και ευχομαι να συνεχισει να τροφοδοτει μονο αυτο, για να ερχονται και περισσοτερες (ταυτοχρονα καλυτερες) αναβαθμισεις.

  12. #972
    Εγγραφή
    13-09-2006
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    1.757
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219943/21999
    ISP
    Vodafone
    Router
    H300 S
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 1.3(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Internet -> WAN -> Modulation paramaters

    μηπως εχει και το 35b??
    E5 2697 v2 @ 3.0GHz on P9X79 Deluxe 24GB
    Spoiler:
    WD15EARS, WD30EFRX, WD30EURS, WD30EZRX, WD40EFRX, WD60EFRX
    Intel Xeon E5-2670 v2 @ 2.9GHz 16GB WD15EARS, 2xWD40EFRX, WD60EFRX, 2xWD100EFΑX
    i5 750 @ 3.36GHz 4GB 2xWD60EFRX, 5xWD80EFZX, 2xWD100EFΑX Sony Vaio VPC-F13Z1E/B

  13. #973
    Εγγραφή
    26-08-2003
    Περιοχή
    Beyond the Coast
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    9.890
    Downloads
    4
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    300/30
    ISP
    COSMOTE
    Router
    UniFi Dream Machine Pro
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από slalom Εμφάνιση μηνυμάτων
    Internet -> WAN -> Modulation paramaters

    μηπως εχει και το 35b??
    Nope, δυστυχώς δεν μας κάνει για 200αρα.

  14. #974
    Εγγραφή
    18-12-2018
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    10996/109998
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    Vodafone - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    H-300s
    SNR / Attn
    10.0(dB) / 9.0(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Dark_Man Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στις προηγουμενες σελιδες που ειπαμε οτι πρεπει να περαστουν χειροκινητα οι ρυθμισεις, εννοουσαμε ολες τις ρυθμισεις, και τα WAN profiles. Το τσεχικο εχει ρυθμισεις για την O2 της τσεχιας, για αυτο το σετταρουμε απο την αρχη (το οποιο ειναι πανευκολο). Οσο για το static routing, δεν ξερω τι εχεις κανει ακριβως, αλλα κανενας αλλος δεν χρειαστηκε να κανει κατι τετοιο, μεχρι και εγω που οταν ανακαλυψα το fw, επαιξα πολλες φορες reset για να δω διαφορες σε διαφορα setups. Αλλα αφου δουλευει, αστο ετσι. Το DHCP να τσεκαρεις οτι ειναι ανοιχτο απλα.

    - - - Updated - - -



    Εχει ανοιχτα οτι εχει το root το Ελληνικο, με διαφορα οτι παιρνει αναβαθμισεις, εχει διαφορετικο tweak στο firmware (συμπεριφερεται διαφορετικα, προς το θετικο παντα, με διαφορες αλλες λειτουργιες και δυνατοτητες λογω των συνεχομενων αναβαθμισεων)

    Απο οτι βλεπω, η O2 εχει ως βασικο modem το H267A απο την ημερα που βρηκα το firmware του (2019/2020), επομενως ευελπιστω και ευχομαι να συνεχισει να τροφοδοτει μονο αυτο, για να ερχονται και περισσοτερες (ταυτοχρονα καλυτερες) αναβαθμισεις.



    Για το static root κι εμενα μου φανηκε περιεργο γιατι ειχε εγγραφη για 0.0.0.0 και ολα τα λοιπα routings για IPTV και VoIP. Το ιδιο το ΖΤΕ ειχε ιντερνετ και εκανε ping απο το διαγνωστικο που εχει στο μενου management & diagnosis. Οι ηυ οχι, δοκιμασα με χειροκινητο dns και στατικη ΙΡ που δεν δουλεψαν οποτε και κατεληξα στις ρυθμισεις του routing.

    Επισης νομιζω πως εχει και δυνατοτερο σημα wifi.
    Απο bugs δεν ανοιγει/κλεινει το wifi 5GHz με το πλαινο κουμπι, μονο το 2,4 ενω ειχε και 2-3 αποσυνδεσεις μεσα στην ημερα (με το ελληνικο fw ειχε πιο πολλες σε αντιθεση με το Η300 που εμενε πιο σταθερο).
    Και παλι σ ευχαριστω για την ανακαλυψη σου.

  15. #975
    Εγγραφή
    20-11-2008
    Περιοχή
    Αθήνα, Κέντρο
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    237
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/200+ Mbps
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M & ZTE ZXHN H267A
    Καλησπέρα παιδιά.

    Να εξηγήσω πρώτα τι θα ήθελα να κάνω και χρειάζομαι τη βοήθειά σας. Μέχρι να προκόψει η Inalan, και να κάνει τα έργα για την σύνδεσή μου, χρησιμοποιώ το TL-MR3040 ρούτερ της TP-Link που παίρνει επάνω του 3G/4G USB Dongle, για να πάρω ίντερνετ με SIM Card και μετά με DMZ θα στείλω στο ZTE ZXHN H267A, που είχα από τη Vodafone, για να βάλω πάνω του τις δύο γραμμές που είχαμε στα διαμερίσματα του ορόφου μας (εμένα και της Μάνας μου) για τα σταθερά. Για τα νούμερα έχει γίνει φορητότητα ήδη στην Omnivoice. Tο ZTE θα κάνει και όλο το routing για το PC, ένα Laptop και Wi-Fi για το κινητό (ήδη όλα έχουν στατικές διευθύνσεις και δουλεύουν με το TP-Link συνδεδεμένο στο switch). Το ίντερνετ δουλεύει ήδη σφαίρα…, 0.8 με 1.1 Mbit και ο μόνος λόγος που δεν έχω συνδέσει το USB Dongle κατ’ ευθείαν στο ZTE, είναι ότι πρέπει να αλλάξω το setup με τα καλώδια και το switch και επειδή το TP-Link το είχα ήδη χρησιμοποιήσει στο εξοχικό και δουλεύει, ενώ με το ZTE θα πρέπει να πέσει ψάξιμο.

    Θα ήθελα λοιπόν, τη βοήθειά σας με τις ενότητες (items) που υπάρχουν στο Τσέχικο firmware σε διάφορα Tabs/Menus ως προς το τι χρειάζεται και ότι όχι να το σβήσω, για ότι περιέγραψα πιο πάνω, ώστε όταν θα φέρει η Inalan (αμήν και πότε) το δικό της ρούτερ, να συνδέσω το ZTE απ’ ευθείας εκεί και να κάνω τις απαραίτητες ρυθμίσεις μεταξύ τους. Δε χρειάζεται να μου πείτε τι ρυθμίσεις χρειάζεται να κάνω, γιατί έχω πάρει screen shots (ελπίζω όλες) και θα τις ψάξω εγώ για όποιες καρτέλες δημιουργήσω χωρίς να σας απασχολώ. Αν κολλήσω κάπου θα επανέλθω.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων για κάθε βοήθεια.

Σελ. 65 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 4555606364656667707585 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ξεκλείδωμα ZTE ZXHN H108L - How to unlock ZTE ZXHN H108L - Telnet
    Από Spanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 15:40
  2. Bridge Mode για ZXHN H267A V1.0 ??
    Από asfyra στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-18, 15:06
  3. Zyxel VMG1312-B10D & ZTE ZXHN H168N 3.1
    Από mathios στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 18:13
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 22:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας