Σελ. 96 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 1.426-1.440 από 2159
  1. #1426
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    ποιο range στο Wifi εχετε βαλει? η το εχετε στο auto? εχει δοκιμασει κανεις να βαλει καποιο συγκεκριμενο??

  2. #1427
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από alexisnik199111 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιο range στο Wifi εχετε βαλει? η το εχετε στο auto? εχει δοκιμασει κανεις να βαλει καποιο συγκεκριμενο??
    Συνήθως βάζω το χαμηλότερο που καλύπτει επαρκώς το χώρο που με ενδιαφέρει.

  3. #1428
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    ok thanks.by the way αυτο με το full duplex που γραφτηκε παραπανω ισχυει?

  4. #1429
    Εγγραφή
    26-10-2021
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα παιδιά..πρώτη φορά γράφω εδώ στην ομάδα...εχω ένα Η300 σε 100αρα γραμμή κ πιάνω ταχύτητα από 90 έως 97... ένας φίλος μου έδωσε το Η267Α, το έβαλα πάνω κ η ταχύτητα δεν ξεπερνάει τα 75mbps κυρίως κυμαίνεται στο 57 έως 67...έβαλα ξανα πάνω το Η300 κ έπιασα παλι πάνω από 90mpbs...μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει το γιατι; .....εντάξει αρχάριος είμαι αλλά μαρεσει να ασχολούμαι κ να πειραματιζομαι λιγο με αυτά....

  5. #1430
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παιδιά SOS τα φώτα σας! Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ με 50άρα vdsl και συγχρονίζω στο φουλ.
    Το πρόβλημα είναι πως όταν κάποια συσκευή συνδεδεμένη με wifi κατεβάζει κάτι κι εγώ παίζω online games (πχ battlefield) αυξάνεται υπερβολικά το Ping μου με αποτέλεσμα να μη μπορώ να παίξω και πολλές φορές μάλιστα να με πετάει.
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω αυτό; Πχ να τις βάλω κάποιο limit τις άλλες συσκευές μέσω ρούτερ ;
    Έχω και ενα κιτ ethernet powerline και ενα wifi repeater... ίσως αν έδινα στις wifi συσκευές μεσω repeater να παίρνανε πιο εξασθημένο σήμα? Δεν ξέρω....

    Τα φώτα σας !

  6. #1431
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παιδιά SOS τα φώτα σας! Έχω το συγκεκριμένο ρούτερ με 50άρα vdsl και συγχρονίζω στο φουλ.
    Το πρόβλημα είναι πως όταν κάποια συσκευή συνδεδεμένη με wifi κατεβάζει κάτι κι εγώ παίζω online games (πχ battlefield) αυξάνεται υπερβολικά το Ping μου με αποτέλεσμα να μη μπορώ να παίξω και πολλές φορές μάλιστα να με πετάει.
    Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθώσω αυτό; Πχ να τις βάλω κάποιο limit τις άλλες συσκευές μέσω ρούτερ ;
    Έχω και ενα κιτ ethernet powerline και ενα wifi repeater... ίσως αν έδινα στις wifi συσκευές μεσω repeater να παίρνανε πιο εξασθημένο σήμα? Δεν ξέρω....

    Τα φώτα σας !
    Δεν μπορείς κάνεις σοβαρό QoS με αυτό το ρούτερ. Εάν μπορείς να βάλεις όριο από την πλευρά της άλλης συσκευής που κατεβάζει, βάλε.
    Διαφορετικά πάρε είτε κάποιο άλλο ρούτερ, είτε κάποιο access point που θα σου επιτρέπουν να διαχειρίζεσαι καλύτερα τις συνδεδεμένες συσκευές.

  7. #1432
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Τι είναι το access point ; Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο απλό και φτηνό ίσα ίσα να κάνω την δουλειά μου ;
    Το wifi repeater tplink που έχω να φανταστώ δεν βοηθάει έτσι ;

  8. #1433
    Εγγραφή
    28-07-2013
    Μηνύματα
    6.808
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Voda/Nova/OTE/ΕΔΥΤΕ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από ethnik471 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι είναι το access point ; Μπορείς να μου προτείνεις κάποιο απλό και φτηνό ίσα ίσα να κάνω την δουλειά μου ;
    Το wifi repeater tplink που έχω να φανταστώ δεν βοηθάει έτσι ;
    Access point ονομάζεται η συσκευή που δίνει ασύρματο δίκτυο. Εάν το TP-Link σου έχει ρυθμίσεις για traffic shaping, speed limits, κλπ, χρησιμοποίησε αυτό.
    Διαφορετικά, μπορώ να σκεφτώ μοντέλα από Ubiquiti ή Mikrotik που το κάνουν, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα φτηνά ή απλά στο στήσιμο.
    Επίσης, εφόσον θα μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις εξοπλισμό, ίσως έχει νόημα να αλλάξεις ολόκληρο το modem/router με κάποιο που να τα κάνει όλα, αν και αυτή η επιλογή θα είναι σίγουρα ακριβή (~150€+).
    Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο θέμα θα υπάρχει ήδη στο φόρουμ με αντίστοιχο ερώτημα, ρίξε μια ματιά για να μην χρειαστεί να ανακαλύψουμε τον τροχό .

  9. #1434
    Εγγραφή
    04-11-2014
    Μηνύματα
    789
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    5494/54998
    ISP
    Cosmote
    Router
    Speedport Plus 2
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από minas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Access point ονομάζεται η συσκευή που δίνει ασύρματο δίκτυο. Εάν το TP-Link σου έχει ρυθμίσεις για traffic shaping, speed limits, κλπ, χρησιμοποίησε αυτό.
    Διαφορετικά, μπορώ να σκεφτώ μοντέλα από Ubiquiti ή Mikrotik που το κάνουν, αλλά δεν είναι ιδιαίτερα φτηνά ή απλά στο στήσιμο.
    Επίσης, εφόσον θα μπεις στη διαδικασία να αγοράσεις εξοπλισμό, ίσως έχει νόημα να αλλάξεις ολόκληρο το modem/router με κάποιο που να τα κάνει όλα, αν και αυτή η επιλογή θα είναι σίγουρα ακριβή (~150€+).
    Είμαι σίγουρος ότι όλο και κάποιο θέμα θα υπάρχει ήδη στο φόρουμ με αντίστοιχο ερώτημα, ρίξε μια ματιά για να μην χρειαστεί να ανακαλύψουμε τον τροχό .
    Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ !

  10. #1435
    Εγγραφή
    03-05-2013
    Μηνύματα
    572
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Router
    FRITZ!Box 7590
    Path Level
    Fastpath
    γραφω και εγω τις εμπειρεις μου.εχω συνδεθει απο 27/10. ειναι κλασσικα ενα σαπιο ρουτερ παροχου.αρχικα η διαδικασια login καθυστερει ως root credential χωρις λογο.νομιζω οτι οι φημες περι του h300s οτι ειναι καλυτερο μαλλον ισχυουν. η πολυ καλη γραμμη μου (8 ping) ψιλοχαραμιζεται θεωρω.οσο αφορα το LAN τολμω να πω οτι ειναι παρα πολυ καλο. το χαλι συνανταται ,περα απο την ετσι κ ετσι εμβελεια, καθυστερει να γινει συνδεση στις ασυρματες συσκευες κινητα κτλ. η διαφορα ping αξιοπεριεργως, μεταξυ LAN και WIFI ειναι απειροελαχιστη 1ms.γενικοτερα τπτ το φοβερο.θα βολευτω προς το παρον και με την πρωτη ευκαιρια θα γυρισω σε fritzbox--σε σοβαρα αξιοπιστα ρουτερ.

  11. #1436
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Καλησπέρα,

    υπάρχει κάπου για download το firmware που υποτίθεται ότι διορθώνει το πρόβλημα με το g.inp? Ήρθε τεχνικός της Vodafone, μου έκανα αναβάθμιση πριν λίγο καιρό (ZXHN H267A V1.0 V1.0.2_VDFS.1T17) αλλά το πρόβλημα με το upload παραμένει. Επιπλέον, το g.inp είναι κλειδωμένο ακόμη και με root password και δεν μπορώ να το απενεργοποιήσω στο συγκεκριμένο fw. Τι μπορώ να κάνω;

    Μου έχουν αλλάξει σε oxygen το οποίο όμως τώρα έχει τα δικά του θέματα

  12. #1437
    Εγγραφή
    03-02-2021
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    21
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    200/200
    ISP
    Inalan
    Router
    HG8546M
    αν η καμπινα ειναι της vodafone ζητα να σου αλλαξουν προφιλ

  13. #1438
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Μπορεί να έχει επίπτωση αυτό στις ταχύτητες μου προς το χειρότερο? Δεν θα έχουν ήδη τη βέλτιστη?

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, πήρα ξανά τη Βόνταφον, για πολλοστή φορά. Τους λέω ότι με το νέο router (Oxygen) έχω ξαφνικά τεράστιο πρόβλημα με το download (πραγματικά απ'το πουθενά), πολύ ασταθές και γενικά χαμηλό. Με το oxygen κλειδώνει το upload στα 10, αλλά αφου τώρα χαλάει το download δε βλέπω λόγο να το χρησιμοποιώ. Στη σελίδα του ρουτερ συγχρονίζει όμως κανονικά (όπως και στο speedtest), το πρόβλημα επομένως είναι πέρα απ'το δίκτυο της Vodafone.

    Ομοίως με το ZTE, συγχρονίζει στα 100/10 στη σελίδα του ρούτερ και αυτό μαξάρει πραγματικά την ταχύτητα (Steam 13 Mb/s) αλλά το upload παραμένει bugged στα 5. Μάλιστα, τους είπα για το g.inp και μου λένε ότι για τη γραμμή μου δεν είναι καν ενεργοποιημένο (λογικό, με root κωδικούς μου είναι greyed out). Επίσης τους ρώτησα αν τρέχω ήδη το τελευταίο fw και είπαν ναι, επομένως αν ήταν θέμα με το g.inp θα είχε φαντάζομαι διορθωθεί. Και πάλι η Βονταφον λέει ότι όλα δειχνουν πολύ καλά στη γραμμή, ελάχιστα ερρορς κτλπ και όλα συγχρονίζουν, δεν βλέπουν πρόβλημα. Ζήτησα και αλλαγή προφιλ στην καμπίνα αλλα μου λένε μόνο αν υπάρχει βλάβη γίνεται.

    Επομένως, μπρος γκρεμός (5 upload) και πίσω ρέμα (ό,τι ναναι dl ξαφνικά). Θα μείνω με το ZTE που το DL μου ειναι πολύ πιο σημαντικό, με το 5αρι upload, εκτός αν κάποιος μπορεί να σκεφτεί κάτι άλλο να δοκιμάσω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος polgr : 01-11-21 στις 22:05.

  14. #1439
    Εγγραφή
    06-12-2003
    Περιοχή
    Αθήνα, Βούλα
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    4.671
    Downloads
    13
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    109999/10999
    ISP
    Conn-x OTE
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΒΟΥΛΑ
    Router
    Asus DSL-N17U & pfSense
    SNR / Attn
    10(dB) / 4,5(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από polgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να έχει επίπτωση αυτό στις ταχύτητες μου προς το χειρότερο? Δεν θα έχουν ήδη τη βέλτιστη?

    - - - Updated - - -

    Λοιπόν, πήρα ξανά τη Βόνταφον, για πολλοστή φορά. Τους λέω ότι με το νέο router (Oxygen) έχω ξαφνικά τεράστιο πρόβλημα με το download (πραγματικά απ'το πουθενά), πολύ ασταθές και γενικά χαμηλό. Με το oxygen κλειδώνει το upload στα 10, αλλά αφου τώρα χαλάει το download δε βλέπω λόγο να το χρησιμοποιώ. Στη σελίδα του ρουτερ συγχρονίζει όμως κανονικά (όπως και στο speedtest), το πρόβλημα επομένως είναι πέρα απ'το δίκτυο της Vodafone.

    Ομοίως με το ZTE, συγχρονίζει στα 100/10 στη σελίδα του ρούτερ και αυτό μαξάρει πραγματικά την ταχύτητα (Steam 13 Mb/s) αλλά το upload παραμένει bugged στα 5. Μάλιστα, τους είπα για το g.inp και μου λένε ότι για τη γραμμή μου δεν είναι καν ενεργοποιημένο (λογικό, με root κωδικούς μου είναι greyed out). Επίσης τους ρώτησα αν τρέχω ήδη το τελευταίο fw και είπαν ναι, επομένως αν ήταν θέμα με το g.inp θα είχε φαντάζομαι διορθωθεί. Και πάλι η Βονταφον λέει ότι όλα δειχνουν πολύ καλά στη γραμμή, ελάχιστα ερρορς κτλπ και όλα συγχρονίζουν, δεν βλέπουν το πρόγραμμα. Ζήτησα και αλλαγή προφιλ στην καμπίνα αλλα μου λένε μόνο αν υπάρχει βλάβη γίνεται.

    Επομένως, προς γκρεμός (5 upload) και πίσω ρέμα (ό,τι ναναι dl ξαφνικά). Θα μείνω με το ZTE που το DL μου ειναι πολύ πιο σημαντικό, με το 5αρι upload, εκτός αν κάποιος μπορεί να σκεφτεί κάτι άλλο να δοκιμάσω.
    Να ζητήσεις να βρουν τρόπο να το φτιάξουν αλλιώς να σε αφήσουν να φύγεις χωρίς ποινή. Εναλλακτικά:

    1) Αν δεν έχεις VoIP τηλεφωνία ή αν έχεις VoIP και δεν σε ενδιαφέρει το σταθερό, παίρνεις δικό σου modem/router και ξεμπερδεύεις

    2) Αν έχεις VoIP και σε ενδιαφέρει το σταθερό, ψάχνεις να δεις αν γίνεται να βρεις τους κωδικούς και τις ρυθμίσεις της VoIP τηλεφωνίας, τους βάζεις στον δικό σου εξοπλισμό και ξεμπερδεύεις

  15. #1440
    Εγγραφή
    06-08-2019
    Μηνύματα
    47
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    Vodafone
    Το 2) ειναι μια εναλλακτική, σκέφτομαι να πάρω κάποιο Fritz που απ'όσο έχω ακούσει παίρνει αυτόματα VoIP ρυθμίσεις της Vodafone (αν και με routerpassview εχω βρει πλέον τον τρόπο για να τους κάνω extract).

    Παρ'όλα αυτά, δεν θα με χάλαγε να αλλάξω πάροχο ίσως στο κοντινό μέλλον, όμως φοβάμαι ότι και να τους πω να με αφήσουν να φύγω λόγω 'βλάβης' θα μου πουν οτι δεν υπάρχει καμία στην γραμμή και δεν θα το τιμήσουν.

Σελ. 96 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 7686919495969798101106116 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ξεκλείδωμα ZTE ZXHN H108L - How to unlock ZTE ZXHN H108L - Telnet
    Από Spanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 15:40
  2. Bridge Mode για ZXHN H267A V1.0 ??
    Από asfyra στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-18, 15:06
  3. Zyxel VMG1312-B10D & ZTE ZXHN H168N 3.1
    Από mathios στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 18:13
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 22:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας