Σελ. 16 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 226-240 από 2159
  1. #226
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Το πεδίο λέγεται AuthPassword. Το έχω φτάσει σε ένα σημείο που πλέον λειτουργούν οι εισερχόμενες στον Asterisk, αλλά όχι οι εξερχόμενες. Κάτι είναι λάθος με το outbound proxy μάλλον.

    Edit: Από X-lite έχω και εισερχόμενες και εξερχόμενες. Άρα κάποια λάθος ρύθμιση στον asterisk είναι.

  2. #227
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από cb_papi Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το πεδίο λέγεται AuthPassword. Το έχω φτάσει σε ένα σημείο που πλέον λειτουργούν οι εισερχόμενες στον Asterisk, αλλά όχι οι εξερχόμενες. Κάτι είναι λάθος με το outbound proxy μάλλον.

    Edit: Από X-lite έχω και εισερχόμενες και εξερχόμενες. Άρα κάποια λάθος ρύθμιση στον asterisk είναι.
    Nice! Υπέθεσα πως δεν το αποθηκεύει αλλά δεν μου πέρασε απο το μυαλό οτι μπορεί να'ναι μονο και μόνο επειδή δεν έχω VoIP. Επειδή ανέφερες κάποια προβλήματα πριν, είναι τελικά δυνατόν να κάνεις και το VoIP με κάποιο άλλο modem/router. Σε τέτοια περίπτωση το ZTE δεν είναι καν αναγκαίο, dang

  3. #228
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    επειδη βρεθηκαν τελικα το ροοτ και το pass πως απενεργοποιουμε το remote managment ,για να μην μπορει να μπει η vodafone μεσα

  4. #229
    Εγγραφή
    12-10-2003
    Περιοχή
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    hAP AC / ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    12(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    JpegXguy, σ΄ευχαριστώ κι εγώ πολύ για τον κωδικό, τον χρειαζόμουν οπωσδήποτε και δεν τον είχα βρει εδώ και καιρό που έψαχνα!

    Τα τελευταία χρόνια έχω ένα mikrotik hAP ac για κεντρικό router και ένα netfaster wlan 3 σε bridge mode.
    Παρέλαβα το H267A για να "αναβαθμιστώ" σε VDSL, οπότε με root διέγραψα τα HSIa/HSIv και έφτιαξα τα αντίστοιχα bridged:
    • ένα για ADSL σε ATM mode και VCI 35
    • ένα για VDSL σε PTM mode και VLAN ID 835

    Αφού έκλεισα wlan/dhcp κλπ, αντικατέστησα το netfaster με το H267A και τα πάντα λειτουργούν κανονικά.
    Η γραμμή είναι ακόμη ADSL, σε σχέση με το neftaster το ZTE δείχνει ~7(!) μονάδες υψηλότερο attenuation και συγχρονίζει κατά ~0,5Mbps λιγότερο, αλλά δε με απασχολεί εν όψει VDSL.

  5. #230
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από jkoukos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εσείς που ρωτάτε για το Bridge, έχετε router (όχι modem/router) δικό σας και γνωρίζετε πως να τον ρυθμίσετε για να κάνει αυτό την σύνδεση;
    ναι κάνουμε σύνδεση PPPoE και βάζουμε user kai pass . σου απαντώ τωρα γιατι τώρα βρήκαμε τον κωδικό root για να το κάνουμε bridge , και κατι ακομα για να μπουμε στο interface του zte πως μπορουμε να μπουμε τωρα ,γιατι με την συνδεση bridge δεν μπορω να μπω στην διευθηνση του zte?

  6. #231
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Λοιπόν κατάφερα να συνδέσω και τον Asterisk με εισερχόμενες και εξερχόμενες, οπότε πλέον το ZTE χρησιμοποιείται επιτυχώς μόνο σαν modem (και με μία επιστροφή από το router μου χρησιμοποιώ και το 5GHz wifi του).

  7. #232
    Εγγραφή
    04-08-2017
    Περιοχή
    Αττική
    Μηνύματα
    380
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    100/10
    ISP
    Vodafone
    Router
    ZTE ZXHN H268Q
    Path Level
    Fastpath
    Παραθέτω ποστ που έκανα πιο πριν γιατί θάφτηκε. Κλείσιμο του REMOTE MANAGEMENT.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JpegXguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Λοιπόν, σας έχω νέα. Απ' ότι φαίνεται αν το βάλετε σε INTERNET αντί για INTERNET_TR069 πράγματι κόβεται το TR-069.

    Το πιστοποίησα μέσα από ένα μικρό και σχετικά "χωμένο" feature του πίνακα ελέγχου στο Vodafone My Home Account, το οποίο σε αφήνει να αλλάξεις το wifi password, επικοινωνώντας με το ρούτερ σου μεσώ... το μαντέψατε. (tr-069) Εάν δεν μπορεί να επικοινωνήσει μέσω του πρωτοκόλλου με το ρουτερ σου βγάζει σφάλμα

    Θετικά:
    Δεν έχει πια απομακρυσμένο έλεγχο!

    Αρνητικά:
    Δεν έχει πια απομακρυσμένο έλεγχο. (τηλέφωνα τεχνικής υποστήριξης κλπ)
    Επίσης το TR-069 είναι ο μόνος τρόπος να λάβει ενημερώσεις firmware το ρουτερ.

    Προσωπικά το άφησα σε INTERNET_TR069 γιατί δεν μου έχει δώσει έναυσμα η Vodafone. Αν αρχίσει να τα πειράζει (π.χ. αντε γεια root) τότε βλέπουμε. Εχω έτσι και τα firmware updates.
    Σημείωση: Θα χρειαστεί στην ουσία να φτιάξετε καινούργιο connection, αντίγραφο του HSlv με τη διαφορά ότι θα είναι INTERNET, διότι δεν αλλάζει στο υπάρχον

  8. #233
    Εγγραφή
    12-10-2003
    Περιοχή
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    hAP AC / ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    12(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από stefanidis Εμφάνιση μηνυμάτων
    ναι κάνουμε σύνδεση PPPoE και βάζουμε user kai pass . σου απαντώ τωρα γιατι τώρα βρήκαμε τον κωδικό root για να το κάνουμε bridge , και κατι ακομα για να μπουμε στο interface του zte πως μπορουμε να μπουμε τωρα ,γιατι με την συνδεση bridge δεν μπορω να μπω στην διευθηνση του zte?
    Αν τυχόν σε βοηθάει σε κάτι, στο Mikrotik router θυμάμαι να έχω κάνει τα εξής:
    1. To ether1 interface δεν ανήκει στο bridge των υπολοίπων (δηλ δεν είναι στα bridge ports)
    2. Στο Ip/Addresses menu, το ether1 interface έχει ip στο subnet του ZTE (192.168.2.0/24), σε αντίθεση με το ether2 που παίρνει ip από το subnet του Mikrotik (192.168.1.0/24).

    Το route προς 192.168.2.0/24 μέσω gateway ether1 εμφανίζεται δυναμικά στο routing table.

    Προφανώς το ZTE είναι συνδεδεμένο στο ether1 port του Mikrotik.

  9. #234
    Εγγραφή
    24-01-2008
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    93
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    DSLAM
    HOL - ΡΟΔΟΣ
    Router
    linksys wrt3200acm
    Path Level
    Interleaved
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από petran Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν τυχόν σε βοηθάει σε κάτι, στο Mikrotik router θυμάμαι να έχω κάνει τα εξής:
    1. To ether1 interface δεν ανήκει στο bridge των υπολοίπων (δηλ δεν είναι στα bridge ports)
    2. Στο Ip/Addresses menu, το ether1 interface έχει ip στο subnet του ZTE (192.168.2.0/24), σε αντίθεση με το ether2 που παίρνει ip από το subnet του Mikrotik (192.168.1.0/24).

    Το route προς 192.168.2.0/24 μέσω gateway ether1 εμφανίζεται δυναμικά στο routing table.

    Προφανώς το ZTE είναι συνδεδεμένο στο ether1 port του Mikrotik.
    μπα δεν βοηθηθηκα καθολου, zte-bridge-192.168.2.1-lan1 >wan router linksys-192.168.1.1. στο linksys μπαινω κανονικα ,στο zte οχι.η παρακατω φωτο στο linksys βοηθαει τιποτα ?Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγέθυνση. 

Όνομα:  Screenshot_8.jpg 
Εμφανίσεις:  39 
Μέγεθος:  33,1 KB 
ID: 196843

  10. #235
    Εγγραφή
    29-03-2009
    Περιοχή
    Νεός Κόσμος
    Ηλικία
    29
    Μηνύματα
    83
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    1Gbps/100Mbps
    ISP
    Cosmote
    Router
    Mikrotik CCR2004-1G-12S+2
    Path Level
    Fastpath
    Θα πρέπει να φτιάξεις και ένα Masquarade rule στο ΝΑΤ του Mikrotik με rules:

    Chain: srcnat
    Out. Interface: eth1 (η θύρα που συνδέεται στο ZTE)
    Action: masquarade

    και να το βάλεις πάνω πάνω στα rules, ώστε να μην υπερκαλύπτεται από κάποιο άλλο.

    Ο λόγος είναι ότι το ZTE για να σε αφήσει να μπεις στο interface θέλει η IP σου να προέρχεται από το ίδιο subnet, και αυτό το rule αντικαθιστά την IP του υπολογιστή σου με αυτή που έχει το mikrotik σε αυτό το port.

  11. #236
    Εγγραφή
    12-10-2003
    Περιοχή
    Ανάβυσσος
    Μηνύματα
    119
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    HOL
    DSLAM
    HOL - ΑΝΑΒΥΣΣΟΣ
    Router
    hAP AC / ZTE ZXHN H267A
    SNR / Attn
    12(dB) / 16(dB)
    Path Level
    Interleaved
    Στο Mikrotik μου έχω αυτό το rule, αν και δεν έχει καταγράψει ούτε ένα byte κίνηση...
    Παρόλα αυτά, και πριν έβλεπα κανονικά το netfaster και τώρα βλέπω το zte.

    Το πρόβλημα το έχει ο χρήστης stefanidis ο οποίος καταλαβαίνω έχει router Linksys και όχι mikrotik.

  12. #237
    Εγγραφή
    27-10-2008
    Μηνύματα
    801
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    DSLAM
    Cyta Hellas - ΑΘΗΝΑ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από TheFireman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είμαι σε αναμονή της μετατροπής της γραμμής μου από ADSL2+ σε VDSL2 50Mb. Έχω παραλάβει το εν λόγω router και το δοκίμασα λίγο σήμερα σε ADSL2+ mode και η αλήθεια είναι ότι απογοητεύτηκα. Μέχρι σήμερα χρησιμοποιώ ένα Netfaster IAD2 και είμαι πολύ ικανοποιημένος από αυτό. Συγκεκριμένα όταν το αποσύνδεσα για να κάνω την δοκιμή συγχρόνιζε στο down στα 14.700 (περίπου). Το Η267Α μόλις το έβαλα πάνω συγχρόνισε στα 9.300!!! Έκανε και κάτι περίεργα. Κολούσε συνέχεια και ενώ του άλλαξα τις IPs, μετά από λίγο τις έχασε και ξαναγύρισε στις αρχικές (τις είχα κάνει save και έπαιξε με τις νέες IPs για κανένα 10λεπτο).

    Απογοητεύτηκα λοιπόν και το έβγαλα και ξανάβαλα το IAD2. Συγχρόνισε στα 12.700 αυτή την φορά. Γενικά εκεί περίπου συγχρόνιζε, αλλά εδώ και καμιά εβδομάδα είχε τσιμπίσει 2 Mb παραπάνω.

    Αυτή την στιγμή είμαι συνδεδεμένος στο Α/Κ, οπότε όταν με το καλό συνδεθώ μέσω KV που είναι στα 50m από το router μου λογικά θα έχει μικρές απώλειες.

    Το γεγονός πάντως ότι σε ADSL2+ το H267A συγχρονίζει 30% κάτω από IAD2 με βάζει σε σκέψεις. Σε πρώτη φάση θα περιμένω να δω πως θα δουλέψει το router σε VDSL. Τουλάχιστον είναι 1Gb το ενσωματομένο switch και dual band το wifi.

    Ήθελα όμως να ρωτήσω τι εμπειρίες υπάρχουν από το router ZTE ZXHN H267A που δίνει η Vodafone; Κάνει την δουλειά του αξιοπρεπώς ή έχει προβλήματα; Αξίζει να δώσει κανείς κάποια χρήματα και να πάρει κάτι άλλο και αν ναι τι αξίζει να πάρει κανείς; Βασικά με ενδιαφέρει να πιάσω μια καλή ταχύτητα συγχρονισμού και να είναι σταθερή η σύνδεση.
    Καλημέρα και καλή εβδομάδα, αρχικά αν μπορείς, στείλε μας τον τηλεφωνικό σου αριθμό για να έχουμε πρόσβαση στην καρτέλα σου.

  13. #238
    Εγγραφή
    14-08-2012
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    35
    Downloads
    6
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    49999/4999
    ISP
    OTE - COSMOTE VDSL 50Mbps
    DSLAM
    ΟΤΕ - Ν. ΗΡΑΚΛΕΙΟ
    Router
    Speedport Entry 2i
    SNR / Attn
    18.3(dB) / 3(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JpegXguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Screw it θα τον γραψω εδώ.

    Κώδικας:
    user: root
    pass: JEV4dHJhLE9EUDBwdGlPbnMkOTg3JQ==
    Το pass είναι σε base64, ψάξε base64 decode και καντε το decode για να τον πάρετε. Μπας και βοηθήσει με κανα bot ξερωγω.

    Κρατήστε backup to config.bin σας το ξαναλεω
    ΠΑΣΑ ΜΟΥ ΛΑΤΡΕΜΕΝΕ, ΜΟΝΑΔΙΚΕ, ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕ, ΥΠΕΡΟΧΕ, ΤΡΕΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!

  14. #239
    Εγγραφή
    27-12-2015
    Μηνύματα
    773
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
    Router
    Speedport Smart
    Σόρρυ να κάνω μια ερώτηση από πότε η cyta απαντάει σε πρόβλημα της vodafone η μπερδεύτηκα εγώ;
    Ξέρω ότι εξαγοράστηκε

  15. #240
    Εγγραφή
    03-01-2018
    Περιοχή
    22 Acacia Avenue
    Μηνύματα
    2.265
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    219936/22000
    ISP
    Vodafone
    Router
    AVM FRITZ!Box 7530
    SNR / Attn
    12(dB) / 12(dB)
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από rafa1919 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ΠΑΣΑ ΜΟΥ ΛΑΤΡΕΜΕΝΕ, ΜΟΝΑΔΙΚΕ, ΑΣΥΝΑΓΩΝΙΣΤΕ, ΥΠΕΡΟΧΕ, ΤΡΕΛΕ ΜΟΥ ΣΥΜΦΟΡΟΥΜΙΤΗ ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΜΕΣΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΚΑΡΔΙΑ ΜΟΥ!
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από JpegXguy Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η νέα έκδοση του RouterPassView v1.75 ανοίγει και τα encrypted αρχεια σαν του δικού μας H267A!
    Πάντως και το προγραμματάκι που παρέθεσε ο ίδιος χρήστης δίνει το root pass. Και θα συνεχίσει να το δίνει ακόμη και αν αλλάξει.

Σελ. 16 από 144 ΠρώτηΠρώτη ... 6111415161718212636 ... ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. [Other] Ξεκλείδωμα ZTE ZXHN H108L - How to unlock ZTE ZXHN H108L - Telnet
    Από Spanos στο φόρουμ ADSL & Broadband Hardware, routers και modems...
    Μηνύματα: 114
    Τελευταίο Μήνυμα: 08-07-20, 15:40
  2. Bridge Mode για ZXHN H267A V1.0 ??
    Από asfyra στο φόρουμ Vodafone VDSL
    Μηνύματα: 19
    Τελευταίο Μήνυμα: 04-09-18, 15:06
  3. Zyxel VMG1312-B10D & ZTE ZXHN H168N 3.1
    Από mathios στο φόρουμ Zyxel ADSL modems και routers
    Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 19-05-17, 18:13
  4. Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-02-17, 22:07
  5. Μηνύματα: 5
    Τελευταίο Μήνυμα: 16-12-16, 22:43

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας