Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 41
  1. #16
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από antonis34 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστός. Τα πνευματικά δικαιώματα σαν έννοια, είναι κάτι απαράδεκτο. Αν οι πρωτόγονοι άνθρωποι είχαν πνευματικά δικαιώματα, σήμερα φωτιά θα είχε μια οικογένεια στον πλανήτη και θα μήνυε όσους άλλους πήγαιναν να αντιγράψουν τον τρόπο που την ανάβει.
    Καλα, μην πας τοσο μακρια... το θεωρημα του Πυθαγορα αρκει για να πατενταριστει η Πληροφορικη και να ξεπληρωθει το χρεος μας.

    IMHO το προβλημα ειναι η μεγαλη διαρκεια τους, που ολο και επεκτεινεται:

    http://uselectionatlas.org/FORUM/ind...topic=202855.0
    https://en.wikipedia.org/wiki/Copyri..._Extension_Act
    https://priceonomics.com/how-mickey-...public-domain/

    15-20 χρονια max θα ηταν μια χαρα για να πλουτισει ο δημιουργος (οχι τα δισεγγονα/τρισεγγονα με μηδεν κοπο).

    Αλλα το χρημα ειναι γλυκο και οι νομοι σαν τα λουκανικα (Μπισμαρκ)...

  2. #17
    Εγγραφή
    22-02-2013
    Μηνύματα
    1.011
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    200/20
    ISP
    Wind
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΑΛΥΣΙΔΑ
    Router
    ZYXEL VMG8623
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από dkgr_ser Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πειρατία θα υπάρχει, όσο κάποιος κοστολογεί λιγότερο το χρόνο που θα δαπανήσει για να βρει το πειρατικό περιεχόμενο, από το κόστος νόμιμης αγοράς ισάξιου σε ποιότητα περιεχομένου.

    Άρα η πειρατία δεν είναι συνάρτηση ενός μόνο παράγοντα. Η τιμή του προϊόντος είναι τέτοιος παράγοντας. Το πόσα πειρατικά sites υπάρχουν ενεργά επίσης είναι. Αλλά επίσης, για έναν άνεργο/άεργο/χαμηλόμισθο, ακόμη και μία ώρα περισσότερο να χρειάζεται για να βρει το πειρατικό περιεχόμενο σε σχέση με το νόμιμο, το πιθανότερο είναι να κοστολογήσει τον ελεύθερό του χρόνο φθηνότερα από όσο κοστίζει το νόμιμο προϊόν και ας κοστίζει το νόμιμο 10€/μήνα.

    Δυσκολεύομαι να καταλάβω ποιος ακριβώς είναι αυτός ο χρόνος στον οποίο αναφέρεσαι. Υπάρχουν private trackers όπου όλα ΑΝΕΞΑΙΡΕΤΩΣ τα Bluray ανεβαίνουν στη χειρότερη περίπτωση μια βδομάδα ή ένα 10ήμερο νωρίτερα από την κυκλοφορία τους στα ελληνικά video clubs. Υπάρχουν περιπτώσεις από blockbusters ταινίες που ανέβηκαν δύο ή και τρεις μήνες νωρίτερα από την επίσημη κυκλοφορία τους στην Ελλάδα.

    Και αναφέρομαι πάντα σε ασυμπίεστα Bluray των 40-50GB.

    Υπήρξαν και σπάνιες περιπτώσεις από Bluray που ανέβηκαν στους private trackers πριν καν ακόμα παιχτούν στους ελληνικούς κινηματογράφους ή την περίοδο που παίζονταν στις ελληνικές κινηματογραφικές αίθουσες.

    Μάλλον θα έπρεπε να αντιστρέψεις το ερώτημα και να αναρωτηθείς για το πόσος χρόνος σε βδομάδες ή μήνες πρέπει να περιμένει ένας ματσωμένος για να αγοράσει/νοικιάσει νόμιμα ένα Bluray, όταν ένας άνεργος/άεργος/χαμηλόμισθος θα το έχει κατεβάσει και θα το έχει ήδη δει τουλάχιστον ένα 15ήμερο νωρίτερα...

  3. #18
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από PopManiac Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κατ'αρχήν συγχαρητήρια στον nnn για το ρεπορτάζ και γενικά για την εξαίρετη δουλειά που κάνει εδώ στις Ειδήσεις ενημερώνοντας όλα τα μέλη του φόρουμ για τις τελευταίες εξελίξεις στα τεχνολογικά!
    Και εγώ ήθελα να το πω αυτό! Μπράβο που το ανέφερες & ευχαριστούμε nnn!
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  4. #19
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Δεν εχω καταλαβει, σας υποχρεωνει κανενας να κατεβαζετε παρανομα υλικο;
    Τι μπουρδες και ασυναρτησιες λενε καποιοι οτι δεν τους αρεσουν τα πνευματικα δικαιωματα. Νομιζουν οτι ολοι θα δουλευουνε στο τσαμπε για να βλεπει ο καθε λουφας την ταινια του, θα παιζει το παιχνιδι του αλλα, κατα τα αλλα, θα απαιτει εργασιακα δικαιωματα και μισθους σοβαρους. Εμ για αυτο σας ξεσκιζουν ατην αγορα εργασιας.

    Εγω εφτιαξα την ταινια φιλε, αν τη θες θα κανεις οτι γουσταρω. Δεν ειναι κοινωνικο αγαθο ουτε υποχρεωση του κρατους.

    Κανενας δε σε υποχρεωνει να τη δεις. Αν θες να τη δεις θα τη δεις με τους δικους μου ορους, αλλιως εισαι παρανομος.

    Ειναι σαν να λεμε να πουλαει το παπουτσαδικο μηδεν ευρω επειδη ετσι μου αρεσει εμενα και αν δε βρω τα παπουτσια που γουσταρω, δεν παω σε φτηνοτερα, αλλα κλεβω αυτα που θελω.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 24-09-17 στις 13:59.

  5. #20
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγω εφτιαξα την ταινια φιλε, αν τη θες θα κανεις οτι γουσταρω. Δεν ειναι κοινωνικο αγαθο ουτε υποχρεωση του κρατους.

    Κανενας δε σε υποχρεωνει να τη δεις. Αν θες να τη δεις θα τη δεις με τους δικους μου ορους, αλλιως εισαι παρανομος.
    Αγαπητέ turboirc,

    υπάρχει μεγάλη διαφορά από την αμοιβή για μια εργασία και την αισχροκέρδεια. Νομίζω ότι κανένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν έχει πρόβλημα να δίνει ένα λογικό ποσό στους δημιουργούς. Και αυτό δείχνει και η έρευνα ότι γίνεται (ακόμα και αν κατεβάζει αρχικά το πειρατικό).

    Από εκεί και πέρα μου αρέσει ο "τσαμπουκάς" σου. Αλλά δυστυχώς (για σένα) και εσύ ως δημιουργός δεν προέκυψες από παρθενογένεση.
    Ούτε όλα τα έκανες μόνο από τον ιδρώτα σου (ειδικά σε καλλιτέχνες). Σε μια κοινωνία ζεις και με αυτής πλάθεσαι και δημιουργείς.
    Αν θες να τα μετρήσουμε όλα, να σου βάλουμε και ένα ενοίκιο που σε ανεχόμαστε ανάμεσά μας και σου δίνουμε ερεθίσματα.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς,
    Η κοινωνία που σε ξεζουμίζει
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  6. #21
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αγαπητέ turboirc,

    υπάρχει μεγάλη διαφορά από την αμοιβή για μια εργασία και την αισχροκέρδεια. Νομίζω ότι κανένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν έχει πρόβλημα να δίνει ένα λογικό ποσό στους δημιουργούς. Και αυτό δείχνει και η έρευνα ότι γίνεται (ακόμα και αν κατεβάζει αρχικά το πειρατικό).

    Από εκεί και πέρα μου αρέσει ο "τσαμπουκάς" σου. Αλλά δυστυχώς (για σένα) και εσύ ως δημιουργός δεν προέκυψες από παρθενογένεση.
    Ούτε όλα τα έκανες μόνο από τον ιδρώτα σου (ειδικά σε καλλιτέχνες). Σε μια κοινωνία ζεις και με αυτής πλάθεσαι και δημιουργείς.
    Αν θες να τα μετρήσουμε όλα, να σου βάλουμε και ένα ενοίκιο που σε ανεχόμαστε ανάμεσά μας και σου δίνουμε ερεθίσματα.

    Με φιλικούς χαιρετισμούς,
    Η κοινωνία που σε ξεζουμίζει
    Δεν θα ειχα προβλημα να βαλεις ενοικιο. Δε με υποχρεωνει κανεις να χρησιμοποιω την κοινοτητα. Βαλε ενοικιο και αν θελω, θα πληρωσω και θα κατσω, αν οχι, θα φυγω. Δε θα διαμαρτυρηθω. Δικο σου ειναι το site, πουλα το οσο νομιζεις. Δεν ειναι δημοσιο αγαθο.

    Ζητηση και προσφορα. Αν αυτο που δινει η κοινοτητα 10 ευρω το βρω αλλου με 1, θα παω εκει.
    Απλα τα πραγματα. Αν αυτο που πουλας ειναι ακριβο αλλα το χρειαζομαι και δεν ειναι δημοσιο αγαθο (ετσι ωστε να κατηγορηθεις για μονοπωλιο), θα το αγορασω οσο και αν κανει.

  7. #22
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα ειχα προβλημα να βαλεις ενοικιο. Δε με υποχρεωνει κανεις να χρησιμοποιω την κοινοτητα. Βαλε ενοικιο και αν θελω, θα πληρωσω και θα κατσω, αν οχι, θα φυγω. Δε θα διαμαρτυρηθω. Δικο σου ειναι το site, πουλα το οσο νομιζεις. Δεν ειναι δημοσιο αγαθο.

    Ζητηση και προσφορα. Αν αυτο που δινει η κοινοτητα 10 ευρω το βρω αλλου με 1, θα παω εκει.
    Απλα τα πραγματα.
    Δεν κατάλαβες. Δε μίλησα για το site.
    Μιλάω για την κοινωνία μέσα στην οποία ζεις.

    Μπορείς βέβαια να πάρεις και τα βουνά. Αλλά και εκεί να συζητήσουμε για το αν είναι δικά σου ή μπορείς να εκμεταλλεύεσαι τον φυσικό πλούτο.

    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  8. #23
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν κατάλαβες. Δε μίλησα για το site.
    Μιλάω για την κοινωνία μέσα στην οποία ζεις.

    Μπορείς βέβαια να πάρεις και τα βουνά. Αλλά και εκεί να συζητήσουμε για το αν είναι δικά σου ή μπορείς να εκμεταλλεύεσαι τον φυσικό πλούτο.

    Η κοινωνια, το τηλεφωνο, το ρευμα, το ιντερνετ ειναι δημοσια αγαθα. Τα μπερδευεις σκοπιμα μου φαινεται. Οι ταινιες δεν ειναι δημοσιο αγαθο.

  9. #24
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κοινωνια, το τηλεφωνο, το ρευμα, το ιντερνετ ειναι δημοσια αγαθα. Τα μπερδευεις σκοπιμα μου φαινεται. Οι ταινιες δεν ειναι δημοσιο αγαθο.
    Η πνευματική δημιουργία δεν είναι απαραίτητα ιδιωτικό αγαθό...
    Πολύ βολικά τα βλέπεις...

    Δικαίωμα στα "δημόσια αγαθά" και ότι δημιουργείται με βάση αυτά, καθαρά ιδιωτικό και όποιος τολμήσει να πει κουβέντα, το γυρίζουμε στον τσαμπουκά.

    Είναι απλά τα πράγματα. Δεν δημιουργήθηκες από παρθενογένεση.
    Ζεις, μεγάλωσες και μορφώθηκες μέσα σε μια κοινωνία. Σε αυτήν "χρωστάς" ένα μεγάλο κομμάτι αυτού που είσαι.
    Προφανώς θα πρέπει να αμείβεσαι για τον κόπο σου αλλά μην φτάνουμε στο άλλο extreme ότι ότι δημιουργεί ένας καλλιτέχνης, επιστήμονας, κλπ είναι καθαρά δικιά του ιδιοκτησία και οι άλλοι κόψτε τον λαιμό σας.

    Άποψή μου. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε. Αλλά δεν χρειάζονται και τσαμπουκάδες.
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

  10. #25
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από Φανερός Πράκτωρ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η πνευματική δημιουργία δεν είναι απαραίτητα ιδιωτικό αγαθό...
    Πολύ βολικά τα βλέπεις...

    Δικαίωμα στα "δημόσια αγαθά" και ότι δημιουργείται με βάση αυτά, καθαρά ιδιωτικό και όποιος τολμήσει να πει κουβέντα, το γυρίζουμε στον τσαμπουκά.

    Είναι απλά τα πράγματα. Δεν δημιουργήθηκες από παρθενογένεση.
    Ζεις, μεγάλωσες και μορφώθηκες μέσα σε μια κοινωνία. Σε αυτήν "χρωστάς" ένα μεγάλο κομμάτι αυτού που είσαι.
    Προφανώς θα πρέπει να αμείβεσαι για τον κόπο σου αλλά μην φτάνουμε στο άλλο extreme ότι ότι δημιουργεί ένας καλλιτέχνης, επιστήμονας, κλπ είναι καθαρά δικιά του ιδιοκτησία και οι άλλοι κόψτε τον λαιμό σας.

    Άποψή μου. Δεν είναι ανάγκη να συμφωνούμε. Αλλά δεν χρειάζονται και τσαμπουκάδες.
    Γιατι δεν ειναι; Φυσικα και ειναι, ο ιδιωτης ειναι ιδιωτης. Αν θελει παραγει αυτο που παραγει, αν ξερει και αν μπορει. Δηλαδη τι ειδους νοοτροπια ειναι αυτη οτι κατσε μεν εσυ κοροιδο δουλευε αλλα οταν τελειωσει το προιον εχουμε ολοι δικαιωματα πανω σε αυτο;

    Αν ειναι ετσι τοτε απο τη δουλεια που κανεις εσυ στην υπηρεσια σου να παρω και εγω μεριδιο της αμοιβης σου γιατι εχουμε ολοι δικαιωματα στη δουλεια που κανεις.

    Αυτες οι νοοτροπιες εφαρμοζονται σε κρατη ολοκληρωτικα... οσο για το χρεος στην κοινωνια το χρυσοπληρωνουμε με τους φορους.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος turboirc : 24-09-17 στις 17:34.

  11. #26
    Εγγραφή
    30-04-2008
    Μηνύματα
    8.650
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η κοινωνια, το τηλεφωνο, το ρευμα, το ιντερνετ ειναι δημοσια αγαθα. Τα μπερδευεις σκοπιμα μου φαινεται. Οι ταινιες δεν ειναι δημοσιο αγαθο.
    Δημοσιο αγαθο το τηλεφωνο/internet? Μηπως το μπερδευεις με το νερο?

    Αν ειναι ετσι, να απαιτησουμε τσαμπα συνδεσεις απο τους ιδιωτες παροχους..

  12. #27
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από uncharted Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημοσιο αγαθο το τηλεφωνο/internet? Μηπως το μπερδευεις με το νερο?

    Αν ειναι ετσι, να απαιτησουμε τσαμπα συνδεσεις απο τους ιδιωτες παροχους..
    Πλεον ειναι. Ειναι απαραιτητο για τη ζωη, οποτε πρεπει να στο δινει σε λογικες τιμες (και το νερο αν δεν κανω λαθος το πληρωνεις) και πρεπει το κρατος να μπλοκαρει μονοπωλιακες ενεργιες.

    Δεν ειναι καθολου το ιδιο οι ταινιες.

  13. #28
    Το avatar του μέλους eyw
    eyw Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν θα ειχα προβλημα να βαλεις ενοικιο. Δε με υποχρεωνει κανεις να χρησιμοποιω την κοινοτητα. Βαλε ενοικιο και αν θελω, θα πληρωσω και θα κατσω, αν οχι, θα φυγω. Δε θα διαμαρτυρηθω. Δικο σου ειναι το site, πουλα το οσο νομιζεις. Δεν ειναι δημοσιο αγαθο.

    Ζητηση και προσφορα. Αν αυτο που δινει η κοινοτητα 10 ευρω το βρω αλλου με 1, θα παω εκει. ...
    ωραίος όπως πάντα, trollbot και clickbait μαζί, 2 σε 1.
    Εγώ που μπορώ να βρώ αγαθά χωρίς φόρο υπέρ πνευματικών δικαιωμάτων?

  14. #29
    Το avatar του μέλους turboirc
    turboirc Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από eyw Εμφάνιση μηνυμάτων
    ωραίος όπως πάντα, trollbot και clickbait μαζί, 2 σε 1.
    Εγώ που μπορώ να βρώ αγαθά χωρίς φόρο υπέρ πνευματικών δικαιωμάτων?
    Στη μαυρη αγορα, φανταζομαι. Μεχρι να σε πιασουν.

  15. #30
    Εγγραφή
    02-04-2005
    Περιοχή
    Κλωζάνη
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    3.552
    Downloads
    8
    Uploads
    0
    ISP
    Μπάμπης νετ
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΠΕΥΚΟΧΩΡΙ
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από turboirc Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν ειναι ετσι τοτε απο τη δουλεια που κανεις εσυ στην υπηρεσια σου να παρω και εγω μεριδιο της αμοιβης σου γιατι εχουμε ολοι δικαιωματα στη δουλεια που κανεις.
    Μη φοβάσαι, το αποτέλεσμα το δίνουμε ελεύθερα (και το ερευνητικό αλλά και το προγραμματιστικό).
    Είμαστε πιο large από εσένα
    Υδραυλικός, φωτογράφος, εραστής και ποιητής...
    http://www.flickr.com/photos/120411235@N06/

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας