Εμφάνιση 1-10 από 10
  1. #1
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εχει παρει το ματι μου σε καποια σημεια ανταπορακι που συνδεεται στη USB του κινητου και βγαζει υποδοχη για ethernet, αλλα ψαχνω κατι σε gigabit, για να μπορω να συνδεεω το κινητο μου σε δικτυακο σκληρο και να αντιγραφω γρηγορα ταινιες και μεγαλα αρχεια

  2. #2
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει παρει το ματι μου σε καποια σημεια ανταπορακι που συνδεεται στη USB του κινητου και βγαζει υποδοχη για ethernet, αλλα ψαχνω κατι σε gigabit, για να μπορω να συνδεεω το κινητο μου σε δικτυακο σκληρο και να αντιγραφω γρηγορα ταινιες και μεγαλα αρχεια
    Δεν θα βρεις για usb 2 που είναι τα πιο πολλά κινητά, (usb 2 480mbps)

  3. #3
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Σορρυ ξεχασα να πω οτι εχω note 3 με micro usb3, οποτε θεωρητικα το στηριζει. Μηπως εχεις δει κατι

  4. #4
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σορρυ ξεχασα να πω οτι εχω note 3 με micro usb3, οποτε θεωρητικα το στηριζει. Μηπως εχεις δει κατι
    Οταν λες Note 3 για ποιο μοντέλο μιλάς;

  5. #5
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχει παρει το ματι μου σε καποια σημεια ανταπορακι που συνδεεται στη USB του κινητου και βγαζει υποδοχη για ethernet, αλλα ψαχνω κατι σε gigabit, για να μπορω να συνδεεω το κινητο μου σε δικτυακο σκληρο και να αντιγραφω γρηγορα ταινιες και μεγαλα αρχεια
    Οποιοσδήποτε USB to ethernet adapter απαιτεί driver για το λειτουργικό πάνω στο οποίο θα συνδεθεί.

    Άρα θα πρέπει να έχει drivers το Android που τρέχεις για τον συγκεκριμένο.

    Αν δεν έχει, τον ξεχνάς.

    Επίσης θα πρέπει να πάρεις έναν USB 3.0 τέτοιον, γιατί με USB 2.0, θα είσαι πολύ χειρότερα κι από 100άρι ethernet.

    Με λίγο ψάξιμο, στην ελληνική αγορά, βρήκα μόνο αυτό:

    https://www.i-tec-europe.eu/?t=3&v=376
    https://www.skroutz.gr/s/12274570/i-...gabit+Ethernet

    (κάτι που θα μπορούσες να το είχες κάνει κι εσύ με απλό google, απλά βαρέθηκες)

    Πολλή ΠΡΟΣΟΧΗ στη σελίδα του κατασκευαστή για τις προϋποθέσεις υποστήριξης από Android.

    Επίσης πολλή ΠΡΟΣΟΧΗ γιατί αυτό είναι και USB hub, και να μην τραβάει πολύ ρεύμα από την USB θύρα.

    Τέλος, έχε υπόψη σου ότι όλα τα USB to ethernet adapters:

    - έχουν πολύ υψηλό CPU usage -> μπορεί να μην το σηκώνει ένα smartphone
    - δεν αντέχουν πολλά ταυτόχρονα connections -> αν τους τύχει τέτοιο workload, καί ρίχνουν το throughout, καί μπορεί να γίνει reset το ethernet connection, οπότε θα πρέπει να κάνεις όλες τις μεταφορές αρχείων από την αρχή
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος WAntilles : 23-09-17 στις 14:26.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  6. #6
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Τα χω ψαξει και τα χω βρει αυτα, απλα οπως λες και συ ειναι αμιφιβολης λειτουργικοτητας καθως εχουν σχεδιαστει για PC και τρεχουν συγκεκριμενους drivers. Για αυτο ψαχνω OTG οπως λεει ο τιτλος, που ειναι συσκευες που κουμπωνουν απαυθειας στο κινητο μεσω της mUSB/mUSB3 και λειτουργουν On the GO out of the Box με υποστηριξη απο το λειτουργικο. Τωρα με ενα mUSB σε USB female θα κουμπωσω αυτο που αναφερεις αλλα ατα πασα πιθανοτητα δε θα παιζει.

    Ας πουμε αυτο (και αλλα παροιμοι που βρισκω) ειναι ετοιμο OTG αλλα ειναι USB2 με Fast Ethernet

    https://www.amazon.com/Plugable-Micr.../dp/B00RM3KXAU

    Gigabit δε βρισκω αντιστοιχο.

  7. #7
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα χω ψαξει και τα χω βρει αυτα, απλα οπως λες και συ ειναι αμιφιβολης λειτουργικοτητας καθως εχουν σχεδιαστει για PC και τρεχουν συγκεκριμενους drivers. Για αυτο ψαχνω OTG οπως λεει ο τιτλος, που ειναι συσκευες που κουμπωνουν απαυθειας στο κινητο μεσω της mUSB/mUSB3 και λειτουργουν On the GO out of the Box με υποστηριξη απο το λειτουργικο. Τωρα με ενα mUSB σε USB female θα κουμπωσω αυτο που αναφερεις αλλα ατα πασα πιθανοτητα δε θα παιζει.

    Ας πουμε αυτο (και αλλα παροιμοι που βρισκω) ειναι ετοιμο OTG αλλα ειναι USB2 με Fast Ethernet

    https://www.amazon.com/Plugable-Micr.../dp/B00RM3KXAU

    Gigabit δε βρισκω αντιστοιχο.
    Σε ρώτησα λίγο παραπάνω, τι μοντέλο έχεις, musb3 σε κινητό δεν έχω δεί, αν θέλεις δες πως είναι το micro usb3

  8. #8
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Samsung Galaxy Note 3 64GB. Ναι micro usb3 εχει, υπαρχει διαφορα απο το musb3?

  9. #9
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από therock003 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Samsung Galaxy Note 3 64GB. Ναι micro usb3 εχει, υπαρχει διαφορα απο το musb3?
    έχεις δίκαιο, έχει Micro usb 3, δεν βρήκα σε μια γρήγορη αναζήτηση στο ebay ethernet adaptor

  10. #10
    Εγγραφή
    09-02-2005
    Μηνύματα
    903
    Downloads
    1
    Uploads
    0
    Εγω βρηκα αυτο. No name αλλα δινει καλα στοιχεια

    https://www.youtube.com/watch?v=LCXvfz41yv8

Παρόμοια Θέματα

  1. Οικιακο Gigabit Ethernet Παντου
    Από therock003 στο φόρουμ Networking
    Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 13-08-17, 14:45
  2. Asterisk και bluetooth usb dongle για σύνδεση με κινητό
    Από Nikiforos στο φόρουμ Voice over IP (VoIP) Software
    Μηνύματα: 2
    Τελευταίο Μήνυμα: 09-03-17, 18:27
  3. Μετατροπή Ethernet σε android συσκευή
    Από geo2004z στο φόρουμ Android
    Μηνύματα: 3
    Τελευταίο Μήνυμα: 14-10-16, 12:27

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας