Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση 16-30 από 36
  1. #16
    Εγγραφή
    28-01-2010
    Μηνύματα
    3.529
    Downloads
    10
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    54998/5495
    ISP
    Nova
    Router
    ΖΤΕ H288A
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας πουλαγε ο οτε οσο πρεπει, να πουλανε και οι μεταπωλητες αναλογα. .
    Απαγορευουν στον ΟΤΕ να πουλαει φθηνοτερα λογο αθέμιτου ανταγωνισμού

  2. #17
    Εγγραφή
    26-04-2006
    Περιοχή
    AS3329
    Μηνύματα
    1.647
    Downloads
    9
    Uploads
    1
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Vodafone
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πουλάει όσο πρέπει, είναι ελεγχόμενος απο την ΕΕΤΤ, κάτι άλλο;



    άλλο πράγμα το ΣΙΑ άλλο το πουλάω κάτω του κόστους και επιτροπή ανταγωνισμού.

    Επιμένεις χωρις να εχεις επιγνωση του τι λες. Η απαντηση ειναι οχι, δεν αφορα καμια επιτροπη το θεμα . Ο παροχος οσο θέλει το πουλα.
    Παμε παρακατω.

  3. #18
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Θα μπορούσε να είναι διαφορετικά αλλά δεν αφορά το συγκεκριμένο νήμα.

  4. #19
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από valen_gr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένεις χωρις να εχεις επιγνωση του τι λες. Η απαντηση ειναι οχι, δεν αφορα καμια επιτροπη το θεμα . Ο παροχος οσο θέλει το πουλα.
    Παμε παρακατω.
    Πάνε και άσε με εμένα


    Spoiler:
    http://www.capital.gr/oikonomia/1430...to-tou-kostous
    Αυτεπαγγέλτως όμως θα συνεχίσει να παρεμβαίνει η Επιτροπή Ανταγωνισμού αν διαπιστώνει ότι κάποια εταιρεία εκμεταλλεύεται συστηματικά το ελεύθερο καθεστώς πωλήσεων κάτω του κόστους ακολουθώντας εξοντωτική πολιτική τιμών, με στόχο είτε να εκτοπίσει από την αγορά ανταγωνιστές της είτε να ενισχύσει ακόμη περισσότερο την ήδη δεσπόζουσα θέση της στον κλάδο.
    Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sdikr : 25-09-17 στις 19:48.

  5. #20
    Εγγραφή
    23-11-2005
    Περιοχή
    Athens - Greece
    Μηνύματα
    701
    Downloads
    2
    Uploads
    0
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    51200/5120
    ISP
    Wind
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από griniaris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δημητρης.. χαχαχαχαχα Διαβασα λαθος ημερομηνια. καλα τα λες εσυ.
    Και εγώ διάβασα γρήγορα το nickname σου, και... σε ξαναβάφτισα.

    Συγνώμη για το /offtopic.

  6. #21
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μα πουλάει όσο πρέπει, είναι ελεγχόμενος απο την ΕΕΤΤ, κάτι άλλο;
    Ποιος λέει ότι δεν πουλάει και αυτός;
    Το Home DP 24L έχει ονομαστική τιμή 40€, επίσημη προσφορά στα 31€ και εκτός επίσημου τιμοκαταλόγου το έχω σήμερα (και με άλλα έξτρα) στα 25€ και άλλος στα 22€.

  7. #22
    Εγγραφή
    09-06-2016
    Μηνύματα
    138
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    pending
    καταχρηση δεσποζουσας θεσης ο π ΟΤΕ ΑΕρα ... ποτε

  8. #23
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Και όμως δεν απαντάει.
    Ρωτάω κάτι συγκεκριμένο, περι πώλησης κάτω του κόστους, δεν είπα για πώληση κάτω του κόστους απο τον ΟΤΕ, διάβαζε αν θέλεις λίγο καλύτερα.
    Αυτό που δεν κατάλαβα στην συγκεκριμένη συζήτηση είναι ότι παραπονιέσαι γιατί οι πάροχοι πουλάνε κάτω του "κόστους;" και αυτό είναι αθέμιτο;
    Δηλαδή το ότι ο βασικό πάροχος που διαχειρίζεται το κόστος το εκμεταλλεύεται και τρώει πρόστιμο δεν είναι πιο σοβαρό; και δημιουργεί έτσι συνθήκες αθέμιτου ανταγωνισμού και κακών εμπορικών πρακτικών; πως να το πούμε;
    Κάπου αλλού έγραψες ότι "όταν κάποιος είναι κατά κάποιου πάροχου και "χρυσό" να τον κάνει δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη", σωστό επι της αρχής, αλλά στην ίδια κατηγορία τελικά δεν ανήκει και αυτή;
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  9. #24
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από computersgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτό που δεν κατάλαβα στην συγκεκριμένη συζήτηση είναι ότι παραπονιέσαι γιατί οι πάροχοι πουλάνε κάτω του "κόστους;" και αυτό είναι αθέμιτο;
    Δηλαδή το ότι ο βασικό πάροχος που διαχειρίζεται το κόστος το εκμεταλλεύεται και τρώει πρόστιμο δεν είναι πιο σοβαρό; και δημιουργεί έτσι συνθήκες αθέμιτου ανταγωνισμού και κακών εμπορικών πρακτικών; πως να το πούμε;
    Κάπου αλλού έγραψες ότι "όταν κάποιος είναι κατά κάποιου πάροχου και "χρυσό" να τον κάνει δεν πρόκειται να αλλάξει γνώμη", σωστό επι της αρχής, αλλά στην ίδια κατηγορία τελικά δεν ανήκει και αυτή;
    Μετά απο 1 χρόνο;
    Whatever

  10. #25
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μετά απο 1 χρόνο;
    Whatever
    OK , το πρόστιμο διάβασα και παρασύρθηκα, η απορία , απορία όμως.
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  11. #26
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από computersgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    OK , το πρόστιμο διάβασα και παρασύρθηκα, η απορία , απορία όμως.
    Πρόσφατα είχαμε μια εξαγορά, ακόμα ενας που πουλούσε κάτω του κόστους και δεν άντεξε.

    Στον ΟΤΕ τράβηξε το αυτί η ΕΕΤΤ, αυτή η επιτροπή ανταγωνισμού όμως δεν έχει τραβήξει ακόμα το αυτάκι στους άλλους

  12. #27
    Εγγραφή
    12-01-2007
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    823
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    Ταχύτητα
    51200/10240
    ISP
    Wind
    DSLAM
    Wind - ΚΕΡΑΜΕΙΚΟΣ
    Router
    TP-Link Archer VR900
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα είχαμε μια εξαγορά, ακόμα ενας που πουλούσε κάτω του κόστους και δεν άντεξε.

    Στον ΟΤΕ τράβηξε το αυτί η ΕΕΤΤ, αυτή η επιτροπή ανταγωνισμού όμως δεν έχει τραβήξει ακόμα το αυτάκι στους άλλους
    Ακριβώς για τον λόγο αυτό δεν κυνηγάς την επιχείριση που πουλά κάτω του κόστους όταν δεν έχει δεσπόζουσα θέση, γιατί αργά ή γρήγορα θα κλείσει. Αυτή που έχει δεσπόζουσα θέση δεν θα κλείσει. Βέβαια εγώ καταλαβαίνω ότι αφορά τις βλάβες, όπου τα δικά της τα έφτιαχνε αμέσως, ενώ των άλλων μετά από 1-2 εβδομάδες για να πείσει τον κόσμο ότι και καλά φταίνε οι εναλλακτικοί πάροχοι.
    CPU: AMD Ryzen 1700, Mobo: MSI B350 Gaming Pro Carbon, Memory: 16GB G.Skill DDR4 3200 C14, GPU: MSI 1050Ti, Storage: Samsung 970 Evo NVME 250 GB, Samsung 850 Evo SSD (250GB+500GB), PSU: Corsair RM 650X, UPS: APC Back-UPS RS 1200 LCD, Monitor: LG 22MP68VQ-P, Case: Corsair 460X

  13. #28
    Το avatar του μέλους emeliss
    emeliss Guest
    Αν και δεν αφορά το παρόν νήμα, κάνεις λάθος. Κυνηγάς όποιον πουλά κάτω του κόστους. Αλλιώς καταστρέφεις την αγορά και την οδηγείς σε ολιγοπώλιο. Oh wait. Αυτά τα έγραφα πριν δέκα χρονιά. Πλέον αυτές οι πρακτικές οδήγησαν στο ολιγοπώλιο που θα έχουμε τα επόμενα 20 τουλάχιστον χρόνια...

  14. #29
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πρόσφατα είχαμε μια εξαγορά, ακόμα ενας που πουλούσε κάτω του κόστους και δεν άντεξε.
    Στον ΟΤΕ τράβηξε το αυτί η ΕΕΤΤ, αυτή η επιτροπή ανταγωνισμού όμως δεν έχει τραβήξει ακόμα το αυτάκι στους άλλους
    Δεν το καταλαβαίνω, συγχώρησέ με, αυτός που διαχειρίζεται το κόστος είναι και ανταγωνιστής των παρόχων και πρέπει να επέμβει Επιτροπή Ανταγωνισμού; Sorry σε ποια αλλη χώρα συμβαίνουν αυτά;
    Επίσης θύμισέ μου γιατί η Επιτροπή Ανταγωνισμού και ΕΕΤΤ κάνει μερικά χρόνια για να πάρει αποφάσεις και αν αυτό τελικά καταστρέφει το υγιή ανταγωνισμό ή όχι (ανεξαρτήτως τομέα η καθυστέρηση απονομής δικαιοσύνης ή επιβολής των ισχυόντων νομοθετημένων κανόνων πάντα είναι σε βάρος της υγείας). Νομίζω ότι κάθεσαι μόνο από την μία πλευρά της βάρκας.

    Νομίζω ότι αναφέρεσαι στην Cyta, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι ήταν μόνο οι τιμές -που όλοι μας θέλουμε να είναι χαμηλότερες ή μήπως όχι; - που οδηγήσαν την εταιρεία σε πώληση και συγχώνευση (προσωπικά θεωρώ ότι όσους παραπάνω έχουμε τόσο καλύτερο για όλους μας).
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  15. #30
    Το avatar του μέλους sdikr
    sdikr Guest
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από computersgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν το καταλαβαίνω, συγχώρησέ με, αυτός που διαχειρίζεται το κόστος είναι και ανταγωνιστής των παρόχων και πρέπει να επέμβει Επιτροπή Ανταγωνισμού; Sorry σε ποια αλλη χώρα συμβαίνουν αυτά;
    Επίσης θύμισέ μου γιατί η Επιτροπή Ανταγωνισμού και ΕΕΤΤ κάνει μερικά χρόνια για να πάρει αποφάσεις και αν αυτό τελικά καταστρέφει το υγιή ανταγωνισμό ή όχι (ανεξαρτήτως τομέα η καθυστέρηση απονομής δικαιοσύνης ή επιβολής των ισχυόντων νομοθετημένων κανόνων πάντα είναι σε βάρος της υγείας). Νομίζω ότι κάθεσαι μόνο από την μία πλευρά της βάρκας.

    Νομίζω ότι αναφέρεσαι στην Cyta, αλλά και πάλι δεν νομίζω ότι ήταν μόνο οι τιμές -που όλοι μας θέλουμε να είναι χαμηλότερες ή μήπως όχι; - που οδηγήσαν την εταιρεία σε πώληση και συγχώνευση (προσωπικά θεωρώ ότι όσους παραπάνω έχουμε τόσο καλύτερο για όλους μας).
    Συνεχίζεις το λάθος σκεπτικό σου, δεν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός, το μόνο που κάνουνε είναι πώληση κάτω του κόστους εδώ και πολλά χρόνια και όποιος αντέξει.

    Αυτό είναι και το τελευταίο μήνυμα μου εδώ, μπορώ να φανταστώ τον λόγο που βγήκες παγανιά για να βρείς παλιότερα μου μηνύματα ώστε να μου την πεις, αλλά I do not care

Σελ. 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 15:54
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-17, 16:04
  3. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 13:52
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 19:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας