Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση 31-36 από 36
  1. #31
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από sdikr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Συνεχίζεις το λάθος σκεπτικό σου, δεν υπάρχει υγιής ανταγωνισμός, το μόνο που κάνουνε είναι πώληση κάτω του κόστους εδώ και πολλά χρόνια και όποιος αντέξει.
    Αυτό είναι και το τελευταίο μήνυμα μου εδώ, μπορώ να φανταστώ τον λόγο που βγήκες παγανιά για να βρείς παλιότερα μου μηνύματα ώστε να μου την πεις, αλλά I do not care
    Όχι ήταν συνδυασμός δυο διαφορετικών που διάβασα και έτυχε να είναι δικά σου. Το ένα σχετικό έφερε το άλλο. Δεν θέλω να σου την πω, δεν έχω τέτοια διάθεση.
    Επιμένω όμως ότι το κόστος το καθορίζει ο βασικός-ελεγχω την αγορά κ.ο.κ. πάροχος, πως θα πιεστεί για να το μειώσει; Εμένα και τον κάθε καταναλωτή αυτό τον νοιάζει. Άρα τι νόημα έχει η υποστήριξη αυτού που καθορίζει το κόστος. Από την άλλη βγαίνει και φωνάζει ότι οι άλλοι πουλάνε κάτω του κόστους; όταν ο ίδιος δίνει τιμές (και έχω τέτοια) κάτω από τις προσφορές των ανταγωνιστών του;
    Βρώμικο παιχνίδι, πραγματικά, όταν τελικά έχεις και εποπτική αρχή που αργεί να λειτουργήσει, τελικά εκμεταλλεύεσαι τα κενά και κόβεις κεφάλια.... Δεν είναι τυχαίο που κρατάει μετά από 10-15 χρόνια απελευθέρωσης ακόμη το μερίδιο του λέοντος. Τελικά αυτό το παιχνίδι θα καταλήξει με 3-4 παρόχους και πολύ σου λεώ που θα καρτελοποιήσουν την αγορά (ήδη το έχουν κάνει σε πολλά σημεία).
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  2. #32
    Εγγραφή
    02-11-2003
    Περιοχή
    Επαναπατρισθείς στην Αθήνα
    Ηλικία
    49
    Μηνύματα
    56.427
    Downloads
    64
    Uploads
    73
    Τύπος
    VDSL2
    Ταχύτητα
    102400/10240
    ISP
    Vodafone
    Path Level
    Fastpath
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από computersgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επιμένω όμως ότι το κόστος το καθορίζει ο βασικός-ελεγχω την αγορά κ.ο.κ. πάροχος, πως θα πιεστεί για να το μειώσει; Εμένα και τον κάθε καταναλωτή αυτό τον νοιάζει.
    Εσένα μπορεί ναι.

    Όχι τον κάθε καταναλωτή όμως.

    Εμένα με ενδιαφέρει πρωτίστως και πάνω απ' όλα η ποιότητα της παρεχόμενης υπηρεσίας.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από computersgr Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικά αυτό το παιχνίδι θα καταλήξει με 3-4 παρόχους και πολύ σου λεώ που θα καρτελοποιήσουν την αγορά (ήδη το έχουν κάνει σε πολλά σημεία).
    Και πολλοί είναι οι 4.

    3 υγιείς (*) παρόχους αντέχει η ελληνική αγορά.



    (*) Πώληση αυστηρά πάνω του κόστους.
    Επιτέλους το ελάχιστο δυνατό, ευέλικτο, και ψηφιακό κράτος. Με διαρκή αξιολόγηση.

  3. #33
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Αυτά τα συμπεράσματα βασίζονται σε κάποια έρευνα τύπου Φλωρεντίας;
    Ο καταναλωτής θέλει την καλύτερη υπηρεσία στην χαμηλότερη τιμή, δεν διαφωνούμε όμως ότι το κόστος το καθορίζει ο βασικός πάροχος που δόξα τον θεο κάθε χρονάκο καβατζάρει και καμια 150Μ€ ...
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

  4. #34
    Εγγραφή
    15-11-2002
    Περιοχή
    ΠΑΤΡΑ - ΑΝΩ ΠΟΛΗ
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    1.538
    Downloads
    3
    Uploads
    0
    Άρθρα
    2
    Τύπος
    VDSL2
    ISP
    Vodafone
    Ρε παιδια να ρωτησω κατι και συγνωμη κιολας γιατι το εχω απορια χρονια. Κανονικα δεν θα επρεπε ενας Χ φορεας να εχει το ιντερνετ στηυν ελλαδα και να το πουλαει χοντρικη στον οποιονδηποτε θελει να κανει τον ISP και να βαζει και οποια τιμη θελει? Στο εξωτερικο επειδη δεν ξερω ετσι γινεται? Εδω στην ελλαδα κουμαντο κανει ΕΝΑΣ παροχος που ο ιδιος το πουλαει σε αλλους..... Και να θυμισω οτι οταν ξεκινησε την ιστορια αυτη ηταν και δημοσιος κατα ενα τεραστιο ποσοστο. Ας εξηγησει καποιος που να ξερει 100%.

  5. #35
    Εγγραφή
    25-02-2005
    Περιοχή
    Αθήνα - Αμπελόκηποι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    25.371
    Downloads
    26
    Uploads
    5
    Τύπος
    FTTH
    Ταχύτητα
    110Mbps/11Mbps
    ISP
    ΟΤΕ Conn-x
    DSLAM
    ΟΤΕ - ΓΗΡΟΚΟΜΕΙΟ
    Router
    Fritz 7590
    Ήταν δημόσιος αλλά εδώ και χρόνια τον πουλήσαμε μαζί με την προίκα (ενσύρματο δίκτυο), οπότε ως ιδιώτης πλέον έχει το πάνω χέρι όσον αφορά το last mile.
    Και ναι, ισχύει το ίδιο και σε άλλες χώρες όπου στις τηλεπικοινωνίες υπήρχε πρώην κρατικό μονοπώλιο κι ας άνοιξε η αγορά. Δεν ανακαλύψαμε τον τροχό, αλλά ακολουθούμε σχεδόν ότι έγινε πριν και αλλού.
    Λίγο πριν την κρίση προσπάθησε το υπουργείο μεταφορών, με μία κακοσχεδιασμένη μελέτη να φτιάξει δημόσιο δίκτυο οπτικής ίνας και μέσω αυτού να δίνουν οι πάροχοι, αλλά κανείς δεν το υποστήριξε σοβαρά.

  6. #36
    Εγγραφή
    05-03-2017
    Μηνύματα
    87
    Downloads
    0
    Uploads
    0
    ISP
    ΕΔΕΤ Δίοδος
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα από galotzas Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ρε παιδια να ρωτησω κατι και συγνωμη κιολας γιατι το εχω απορια χρονια. Κανονικα δεν θα επρεπε ενας Χ φορεας να εχει το ιντερνετ στηυν ελλαδα και να το πουλαει χοντρικη στον οποιονδηποτε θελει να κανει τον ISP και να βαζει και οποια τιμη θελει? Στο εξωτερικο επειδη δεν ξερω ετσι γινεται? Εδω στην ελλαδα κουμαντο κανει ΕΝΑΣ παροχος που ο ιδιος το πουλαει σε αλλους..... Και να θυμισω οτι οταν ξεκινησε την ιστορια αυτη ηταν και δημοσιος κατα ενα τεραστιο ποσοστο. Ας εξηγησει καποιος που να ξερει 100%.
    Μπερδεύεις την υπηρεσία με το μέσο. Άλλο το internet που είναι η υπηρεσία και άλλο το καλώδιο που είναι το μέσο. Το μέσο λοιπόν εξολοκλήρου σε πόλεις και χωριά (ο χαλκός) ανήκει στον ΟΤΕ. Ενδιάμεσα οι πάροχοι έχουν δημιουργήσει κάποιες υποδομές οπτικών ινών, κανείς όμως δεν μπορεί να σκάψει την Ελλάδα και να περάσει νέα καλώδια. Αυτά τα καλώδια τα διαχειρίζεται και να ενοικιάζει ο βασικός πάροχος στους άλλους προς 10€ περίπου τον μήνα (αν θυμάμαι καλά), τα υπόλοιπα τα παίρνουν οι πάροχοι για υπηρεσίες που αγοράζουν από όπου θέλουν και τα πουλάνε με την σειρά τους στους καταναλωτές.
    Κάποτε πουλούσα Hardware, μετά Software και τώρα πλέον... Tupperware
    Μια διαδρομή στην ελληνική αγορά πληροφορικής https://computersgr.wordpress.com

Σελ. 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Παρόμοια Θέματα

  1. Μηνύματα: 13
    Τελευταίο Μήνυμα: 23-09-17, 15:54
  2. Μηνύματα: 12
    Τελευταίο Μήνυμα: 20-07-17, 16:04
  3. Μηνύματα: 29
    Τελευταίο Μήνυμα: 07-07-17, 13:52
  4. Μηνύματα: 23
    Τελευταίο Μήνυμα: 22-10-16, 19:03

Tags για αυτό το Θέμα

Bookmarks

Bookmarks

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέα μηνύματα
  • Δεν μπορείτε να αναρτήσετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργαστείτε τα μηνύματα σας
  •  
  • Τα BB code είναι σε λειτουργία
  • Τα Smilies είναι σε λειτουργία
  • Το [IMG] είναι σε λειτουργία
  • Το [VIDEO] είναι σε λειτουργία
  • Το HTML είναι εκτός λειτουργίας